Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Care cadă e mai bună?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
godzila

godzila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.04.2007
Trebuie să renovez în curând baia și o să fiu nevoit să înlocuiesc și cada. Problema este următoarea: pe piață se găsesc nu mai căzi din acelea din fibră sau din tablă emailată...... Nu știu dacă se mai găsesc pe undeva din acelea din fontă și chiar daca s-ar găsi probabil ar fi foarte scumpe.
      Întrebarea mea este următoarea: care tip de cadă este mai bună (fibră sau tablă emailată)? M-ar interesa detalii referitoare la montaj, durata de viață, cat de ușor se întrețin, care rezistă mai mult în timp, dezavantajele fiecărui tip... etc. Aș vrea să știu părerea celor ce au montat așa ceva înainte să fac experiențe pe pielea mea. Mulțumesc anticipat.

#2
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pai iti spun eu din proprie experienta. Am doua cazi, una din tabla si una din fibra. Ambele montate pe pat de nisip cu ranforsarile originale. Cea din tabla arata foarte bine si astazi, greseala noastra ca am mai curatat-o cu niste substante care ataca emailul. Pe fund s-a matuit insa nu este sesizabil, doar cunoscatorii vad. Oricum, arata impecabil. Cea din fibra, din cauze necunoscute mie, a capatat pe tot fundul niste fisuri mititele, cand ajung acasa daca imi aduc aminte o sa pun niste poze. Preturile au fost pe masura, cea de fibra fiind o idee mai ieftina ca cea de tabla insa nu exagerat. Mie mi-a placut cea de fibra insa durata de viata nu e prea mare dupa cate vad eu. Ambele cazi au peste 8 ani de la montaj. Eu as merge numai pe tabla de acum incolo, sau ceramica pentru cadite.

Edit: Cea din fibra s-a ingalbenit cumva comparativ cu cea de tabla.

Edited by Cristist50, 26 March 2008 - 03:23.


#3
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
mie mi-a fost recomandata cada din tabla,asa ca o recomant mai departe,se tine foarte bine de vre-o 10 ani incoace si e montata pe pat de spuma poliuretanica.In caz ca sare smaltul se repara cu pasta email din comert ,rapid si eficient.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cea de tabla merita toti banii.
Oricum, de fonta nu cred ca mai gasesti + cine o cara ?

vezi si acest topic:

http://forum.softped...showtopic=16119

#5
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 Cristist50, on Mar 26 2008, 03:16, said:

Pai iti spun eu din proprie experienta. Am doua cazi, una din tabla si una din fibra. Ambele montate pe pat de nisip cu ranforsarile originale. Cea din tabla arata foarte bine si astazi, greseala noastra ca am mai curatat-o cu niste substante care ataca emailul. Pe fund s-a matuit insa nu este sesizabil, doar cunoscatorii vad. Oricum, arata impecabil. Cea din fibra, din cauze necunoscute mie, a capatat pe tot fundul niste fisuri mititele, cand ajung acasa daca imi aduc aminte o sa pun niste poze. Preturile au fost pe masura, cea de fibra fiind o idee mai ieftina ca cea de tabla insa nu exagerat. Mie mi-a placut cea de fibra insa durata de viata nu e prea mare dupa cate vad eu. Ambele cazi au peste 8 ani de la montaj. Eu as merge numai pe tabla de acum incolo, sau ceramica pentru cadite.

Edit: Cea din fibra s-a ingalbenit cumva comparativ cu cea de tabla.
amandoua tipurile se pot revopsi, dar nu cu orice !

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cea mai buna cada la ora actuala este cea din acril. Cea din fibra de sticla se ingalbeneste si se poate sparge fiind casanta iar cea de table troncane fiind de obicei o tabla subtire si de proasta calitate. Cazile nu se monteaza niciodate pe pat de nisip pentru ca nisipul se uda (face condens) si nu se mai usuca niciodata. Cazile au picioare pe care se monteaza.

Edited by Clovis, 03 April 2008 - 16:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate