Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#55
nicu_s2008

nicu_s2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2008

View Postdrsim, on 25th August 2011, 23:44, said:

pentru o monitorizare eficace a diabetului e recomandat cel putin o data la 3 luni sa masori si hemoglobina glicozilata(HbA1c)  :naughty:
Sigur ca da asa este si o fac constant. Eu ma refeream la faptul sa unele softuri de glucometre fac o estimare a hba1c dupa un algoritm de calcul care tine cont de media iregistrarilor. Sigur ca asta nu inlocuieste testarea normala de laborator, dar iti da o idee pe unde esti si cat de bine controlezi glicemia. Dar ramane doar o estimare, si sfatul meu este ca cei diabetici sa nu omita testarea hemoglobinei glicozilate odata la 3-4 luni.

#56
nicu_s2008

nicu_s2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2008

View Postnicu_s2008, on 25th August 2011, 23:16, said:

Eu sunt diabetic si detin vreo tri tipuri de glucometre. Am un accu-chek performa, un freestyle papillon easy si un one touch select. Nu exista glucometru perfect. Eu ma testez foarte des de 8-12 ori pe zi si pot sa va spun ca invariabil exista diferente uneori notabile intre aparate. Diabetologii spun ca o diferenta de pana la 30-40% estte acceptabila. Daca ai glicemii mari asa este, dar daca ai glicemia 90 mg/dl pe un aparat, dar ea este de fapt cu 40% mai mica asta inseamna hipoglicemie ceea ce este cam nasol, mai ales daca esti de tipul celor "hipo unawarness" adica nu o simti. In opinia mea un glucometru bun trebuie sa indeplineasca cateva criterii:
- sa foloseasca o cantitate mica de sange: 3-6 microL;
- sa ofere rezultatul intr-un timp cat mai scurt: ex. 5 sec. Cand ai "hipo" si iti tremura mainile si trebuie sa intervii repede nu prea ai timp sa astepti rezultatul prea mult.
- sa ofere posibilitatea conectarii la PC si sa poti varsa datele intr-un soft specializat care sa-ti ofere tot felul de calcule (medii ale valorilor, pre si post prandiale, medii orare, inscrierea valorilor in targetul pe care til-ai impus sau nu,  deviatii standard, si chiar estimari ale hb1ac). Acestea sunt foarte importante, mai ales atunci cand faci vizita la medic. Din pacate diabetologii mai vechi pur si simplu le ignora, fie pt ca nu sunt obisnuiti cu ele, fie nu stiu engleza. Din acest pct de vedere cel mai folositor imi este softul de la accu- chek pt ca are meniurile inclusiv in romana.
- sa poata retine o baza de date mare. Cele mai multe retin cam 500 de rezultate. Cam putin daca te intepi atat de des cum o fac eu. One touch smart de ex retine vreo 3800 de testari.
- mai conteaza si daca sunt propice pt momentul cand le folosesti. De ex eu de obicei folosesc accu- chek performa pt ca are softul si in limba romana si imi este mai usor cand ma duc la diabetolog. Pt ca sunt paranoic il mai dublez
Si cu one touch ultrasmart, care contine el insusi un soft de evaluare foarte sofisticat. Daca plec la drum cu masina iau cu mine un glucometru freestyle papillon lite pentru ca este foarhte mic si usor de folosit. Mai nou tot pentru momentele cand sunt la drum am achizitionat un iBGStar de la Sanofi-Aventis care se cupleaza la iPhone prin portul acestuia si se sincronizeaza automat cu un soft de pe tel. Exista si variante compacte cum este accu-chek mobile care foloseste cartuse in care prinse atat bandeletele cat si lantetele si care se integreaza in aparat. Este facil de folosit, dar este cam mare.
- sa fie calibrat pe plasma. Asta il face compatibil cu testarile profesioniste din spitale care se fac din plasma si nu din sange integral.
- metoda de testare; din cate stiu exista mai mule metode dar cele mai folosite sunt doua:
   A. Fotometrica, adica substanta cu care este impregnat testul isi schimba culoarea in functie de glucoza din sangele cu care a fost impregnata. Asta este metoda mai veche si mai putin exacta. Cel putin asa se spune.
   B. Electrochimica. Substantele din componenta testului emit un curent electric in prezenta glucozei care este masurat si este diferit in functie de cantitatea de glucoza prezenta. Asta este metoda mai noua si cica mai acurata.
- pretul bandeletelor in primul rand. Aici feste o intrega haiducie. Sunt firme si roche este un exemplu care produc cateva tipuri de aparate toate bazate pe aceeasi metoda de masurare, dar fiecare din ele folosesc alte tipuri de bandelete. Nu sunt interschimbabile. Oricum sunt f scumpe. Puteti observa ca o singura cutie cu 50 de teste costa cam cat jumatate din pretul aparatului. Eu consum cam una pe saptamana...

Cele mai noi sunt sunt cele "CGM", adica continous glucose monitoring, cum este Guardian de la medtronic. Asta inseamna un senzor care este introdus sub piele printr-un cateter si ca comunica wireless printr-un transmitator cu un dispozitiv de monitorizare. Disp livreaza valoarea glicemiei din cinci in cinci minute, dar pt ca ia datele din fluidele corpului si nu din sange integral este deocamdata inexact si trebuie calibrat de cateva ori pe zi pe baza masuratorilor de la un glucometru obisnuit. Dar asta este viitorul si in cativa ani lucrurile se vor schimba.


#57
lazarov

lazarov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2006
Trebuie sa iau rapid un glucometru (sotia are diabet de sarcina) si discutiile de pe forum m-au bagat in ceata. Ma gandeam la accu-chek acum nu mai stiu ce sa iau.

Am vazut pe okarzii.ro o gramada la preturi bune (noi, sigilate cu garantie).


Ce parere aveti de accu-chek aviva si aviva nano?

http://www.okazii.ro...-chek-a60411806


Vreau un produs la care sa gasesc consumabile si peste 2-3 ani. Nu se stie niciodata ....


Multumesc

Am gasit si acest Accu-chek compact plus? http://www.okazii.ro...tru--a114100912
Cum vi se pare?

Este adevarata descrierea modului de operare care-l face f. performant?

#58
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
lazarov,
Eu am accu chek active si sunt foarte multumita.

Cand iei decizia de cumparare intereseaza-te si de:
- costul testerelor si cat de usor pot fi obtinute;
- idem si pt ace.

Accu-chek sunt produse bune, deci presupun ca si modelele gasite de tine sunt ok. Vezi cu testele cat de usor le gasesti in farmacii si cat costa.

De asemenea daca iei de pe okazii vezi ce unitate de masura foloseste respectivul glucometru. Ca daca e luat glucometrul din America ....

#59
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Proaspat intrat in "problema" (2 sapt)
Am cumparat un Beurer GL32, pare ok, si cere o cantitate mica de sange
Problema 1: nu stiu eu sa ma "intep" cum trebuie? Imi spal mainile cu apa calda, frec si masez degetele inainte, nu am tegumente ingrosate, intep la gradatia 4 sau 5 din 6, si nu iese destul sange daca nu apas un pic pe deget, chiar sub falanga cu pricina. Stiu ca asta nu e corect, pt ca proba de sange se dilueaza cu alte lichide. Unde-i buba? unde-i locul cel mai "prolific" de intepat? Daca impart falanga distala in 4 sferturi pe inaltime, si inca in 2 pe latime, care-i zona buna?
Problema 2. cineva cu vechime mi-a spus ca acele se pot utiliza de mai multe ori (evident, pt acceasi persoana). Se practica chestia asta?
Problema 3. Se pare ca pentru Beurer se potrivesc ace ( lancete) si de la alte firme / aparate, inclusiv ceva chinezarii mai ieftine pe net (ex Xinda, 12 ron/100 buc). Pareri?
Multumesc
C.T.

#60
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Stie cineva Accu Check Active are testere calibrate ptr plasma ca rezervele de la Accu Check compact si compact plus adica butoiasele alea cu cercul galben pe ele ?
Ca in 2008-2009 pana in sept precis nu erau, astea noi rezervele sunt ? Deci luam valoarea ce o da si o inmultim, sau luam valoarea direct ca fiind ca aia din lab (aproximativ bineinteles), ca e fi important.

#61
poliglot

poliglot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.04.2009
Rog persoanele de aici care au cunostiinte in domeniul echipamentelor medicale de testare glicemie si imi pot confirma daca asa este din ce am gasit prin alte forumuri si blog-uri, anume ca glucometrele care folosesc teste conform standardului ISO 15197:2013 (enzima GDH) ar fi mult mai precise decat cele care lucreaza dupa standardul ISO 15197:2003 (enzima GOD). Se mai specifica pe acolo cum ca sistemul enzimatic GDH pe care se bazeaza testele asigura o determinare exacta a glicemiei. In plus influenta concentratiei de oxigen si a altor substante din sange este mult mai redusa decat in cazul altor reactivi (enzima GOD).

Edited by poliglot, 29 March 2016 - 23:08.


#62
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Se gasesc si ace si teste pe diverse siteuri emag ocazii, c nu gasiti?

#63
jarreau

jarreau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 03.08.2007
Ce parere Aveti despre asta?
http://www.farmacie-...-100-ace/p/6895

#64
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu. OneTouchSelect Plus sau Contour Plus Bayer.

#65
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Aveti idee daca Accu-chek Performa este aceelasi lucru cu Aviva si daca folosesc acelasi tip de teste? As vrea sa folosesc un glucometru Aviva, dar nu gasesc teste ...
Mersi.

#66
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu merg.  Attached File  IMG_20170313_121412.jpg   63.92K   16 downloads

#67
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Mersi. Am intrebat pentru ca am impresia ca gama Aviva (Nano, Connect, etc.) comercializata in unele tari pare sa fie la fel cu gama Performa (Nano, Connect, etc.) comercializata in alte tari (asta e si la noi). Am intrebat si la importatorul Accu-Chek de la noi, dar nici un raspuns din pacate.

#68
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Poți folosi cu încredere clasicul Active! Nu ai nevoie de valoarea exacta ca la NASA, o mică variație au dar e nesemnificativa.

#69
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View Postbiscatrix, on 10 martie 2017 - 17:32, said:

Aveti idee daca Accu-chek Performa este aceelasi lucru cu Aviva si daca folosesc acelasi tip de teste? As vrea sa folosesc un glucometru Aviva, dar nu gasesc teste ...
Mersi.


Testele Accu-chek se folosesc doar ptr .glucometrul Accu-chek .  Exista ace universale ce pot fi folosite la orice glucometru  , de teste inca nu stiu ..

#70
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Daca ai de gand sa cumperi un glucometru te uiti daca gasesti teste si cat te costa in farmaci si olx,ocazi.ro accu check find cele mai raspandite si de ce nu performante,luati cele cu bandelete care trag sangele exe:accu check performa nano, la Activ trebuie o picatura mai mare si daca nu acoperi cum trebuie acel patrat lai pierdut,vedeti la farmaciatei gasiti mai ieftin ,
Acum dupa ce ai luat aparatul te duci la un laborator de analize faci o glicemie din vena si tot atunci faci si un test cu aparatul tau ,faci comparatia si vezi diferenta aparatului, cu cea din vena care este cea mai precisa .asa afli cum stai cu testul cat mai precis.

Daca ai de gand sa cumperi un glucometru te uiti daca gasesti teste si cat te costa in farmaci si olx,ocazi.ro accu check find cele mai raspandite si de ce nu performante,luati cele cu bandelete care trag sangele exe:accu check performa nano, la Activ trebuie o picatura mai mare si daca nu acoperi cum trebuie acel patrat lai pierdut,vedeti la farmaciatei gasiti mai ieftin ,
Acum dupa ce ai luat aparatul te duci la un laborator de analize faci o glicemie din vena si tot atunci faci si un test cu aparatul tau ,faci comparatia si vezi diferenta aparatului, cu cea din vena care este cea mai precisa .asa afli cum stai cu testul cat mai precis.

Daca ai de gand sa cumperi un glucometru te uiti daca gasesti teste si cat te costa in farmaci si olx,ocazi.ro accu check find cele mai raspandite si de ce nu performante,luati cele cu bandelete care trag sangele exe:accu check performa nano, la Activ trebuie o picatura mai mare si daca nu acoperi cum trebuie acel patrat lai pierdut,vedeti la farmaciatei gasiti mai ieftin ,
Acum dupa ce ai luat aparatul te duci la un laborator de analize faci o glicemie din vena si tot atunci faci si un test cu aparatul tau ,faci comparatia si vezi diferenta aparatului, cu cea din vena care este cea mai precisa .asa afli cum stai cu testul cat mai precis.

#71
ralucadbch

ralucadbch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2017
Glucometrul OneTouch, un produs decalibrat dupa un an, distribuitorul refuza sa ofere garantia

Cea mai proasta experienta am avut-o cu acest produs, si in special cu serviciul lor de customer suport din Romania.
La un an aparatul s-a decalibrat, aratand diferente semnificative (mai mari de 40 unitati) fata de rezultatele de laborator, de aprox. 100 unitati intre 2 masuratori luate la o ora, respectiv valori aproape de coma glicemica - 270 - in unele determinari. Am facut 2 masuratori inclusiv la distanta de 5 minute, iar diferenta era de 50 unitati.
Considerand ca produsul s-a decalibrat, ne-am uitat pe certificatul de garantie, care solicita in prealabil, pt a beneficia de garantie, sa te inregistrezi in baza de date - online sau prin posta - ceea ce contravine legislatiei, deoarece garantia se acorda pe baza bonului fiscal si a certificatului.
Dupa cum indica certificatul, am sunat la relatii cu clienti, unde am mentionat ca aparatul este decalibrat, indicand valori eronate. Din start o dra cu un discurs fluviu ne-a spus ca este imposibil, deoarece produsul era realizat cf. unui standard international ISO. I-am explicat ca nu are legatura standardul de produs cu decalibrarea unui aparat de masura, si ca de aceea avem legislatie in ceea ce priveste metrologia, deoarece orice aparat se poate strica, este un lucru firesc.
Apoi a verificat codul produsului si a indicat numele unui alt cumparator, care nu are legatura cu noi, intrebandu-ne in repetate randuri, extrem de neincrezatoare, daca suntem noi primul cumparator.
Dupa ce a lamurit si aceasta problema, ne-a indicat ca pt a considera produsul decalibrat, trebuie sa: 1. cumparam noi substanta etalon si sa facem masuratorilor, apoi sa revenim la ei, 2. sa mergem la laborator cu glucometrul si la 10 min. dupa analiza de sange sa asezam pacientul pe o banca, sa se intepe in deget si sa faca determinarea cu glucometrul, 3. doar in conditii speciale, sa sunam la distribuitorul produsului si POATE ca dansii vor considera sa primeasca aparatul in service.
I-am spus clar dnei ca acordarea garantiei nu poate fi conditionata nici de o alta achizitie, nici de obligatia ca pacientul sa-si faca determinarea pe o "bancuta", fiind obligatia service-ului sa verifice daca aparatul e decalibrat, nu a consumatorului. I-am mai spus ca am inregistrat conversatia si ca daca colegii dansei ce lucreaza la importator refuza sa primeasca aparatul in service, noi vom merge cu o reclamatie si cu aceasta conversatie ce demonstra refuzul indeplinirii obligatiilor lor legale, la ANPC si la BRML.
I-am comunicat  dnei de la customer service si ca trebuie sa ii inchidem telefonului, deoarece dansa iar isi incepuse discursul fluviu, in care repeta continuu informatiile anterioare, pe care le cunosteam deja. La final a mai pus o singura intrebare, ca sa incerce sa ne convinga ca nu e problema aparatului, si anume daca pacientul si-a schimbat medicatia intre doua determinari facute cu glucometrul. La aceasta aberatie, nu am putut raspunde decat ca e complet deplasata, deoarece un pacient diabetic luat in evidenta la centrul national si supravegheat de o echipa medicala, nu isi schimba tratamentul intre 2 determinari cu glucometrul, ci dupa ce mai multi medici aproba schimbarea schemei. Dupa care i-am inchis telefonul, deoarece dansa incepuse sa repete, la nesfarsit, lucrurile pe care ni le spusese anterior, ca si cum noi eram niste persoane cu handicap iar ea o banda magnetica.
Ca prin minune, dupa aceasta atitudine ferma, cand am sunat la distribuitor, dna care a raspuns era lapte si miere. Imediat ne-a confirmat trimiterea unui aparat nou, care in 48h a si ajuns. Stia povestea, deoarece nici macar nu a mai verificat seria aparatului. Probabil ca au inteles ca daca depunem la ANPC dovezile de refuz/ conditionare a acordarii garantiei, primesc sigur o amenda si nu mai pot ameti alti pensionari, doar-doar sa nu cumva sa le dea garantia, conform legii.
Concluzionand, daca doriti un produs ce se decalibreaza rapid si o societate care refuza sa-si indeplineasca obligatiile legale, decat fortata de imprejurari, atunci cumparati produsele OneTouch.

#72
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Daca sunteti din Cluj va dau gratuit un One Touch Select Plus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate