Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3655
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Caloriferele încălzesc aerul și implicit îl usucă și aerul încălzește restul corpurilor din camera și camera în sine. De aceea se recomandă folosirea umidificatoarelor de calorifer, în esență niște vase care se atașează de calorifer și le umpli cu apa simpla sau cu diverse arome. Mai ai și alternativa umidificatoarelor ultrasonice.

#3656
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Da... umidificatoare ultrasonice care dupa depunerea de calcar pe acel emitator poti sa arunci tot aparatul dupa cateva luni de functionare. Deci cred ca-s mai utile vasele cu apa.

#3657
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Folosești doar apa demineralizata dacă ai apa dura la robinet. În Timișoara nu e cazul.

#3658
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postswtm, on 22 iunie 2016 - 19:32, said:

Caloriferele încălzesc aerul și implicit îl usucă și aerul încălzește restul corpurilor din camera și camera în sine. De aceea se recomandă folosirea umidificatoarelor de calorifer, în esență niște vase care se atașează de calorifer și le umpli cu apa simpla sau cu diverse arome. Mai ai și alternativa umidificatoarelor ultrasonice.
Ai verificat asta oare cu un higrometru? Ca sa usuce aerul trebuie ca apa din aer sa mearga undeva. Atata timp cat nu extrage si capteaza apa din aer nu are cum sa-l usuce. Eu am stat la apartament incalzit clasic pe calorifere si acum stau la casa cu IPAT si iarna aerul e la fel de uscat (masurat). Nivelul umiditatii la care se stabilizeaza o casa nu tine asa mult de sursa de caldura cat de gradul de izolatie a casei. O casa mai bine izolata pastreaza umiditatea mai ridicata, iar una mai slab izolata are umiditatea mai scazuta (face condens pe zonele reci). Eu azi iarna cand era frig tare afara aveam umiditatea pe la 35% si am incercat sa o cresc cu cateva oale de apa pe plita. Dupa ceva timp a cescut cam cu 4 procente si deja a inceput sa apara condensul la coltul geamurilor, dupa inca cateva procente deja condensul era la un nivel care incepea sa creeze probleme. Concluzia mea e ca umiditatea tine de casa si nu de sursa de caldura, iar aceasta nu iti va permite sa o cresti foarte mult peste valoarea de echilibru fara sa inceapa sa apara probleme (condens si mucegai).

#3659
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Da, am un higrometru testo.

Oalele de pe plită fac abur și de aici condensul la geamuri. Trebuie sa lași apa sa se evapore dacă vrei sa crești umiditatea în aer.
Cel puțin la mine, asta iarnă, la sub 50%, nu am mai avut condens la geamuri. Eu am ipat peste tot.

#3660
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Si ce anume ai masurat, cum ai ajuns la concluzia ca, caloriferele usuca aerul? Cu ce ai comparat?

#3661
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am folosit mai multe soluții de încălzire,  inclusiv cele ce fac subiectul topicului.

#3662
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Uscarea aerului se traduce cred prin incalzirea vaporilor de apa din aer la contactul cu o suprafata fierbinte, in speta caloriferul, incalzire brusca ce determina miscarea ascendenta a vaporilor spre tavan, probabil daca am masura umiditatea pe inaltimea incaperilor incalzite cu agent termic si prin radiatie am observa diferente,in cel de-al 2-lea caz stratificarea e mai putin prezenta.
Unde se duc vaporii de apa... exista aerisiri, cel putin la bloc pe unde fug vaporii incalziti.

#3663
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007

View Postzeusis, on 23 iunie 2016 - 06:29, said:

Da... umidificatoare ultrasonice care dupa depunerea de calcar pe acel emitator poti sa arunci tot aparatul dupa cateva luni de functionare. Deci cred ca-s mai utile vasele cu apa.

Wow, mai exista oameni care n-au auzit de decalcifiere.
Cu sare de lamaie, apropo.

#3664
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Bre, aia e la dinti si alte oase. E o boala.
Ai vrut sa zici dezincrustare. Cred.

#3665
idk

idk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.11.2014
Salutare tuturor..

Se aproprie iarna din pacate si incerc sa ma pregatesc cat de mult se poate.. Locuiesc in mansarda, vara asta mi-am izolat peretii si tavanul cu polistiren, mai exact 15cm de polistiren expandat la pereti si 10cm la tavan, din pacate nu am avut mai mult spatiu la tavan, altfel as fi facut si acolo tot 15cm.. Si sub podea 5cm polistiren, oricum sub mine este camera tatalui meu deci va veni doar caldura de acolo, eu ma gandeam sa imi pregatesc un sistem de incalzire electric deoarece in anii trecuti am tot incercat mai multe variante de incalzire pe lemne, inclusiv soba racheta, dar nu sunt multumit, soba racheta nu functioneaza 100% si nu reuseste sa imi incalzeasca o suprafata de 120 metri cubi, de aceea m-a atras ideea convectoarelor electrice, nu orice model, ci Klarstein HT007 GL
http://www.famtastic...000W_i62560.htm
Calitate nemțească
Ma gandeam sa achizitionez doau din acestea pentru a imi acoperi suprafata.. Ele sunt destul de inteligente, setare pe program pe saptamana, cu termostat si reglarea si mentinerea temperaturii si ma  gandeam ca as putea sa le reglez sa imi incalzeasca mansarda in lipsa mea la lucru la aprox 17- 18 grade si cu 30 minute inainte sa vin acasa sa urce temperatura la 22 grade pana dimineata la ora 8 cand plec din nou... Ar fi o chestie inteligenta si ar economisii ceva.. Ideea este ca nu am experienta cu ele, cat consuma, cat de repede incalzesc, in general cat sunt de ok?.. Daca ele imi produc un cost aproximativ de 500-600 lei la doua luni nu ma deranjeaza, pentru ca in total ajung pe la 1800 lei de exemplu in 6 luni, cam cat ar costa si o masina de lemne, dar cu ele am comoditatea de a avea caldura si dimineata (sa nu stau sa aprind focul dimineata) si comoditatea de a nu sparge lemne si de a nu face mizerie prin casa.. Deci nu m-ar deranja un asemenea cost.. Dar a mai folosit cineva asa ceva? Pareri?.. Sau poate sa imi recomandati un alt sistem de incalzire..?

Edited by idk, 20 September 2016 - 17:16.


#3666
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu inteleg ceva: tatal tau care locuieste sub tine cu ce se incalzeste?

#3667
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu renteaza electric la suprafete mari.

#3668
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Sa inteleg ca efectiv e vorba de un singur dormitor ?

#3669
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postidk, on 20 septembrie 2016 - 17:10, said:



o suprafata de 120 metri cubi
Poate un volum de 120 mc,suprafata e in mp.Mai bine iesi cu un A/C cu  invertor...sau doua tv plasma de 50"

#3670
idk

idk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.11.2014

View Postgodaro, on 20 septembrie 2016 - 17:25, said:

Eu nu inteleg ceva: tatal tau care locuieste sub tine cu ce se incalzeste?
Cuptor pe lemne, dar eu nu vreau sasa ceva.. Vreau dimineata sa imi fie cald..

View Postpetre69, on 20 septembrie 2016 - 17:28, said:

Sa inteleg ca efectiv e vorba de un singur dormitor ?

Defapt nu chiar, sunt aproximativ 65 metri patrati, este un fel de living in partea de jos si sus in varf (la etaj) este dormitorul,  care nu este mare deloc..

View PostdaniMMM, on 20 septembrie 2016 - 17:46, said:


Poate un volum de 120 mc,suprafata e in mp.Mai bine iesi cu un A/C cu  invertor...sau doua tv plasma de 50"
Ai te rog sa imi dai si cateva sugestii? Un site sau ceva..?
Tv plasma din cate am inteles de la colegul meu de munca, avea trei bucati in casa, nu stiu acum ce suprafete, dar a spus ca ajunge sa plateasca cu ele si pana la 900 lei la doua luni si nu avea caldura, spunea ca mai trebuia sa faca o data pe seara focul in teracota...

Edited by idk, 20 September 2016 - 17:59.


#3671
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
http://forum.softped.../page__st__1638

#3672
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostdaniMMM, on 20 septembrie 2016 - 17:46, said:


Poate un volum de 120 mc,suprafata e in mp.Mai bine iesi cu un A/C cu  invertor...sau doua tv plasma de 50"
Dar ac-ul baga cand afara e sub -10 ?
Si eu am tot cu convertor si chiar nu m-am uitat pt caldura dar stiu ca la ala normal e -5

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate