Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

casa mixta? lemn si chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#37
mayamm

mayamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare
Mi-am cumparat si eu un teren de 2000mp si ma tot uit dupa solutii ieftine si bune pentru a construi.
Razvan te rog scrie-mi si mie cine ti-a facut oferta pentru casa la 8.200 euro si daca e posibil da-mi si alte amanunte referitoare la posibilitatea de a construi.
Multumesc anticipat



...imi cerc scuze pt botez.. Marian trebuia sa scriu...

#38
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postmayamm, on Apr 30 2008, 14:39, said:

Salutare
Mi-am cumparat si eu un teren de 2000mp si ma tot uit dupa solutii ieftine si bune pentru a construi.
Razvan te rog scrie-mi si mie cine ti-a facut oferta pentru casa la 8.200 euro si daca e posibil da-mi si alte amanunte referitoare la posibilitatea de a construi.
Multumesc anticipat



...imi cerc scuze pt botez.. Marian trebuia sa scriu...

pt botez, ma multumesc si cu mielul ramas de paste! :D
pt constructie: casa e la rosu , fara geamuri si usi si fara fundatie.
structura arata cam asa!
alte amanunte mai tarziu sau maine!

Attached Files



#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
marian, am o singura intrebare: de ce te mai chinui sa pui chirpici pe exterior cand polistirenul nu este un capat de tara? mi se pare mult mai simplu si mai ieftin cu varianta clasica cu polistiren. nu ti se umfla lemnul cand pui chirpiciul ala semiumed. unde nu mai pui ca lemnul lucreaza iar chirpicul nu. vei avea crapaturi. chiar nu inteleg de ce ai adoptat solutia asta cand sunt altele mai ieftine, mai rapide si mai sigure(vezi si spuma poliuretanica). am fost zilele trecute in casa lui led si iti pot spune ca numai umezeala nu ii trebuie lui la casa.. succes la casa de vacanta

#40
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Evident ca umezeala e ultimul lucru de dorit. Asta daca se inchide pe ambele parti. Daca se lasa lemnul nature (cu un finisaj adecvat si, bineinteles, cu o ingrijire periodica) nu cred ca vor fi probleme.

#41
mayamm

mayamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2008
Marian cu fundatia la cat ai iesit?

#42
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmayamm, on Apr 30 2008, 22:03, said:

Marian cu fundatia la cat ai iesit?
Nici nu s-a apucat. Poza pe care a atasat-o este cu casa mea.

#43
mayamm

mayamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2008
Imi place cum arata ca si casa de vacanta si cred ca e ok si de lociunta daca o izolezi bine.. LED  tu ce cheltuieli ai avut cu fundatia si materialele? Incerc sa adun informatii ca pana o sa am bani de construit voi avea timp sa le procesez..

#44
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Pana acum am cheltuit 28.000 de euro:
- casa "la rosu" (acoperis inclus)
- fundatie
- gard
- proiect arhitectura + rezistenta/structura (mai am de platit instalatiile)
- fantana (la adancimea de 42m)
- cheltuieli deplasare la Tg. Mures, onorariu avocat la incheierea contractului
- taxe catre stat
- mancare, bautura, cazare echipa
- tot felul de chestii pe langa - cuie, sarma blablabla

Te rog sa te uiti pe topicul meu ca sa vezi stadiul actual al lucrarilor si eventual sa urmaresti evolutia.

#45
mayamm

mayamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2008
Multumesc LED, m-am apucat sa citesc informatiile.. imi vor fi de un real folos cand ma voi apuca de construit..
Sunt interesata si de hale facute pe structura din lemn pe care as putea-o compartimenta cum vreau.. caut site-uri cu producatori de astfel de hale..
Terenul meu e in apropiere de Baile felix si 1 Mai pe un deal cu inclinatie nu prea mare iar satul de care apartine terenul e inconjurat de paduri deci sunt interesata in mod deosebit sa pot vedea din casa peisajul... asta dupa parerea mea ar insemna structura de lemn si pereti de sticla vreo 50-60%... daca aveti sugestii va rog scrieti-mi..

Baile Felix.. mi-a scapat la scriere..

#46
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postconu71, on Apr 30 2008, 20:40, said:

marian, am o singura intrebare: de ce te mai chinui sa pui chirpici pe exterior cand polistirenul nu este un capat de tara? mi se pare mult mai simplu si mai ieftin cu varianta clasica cu polistiren. nu ti se umfla lemnul cand pui chirpiciul ala semiumed. unde nu mai pui ca lemnul lucreaza iar chirpicul nu. vei avea crapaturi. chiar nu inteleg de ce ai adoptat solutia asta cand sunt altele mai ieftine, mai rapide si mai sigure(vezi si spuma poliuretanica). am fost zilele trecute in casa lui led si iti pot spune ca numai umezeala nu ii trebuie lui la casa.. succes la casa de vacanta
raspuns: nu stiu dece nu suport ideea de polistiren! chirpiciul, in fapt caramizi de lut uscate la soare, nu are umiditate. casa fiind structura de lemn masiv (barne) intai e asamblata in curtea constructorului. o lasa cat ii spun eu. pe urma o aduce la locul de constructie. barnele au umiditate 25% la inceput. cheresteaua e uscata natural. multumesc pt incurajare!
led, imi cer scuze ca am folosit o poza cu casa ta, dar am incercat sa arat cum o sa fie structura casei mele! inca odata miiiiii de SCUZE! am si eu dupa cine "ma lua"! :rolleyes:
pt mayamm: la hale structura de lemn nu prea am vazut ! cel mai des e folosit fierul! o hala implica deschideri mari. ca sa o faci din lemn trebuie sa fie mica, ceea ce nu te avantajeaza.

#47
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmarian.bazavan, on May 1 2008, 19:50, said:

led, imi cer scuze ca am folosit o poza cu casa ta, dar am incercat sa arat cum o sa fie structura casei mele! inca odata miiiiii de SCUZE! am si eu dupa cine "ma lua"! :rolleyes:
Nu e problema, eu doar am facut precizarea ca sa nu apara confuzii. :)

#48
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmarian.bazavan, on Apr 15 2008, 23:26, said:

am tot vizitat "saituri" cu case din paianta sau chirpici si m-am lamurit cum se fac. dar intrebarea mea era: daca stiti o echipa care se pricepe. asta ca in nadejdea mea , ma apuca pensia :rolleyes: .
Acum vreo aproape 30 de ani am participat la o casa facuta din chirpici. Din start trebuie sa stii ca nu exista "echipe de meseriasi", un singur priceput era suficient. Pe vremurile de trista amintire, se aduna tot satul sau toti vecinii, astfel incat se strangeau vreo 30-40 de suflete la manufacturatul chirpicilor. Tot ce aveai nevoie: pamant bun, paie, apa, o forma rudimentara din metal.

1. se amesteca pamantul/apa/paiele. Asta se face de obicei cu picioarele. Practic se infige o furca in mijlocul amestecului , apoi participantii se tin de ea si se invart ca bezmetecii. Cand eram copil gaseam asta foarte fun :)
2. se pune amestecul in forma rudimentara (paralelipiped) si se obtine astfel o chirpicul ud.
3. se repeta procedeul de sute sau mii de ori
4. produsul obtinut se pune la soare la uscat, dureaza ceva timp operatia, timp in care chirpicii se intorc de pe o fata pe alta. Trebuie sa ai folie la indemana, in caz de ploaie.

Constructia efectiva
Nu mai retin data se folosea tot un amestec de pamant pe post de Multibat, din pacate. O sa imi intreb parintii, sa vad daca ei mai stiu.

Finisajul
1. Dupa ce casa era ridicata (de obicei numai parter se face pe chirpici, la tara), la exterior se bat cuie in chirpici si se obtine un soi de grid, distanta intre cuie fiind de 10-15cm
2. Se ia sarma subtire si se indoaie in jurul cuielor, obtinandu-se ceva gen "plasa de Buzau". Asta da solicidate peretilor
3. Se cimenteaza plasa, obtinandu-se o suprafata dreapta.
4. Se da "un strop" la final.

Fara polistiren, vata, etc.

Am trait 18 ani intr-o casa din chirpici si pot sa va spun ca este foarte racoroasa vara. Realmente face toti banii. Apartent costurile mari sunt la manopera, insa in vremurile lui Ceasca se facea o "claca" la care veneau vecinii, scapai cu ceva vin , muzica, salam sau friptane, dupa posibilitati. In zilele noastre legaturile intre vecini s-au redus, iar gardurile sunt din ce in ce mai inalte, asa ca adio forta de munca ieftina  :P

PS Stiu ca se folosea si balega, insa din pacate nu mai retin unde.

#49
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
dupa inundatiile din ultimii ani, stiu ca nu se mai dadeau autorizatii de constructie pentru casele din pamant.
plus ca nu stiu cine ti-ar face asigurare la o astfel de locuinta!

#50
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpenny_s, on May 2 2008, 08:53, said:

dupa inundatiile din ultimii ani, stiu ca nu se mai dadeau autorizatii de constructie pentru casele din pamant.
plus ca nu stiu cine ti-ar face asigurare la o astfel de locuinta!

casa practic e din barne, numai izolatia exterioara e din caramizi de lut (chirpici). autorizatia o sa o iau pt casa lemn.
pt don_King: am gasit deja furnizor de caramizi de lut (chirpici). astept pretul pe buc. sa fac un calcul. deci le iau uscate.
pt tencuiala eu doream sa folosesc direct plasa de buzau. scutesc manopera.
nu e zona inundabila!

Edited by marian.bazavan, 02 May 2008 - 10:05.


#51
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
La o adica, chit ca e zona inundabila, iti faci soclul la casa mai sus si ai scapat de probleme.
Felicitari pt alegere, ai scapat de canicula :)
Iar daca ai o teracota, ai rezolvat si cu incalzirea pe timp de iarna ...

#52
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

View Postmarian.bazavan, on May 2 2008, 06:04, said:

casa practic e din barne, numai izolatia exterioara e din caramizi de lut (chirpici). autorizatia o sa o iau pt casa lemn.
bunicii mei aveau o bucatarie de vara facuta dintr-un fel de boltari din pamant cu paie. dupa 50 de ani au demolat-o... a fost un chin pentru ca nu se spargeau boltarii!!!
succes cu casuta!

#53
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdon_King, on May 2 2008, 11:08, said:

La o adica, chit ca e zona inundabila, iti faci soclul la casa mai sus si ai scapat de probleme.
Felicitari pt alegere, ai scapat de canicula :)
Iar daca ai o teracota, ai rezolvat si cu incalzirea pe timp de iarna ...
pt soclu m-am gandit la inaltimea de 50 cm. terenul e plat.

#54
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
chirpiciul (sau chirpicul?) este un material foarte bun pentru constructii, cu atat mai mult pentru tencuiala. Totul este sa il feresti de umezeala. Rar o sa vezi lemn putred sub lut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate