Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casa mixta? lemn si chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#1
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
buna! acum un an am achizitionat un teren de 1800 mp in drajna de sus, la 9 km de valenii de munte. pana acum am tras apa in curte si am inceput constructia gardului intre propietati. 60 ml. ma gandesc topicul deschis de mine sa dea o alternativa pt cei care vor o casa de vacanta dar nu prea au bani. cazul meu! :rolleyes: pe acest teren vreau sa construiesc o casa cu structura de lemn. peretele exterior ar arata asa (de la interior la exterior): gips-carton; vata minerala sau bazaltica; osb; sipci (sau cum le zice - ma intelegeti); chirpici; tencuiala. de aici si intrebarile mele catre voi! 1. varianta aleasa e buna? (avantaje, dezavantaje) 2. cunoasteti pe cineva care stie sa faca chirpici? orice sfat e bine venit! :worthy:  chiar si critica! :OK:  cu miiiiiiiii de multumiri, marian    ps : pt astra - ce zici de provocare?

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ma simt onorat dar momentan trag cate o gura de aer la 5 minute sa nu obosesc si clipesc mai des si mai lung sa mai reduc din somn.
Arata ceva din proiect sa ne facem o idee.

#3
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Incearca ceva de genul asta:Attached File  Imag091.jpg   344.73K   1573 downloads
Nu e chirpici,o structura vizionara  :)  pe cadre de lemn de stejar

#4
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postbonti, on Mar 28 2008, 21:30, said:

Incearca ceva de genul asta:Attachment Imag091.jpg
Nu e chirpici,o structura vizionara  :)  pe cadre de lemn de stejar

multumesc pt. sugestie!! dar pe mine ma intereseaza placarea exterioara cu chirpici. practic intre grinzi se captuseste cu vata. la exterior dupa blaca de osb se vine cu un strat de 10-15 cm de cirpici peste care se  adauga un strat minim de tencuiala. intrebarea e: solutia e buna? daca da, cum se poate realiza cu costuri minime si daca e cineva care se pricepe? asta il intrebasem pe astra daca pt el ar fi o provocare sa construiasca asa!

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Daca o fac eu sigur iese, numai ca mi-e ca nu stiu meseriasii mei. Sincer chiar nu stiu cu ce se mananca sistemele astea traditionale.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Eu provin dintr-o zona rurala unde erau foarte multe case de pamant. Chirpiciul se facea din pamint galben amestecat cu paie, balegar de vaca sau cal si apa si se punea amestecul respectiv in niste forme de lemn de luau forma ca de boltar plin, apoi se lasa sa se usuce. este un foarre bun izolant termic, mai bun decat multe materiale moderne si mai elastic la cutremure. :coolspeak:
Uite si o poza!

Attached Files


Edited by shmecherul, 29 March 2008 - 03:41.


#7
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postshmecherul, on Mar 29 2008, 03:34, said:

Eu provin dintr-o zona rurala unde erau foarte multe case de pamant. Chirpiciul se facea din pamint galben amestecat cu paie si apa si se punea amestecul respectiv in niste forme de lemn de luau forma ca de boltar plin, apoi se lasa sa se usuce. este un foarre bun izolant termic, mai bun decat multe materiale moderne si mai elastic la cutremure. :coolspeak:

ai dreptate! e un amestec de pamant cu paie, dar poate folosit si ca , caramida dar si ca tencuiala. pe mine ma intereseaza proportiile, in caz ca ma apuc singur sau o persoana sau echipa care se pricepe. doresc si un raspuns daca solutia aleasa e buna. tencuiala peste chirpici. multumesc! pt. astra : cand am proiectul si finantele (max. 1 luna) te provoc la executarea constructie. avantajele reciproce le discutam atunci ! si sunt!  :OK:

#8
cumnatu

cumnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.04.2007
Cam ce suprafata construita crezi ca o sa ai si cam cat estimezi ca o sa bagi $ in ea in aceasta varianta ?

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Nu sunt niste proportii stricte, se baga paie pentru legarea compozitiei, pamantul sa fie de calitate, cand il uzi sa devina cleios, sa lege, se amesteca foarte bine si se pune in forme. Stiu ca amestecatul se facea "jucandu-l" cu picioarele. O sa ma interesez duminica , (voi merge in zona) si o sa iti spun mai multe. Apropo, zona de care vorbesc se afla tot in Prahova, Ceptura se numeste.! La Drajna e o zona foarte frumoasa, felicitari!
L.E. Pentru a tencui peste chirpici, se pune plasa de sarma peste el , se da un sprit tare si se tencuieste fara probleme.

Edited by shmecherul, 29 March 2008 - 04:08.


#10
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcumnatu, on Mar 29 2008, 03:45, said:

Cam ce suprafata construita crezi ca o sa ai si cam cat estimezi ca o sa bagi $ in ea in aceasta varianta ?


suprafata: intre 60 si 80 mp. bani: 20-25000 euro. mai mult nu am de unde! suma depinde de banca.
pt "smecheru": astept vesti de la tine. vezi de o echipa! manopera si materiale! daca se poate. multumesc!

#11
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
marian, tu cum vei sa o construiesti? Faci structura din lemn si intre zidesti chirpici, sau aplici "tambre" de o parte si de alta a structurii si bagi amestecul respectiv intre ele, apoi netezesti la drept? In cazul aste numai trebuie sa faci chirpicii la forma!

Edited by shmecherul, 29 March 2008 - 04:41.


#12
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postshmecherul, on Mar 29 2008, 04:38, said:

marian, tu cum vei sa o construiesti? Faci structura din lemn si intre zidesti chirpici, sau aplici "tambre" de o parte si de alta a structurii si bagi amestecul respectiv intre ele, apoi netezesti la drept? In cazul aste numai trebuie sa faci chirpicii la forma!

eu vreau urmatoarea structura a peretelui, de la interior la exterior: gips-caron; vata minerala (bazaltica); osb; chirpici ( sau paianta, scuza-mi nestiinta);  plasa buzau; tencuiala. e bine? relizabil?

#13
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Este, deci faci structura ca in pozele puse de bonti si in loc de caramida zidesti chirpici, nu??

#14
razvan.c

razvan.c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.07.2007
Daca structura tot o faci sandwich cu vata minerala la ce mai vrei sa pui chirpici pe exterior in loc sa pui polistiren si tencuiala? Nu stiu cat de bine va sta chirpiciul peste OSB. Traditional acesta ori era pus peste tambre si intra si printre ele si facea priza si statea bine pe perete, fie erau caramizile din chirpici care se zideau si era cu totul altceva. In cazul tau nu stiu ce il va face sa stea lipit de OSB. Problema asta am pus-o in calitate de necunoscator in constructii asa ca nu stiu daca este o problema sau nu, constructorii te pot lamuri mai bine. Succes in finalizarea casei (indiferent in ce varianta)

#15
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postrazvan.c, on Mar 29 2008, 07:19, said:

Daca structura tot o faci sandwich cu vata minerala la ce mai vrei sa pui chirpici pe exterior in loc sa pui polistiren si tencuiala? Nu stiu cat de bine va sta chirpiciul peste OSB. Traditional acesta ori era pus peste tambre si intra si printre ele si facea priza si statea bine pe perete, fie erau caramizile din chirpici care se zideau si era cu totul altceva. In cazul tau nu stiu ce il va face sa stea lipit de OSB. Problema asta am pus-o in calitate de necunoscator in constructii asa ca nu stiu daca este o problema sau nu, constructorii te pot lamuri mai bine. Succes in finalizarea casei (indiferent in ce varianta)

da! aderenta la osb se face prin tambre sau sipci! despre polistiren am repulsie totala! e o stare personala. nu am incredere in el, cu toate ca sa construit f mult cu el. parerile sunt impartite.

atasez primele poze!

atasez primele poze!

Attached Files

  • Attached File  03.jpg   505.95K   682 downloads
  • Attached File  04.jpg   462.69K   732 downloads


#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
mi se pare mult mai misto si mie. balega este cu mult mai buna decat polistirenul. dupa ce pun polistirenul pe casa o sa dau si cu balegar peste

#17
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
alte poze!

asta e locul unde vreau sa construiesc casa! si ce asi putea vedea de la fereasta! (ultimile doua poze)

Attached Files


Edited by marian.bazavan, 30 March 2008 - 02:02.


#18
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postconu71, on Mar 29 2008, 16:26, said:

mi se pare mult mai misto si mie. balega este cu mult mai buna decat polistirenul. dupa ce pun polistirenul pe casa o sa dau si cu balegar peste


conu! e adevarat, ca teoretic, polistirenul la exterior trebuie sa fie de minim 10 cm , ca punctul de inghet sa fie in interiorul lui? din comoditate si lipsa bani romanul ia de 5. e bine? sau aplicam: " dai un ban, dar stai in fata!!"

Edited by marian.bazavan, 03 April 2008 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate