Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mester pentru impuscat peretii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Birsix

Birsix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.07.2005
Vreau sa-mi montez galeriile si am nevoie de un mester care sa-mi gaureasca peretii (bloc rusesc din placi de beton) prin impuscare. In total vreo 20 de gauri. Chiar daca mai cade si  ceva tencuiala pe langa nu-i o problema.  Am folosit cu ceva vreme in urma un ciocan rotopercutor, dar casa  era in stadiul de santier asa ca nu conta mizeria lasata in urma si aveam si ceva mai mult timp la dispozitie. Consider varianta asta de gaurire ceva mai curata decat cea cu ciocanul rotopercutor si ceva mai putin zgomotoasa. Totul e sa gasesc un mester cu sculele potrivite si cu ceva pricepere. Imi puteti recomanda un astfel de mester?

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Recomand o bormasina puternica, burghiu profsionist pentru beton, dibluri. Mai greu de gasit acum prin impuscare.

#3
Birsix

Birsix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.07.2005
Da, asa am facut, insa atunci era toata casa un santier si nu-mi pasa de ce lasam in urma. Acum locul actiunii este in camera copilului si din pacate nu prea pot sa fac mare deranj acolo. Poate totusi mai exista persoane care presteaza gaurirea prin impuscare.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
daca iei in considerare postul lui astra + una bucata aspirator ,se rezolva problema ta cat ai clipii.
dai drumul la aspirator si il tii langa capu burghiului,in timp ce un altul da gauri!!si s-a rezolvat.
astfel de tehnici folosesc peste tot unde nu se poate face deranj!!chiar si azi intr-o farmacie.

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Birsix, on Apr 24 2008, 11:34, said:

Da, asa am facut, insa atunci era toata casa un santier si nu-mi pasa de ce lasam in urma. Acum locul actiunii este in camera copilului si din pacate nu prea pot sa fac mare deranj acolo. Poate totusi mai exista persoane care presteaza gaurirea prin impuscare.

Intradevar impuscarea e mult mai buna mai ales ca daca cuiul intalneste o piatra in cale (placile prefabricate contin pietre) face niste crapaturi fine in placa de toata frumusetea iar cu primul cutremur mai serios cine stie poate va mutati cu totii la parter.  :D  Una peste alta metoda cu impuscatul nu se mai foloseste tocmai pentru ca provoaca crapaturi, in timp ce metoda cu gauritul e mult mai simpla, usoara si nu crapa placile. Bine daca vrei cu orice pret sa crapi placile poti folosi pistolul de impuscat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate