Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Bruiaza HDD-ul semnalul GSM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
stef001

stef001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2008
Salut,  :)

Daca pun orice telefon GSM pe laptop, chiar deasupra locului unde este HDD-ul, in 3 secunde ramane telefonul fara semnal. Zero. Daca pun un telefon UMTS, scade la jumatate doar semnalul.

Deci daca pun telefoanele fix deasupra locului unde este HDD-ul in laptop. Putin mai la stanga/dreapta nu scade semnalul.

Eu stiu ceva, cum ca HDD-urile ar avea un samp electromagnetic, dar sa bruieze GSM-ul ?. Si pana si UMTS-ul la jumatate ? :D

Cine rezolva ecuatia ?. :D Multumiri anticipate.

#2
AndreiXDA

AndreiXDA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.12.2006

 stef001, on Apr 5 2008, 01:35, said:

Salut,  :)

Daca pun orice telefon GSM pe laptop, chiar deasupra locului unde este HDD-ul, in 3 secunde ramane telefonul fara semnal. Zero. Daca pun un telefon UMTS, scade la jumatate doar semnalul.

Deci daca pun telefoanele fix deasupra locului unde este HDD-ul in laptop. Putin mai la stanga/dreapta nu scade semnalul.

Eu stiu ceva, cum ca HDD-urile ar avea un samp electromagnetic, dar sa bruieze GSM-ul ?. Si pana si UMTS-ul la jumatate ? :D

Cine rezolva ecuatia ?. :D Multumiri anticipate.

Salut

Tocmai am facut si eu testul care la-i descris cu un tel. de test (TEMS) si rezultatul a fost invers , pe laptop mi-a crescut nivelul masurat de receptie iar langa laptop a scazut .
HDD-ul are carcasa metalica ca sa protejeze discul (platanul) de interferentze iar placa de integrate de regula este ecranata si ea cu tabla sau plastic metalizat.

Asa ca e curat SF ce ti se intampla

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 AndreiXDA, on Apr 5 2008, 01:27, said:

Tocmai am facut si eu testul care la-i descris cu un tel. de test (TEMS)
Wow ! :coolspeak:

 AndreiXDA, on Apr 5 2008, 01:27, said:

si rezultatul a fost invers , pe laptop mi-a crescut nivelul masurat de receptie iar langa laptop a scazut .
Ce am remarcat eu cu precedentul meu laptop, o vechitura de prin anul 2001 : pe toata Nokia Netmonitorizate pe care le puneam pe el (pe tastatura) sau chiar pe lânga el (asta mai ales în Bucuresti), semnalul Cosmote EGSM cadea : la tara cum nu prindeam decât celule EGSM telefonul iesea complet din retea, iar la Bucuresti toate celulele EGSM se codau (deveneau deci ne-selectionabile) si daca aveam ceva sansa telefonul gasea o celula 1800 Mhz si statea cum putea pe ea.

Cum am descoprit eu asta la Bucuresti : când laptop-ul era aprins ca sa notez pe Excel celulele testate prin BTS Test, atunci abia prindeam câteva celule EGSM (le BTS-Testam pe toate la rând, de la e2 la e23), dar într-o zi, când am început sa notez rezultatele pe hartie fara sa am laptopul aprins lânga telefon, miracol : o avalansa de celule EGSM ! De atunci mi-am dat seama ca este ceva, si am început sa fac câteva teste.
Iar la tara este foarte evident, semnalul Cosmo EGSM cade complet dupa 10 secunde, si telefonul începe sa "scaneze" toate celulele disponibile.

Quote

pe laptop mi-a crescut nivelul masurat de receptie iar langa laptop a scazut

Exact ! Ce am scris mai sus nu este atât de vizibil pe Connex si Orange 900 Mhz, însa am remarcat ceva interesant la tara (zona acoperita de un singur BTS, deci indoor ai doar o singura celula exploatabila) : când pui telefonul CNX/Orange pe laptop, celula selectionata dar mai ales celulele andidate se prind virtual cu mai multi dBm ! Asta este complet virtual, pentru ca în lista celulelor candidate apar tot felul de celule pe care nu le vazusem nicidata (codate desigur, complet imposibil de a fi selectionate) cu RxLevel-uri foarte mari (pe la -98 dBm) de exemplu, iar daca departezi telefonul de computer, aele celule dispar si nici nu le vei mai vedea vreodata ! Concluzie : uite o metoda pentru  a determina BA_List-urile complete ! :)

Edited by Cosconor, 05 April 2008 - 12:31.


#4
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu știu cât de bine e să ai un telefon lânga cipuri ce lucrează cu frecvențe ce se aproprie de domeniul microundelor. Eu cu un telefon mobil reușeam să blochez un mp3 disc player. Nu știu ce zice un north/south bridge de treaba asta ;)

#5
stef001

stef001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2008
Scuzele mele, am zis la inceput "Daca pun orice telefon GSM pe laptop ... " , nu, am probat cu doua Cosmote-uri si un Digi.Mobil. Deci sa inteleg ca, Cosmote este predispus la asa ceva ?. Fiind si pe EGSM ?. Am zis bine Cosconor ?. :D Nu prea le cunosc.

Si da, asa este, nu este indicat sa apropii telefoanele mobile de asa ceva si incerc sa evit desigur in viitor.

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 stef001, on Apr 5 2008, 20:26, said:

Deci sa inteleg ca, Cosmote este predispus la asa ceva ?. Fiind si pe EGSM ?. Am zis bine Cosconor ?. :D
Da, sa zicem ca este predispus la asa ceva, pentru ca si eu am remarcat acelasi lucru : pe Cosmote EGSM era absolut flagrant !

#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Ciudat, să puște oare frecvența de tact sau mai bine zis vreo armonică exact cu bada EGSM care la urma urmei e la doar câțiva Mhz distanță de GSM 900 clasic? :huh:

#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Exact...

PGSM (900 Mhz clasic...)
935 - 960 MHz  €  Downlink
890 - 915 MHz  €  Uplink

EGSM
925 - 935 MHz  €  Downlink
880 - 890 MHz  €  Uplink

:scratchchin:

#9
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
In primul rand nu pot sa nu salut un posesor de TEMS :coolspeak:
Mie mi s-a intamplat altceva, insa nu am putut sa repet experienta, sa imi reusesasca decat f rar: cand aveam telefonul langa mouse, si ma suna cineva, dar doar in primele 1-2 secunde cand ma suna, sagetica mouse-ului se deplasa pe ecran :w00t:
Cred ca telefonul interfera cu mouse-ul si genera impulsuri.

#10
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Asteptam cu  interes testul in cuptorul cu microunde :>  :>  Cine se baga ?  Sunt curios daca ramane fara semnal dupa ce dai drumul cuptorului  =))


Ce inseamna sa ai prea mult timp liber :D

#11
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
vibta telefonul si misca mouse ul. nu cred ca poate inluenta un telefon mobil un cititor de fascicol de lumina...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate