Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Programe de simulare/desenare circuite electrice/electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
metallurgic

metallurgic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.04.2008
Vreau să desenez cîteva scheme elextronice, dar nuștiu ce program să utilizez pentru a-mi ușura munca (Paint nu e o soluție prea bună...). Deci, ce programe sunt pentru desenarea schemelor electronice, cu respectarea dimensiunilor elementelor după standarde?

#38
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ia vezi asta:

http://www.smartdraw.../electrical.asp

[ http://wc1.smartdraw.com/examples/content/Examples/10_Engineering/Electrical_Engineering/Electrical_Circuit_Diagram_L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
pixecs

pixecs

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.07.2009

 metallurgic, on 28th March 2010, 10:54, said:

Vreau să desenez cîteva scheme elextronice, dar nuștiu ce program să utilizez pentru a-mi ușura munca (Paint nu e o soluție prea bună...). Deci, ce programe sunt pentru desenarea schemelor electronice, cu respectarea dimensiunilor elementelor după standarde?
incearca Kicad

#40
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Salut. Am instalat Multisim 10.01 trial version. Stie cineva, daca mai are si alte limitari fata de varianta full, in afara de faptul ca expira dupa 30 de zile ?

#41
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare.
Asa pentru simulare circuite destul de bunisoara eu folosest toolboxul plecs versiunea student pe care l-am instalat in Matlab.
Pentru schema proiectare, asignare footprinturi si proiectare PCB folosesc KiCad care este iarasi free si destul de ok adica daca citeste putin pe net deja intr-o zi stii sa faci PCB-uri de complexitate mica.
Astept si alte pareri la programe free.

#42
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna tuturor! Mi s-a plecat de desenat si copiat din carti...As vrea sa incerc noua metoda mai eficienta folosind pc-ul sa fac cablaje si apoi sa le printez cu laser,calc cu fieru etc..Nu mai vreau atata bataie de cap,ba ca-i marker ba k tine,ba k nu tine s.a.m.d.Sa mai castig si eu ceva timp si sa aiba calitate mai buna.Plus ca uneori nu are cum sa iasa unele chestii mai de finete ca lumea cu markeru sau iti mai tremura mana etc...
Cine imi poate spune un programel usor de manuit?Sprint Layout,Eagle,KiCad?Care se invata usor..a..si sa mai aiba si lista aia de piese cu capsulele.Stiu ca odata deschisesem ceva si iti arata o placa neagra cu puncte/cose si puneai si trasai da nu mai stiu cum se numeste programu cela...era demult asta.
Va multumesc si va doresc o noapte buna  :kisstogether:

#43
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Pai incearca KiCad sunt convins ca o sa-ti placa. Eu intr-o zi am invatat sa fac cablaje dublu placate cu plan de masa ceea ce imi este arhisuficient. Avantajul este ca e free.

#44
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
ce program imi recomadati sa folosesc in cazul in care vreau sa simulez portiuni de circuit dintr-un circuit mai complex. am incercat cu multisim(multisim 10.0) dar baza de date este cam incompleta pentru circuitul in cauza. Stie cineva, are cineva o baza de date pentru multisim mai completa,o recoamandare pentru un alt program ori o alta recomandare. Am nevoie pentru ca incerc sa combin practica cu teoria, cate putin din fiecare, am zis ca daca reusesc sa il simulez,cel putin pe portiuni, poate reusesc sa si gasesc defectul, practic.

#45
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Nu inteleg de ce va place sa va complicati viata fara nici un rost... Va jucati cu 100 de programele cand puteti sa lucrati cu unul singur si bun care face totul...de la proiectare, simulare unde va puteti juca cu o multime de stimuli, generatoare de semnal, osciloscoape, si multe altele, puteti baga softuri in uC si bineinteles sa le modificati in timp real... BOM, si ce e cel mai important, puteti realiza si cablajul si il puteti vizualiza 3D inainte sa fie realizat...Sunt multe avantaje...asa ca nu mai stti pe ganduri...

#46
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Si care este si free banuiesc? La fel cum este KiCad sa zicem?

#47
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007

 maryo1990, on 21st February 2011, 02:19, said:

Nu inteleg de ce va place sa va complicati viata fara nici un rost... Va jucati cu 100 de programele cand puteti sa lucrati cu unul singur si bun care face totul...de la proiectare, simulare unde va puteti juca cu o multime de stimuli, generatoare de semnal, osciloscoape, si multe altele, puteti baga softuri in uC si bineinteles sa le modificati in timp real... BOM, si ce e cel mai important, puteti realiza si cablajul si il puteti vizualiza 3D inainte sa fie realizat...Sunt multe avantaje...asa ca nu mai stti pe ganduri...

Ok maryo, u ce recomanzi din multitudinea de programe odata ce enumeri atatea beneficii oferite doar de unul singur?pana la uma la asta se referea si intrebarea mea, o parere despre un program care, in propria opinie este cel mai bun!multumesc.

#48
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007
Buna seara.

Am citit acest topic si am incercat cateva dintre softurile recomandate dar nu sunt ceea ce caut si anume, am dat candva peste un soft de simulare in care componentele pe langa simbolul international erau sau aveai posibilitatea (nu mai retin) sa iti fie prezentate in realitate, adica imaginea componentei reale, mai mult sau mai putin, iar daca desenai un circuit aiurea si o componenta era supralimentata sau conectata incorect aceasta iti era afisat explicit, facea poc, se afisa un x peste ea, iar nu mai retin exact de aceea apelez la voi, cunoasteti vreun soft asemanator? . Ma intereseaza ceva care sa semnaleze greselile din circuit sau folosirea unor componente incorect sau peste valorile nominale.


Eu nu sunt electronist, dar ma intereseaza asa ceva pentru ala micu` , ma rog nu e chiar mic :) dar ati prins ideea, softurile profesionale prezentate aici sunt deocamdata prea complexe pentru nivelul sau de cunostinte. Multumesc

Edited by razyell_3x, 06 November 2011 - 21:32.


#49
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Salutare tuturor. Nu sunt electronist cu experienta teoretica, ci doar practica. A inceput sa-mi placa electronica dintr-un singur motiv: SA MA LAS DE FUMAT. Si am reusit.
Eu lucrezcu multisim 11.0.
Este destul de  bun si chiar usor de lucrat cu el. Eu lucrez cu el pentru simulare montaje. Ceea ce nu pot face cu el este ca nu pot sa simulez un RAM, MICROCONTROLER,... In rest aproape toata gama de circuite TTL, CMOS,... pot fi simulate.
De ce nu pot sa simulez si memoriile RAM, ROM, Eprom, Microcontrolere? Pentru ca nu este complet. Adica nu este al meu, este de pe net, si ca persoana fizica nu-mi permit sa-mi cumpar unul.

Iata o schema de lumina dinamica care functioneaza perfect la simulare.

Attached Files


Edited by va_cristi, 30 December 2011 - 13:27.


#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Ai putea sa incerci sa folosesti si Proteus ISIS...

#51
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011

 tehnics, on 31st December 2011, 13:29, said:

Ai putea sa incerci sa folosesti si Proteus ISIS...

Multumesc mult tehnics, am instalat Proteus ISIS si vad ca functioneaza super, am facut o schema cu RAM, si vad ca executa memorarea pe fiecare locatie, inca nu stiu cum sa introduc coduri hex in EPROM, se poate asa ceva? Ai idee cum?
Multumesc inca o data.

Edited by va_cristi, 03 January 2012 - 09:01.


#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Click dreapta pe acea memorie, si iti va aparea o fereastra cu proprietati. Intr-una din acele casute, se afla o iconita galbena care seamana ca un Folder...apesi pe el. Uite o poza aici. Aici gasesti intrebarea pe care ai pus-o tu...doar ca e in engleza :D

Nu stiu daca acel eeprop accepta *.hex sau *.eep ...trebuie sa vezi ce fel de fisier iti cere.

Edited by tehnics, 03 January 2012 - 12:49.


#53
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Scuze  technics ca raspund asa tarziu.
Deja am facut ceva montaje virtuale si am pus si fisierul hex si functioneaza super (am gasit pe net, schema si fisierul hex, am desenat schema in PROTEUS ISIS si am pusfisierul hex).

Eu am fost nedumerit cu un lucru:
- am crezut ca, conform programelului, la adresa 0001 (hex) pot sa scriu in programel ceea ce eu vreau sa apara la iesirile memoriei, dar m-am inselat, trebuie sa caut tutoriale sa invat sa scriu in C sau C++, si apoi sa-l compilex in hex.
Este un pic cam complicat.
Daca o memorie RAM pot sa o scriu usor locatie cu locatie, un EPROM- sau EEPROM se scrie un pic mai complicat.

Attached Files

  • Attached File  HEX.JPG   41.58K   36 downloads

Edited by va_cristi, 09 January 2012 - 20:04.


#54
talk32

talk32

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 195
  • Înscris: 13.08.2011

 AutoHit, on 26th March 2008, 11:21, said:

Programe de simulare a comportamentului unui circuit electric. Adica un program in care sa iti alegi tu, componentele electrionice (de ex: o sursa sinusoidala de tensiune, o punte redresoare si un consumator rezistiv). Sa poti apoi monitoriza niste curenti si ceva tensiuni. Cred ca m-ati inteles cat de cat. Eu am incercat sa lucrez cu matlabul, dar mi se pare cam greoi. Stie cineva vreun programel mai mic si mai destept de simulare circ. electrice sau electronice? E bine sa fie free, dar daca nu e, sa aflam macar cum se numeste el. De asemni m-ar interesa si niste linkuri utile.
Tre sa recunosc ca Matlabul/Simulink este tare destept, dar n-am lucrat demult cu el si e cam greoi !
Daca nu se stie nici un prog de acest gen, hai sa facem unul. Eu acum nu am timp sa fac asta, caci nu ma pricep :))
circuit wizard e cel mai bun. poti face si montaje 3D ,dar si simualari calitative.

download: http://thepiratebay....torrent/5493831

ps: daca apare o eroare la final seteaza tastatura la english.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate