Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Decizie cu privire la tencuiala interioara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Cei care imi construiesc apartamentul ma intreaba cum vreau sa fie tencuiala interioara. Am de ales intre cele doua variante de mai jos. Va rog mult dati-va cu parerea, care vi se pare mai buna, argumente pro si contra, etc.

Varianta 1.
Tencuiala din multibat, glet, tinci si vopsea alba.

Varianta 2.
Aplicam pe zidarie placi de rigips si vopsea alba.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 MissTrouble, on Apr 13 2008, 16:13, said:

Cei care imi construiesc apartamentul ma intreaba cum vreau sa fie tencuiala interioara. Am de ales intre cele doua variante de mai jos. Va rog mult dati-va cu parerea, care vi se pare mai buna, argumente pro si contra, etc.

Varianta 1.
Tencuiala din multibat, glet, tinci si vopsea alba.

Varianta 2.
Aplicam pe zidarie placi de rigips si vopsea alba.
varianta 1-e mai mult de lucru,mizerie multa,manopera mai mare
varianta2-executie rapida,curata,te bucuri mai repede de ambient.
De recomandat nu mai recomand ca-mi sar baietii veseli in cap,DAR sunt pentru: tencuiala,glet,culoare(ceva vreme in urma trageam un glet ca sticla-acu na-m mai probat de mult :) )

#3
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007

 adi_master, on Apr 13 2008, 16:34, said:

varianta 1-e mai mult de lucru,mizerie multa,manopera mai mare
varianta2-executie rapida,curata,te bucuri mai repede de ambient.
De recomandat nu mai recomand ca-mi sar baietii veseli in cap,DAR sunt pentru: tencuiala,glet,culoare(ceva vreme in urma trageam un glet ca sticla-acu na-m mai probat de mult :) )


Multam de raspuns. Mai precizez ca pretul nu conteaza, oricum e inclus in costul final al apartamentului, si nici timpul de executie, e planificat sa fie gata la iarna.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
facem casa si pt nepoti!!!!nu numai pt noi! :OK:
dar daca vrei ceva mai special la tavane decorative(am postau eu cateva pe arie)se impune gipscartonul!

Edited by adi_master, 13 April 2008 - 16:57.


#5
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Haideti baieti si fete, mai ziceti! Dupa cum vedeti, sunt "praf" la constructii  :lol:

Am mai auzit de la cineva o chestie: cum ca gips cartonul izoleaza fonic mai prost decat tencuiala. E adevarat?

#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 MissTrouble, on Apr 14 2008, 20:08, said:

Haideti baieti si fete, mai ziceti! Dupa cum vedeti, sunt "praf" la constructii  :lol:

Am mai auzit de la cineva o chestie: cum ca gips cartonul izoleaza fonic mai prost decat tencuiala. E adevarat?
Pai si nu e logic? Eu unul, daca n-as fi presat de timp, cum ziceti, as alege varianta 1, si le-as baga degetul in ochi meseriasilor de la inceput, sa-mi traga peretii drept, daca nu vor penalizari la bani, la sfarsit. Intr-adevar ca e mai migalos si mai multa mizerie, dar e mai teapan. Iar pe un eventual perete de exterior, l-as izola mai intai, iar pe peretii din bca, as pune plasa de fibra. As alege varianta cu multibat, pt ca n-am vazut asa multe lucrari in gipscarton, unde sa nu se vada deloc imbinarile intre placi, iar asta se vede urat la lumina becului. Bineinteles ca si pt asta exista solutii,sa nu se vada, dar sunt destui care nu le aplica- ma refer la gletuirea placilor pe toata suprafata, nu numai la imbinari, si problema asta e si in functie de ce tip de finisaj ati ales. Bineinteles ca o sa se gaseaca cineva sa zica ca daca meseriasul slefuieste cu grija imbinarile, n-ar trebui sa se vada, si teoretic asa ar trebui sa fie, dar dupa cate am vazut eu cu ochisorul meu, sunt sceptic
Eu, in dormitorul mic, pt ca nu era nimic drept, nici pereti, nici tavan, iar 3 pereti din 4 sunt din bca, ca sa nu ma muncesc sa-i indrept, am lipit gips carton direct pe ei, fara profile, si ca sa nu risc microfisurile de care ziceam, am finisat cu vopsea texturata (sau bob de orez), si imi place cum a iesit, si in plus, daca e nevoie, ma frec cu peria de paie in ea de n-are aer (vb vine)-daca mai am poza o sa postez. Dar, admit ca m-am cam puturosit in ultimii ani, si n-am lucrat ca la carte!
cam asta-i...parerea mea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate