Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casa mixta? lemn si chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#73
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View Postmarian.bazavan, on May 22 2008, 17:25, said:

asteptam pozele pt sfaturi! posibil ca varianta de renovare cum a procedat un coleg de la mine de la servici. teoretic aceiasi problema. pozele ne ajuta!

iata cate ceva...

Attached Files



#74
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Post25aaf, on May 23 2008, 19:00, said:

iata cate ceva...

luni ma duc pe la servici, am sa-l intreb pe colegul meu cum a facut.


azi am fost la romexpo! cateva poze...

Attached Files



#75
alecs_man2006

alecs_man2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 31.10.2006
salut am si eu o intrebare cat  te-a costat metrul patrat acolo si cam ce preturi mai sunt.Ms

#76
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postalecs_man2006, on May 26 2008, 17:31, said:

salut am si eu o intrebare cat  te-a costat metrul patrat acolo si cam ce preturi mai sunt.Ms
buna! preturi intre 15 si 40 euro/mp. intre 15 si 25 gasesti dar fara toate actele si fara facilitati (apa, lumina). in maxim 2 ani au zis ca baga canalizare si gaze. vecina mea vinde. 22 eu/mp ( negociabil), 1200mp. toate actele (a cumparat cu mine odata).are apa bagata, iar lumina, in faza de proict de a se monta stalpul pe propietatea mea. deci ar costa doar racordarea.

#77
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
buna! azi am primit dosarul cu proiectul. locuinta unifamiliala, doar parter. inca nu am scanat plansele , dar promit ca in 2-3 zile le atasez. pt comentarii si observatii. pt inceput cateva date: suprafata totala - 63,10 mp; suprafata utila - 51,60 mp; prispa - 16.90 mp; 2 camere (10.22 si 10.77 mp); camera zi + bucatarie - 18.73 mp; baie - 5.04 mp; hol - 5.65 mp; debara - 2.10 mp. vineri ma duc la banca sa demarez actele pt imprumut. saptamana viitoare ma intalnesc cu constructorul pt a vb concret despre constructie. acum pt mine incepe greul! pana acum am realizat: tras apa, wc, saptamana viitoare se monteaza si contoarul de lumina pt organizarea de santier, gardul, rampa de acces. in plus: plantat pomi fructiferi si arbusti; deviat albie rau pe o distanta de 100 - 150 ml.

#78
sorin_

sorin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 22.03.2006

View Postmarian.bazavan, on Jun 26 2008, 00:32, said:

pana acum am realizat: tras apa, wc, saptamana viitoare se monteaza si contoarul de lumina pt organizarea de santier, gardul, rampa de acces.
felicitari pentru realizari si multa bafta in etapele viitoare! La tine e o situatie convenabila pentru constructor ca deja are apa si curentul, care la mine au cam taraganat. Drept e ca peste drum de mine inca nu are curent, desi si el a depus actele cam in aceeasi perioada, dar de... si eu cat am cautat ....
Ce tip de credit vrei sa accesezi? Poate iti pot furniza ceva din experienta proprie...

#79
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Salut si felicitari Mariane, vad ca avansezi cu lucrarea!
Duminica urc la Siriu la baraj si o iau pe Valeni-Patarlagele, pot vedea la fata locului coltul tau de rai? :thumbup:

#80
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postsorin_, on Jun 26 2008, 20:48, said:

felicitari pentru realizari si multa bafta in etapele viitoare! La tine e o situatie convenabila pentru constructor ca deja are apa si curentul, care la mine au cam taraganat. Drept e ca peste drum de mine inca nu are curent, desi si el a depus actele cam in aceeasi perioada, dar de... si eu cat am cautat ....
Ce tip de credit vrei sa accesezi? Poate iti pot furniza ceva din experienta proprie...
am fost deja la banca! si eu am experienta! mai am unul! multumesc pt intentie!

View Postshmecherul, on Jun 26 2008, 21:02, said:

Salut si felicitari Mariane, vad ca avansezi cu lucrarea!
Duminica urc la Siriu la baraj si o iau pe Valeni-Patarlagele, pot vedea la fata locului coltul tau de rai? :thumbup:
da il poti vedea. pt informatii privind locatia suna-ma la tel: 0744318913 marian.

#81
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
azi am facut o schita dupa proiect. inca nu am scanat proiectul! dimensiuni cu un rabat de +/- 2 cm.

Attached Files



#82
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
cu cat casa este mai patrata cu atat ai raportul perimetru/suprafata mai bun.
Incerca sa mai pui ceva la latimea dormitoarelor.
Din cate stiu este mai bine sa tragi curentul pentru pompa apa si nu pentru organizare santier, intrucat pentru pompa apa contractul este nelimitat si este mai usor sa faci ulterior bransamentul.
Bafta

#83
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008

View Postmarian.bazavan, on Jun 27 2008, 20:35, said:

azi am facut o schita dupa proiect. inca nu am scanat proiectul! dimensiuni cu un rabat de +/- 2 cm.

Daca inca vrei sa te mai joci cu schitele, cred ca ti-ar fi mai usor in programelul pe care l-am folosit eu. E gratuit pentru un singur design, la www.floorplanner.com. Iti faci cont si apoi se lucreaza online, nici nu trebuie sa downloadezi nimic. Si eu tot de pe forum de la cineva l-am gasit si mi se pare foarte usor de folosit.

#84
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postnmirela, on Jun 30 2008, 01:40, said:

Daca inca vrei sa te mai joci cu schitele, cred ca ti-ar fi mai usor in programelul pe care l-am folosit eu. E gratuit pentru un singur design, la www.floorplanner.com. Iti faci cont si apoi se lucreaza online, nici nu trebuie sa downloadezi nimic. Si eu tot de pe forum de la cineva l-am gasit si mi se pare foarte usor de folosit.

eu nu inteleg pe unde se intra in casa, ce e cu incaperea aia lata de 103cm si ce reprezinta niste decupaje in pereti. Din cate inteleg sunt altceva si nu geamuri.

#85
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmarian.bazavan, on Jun 27 2008, 20:35, said:

azi am facut o schita dupa proiect. inca nu am scanat proiectul! dimensiuni cu un rabat de +/- 2 cm.

M-am uitat peste planul tau si recomandarea mea daca gatiti fregvent este bine sa sa nu lasati bucataria "open space".
Am in acest moment bucataria mea esta asa si egroznic. Mirosuri si fum, noroc ca se intampla rar sa gateasca sotia :D

#86
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Deaoarece topicul asta e despre case de chirpici, ma bag si eu in seama  :D

Ideea de baza:

Pamantul/lutul ca material de constructie este mai bun ca tencuiala decat ca material de umplutura. Altfel spus e mai bun la exteriorul decat la interiorul peretelui. Prin calitatile lui extraordinare de a regla umiditatea el are doua roluri:
  1. Protejeaza de umezeala elementul constructiv intern al peretelui (de cele mai multe ori lemnul este acela - si cel care are si cea mai multa nevoie de protectie)
  2. Asigura un microclimat sanatos in interiorul camerei (preia umiditatea excesiva si apoi o elibereaza cand atmosfera devine prea uscata).

Betonul (tencuielile pe baza de ciment) inabusa elementul interior al zidului deoarece pe suprafata expusa el reuseste sa preia umezeala, care daca ajunge pana la elementul interior, ramane acolo. Umezeala prinsa intre suprafata interioara a tencuielii de ciment si elementul constructiv interior al zidului foarte greu mai iese afara. Daca elementul interior este lemnul (case din barne de lemn) atunci putrezirea lemnului este aproape garantata. De accea casele din lemn nu se tencuiesc cu ciment.

O greseala majora a unor proprietari care au cumparat, sau mostenit case din chirpici (structura de lemn de cele mai multe ori) a fost ca si-au "modernizat" casele, cu tencuieli de ciment, polistirene, folii, lavabile, etc. Materiale care nu "respira", inabuse lemnul din structura (pot fi si numai sipci sau nuiele, e tot una), dupa care casa e putreda. Lutul isi avea rostul lui.

Lutul ca structura interna (caramizile din lut - chirpici) nu e o mare afacere. Cel mult sunt mai ieftine. Sa dau un exemplu fortat: o casa din caramizi de lut,  tencuita pe interior cu ciment. Ce avantaje are? La interior tencuiala de ciment elimina avantajul lutului (nu zic ca nu e sanatoasa, dar nu are totusi calitatile lutului).

Casele din lut au de cele mai multe ori cerdac, la sud, si de cele mai multe ori si pe laterale (est, vest). Acesta are doua roluri: protejeaza peretele de ploi, si doi: umbrar pentru zilele de vara. La nord se lasa streasina generoasa (1m cum bine zicea cineva pe aici). Cu toate astea, daca casa e inalta, pot fi probleme, ploaia poate bate la baza peretelui. Se reface la cativa ani cu ceva "lipitura" de lut, nu e nici o mare scofala. Si copii pot face asta, la ora de "lucru manual". Pe partea cu cerdacul, practic nu sunt probleme.

Casele din lut sunt o tehnologie aparte. Nu foarte complicata, batraneasca, s-a transmis pe cale orala (ca miorita  ;) ), trebuia doar sa intelegi cateva fenomene naturale simple. Un exemplu: Casa din lemn, lipita cu lut, construita in 1936, micile reorganizari au scos l-a iveala un lemn perfect sanatos (structura din stejar, umplutura din mesteacan). Casa construita in anii 70, tencuita complet cu ciment, demolarea (era micuta si nepotrivita cu planurile proprietarului) a scos la iveala lemn putred in toata casa.

Cam asta e.

#87
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
ca bine le mai zici...

#88
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postvimp, on Jun 30 2008, 01:22, said:

cu cat casa este mai patrata cu atat ai raportul perimetru/suprafata mai bun.
Incerca sa mai pui ceva la latimea dormitoarelor.
Din cate stiu este mai bine sa tragi curentul pentru pompa apa si nu pentru organizare santier, intrucat pentru pompa apa contractul este nelimitat si este mai usor sa faci ulterior bransamentul.
Bafta
nu mai pot umbla la latime. atat permite terenul. (pacat) e doar casa de vacanta. o noapte poate doua. curentul e pe bransament definitiv , pt casa, cu montare temporara pt organizare santier. cand termin de construit casa se muta contoarul.

View PostMirelaLucia, on Jun 30 2008, 08:40, said:

eu nu inteleg pe unde se intra in casa, ce e cu incaperea aia lata de 103cm si ce reprezinta niste decupaje in pereti. Din cate inteleg sunt altceva si nu geamuri.
se intra pe langa incaperea de 103 cm, care este un mica debara de scule. mai e o intrare si din terasa. pt o orientare mai buna , intrarile sunt pe langa canapea. celelalte decupari interioare sunt usi , pe peretii exteriori sunt ferestre. daca o sa am in viitor bani (de la copil) in locul debaralei, adaugand si holul, se va face scara pt mansarda. la mansarda or sa fie 2 dormitoare mari si o baie. dar asta peste zeci de ani ! poate!

View Postdacadrean, on Jun 30 2008, 10:12, said:

M-am uitat peste planul tau si recomandarea mea daca gatiti fregvent este bine sa sa nu lasati bucataria "open space".
Am in acest moment bucataria mea esta asa si egroznic. Mirosuri si fum, noroc ca se intampla rar sa gateasca sotia :D
fiind o casa de vacanta, gatitul se face la GRATAR! in bucatarie doar cafeaua de dimineata si poate incalzit ceva. la batranete daca ne mutam acolo, un zid de gips si gata!

View Postrdragomir, on Jun 30 2008, 10:44, said:

Deaoarece topicul asta e despre case de chirpici, ma bag si eu in seama  :D
Cam asta e.

mutumesc pt sfaturi! coincid cu ce am vb cu cumnatul meu, arhitectul. pt inchidere la exterior am doua variante: (pe care le discut cu constructorul, dar vreau si pozitia voastra)
1. la 1-2 cm de caramizile de lut, placat cu osb si tencuit (perna de aer)
2. lambriu de lemn

astept sa vad care e solutia cea mai eficienta! VREAU SFATURI!! :helpsmilie:  :worthy:

Edited by marian.bazavan, 30 June 2008 - 12:18.


#89
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
auzi, dar usa aia de la magazie are doar 40cm???? diferenta intre cotatiile laturilor este de 1m din care scazi grosimea peretilor de 30cm fiecare si ramai cu 40cm. Esti sigur ca astea sunt cotele din plan?

#90
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on Jun 30 2008, 13:55, said:

auzi, dar usa aia de la magazie are doar 40cm???? diferenta intre cotatiile laturilor este de 1m din care scazi grosimea peretilor de 30cm fiecare si ramai cu 40cm. Esti sigur ca astea sunt cotele din plan?
am spus mai sus  - se poate sa gresesc (la talentul meu de desenator) . usa are 75 cm! dar in asamblu asa arata! o sa incerc sa scanez planurile originale!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate