Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Daewoo nubira 1

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
marin29

marin29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2011

View Postrazvan_model, on 23rd April 2008, 16:53, said:

As vrea si eu sa aflu mai multe despre aceasta masina......eu detin acest tip de masina din august anul trecut si nu am avut probleme cu ea.Ce probleme am cu ea este ca nu functioneaza aerul conditionat si cd-ul nu citeste nici un fel de cd. Multumesc......si astept pareri,sugestii,sfaturi.
as vrea sa te intreb ceva aceasta masina are sonda lambda

#56
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Consuma mult in oras?

#57
jorjepetrescu

jorjepetrescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2007

View Postcosmin_sn, on 29th April 2011, 13:58, said:

Consuma mult in oras?
Consumul pentru Nubira II , verificat periodic de mine, este de maxim 11l/100km.

#58
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009

View Postmarin29, on 23rd April 2011, 13:10, said:

as vrea sa te intreb ceva aceasta masina are sonda lambda
Toate masinile care au calculator au si sonda lambda

#59
theo2012

theo2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2012

View PostDragon Warrior, on 23rd April 2008, 11:57, said:

O masina depasita care consuma cat un tanc. Daca ii pui GPL renteaza. Avantajul masinii e ca este foarte spatioasa.


Eu am nubira si nu consuma cat un tanc.Are 2 tone masina si nu este din plastic cum se fac acum masinile.Depasita nu o vad cum, este mult mai sus decat un Logan de exemplu.Eu am nubira de 6 ani si daca vreau stabilitate pe sosea si spatiu asta este.Stiam ce consum are cand am luat-o.Am si logan dar nici nu vreau sa le compar. As da loganul si azi in schimb nubira nu.

View PostH725, on 23rd April 2008, 15:52, said:

mai bine nu deschideai topicul, ramineai fericit....

in istoria recenta divizia auto a inceput din start prost, cu modelele scoase din fabricatie de gm: Opel kadett: daewoo racer si apoi prin faceliftuire daewoo nexia/cielo. espero-ul a fost o masina facuta pe platforma anticului opel ascona :death:

pina la preluarea de gm se poate spune ca toate daewoo-urile erau niste piece of crap... in primul rind securitate ZERO.

acum o sa zica multi si ca modelele noi nu au multe stele euroncap... si testele confirma...  :thumbdown:

pt cei care trec de la 1310 la nubira, nubira pare un Mercedes la pret de hipermarket, pt cine are pretentii, nu e decit o masina mai proasta ca loganul. De ce mai proasta ca loganul? pt ca a aparut cu 5 ani inainte de logan, proiectata de o firma care nu are puterea renaultului...

restul e bla bla...

PS Una din cele 2 masini personale este Renault symbol. nici cind am cumparat-o nu am pretins ca e ceva de capul ei. am cumparat-o numai pt ca a fost ieftina. m-a interesat doar ca are dubluairbag si centuri cu pretensionare si limitator de efort. la pretul symbolului diesel puteam sa cumpar nubira2 fara airbaguri, fara abs...  :death:
Am nubira de 6 ani si logan de 2 ani.Loganul este varza consum,ca dotari tot ce vrei.Nubira se tine bine si acum nu am avut nici o problema cu ea.Asa ca nu iti mai da cu parerea daca nu ai avut in posesie o nubira.

#60
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Da da, 2 tone are nubira cu 800 de kg incarcatura. Fiabila masina, piese foarte ieftine in general, dar consum prea mare la cea de 1.6 16v. Se preteaza foarte bine pentru GPL.

#61
nicufms

nicufms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2013

View Postundercoverbrother, on 24 aprilie 2008 - 10:00, said:

1.nu chiar asa depasita. daewoo a schimbat nubirele din 3 in 3 ani(un efort financiar destul de mare). altii se multumesc cu un face lift minor.
nubira 1 a aparut in 97. focus, astra g, golf 4 in 98. a fost prima masina daewoo care nu e bazata pe platforma T de la GM fiind proiectata de la 0.
nubira 2 in 2000.
nubira 3 (lacetti) in 2003.
2.orice s-ar zice de rau, nu a fost rodul unui proiect gen "masina de 5000 de euro" care pe langa faptul ca a fost taragant nu stiu cati ani pana sa intre in productie si probabil fara sa i se aduca nu stiu ce modificari in timpul asta, mai ajunge si la 11.000 de euro. nubira a fost o masina destul de scumpa pe care putini si-o puteau permite la vremea respectiva iar faptul ca a fost gandita ca o masina normala in clasa cred ca se vede si se simte foarte bine. chiar daca unii nu vor sa vada treaba asta.
3.nubira a fost proiectata si gandita pt a avea ca principala piata de desfacere america de NORD.
  masina de 5000 de euro a fost proiecta pt pietele din america de SUD, rusia, india, africa si balcani.
---------------------------------------------------
inca imi mentin parerea ca nubira 2 e cea mai buna masina pe care o poti cumpara cu 6500 de euro din tot ce e pe piata. noi sau la mana a 2-a.
asta tinad cont ca gasesti cu 30-50.000 de km cu dotari bune in banii aia si de faptul noua costa aproape dublu.

View Postundercoverbrother, on 24 aprilie 2008 - 10:00, said:

1.nu chiar asa depasita. daewoo a schimbat nubirele din 3 in 3 ani(un efort financiar destul de mare). altii se multumesc cu un face lift minor.
nubira 1 a aparut in 97. focus, astra g, golf 4 in 98. a fost prima masina daewoo care nu e bazata pe platforma T de la GM fiind proiectata de la 0.
nubira 2 in 2000.
nubira 3 (lacetti) in 2003.
2.orice s-ar zice de rau, nu a fost rodul unui proiect gen "masina de 5000 de euro" care pe langa faptul ca a fost taragant nu stiu cati ani pana sa intre in productie si probabil fara sa i se aduca nu stiu ce modificari in timpul asta, mai ajunge si la 11.000 de euro. nubira a fost o masina destul de scumpa pe care putini si-o puteau permite la vremea respectiva iar faptul ca a fost gandita ca o masina normala in clasa cred ca se vede si se simte foarte bine. chiar daca unii nu vor sa vada treaba asta.
3.nubira a fost proiectata si gandita pt a avea ca principala piata de desfacere america de NORD.
  masina de 5000 de euro a fost proiecta pt pietele din america de SUD, rusia, india, africa si balcani.
---------------------------------------------------
inca imi mentin parerea ca nubira 2 e cea mai buna masina pe care o poti cumpara cu 6500 de euro din tot ce e pe piata. noi sau la mana a 2-a.
asta tinad cont ca gasesti cu 30-50.000 de km cu dotari bune in banii aia si de faptul noua costa aproape dublu.

View Postundercoverbrother, on 24 aprilie 2008 - 10:00, said:

1.nu chiar asa depasita. daewoo a schimbat nubirele din 3 in 3 ani(un efort financiar destul de mare). altii se multumesc cu un face lift minor.
nubira 1 a aparut in 97. focus, astra g, golf 4 in 98. a fost prima masina daewoo care nu e bazata pe platforma T de la GM fiind proiectata de la 0.
nubira 2 in 2000.
nubira 3 (lacetti) in 2003.
2.orice s-ar zice de rau, nu a fost rodul unui proiect gen "masina de 5000 de euro" care pe langa faptul ca a fost taragant nu stiu cati ani pana sa intre in productie si probabil fara sa i se aduca nu stiu ce modificari in timpul asta, mai ajunge si la 11.000 de euro. nubira a fost o masina destul de scumpa pe care putini si-o puteau permite la vremea respectiva iar faptul ca a fost gandita ca o masina normala in clasa cred ca se vede si se simte foarte bine. chiar daca unii nu vor sa vada treaba asta.
3.nubira a fost proiectata si gandita pt a avea ca principala piata de desfacere america de NORD.
  masina de 5000 de euro a fost proiecta pt pietele din america de SUD, rusia, india, africa si balcani.
---------------------------------------------------
inca imi mentin parerea ca nubira 2 e cea mai buna masina pe care o poti cumpara cu 6500 de euro din tot ce e pe piata. noi sau la mana a 2-a.
asta tinad cont ca gasesti cu 30-50.000 de km cu dotari bune in banii aia si de faptul noua costa aproape dublu.


#62
Mihay_Burducea

Mihay_Burducea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2015

View PostH725, on 23 aprilie 2008 - 20:52, said:

mai bine nu deschideai topicul, ramineai fericit....

in istoria recenta divizia auto a inceput din start prost, cu modelele scoase din fabricatie de gm: Opel kadett: daewoo racer si apoi prin faceliftuire daewoo nexia/cielo. espero-ul a fost o masina facuta pe platforma anticului opel ascona Posted Image

pina la preluarea de gm se poate spune ca toate daewoo-urile erau niste piece of crap... in primul rind securitate ZERO.

acum o sa zica multi si ca modelele noi nu au multe stele euroncap... si testele confirma...  Posted Image

pt cei care trec de la 1310 la nubira, nubira pare un Mercedes la pret de hipermarket, pt cine are pretentii, nu e decit o masina mai proasta ca loganul. De ce mai proasta ca loganul? pt ca a aparut cu 5 ani inainte de Logan, proiectata de o firma care nu are puterea renaultului...

restul e bla bla...

PS Una din cele 2 masini personale este Renault symbol. nici cind am cumparat-o nu am pretins ca e ceva de capul ei. am cumparat-o numai pt ca a fost ieftina. m-a interesat doar ca are dubluairbag si centuri cu pretensionare si limitator de efort. la pretul symbolului diesel puteam sa cumpar nubira2 fara airbaguri, fara abs...  Posted Image
GM e mai rau spark-ul e mult mai prost ca matiz-ul iar logan-ul se  rastoarna imediat Nubira e mult mai stabila si Renault-ul are alta politica i-si recupereaza banii din piese deci masini ieftine si piese scumpe.
PS: Nubira e peste Logan si Chevrolet

#63
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View PostMihay_Burducea, on 04 decembrie 2015 - 20:09, said:

PS: Nubira e peste Logan si Chevrolet
Si ti-ai facut cont doar ca sa spui asta?! Si sa citezi o postare veche de 7 ani?

Edited by DannyMC, 04 December 2015 - 20:19.


#64
Mihay_Burducea

Mihay_Burducea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2015

View PostDannyMC, on 04 decembrie 2015 - 20:17, said:

Si ti-ai facut cont doar ca sa spui asta?! Si sa citezi o postare veche de 7 ani?
E doar parerea ta

#65
alexa2005

alexa2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2007
Salut,
Dupa 14 ani pot sa spun eu, pentru cine o mai citi post-ul asta, ca nubira a fost o masina buna. Inca o mai am, luata de noua si pot spune ca in 80k cat am facut cu ea absolut nimic nu s-a stricat iar consumul mediu a fost cam 6,3 (oras+extra). Acum am o Skoda Octavia MK2 care este luata de noua si chiar nu sta in viraje ca nubira. Skoda are o suspensie mult mai simpla decat nubira si probabil din cauza asta. Cosnumul mediu la Skoda este aproximativ identic (1.4TSI 122CP). Dupa 14 ani nubira inca nu este ruginita. Cam asta despre produsul daewoo. Posted Image

Edited by alexa2005, 18 June 2018 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate