Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ciocan rotopercutor Hitachi SDS-plus DH24PC3

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008
Dupa indelungi cautari(si framantari)in sfarsit am achizitionat un ciocan rotopercutor!Cum scrie si in titlul topicului e vorba de Hitachi DH24PC3.Am prins o promotie cu un pret excelent(455RON+TVA,adica 541 RON)si in plus am mai luat 5 burghie(de 5,6,8,10 si 12)0 dalta si un spit,pretul total al pachetului ajungand la 653,76 RON.Mentionez ca ciocanul rotopercutor e fabricat in Japonia(asa scrie pe cutie) iar burgiele,dalta si spitul sunt tot marca Hitachi(si scrie pe ele made in Germany).
    Eu zic ca e o afacere f.buna!Pt.cei curiosi,pot sa le trimit pe PM datele de contact ale firmei distribuitoare(sunt distribuitori Hitachi,si au aceasta promotie pana la sfarsitul lunii Martie,sau pana la epuizarea stocului de ciocane rotopercutoare).Mentionez ca am primit pachetul in ziua urmatoare comenzii(prin Cargus),plata se face ramburs(la primirea coletului)iar transportul este gratuit(fara taxe curier).
    Deoarece l-am primit acum o ora,nu am apucat sa-l folosesc,dar o sa revin cu impresii.Atasez cateva poze (facute in graba)cu continutul pachetului).
Acum ma duc sa-l incerc!
Ura si la gaura!(nu va ganditi la prostii!)
Attached File  IMG_8280.JPG   1.8MB   116 downloadsAttached File  IMG_8281.JPG   1.91MB   84 downloads

Attached Files


Edited by romikatm, 27 March 2008 - 17:53.


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Mă intresează și pe mine să cumpăr acest produs (e o ofertă la un magazin de bricolaj, la 549 lei) și mă interesează păreri ale celor care au și au folosist această sculă. Nu am mai deschis topic separat, ținând cont că exista acesta.
Deci?

#3
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostVenboteam, on 05 octombrie 2013 - 13:32, said:

Mă intresează și pe mine să cumpăr acest produs (e o ofertă la un magazin de bricolaj, la 549 lei) și mă interesează păreri ale celor care au și au folosist această sculă. Nu am mai deschis topic separat, ținând cont că exista acesta.
Deci?

Seriosi cei de la Hitachi, Bosch-ul si Makita au ramas de caruta, si la calitate si la pret !

Edited by spik1, 06 October 2013 - 19:08.


#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Deci, recomanzi sculele Hitachi?

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am de la Hitachi urmatoarele scule:

DH24PB3 - Ciocan rotopercutor, ca si cel din poza dar fara functie de daltuire. Imi place ca e foarte usor, vreo 2.5 Kg, bine echilibrat si usor de manevrat. In beton merge foarte bine pana la 12 mm. Peste 12 mm deja se simte ca munceste. Ocazional am dat gauri de 18 mm si 20 mm diametru, dar n-ar face fata la asta prea des. In plus, la diametre asa de mari deja iti vibreaza in mana destul de puternic, el fiind usurel.

DV18V - Bormasina cu percutie de 700W, cu reductor mecanic cu 2 trepte de turatie - puternica, robusta, mandrina buna (fara excentricitate si strange bine).

DB10DL - Surubelnita electrica (prindere hexagonala 1/4") cu acumulator Li-Ion 10.8 V, o scula foarte utila la casa omului, usoara, foarte compacta si bine echilibrata, infileteaza holzsuruburi pana la 5 mm in lemn.

DS10DFL - Bormasina cu acumulator Li-Ion 10.8 V, o scula foarte utila la casa omului, usoara, compacta si bine echilibrata, gaurire in lemn pana la 10 mm, gaurire in metal pana la 6 mm, insurubare in lemn pana la 6 mm.

WH10DFL - Surubelnita electrica cu impact tangential (prindere hexagonala 1/4") - extrem de utila pentru suruburi 6 - 12 mm, nu-ti vine sa crezi ce poate pentru cat e de usoara.
(daca nu aveti inca o surubelnita cu impact tangential, va recomand).

UB10DL - Lanterna cu acumulator Li-Ion 10.8V, iarasi foarte utila, mai ales ca poate fi asezata pe podea si capul poate fi rotit si orientat

Toate sculele cu acumulator Li-Ion 10.8V folosesc acelasi tip de acumulator si de incarcator. Am 2 acumulatori de 1.5 Ah si un acumulator de 3.0 Ah.

Acestea (si multe altele) le-am cumparat de la www.rubart.de, aveau preturi mai bune ca in Romania. Am platit prin PayPal (am un card bancar separat pe care-l folosesc numai pentru tranzactii on-line). Mi-au fost livrate la domiciliu cu curier GLS.

PS: Am si scule Bosch Verde, am si Bosch Albastru, am si Makita.
Eu n-as indrazni sa spun ca Bosch si Makita au ramas de caruta, exista scule care sunt mai bune la unul dintre ei, sau care sunt mai ieftine la la unul dintre ei, etc. Nu cred ca exista un "castigator detasat" in aceasta competitie. Dar, in ansamblu, sculele Hitachi "joaca in aceeasi liga" cu Bosch Albastru si Makita.

Eu personal am preferat Hitachi pentru ca sculele cu acumulator de 10.8V de la Hitachi au bateria in partea de jos si deci au manerul mai subtire si imi vine mai bine la mana.
Sculele Makita si Bosch Albastru de 10.8V au acumulatorul introdus vertical in maner, deci au manerul grosolan si nu am priza buna si precizie.

Edited by kolfleading, 16 October 2013 - 09:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate