Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postgamezcdr, on Apr 14 2009, 08:35, said:

De la ei. Lucram "mana-n mana".
aaa, recomandare verbala... asta nu inseamna nimic :)

#20
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSlickutz, on Apr 14 2009, 10:51, said:

aaa, recomandare verbala... asta nu inseamna nimic :)


Eu am Ascensia Contour facut de firma germana Bayer (cea care produce si celebra Aspirina Bayer).
In Germania sunt farmacii care le distribuie gratis diabeticilor. Contin si 5 senzori gratis.
Pretul: 10 EUR, iar o cutie de sezori (bandelete) Ascensia Microfill de 50 buc. este in jur de 27 EUR.

Observatie: am fost uimit sa vad ce preturi se practica in Romania la glucometre...
In Germania ele pot fi gasite le preturi incepand de la 6 EUR... Preturile de aici sunt mult mai mari...

#21
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Glucometrele se dau gratuit la noi prin farmacii ptr cei cu diabet insulinodependent la fel si testele 50/luna sub 40 de ani si 25-33/luna peste 40 de ani. Primim saptamanal 100-200 de glucometre de la firmele producatoare pe care le dam gratuit pacientilor, unii au ajuns sa aiba 4-5 modele diferite ptr ca fiecare farmacie lucreaza cu alta firma. Aparatele contin 10-25 de bandelete iar pretul testelor este de 60 lei/cutia cu 50. Asa ca i-am luat pe nemti si la acest capitol....

#22
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
eu mi'am luat glucometru pentru catel, ca are niste probleme cu glicemia si aseara am fost la vet si i'am facut aolo glicemia si i'a iesit 129 si cand am ajuns acaasa, peste 10-15 minute i'am verificat din nou glicemia cu aparatul meu, Onetouch select si i'a iesit 79 !!!
nu stiu ce sa cred....

#23
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Trebuie sa-i caut si eu unei rude...
A auzit cineva de Glab? Pe alte forumuri spunea cineva ca e marca in domeniu! Inca cercetez piata...

#24
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View PostLyvyoo, on May 10 2009, 21:49, said:

Trebuie sa-i caut si eu unei rude...
A auzit cineva de Glab? Pe alte forumuri spunea cineva ca e marca in domeniu! Inca cercetez piata...

Nu am auzit de Glab, dar vezi daca se gasesc testere in farmacii pt modelul de care-l doresti si ce preturi au. E frustrant sa ai un aparat si sa nu reusesti sa faci usor rost de testere sau acestea sa fie prea scumpe.

#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pana la urma o sa merg pe Accu-Check pentru siguranta. Insa am o nelamurire: Cum poate fi o diferenta asa de mare (170RON) intre aproximativ aceleasi aparate? Accu-check Compactplus 120RON si Accu-Chek Compact 290RON. Ambele vin kituri!

#26
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Glab e produs in Germania nu e foarte stralucit nu exceleaza la nici un capitol din spusele pacientilor are prostul obicei de a da rezultate dubioase (diferente mari fata de altele, majoritatea celor cu insulina pe reteta au cel putin 2 aparate, si diferente mari intre 2 determinari). Nici dupa pacienti nu te poti lua vin unii ca nu merge aparatul dar "uita" sa bage bateriile :(. Ia Accu-chek Active e mult mai raspandit si testele sunt ieftine (60 lei/50 lamele).

#27
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci!
Am mers pe Accu-Check Compact Plus (model 2008) pana la urma, luat dupa Okazii de la un user cu 1000 de calificative pozitive. Pret 70 RON. Testele sunt in termen si marfa nu parea contrafacuta. De fapt nu cred ca sunt pirati care sa se oboseasca sa pirateze o anume marca de glucometre... M-a frapat insa diferenta fata de magazinele normale unde acelasi produs costa 250RON, tot kit.
Rezervele suplimentare sunt 45 RON/17 teste si 3bani/ac.

Edited by Lyvyoo, 11 May 2009 - 18:34.


#28
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Hai sa-ti spun de unde pot fi diferentele: aparatele se dau gratis prin farmacii datorita suportului producatorilor care vor sa acapareze piata bandeletelor. Vine omul cu reteta si spune ca n-are aparat desi acasa mai are vreo 5 pentru ca nu poti sa-l verifici nu exista nicaieri vreo baza cu cine a primit aparat, cand si ce marca. Unii sunt inventivi si fac rost lunar de un aparat nou pe care apoi il vand prin piata sau pe internet.

#29
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View Postgamezcdr, on May 11 2009, 17:28, said:

Glab e produs in Germania nu e foarte stralucit nu exceleaza la nici un capitol din spusele pacientilor are prostul obicei de a da rezultate dubioase (diferente mari fata de altele, majoritatea celor cu insulina pe reteta au cel putin 2 aparate, si diferente mari intre 2 determinari). Nici dupa pacienti nu te poti lua vin unii ca nu merge aparatul dar "uita" sa bage bateriile :(. Ia Accu-chek Active e mult mai raspandit si testele sunt ieftine (60 lei/50 lamele).

Unde ai gasit tu testere de 60 lei/50 lamele la Accu Check Active? Pe mine m-a costat dublu ultimul flacon cu testere cumparat.

#30
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
La mine la farmacie :).

#31
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View Postgamezcdr, on May 12 2009, 07:32, said:

La mine la farmacie :).

La Bucuresti e dublu sau chiar mai mult. :frust:  :frust:  :frust:  :crying:  :crying:  Noroc ca nu am nevoie de multe.

#32
5CoStIcA5

5CoStIcA5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2008

View Postnicu13, on 10th April 2009, 22:19, said:

Eu am avut vre-o patru. unul noname, unul japonez parca glococard x meter, unul accuceck facut de roche (made in usa care ma enerva la culme, niciodata nu iesea destul sange din intepatura cat ii trebuie aparatului (mult rau, aparat sangeros ;)) si acum am unul... major II. Cel mai mult mi-a placut glucocardul x meter si apoi asta major II.
De unde ei testele pentru major II si la ce pret ? Am si eu un major II si este foarte bun. Primesc de la medic 100 de teste la 3 luni, ultima data a incercat sa-mi dea numai 50 de buc. dar sa razgandit. Nu stiu ce va fi peste 3 luni de aceia ma interesez de teste si costul lor. Eu an gasit pe net cu 85-95 lei cutia plus maimult ca sigur 12-20 lei transportul.

#33
13Shadow

13Shadow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2010
Salut
Am ce ceva ani buni DZ1 si am avut destule aparate pana acum de glicemie.
Momentan am un Accu Check Activecu care sunt destul de impacat. Timpul in care iti arata rezultatul nu este mare ( 5 sec ) si nu necesita nici o mare cantitate de sange.
Ca raspuns la intrebarea "Cat sunt de exacte glucometrele ? " ; Nici un glucometru nu este 100% exact. Mai cam toate din aceasta vreme au o eroare de cam 15-20 unitati; dar sa nu uitam faptul ca este inca un aparat ce a fost destinat uzului "casnic " Aparatul arata daca ai glicemia "mare " sau "mica " ; adica in cazul in care indica de exemplu 70, persoana respectiva oricum ar trebui sa manance 1-2 lingurite de zahar si 1 felie de paine, nu sa se bazeze pe eroarea aparatului ca "poate " indica de fapt 90; si la fel si pentru glicemiile mari.
Legat de pret, un aparat mai scump poate fii superior altuia mai ieftin nu neaparat din cauza exactitatii cu care indica glicemia, astfel factori ca: timpul de analiza, conectivitatea cu alte sisteme, cantitatea de sange necesara analizei; pot influenta pretul unui glucometru.
    
     Sper ca informatiile de mai sus sa va fii fost de folos.
Sanatate si o zi stralucita.

Edited by antigen, 08 February 2010 - 14:27.
Daca vrei sa vinzi ceva, exista aria Anunturi.


#34
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008
Ok dupa toate discutiile pe care le ati avut , in calitate de importator de asemenea aparatura , printre care pot mentiona ca am pus pe piata 4 glucometre diferite si vreo 3 tipuri de tensiometre automate , pentru ca pe undeva se specifica si de asta va voi spune urmatoarele :

Toate glucometrele lucreaza pe acelasi principiu !!!! mai mult cipul din interior , in momentul in care va decideti sa nu va mai folositi aparatul , scoate ti cipul si comparati l cu un alt glucometru ( alt producator ) veti vedea ca cipul este produs in acelasi loc si pentru achtung , si pentru accu check , si pentru one touch , etc.
Ideea este urmatoarea , la accu check , fiind o firma care a avut un fond enorm de mare de promovare ( a se citi mitui medici diabetologi) a fost introdus pe toate pietele din lume , si a acaparat 90% din vanzarile de teste , ok , bravo lor. NU sunt cu nimic mai buni ca alt producator , doar prin faptul ca au avut banii necesari sa isi promoveze marfa intens.
Si cum a fost mentionat problema a fost la teste pentru ceilalti producatori , nu a.u avut sustinerea necesara sa sparga piata accu check si au fost dusi catre faliment. nu vreau sa mi fac reclama sub nici o forma fata de produsul pe care il comercializez,dar pentru cei care au achizitionat glucometre de diferite tipuri si nu gasiti teste dati mi un pm. si voi vedea ce pot face .
2  In legatura cu tensiometrele electronice : si cele bratara si cele automate de brat trebuie puse intr-o anumita pozitie , tensiunea se ia stand pe scaun , calm , fara nici un fel de agitatie din partea celui care isi ia tensiunea sau din partea celor din jurul sau. pentru o acuratete maxima , repetati testul la un interval de 5-7 minute nu mai mult nici mai putin ; tensiunea oricum se modifica putin de la 1 minut la altul asa ca NU VOR EXISTA 2 TESTE IDENTICE IN INTERVAL DE TIMP ATAT DE MIC. pentru orice alte intrebari sau contraziceri va invit la discutie , momentan mai vrea au sa adaug urmatorul lucru : pentru cei ce nu cunosc , exista un program national pentru diabetici , unde prin lege copii primesc la 3 cutii de teste ( gratuite pe reteta de la medic) si aparatul gratuit , iar adultii la 2 cutii de teste aparatul gratuit.
Accu check nu face parte din aceste retete deoarece pretul de vanzare depaseste plafonul maxim de decontare din partea CAS.
Produse care pot fi achizitionate pe acest program , ( In special in farmaciile de pe langa centrele medicale cu sectie de diabet gen Malaxa in Bucuresti) sunt urmatoarele :
1 SD check Gold
2 EU sure
3 Optimum
4 One Touch
etc.
toate vin ca si KIT .
Sper ca v au fost de folos aceste informatii. orice alta info va rog un PM si va raspund cu placere.

#35
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
La centrul de diabet din Cluj se testeaza toate marcile posibile, cele mai bune rezultate (predictibilitate) le are Accuchek, despre IMEDC si Glab doctorii de acolo afirma ca sint foarte proaste, dau valori de sute de mg deampixu, repeti masuratorile la interval mic si difera extrem de mult.

#36
Lorich

Lorich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2010
Buna
Mama mea a cumparat un glucometru acum cativa ani, nu mai stiu ce firma, cert e ca dupa terminarea testelor, nu am mai gasit niciunde teste compatibile. Culmea ca-i fusese vandut de medicul curant care acum ii recomanda cu seninatate alt aparat.

Acum vreau sa-i cumpar un nou glucometru, ma intereseaza pe langa aspectele discutate mai sus (acuratete, rapiditate) si posibilitatea de a gasi teste cand avem nevoie. Puteti sa-mi recomandati ceva, vreun tip, firma cu care nu ati avut probleme in gasirea testelor?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate