Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
Trebuie sa cumpar un glucometru si am vazut nenumarate modele, cu sau fara substanta de control si la preturi intre 100 ron - 300 ron. Dupa ce sa ma iau in vederea achizitionarii unui astfel de aparat? Ce ma intereseaza este exactitatea masuratorii, nu pretul consumabilelor. Am vazut ca pe unele scrie ca sunt biometrice, cu ce se mananca aceste glucometre? As aprecia pareri de la posesori, nu din auzite. Multumesc.

#2
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
chiar nu are sau nu stie nimeni cate ceva despre astfel de aparate pt masurat glicemia?

#3
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Stiu de glucometre Sensocard 245 lei aparatul si 55 lei testele (25 bucati) sunt usor de manevrat de exactitate nu pot sa-ti spun ca ar trebui sa fac niste teste la un laborator specializat :) nu s-a plans nimeni de ele pana acum. Mai am Optium FreeStyle (300 lei cu tot cu treste) dar alea sunt un pic mai greu de manevrat. Mare atentie cand cumperi sa te asiguri ca vei gasi testele de glicemie si in viitor sa nu faci ca multi pacienti care primesc gratis aparate din Vest si apoi le arunca ca nu gasesc testele. Am vazut in Auchan glucometru la 50 de lei dar teste ioc :).

Edited by gamezcdr, 12 April 2008 - 10:37.


#4
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
si cum stiu eu cat de exacte sunt, si alea de 50 ron si cele de 200 ron sunt la fel de exacte, lasand la o parte testrele? daca sunt la fel, de unde diferenta de pret? ca toate vin cam cu 10 testere in cutie, deci pretul nu e influentat de testere...  De exemplu, tocmai am luat un tensiometru digital pentru brat, nu gen bratara, tocmai ca auzisem ca astea de brat sunt mai precise. din 3 masuratori consecutive, nici una nu mi-a aratat la fel... ci 15 cu 7, 14 cu 4, 13 cu 7 ceva de genul asta... so, dupace sa ma iau???

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Tensiometrele clasice de pe vremuri sunt cele mai bune asa zic doctorii. La glucometre e clar ca alea de 50 lei sunt mai slabe decat alea de 250 probabil din cauza costului senzorului care detecteaza concentratia glucozei.

#6
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Sint mai multi parametri dupa care trebuie alese si asta in prima faza depinde:
- de tipul de diabet 1 sau 2
  • tip 1 insulinodepdendant cu tratament intensif unde monitorizarea glicemiei se face prin masurari de pina la 5 ori/zi (altfel nu se poate manca)
  • tip 2 (tratament medicamentos) monitorizarea se face mai lejer cu masurari dimineatile inainte de masa (i.e. 1 /2 ori pe saptamina sau mai
    des)

- tipul de teststrip folosit, tb sa fie microfil, masurarea sa se faca cu o cantitate cit de mica de singe
- intervalul necesar masurarii, cele mai noi sint cu 5 secunde, in medie au 15, cele vechi 30
- memorie numar masurari
- interfata cu calculatorul si software-ul aferent pentru un management corespunzator al monitorizarii
- marime instrument, avind in vedere ca la tip 1 trebuie carat tot timpul la tine
- PRECIZIA masurarii, care oricum se va deteriora in timp 2-3 ani.
- pretul sigur, dar ce nu dai pe instrument in urma unui bad management o sa dai pe medicamente.

Ai aici un link, acest instrument  e superbun:
Ascensia contour (Bayer)

Edited by Skytalker, 13 April 2008 - 09:24.


#7
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
la ora actuala ce glucometru e bun ? linkul din ultimul post nu merge

#8
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Personal am Accu-Chek Active de la Roche si sunt foarte multumita.
Roche este una din firmele cu experienta mare in construirea de glucometre si la Paulescu multi medici recomanda Accu-Chek. Varianta Active am ales-o luand in considerare pretul testerelor.

#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am Accu-Check Compact Plus cu set de 17 bandelete. E foarte ok. Cutia de 17 teste e vreo 50-60 de lei. Dar la cate glicemii imi fac eu, e de ajuns.

#10
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

View PostNanoq, on Mar 30 2009, 23:15, said:

Personal am Accu-Chek Active de la Roche si sunt foarte multumita.
Roche este una din firmele cu experienta mare in construirea de glucometre si la Paulescu multi medici recomanda Accu-Chek. Varianta Active am ales-o luand in considerare pretul testerelor.

La asta subscriu si eu. La active.

#11
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
eu am glucometru Achtung, productie germana, oferit la promotie pentru cumpararea unui aparat de tensiune Omron
Cica nou ar costa 200RON, eu nu prea-i cred - pentru ca e ciudat sa-ti dea un glucometru de 200RON, MOKA, cand cumperi un aparat de 400RON (tensiometru).
Oricum, pe prospect scrie ca se livreaza cu jde accesorii (ace, testere, solutie de control, etc.), eu am primit numai glucometrul (sigilat). Poate de asta si-au permis sa-l dea "individual" la promotii - ca din pretul de 200RON o buna parte ar fi fost accesoriile... ma rog.

Mi-am facut azi glicemia cu el... e ok = citeste repede, testerele costa 100RON/50buc...
De curiozitate am sa ma duc la un centru sa-mi citeasca glicemia "profesionist" si cand ies am sa mi-o fac cu al meu.   :peacefingers:

Oricum, am vazut in farmacii ca mosnegii isi iau glicemia tot cu o "putza" din asta mica...

Edited by ciureanuc, 08 April 2009 - 12:42.


#12
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
eu mi'am luat onetouch select de la lifescan si sunt multumit de el

#13
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009
Cel mai important este sa te asiguri ca vei gasi testere pentru aparatul respectiv . Ce folos sa cumperi un aparat ieftin daca nu vei gasi accesorii pentru el si peste un an sau doi .

#14
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postnotice, on Apr 9 2009, 02:12, said:

Cel mai important este sa te asiguri ca vei gasi testere pentru aparatul respectiv . Ce folos sa cumperi un aparat ieftin daca nu vei gasi accesorii pentru el si peste un an sau doi .
eu sper ca nu o sa mai am nevoie de el intr'un an sau doi :)

#15
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Eu am avut vre-o patru. unul noname, unul japonez parca glococard x meter, unul accuceck facut de roche (made in usa care ma enerva la culme, niciodata nu iesea destul sange din intepatura cat ii trebuie aparatului (mult rau, aparat sangeros ;)) si acum am unul... major II. Cel mai mult mi-a placut glucocardul x meter si apoi asta major II.

Edited by nicu13, 10 April 2009 - 21:20.


#16
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cele mai bune rezultate, conform medicilor de la Centru de Diabet Cluj, le da Accu-chek.

#17
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postgamezcdr, on Apr 12 2009, 10:08, said:

Cele mai bune rezultate, conform medicilor de la Centru de Diabet Cluj, le da Accu-chek.
de unde ai informatia asta ?

#18
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De la ei. Lucram "mana-n mana".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate