Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#19
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Un mic up pentru acest topic deoarece ma intereseaza si pe mine niste date concrete ca reclame am gasit la greu.
Deci, daca a testat cineva aceste panouri, il rog sa ne lase aici cateva impresii.

Attached File  small_hetvegi.jpg   6.33K   1198 downloadsAttached File  panouri.jpg   4.38K   1078 downloads

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Acidu lactic am observat ca se descompune instantaneu. Restu sunt gogorite.

#21
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005

 koldun, on Nov 21 2008, 18:34, said:

Cautati calor verde. Vedeti rezultatele.

Multumesc pentru link... m-am amuzat teribil. Citez:
"2. Efect terapeutic important
- efect anti imbatrinire
- relaxeaza si reduce stresul
- scade tensiunea arteriala
- imbunatateste circulatia sanguina
- previne aparitia cancerului
- amelioreaza simptomele diverselor alergii
- amelioreaza simptomele astmului
- amelioreaza simptomele menopauzei"
Chiar nu stiam ca stresul poate fi relaxat.

#22
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
O, da, producatorii sunt foarte obiectivi cand le ceri sa-ti spuna ce neajunsuri are marfa lor.

#23
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
O, da, producatorii sunt foarte obiectivi cand le ceri sa-ti spuna ce neajunsuri are marfa lor.

Prietene waysinumaistiucum, spune tu care sunt deficientele acestui sistem de incalzire, daca le stii si nu mai fa obiectii doar de dragul postutilor ineficiente !

    Fii eficient si spune ce si cum ... daca nu lasane ca suntem obositi sa citim tot felul de inerjectii, exclamari uluiri, ect.!

#24
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
asa e; scrieti numai cei care cunoasteti, nu doar asa ca sa scrieti, sa facem topicul asta util, nu plictisitor

#25
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nyku-le, bozo85-ule: e al treilea sau al patrulea topic care s-apuca sa laude incalzirea electrica pe-nu-stiu-unde si credeti-ma, m-am plictisit sa-i repet dezavantajele, care pe scurt sunt doua:
- costul mare al  curentului electric
- costul mare al unei instalatii de fite care e la fel de eficienta ca si 5-6 aeroterme sau convectoare de 200 de lei (in total)

Ce am spus pe topicul asta e foarte simplu si se aplica la orice marfa: Daca vreti o parere OBIECTIVA asupra unui produs NU o veti gasi la producator sau furnizorul acelui produs.
Citez din DEX:

Quote

Care are însușirea de a reda realitatea în chip nefalsificat, detașat de impresii subiective; nepărtinitor, imparțial; obiectivist

Daca cititi in mod obiectiv poliloghia celui care a deschis topicul , veti observa ca e plina de impresii subiective si partinitoare.

Edited by blimpyway, 03 December 2008 - 00:08.


#26
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008

 blimpyway, on Dec 3 2008, 00:05, said:

nyku-le, bozo85-ule: e al treilea sau al patrulea topic care s-apuca sa laude incalzirea electrica pe-nu-stiu-unde si credeti-ma, m-am plictisit sa-i repet dezavantajele, care pe scurt sunt doua:
- costul mare al  curentului electric
- costul mare al unei instalatii de fite care e la fel de eficienta ca si 5-6 aeroterme sau convectoare de 200 de lei (in total)

Ce am spus pe topicul asta e foarte simplu si se aplica la orice marfa: Daca vreti o parere OBIECTIVA asupra unui produs NU o veti gasi la producator sau furnizorul acelui produs.
Citez din DEX:



Daca cititi in mod obiectiv poliloghia celui care a deschis topicul , veti observa ca e plina de impresii subiective si partinitoare.



ai panouri radiante instalate? fata de o aeroterma nu incalzeste prin convectie, ci prin radiatie! mi se pare o idee mult mai estetica decat cele clasice, pretul e mai mic decat la un sistem de incalzire clasic; si poate si randamentul e macar asemanator, insa nu stim, ca nimeni de pe forum nu le are instalate, ci isi spune parerea asa aiurea sa induca lumea in eroare, sau comercializeaza aceste panouri, impiedicandu-i sa fie obiectivi...

inca o data va rog sa nu mai intoxicati topicul cu informatii nefondate

Edited by bozo85, 03 December 2008 - 00:24.


#27
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 bozo85, on Dec 3 2008, 00:23, said:

si poate si randamentul e macar asemanator, insa nu stim, ca nimeni de pe forum nu le are instalate
Randamentul la toate sistemele de incalzire electrica este identic si la fel pentru toate de  100% (cu exceptia pompelor de caldura).  Adica un kwh electric va fi transformat intr-un kwh (3,6 milioane joules) de caldura. Tine de principiul conservatii energiei in fizica, (pe vremea mea se preda parca in clasa a X-a)  nu-i nevoie sa le ai instalate ca sa stii treaba asta.
Problema nu e eficienta mai mare sau mai mica (cum am ziz e la toate 100%), problema e costul energiei electrice si al echipamentului.

Un metru cub de gaz metan ofera caldura cam cat 10kwh electrici, un kil de carbune cam cat 5kwh electrici (3-4kwh in centrale termice) iar unul de lemne vreo 3-4 kwh din care scazi eficienta de 60-80%.
Daca nu le are instalate nimeni pe forum, chiar te rog fii tu primu , ia-le sa ne povestesti pe urma  ce bine e sa fi primul care a luat teapa cu ele.

Quote

inca o data va rog sa nu mai intoxicati topicul cu informatii nefondate
Informatie nefondata e sa zici ca-s mai ieftine decat "celelalte" sisteme de incalzire desi initiatorul topicului zice - citez:

Quote

insa nu vreau sa ma ard la buzunar de vreo patrujdebulioane

Chiar nu crezi ca nu exista sisteme mai ieftine decat astea?

Informatie nefondata e ce pretinde vanzatorul acestora - vezi mesajele de mai sus cu amanarea menopauzei si prevenirea cancerului. Astia au descoperit "Snake-oil" al secolului 21, mai lipsea sa treaca in lista bolilor vindecate cosurile, chelia si melancolia. Nu cumva e ilegal sa pretinzi intr-un material publicitar ca un aparat, tratament sau substanta are efecte terapeutice daca acestea n-au fost testate clinic?

In afara de pret, reclama mincinoasa e ce ma deranjeaza pe mine la sistemele astea si ca sa dovedesti contrariul trebuie sa aduci argumente concrete nu acuzatii penibile ca poluez topicul.

Daca vrei sa testezi calitatile incalzirii radiante, gasesti radiatoare la cel mult un sfert de pret tot de acolo unde se dau si convectoare sau aeroterme ieftine.

Edited by blimpyway, 03 December 2008 - 02:49.


#28
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
inca o data:vreau numai pareri ale utilizatorilor care au un astfel de sistem.

nu am auzit pe nimeni care sa aiba si sa se planga de ele...am auzit o cunostinta care are de 4 ani la un birou si zicea ca e multumit de ele, ansa acum 4 ani a dat 4000 euro pe un singur panou, acum s-au ieftinit considerabil, se produc chiar si la Cluj la noi in tara.

o sa testez intr-o camera sa vedem cum functioneaza, mai greu o sa imi fie sa estimez consumul... deocamdata ma incalzesc cu calorifere electrice pe ulei...

mi s-a facut o oferta la toata casa la 12000 ron, o casa de aproximativ 130mp o centrala termica+bransamentul la gaze sau curent trifazic+instalatie...costa mult mai mult, la un cazan pe lemne sau peleti... sau pompe de caldura nici nu ma gandesc

daca pun intr-o camera o sa va anunt de rezultate, sper sa gasesc un contor vechi pe undeva sa ii fac si un consum

Edited by bozo85, 03 December 2008 - 10:58.


#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Se gasesc contoare de priza  electronice la vreo 50-70 de RON. Consumul e tot ala ca si la celelalte radiatoare sau calorifere electrice.

#30
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
revin la intrebare:ai testat tu panourile astea?daca nu lasa-ma pe mine sa o fac, sa fiu eu cobaiul topicului.
si sa sti k nu toate radiatoarele sau caloriferele electrice consuma la fel;

#31
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
"Consumul e tot ala ca si la celelalte radiatoare sau calorifere electrice."


   Cred, parerea mea , ca ai dreptate  referitor la consum dar, intrebarea  la care nu s-a raspuns este de fapt : dar eficienta ? :Pt. ca stim cu totii ca un calorifer de X putere consuma Y KW/h in functie de reglajul termostatului, izolatie termica ,etc.
  
Aici este problema care se pune in balanta eficienta constatata, nu cea calculata !

   Asteptam in continuare un amabil forumist care sa vina si sa ne spuna din proprie experienta ce si cum sta treaba cu aceste ideei de incalzire mai putin clasice si tot atat de putin folosite (poate atat de eficiente incat se pastreza secretul ca la motorul cu apa?) !

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 nyku, on Dec 3 2008, 17:24, said:

"Consumul e tot ala ca si la celelalte radiatoare sau calorifere electrice."


   Cred, parerea mea , ca ai dreptate  referitor la consum dar, intrebarea  la care nu s-a raspuns este de fapt : dar eficienta ? :Pt. ca stim cu totii ca un calorifer de X putere consuma Y KW/h in functie de reglajul termostatului, izolatie termica ,etc.
  
Aici este problema care se pune in balanta eficienta constatata, nu cea calculata !
...

Eficienta de e data de principii termodinamice, mai precis legea conservarii energiei intr-un sistem:

Energia_care_intra = Energia_care_iese + Variatia_in_energia_interna

Deci ai acest sistem (adica resou, radiator, aeroterma, etc) care consuma curent si atata timp cat energia sa interna nu se schimba energia care o bagi in el (kwh electrici) este egala cu energia care iese din el (caldura).

Ca sa fie un radiator X mai eficient decat radiatorul Y ar trebui sa existe pierderi de energie in Y altele decat caldura (lumina, reactii chimice, unde radio, sau lucru mecanic, sau ipotetice pierderi in "subspatiu") Cum nici unul din produsele destinate incalzirii electrice nu degaja aceste forme de energie, e clar ca transforma toata electricitatea consumata in caldura - manifestata cele trei componente cunoscute de transmisie a caldurii: conductiva, convectiva si radianta

Izolatia cladirii nu are relevanta - pentru ca e aceasi indiferent ce radiator folosim in cladire, nu e o calitate a radiatorului.
Termostatul iarasi nu e relevant - atata timp cat in incapere sunt de ex. 20 de grade si afara sunt 0, indiferent cum e pus termostatul consumul e acelasi si egal cu pierderile cladirii corespunzatoare diferentei de temperatura intre interior si exterior, indiferent cu ce o incalzesti.

#33
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 blimpyway, on Dec 3 2008, 21:03, said:

Eficienta de e data de principii termodinamice..
Tu ai dreptate referitor la consum, si ai avut de la inceput -e evident asta pt. toata lumea, ca o recunoaste sau nu.
Nu cred ca se pune problema unei economii sau unui consum mai scazut in cazul acestor panouri in comparatie cu alte sisteme electrice de incalzire.

Eu am retinut din reclamele alea toate celelalte aspecte: medicale, psihologice, etc. Astea cica ar fi argumentele pt. care cineva ar putea opta pt. acest sistem alternativ de incalzire.
Sigur ca multe din enunturile acelor reclame sunt umoristice (cum bine au sesizat mai multi pe aici), dar poate ca exista si unele adevaruri pe acolo. iar daca cineva vrea sa le experimenteze pe propria piele ..why not?
Insa va trebui sa renunte la argumentele economice si tehnice, ca nu e cazul !

#34
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Sigur, daca ne fac sa ne simtim mai bine, de ce nu, poate ca merita. Dar cred ca deja intram intr-o zona a subiectivitatii - poate nu toti percepem la fel. Degeaba apare (in sfarsit) unu care sa zica "eu am incalzire din asta si ma simt mult mai tinar, viril si sanatos decat cu caloriferu", fara a prezenta masuratori concrete.
De aia am si zis ca cine vrea sa testeze pe propria persoana efectele benefice ale incalzirii radiante nu e nevoie sa cheltuie pe sisteme foarte scumpe, poate sa ia un radiator de 50-100 de ron. Tot radiatie infrarosie de spectru larg degaja si ala, are termostat, se poate utiliza impreuna cu un programator de priza de 30-50RON, nu e nevoie sa arunce din prima mii de RON doar pentru a-si satisface o curiozitate.

Edited by blimpyway, 04 December 2008 - 00:22.


#35
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
repet:nu sunt asa de scumpe, sunt mai ieftine ca un sistem de incalzire clasic.si mai aspectoase.si trebuie sa recunoastem ca incalzesc altfel decat prin convectie...ce spuneti voi sunt doar pareri personale, fiindca nu aveti panourile astea...

#36
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008
Eu folosesc aceste panouri, le vind si sunt super multumit de ele, atit eu cit si cei care le-au cumparat.
Valorile de consum de en. electrica difera de la un mediu la altul si de la o suprafata la alta.
Va stau la dispozitie pentru orice intrebare legata de subiect
Folosesc versiunile de panouri de 350w, 650w, 1000w, 1200w si 2000w.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate