Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3385
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
panouri Econo-Heat are cineva ?, m-ar interesa cat sunt de eficiente (as avea nevoie ca sa incalzesc camere de 9-12mp (m-ar interesa ca back-up - alternativa la semineu )

#3386
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Au o eficienta de 99%, ca orice tip de incalzire electrica :) exceptand pompele de caldura.

#3387
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbicosu, on 20 februarie 2015 - 08:47, said:

Au o eficienta de 99%, ca orice tip de incalzire electrica Posted Image exceptand pompele de caldura.

multumesc, ca au randament 99% (sau ma rog aproape de) stiam si eu, ma interesa parerea subiectiva Posted Image a unui coleg care a folosit asa ceva !!

#3388
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
AM inteles, scuze :)

#3389
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cred ca trebuie sa-ti ceri scuze, la intrebarea "cat sunt de eficiente" ai raspuns cu se cuvine. Colegul cred ca vrea sa intrebe de rentabilitate si aport la confort.
As putea incerca sa-i raspund eu dupa 4 ani de utilizare ca sistem principal de incalzire casa. Daca nu ai gaze sau fabrica de piese de schimb centrale termice si pompe de caldura, facand niste calcule complicate pe 10 ani, consider ca sunt rentabile. Avand in vedere cele enumerate anterior, confortul obtinut in aceste conditii vine ca bonus. Trebuie sa gasesti insa si produsele de calitate cinstita si un furnizor asizderea.

#3390
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ camsonat - nu prea inteleg ce vrei sa spui ?
ai folosit econo-heat ca sursa principala de incalzire ? care e impresia ? merita ?
am precizat, voi avea semineu (sursa principama de caldura - nu doresc altceva, casa e locuita temporar - weekend si vadante) - econo-heat sursa de back-up!!

#3391
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Nu stiu ce inseamna "econo-heat". Am ca sursa principala de incalzire panouri radiante. Si da, in special la o casa locuita rar merita.

#3392
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ camsonat !

astea sunt :
http://www.econo-heat.ro/produse.html

#3393
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Beneficiile panourilor termice ECONO-HEAT™
• Pret mic de achizitie, costuri mici de folosinta
• Economisiti cel putin 50% din costurile de energie

Eu n-as cumpara astfel de baliverne

#3394
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
le-am vazut in DE***MAN si mi s-au parut interesante, de aceea intrebam aici, poate, cum spuneam, poate cineva are ...

#3395
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu neg ca ar putea fi bune, dar reclama de la ei de pe site e mincinoasa. Iar eu nu as lua un produs care este promovat prin minciuna.

#3396
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Ce gogorite scriu aia pe site! Te vindeca si de matreata? Alea sunt convectoare si nu panouri radiante.
"• Consum redus de energie: maximum 60 watt

• Confort si calitate exceptionale - Exterior din bumbac 100%
• Incalzeste eficient o suprafata de aproximativ 12 m2"

Wowwww

Edited by camsonat, 23 February 2015 - 14:39.


#3397
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
colega, pãturile alea electrice nu sunt cu "convexie"  Posted Image

ma rog, am incurcat putin borcanele ... uitasem ca sunt panouri de convectie cand am pus intrebarea aici.... Posted Image

#3398
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
Am si eu o intrebare nush daca s-a mai pus, da mi se pare foarte interesant cum ar putea lumina infrarosu sa penetreze un obiect opac 100% gros de 1-2 cm ? Nu cumva aceste panouri is niste radiatoare simple ? Eu am stat la cineva cateva zile si avea panouri montate dar nu am simtit nici o caldura cand stateam sub el ci doar daca ma duceam aproape se simtea caldura si asta ptr ca se incingea tare ca un calorifer. Eu personal o sa cred ca aceste panouri au infrarosu cand o sa vad o filmare cu camera infrarosu sa vad "undele" in actiune.

#3399
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Daca ai fi avut curiozitatea sa citesti si din urma acest topic ai fi vazut ca cineva a postat deja poze facute in casa cu camera de termoviziune. Pe de alta parte stiu ca sunt multe pagini scrise pana acum, dar unii mai citesc inca de la pag. 1 inainte de a scrie.
Un panou adevarat nu trebuie sa emita caldura ca un resou. Unele panouri sunt facute cu rezistenta electrica, iar altele sunt cu folii carbon.

#3400
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Iulian, daca iti spun ca si corpul tau emite radiatie (nu lumina cum zici tu) infrarosie, ca zici?


#3401
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Te cred,emitem intre 40W in somn si vreo 5-600 W la muncile grele ( minerit, de exemplu)!

deci, doi mineri sapind in dormitor si nu mai trebuie nici o sursa de incalzire acolo!Posted Image

Doar ventilatie, cu recuperare de energie

#3402
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
aha, si filtre in nas Posted Image   Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate