Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

2 euro litrul de ulei la Metro!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postgtk, on Mar 29 2008, 12:34, said:

aiurea! supermarketurile au cele mai mici adaosuri posibile si cele mai mici preturi, cu toate taxele de raft sau ce or fi! si nu e nici un monopol nimc...
vad ca multora le plac teoriile conspirationiste...  ^_^
Atunci cum îți explici că eu am luat acuma din Germania ulei cu 1,10eur? Poate aici în Germania e conspirație :naughty:

Edited by jafpefata, 29 March 2008 - 22:01.


#38
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Tocmai azi ce am luat din Spar 2l de ulei de floarea soarelui pe care am dat 3E.

#39
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Se pregătește orezul la rând.
Vietnamul a limitat exporturile, thailandezii au nu știu ce probleme, iar prețul pe tonă, a trecut de 700 USD, față de 500 USD, mai amu câteva zile.

La noi va crește cam cu 50 - 80%,  începând cu luna viitoare ( odată cu noile importuri la preț mărit ).

#40
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postjafpefata, on Mar 29 2008, 22:00, said:

Atunci cum îți explici că eu am luat acuma din Germania ulei cu 1,10eur? Poate aici în Germania e conspirație :naughty:
si de ce vrei tu sa bagi diferenta pe gatul supermaketurilor? ca nu pricep... eu tot repet ca ei au de departe cele mai mici adaosuri, voi o tot tineti pe-a voastra... ati vazut voi ulei in romania exact ca in germania si care are pret diferit din cauza supermarketului? ma indoiesc...

#41
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgtk, on Mar 27 2008, 18:37, said:

ah, si inca o chestie... mentionai ceva de 15.5% primit de la producator... pai nu e "primit" pt ca nu se va regasi in adaos! pur si simplu, producatorul renunta la o parte din profitul sau si e foarte evident ca avea adaos mare daca si-a permis sa acorde o astfel de reducere...

nu vreau sa o fac pe-a aparatorul marilor corporatii, dar se arunca cu prea mult rahat tocmai in cei care au facut produsele mai accesibile si au mai adus un strop de civilizatie in jungla asta ex-comunista, inca dominata de mentalitati stupide....

Ceea ce incercam eu sa iti spun este ca supermarketul are in total o marja de profit de 25% sau mai mare printr-o atitudine monopolista .
Sau cel putin avea , la momentul la care m-am lovit eu de problema respectiva .
Daca supermarketul ar fi procedat ca orice alt cumparator , nu as fi zis nimic .
Si nu , pretul nu e scazut datorita acestui sistem de impunere a pretului , doar distribuirea profitului este alta .
Supermarketul NU negociaza PRETUL produsului ci DISCOUNTUL pe care il obtine . Pretul pe raft e acelasi , el nu da cumparatorului NIMIC din discountul oferit .

#42
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View Posttomaso, on Mar 29 2008, 23:58, said:

Se pregătește orezul la rând.
Vietnamul a limitat exporturile, thailandezii au nu știu ce probleme, iar prețul pe tonă, a trecut de 700 USD, față de 500 USD, mai amu câteva zile.

La noi va crește cam cu 50 - 80%,  începând cu luna viitoare ( odată cu noile importuri la preț mărit ).
:console: voi sunteti obisnuiti, in fond o sa fie ca pe timpul lui Ceausescu ... ca sa mananci in Romanai trebuia sa-ti duci valiza cu mancare ... astazi, internazionalizati, pana si valizele cu bani !

:D Vrei, in arenda, un teren pe care sa-ti cultivi orez ? Cere si vei avea ! Ai ocazia sa inveti ce inseamna sa muncesti cinsit ... o data in viata.

Edited by warpguy, 30 March 2008 - 09:40.


#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postwarpguy, on Mar 30 2008, 09:35, said:

:D Vrei, in arenda, un teren pe care sa-ti cultivi orez ? Cere si vei avea ! Ai ocazia sa inveti ce inseamna sa muncesti cinsit ... o data in viata.

Unde dai și unde crapă, sau hai să ne dăm cu părerea aiurea.

Prietene, eu am muncit cinstit toată viața.
Este adevărat, nu la munci agricole ( în afara unor experiențe pasagere ), pentru că fac parte dintr-o clasă socială care se ocupă cu organizarea, nu cu munca fizică.

#44
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 11:30, said:

Unde dai și unde crapă, sau hai să ne dăm cu părerea aiurea.

Prietene, eu am muncit cinstit toată viața.
Este adevărat, nu la munci agricole ( în afara unor experiențe pasagere ), pentru că fac parte dintr-o clasă socială care se ocupă cu organizarea, nu cu munca fizică.

:kisstogether: ce face omul cu mana lui... se numeste lucru manual !!! tomaso, las-o moarta ... si un copil minte mai bine ca tine si ti-ar rade in spate daca te-ar citi ! (De ce nu folosti Skype ... ?!)


#45
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Gtk, am fost foarte atent la ceea ce ai spus până acum.  
Aș vrea să îți spun că hypermarketurile se comporta ca un intermediar, nu ca niște rețele de hypermarketuri din UE.
Chestia asta se întâmplă în România și prin Rusia.

Exemplu:

Avem un importator de ulei de palmier.
Acesta îl cumpără cu 0,9 USD, din Indonesia.
Aduce un container mic, de 20 Feet,  adică aproximativ 28 - 30m3, la fiecare sfârșit al lunii.

Pentru a putea vinde, se bazează exclusiv pe aceste hypermarketuri.

Cum se face.
De la 0,9USD/litru , la producător, ajunge la 1,1 USD + TVA în depozitul importatorului ( la Ploiești, sa presupunem ).
Își pune un adaos de 90 - 130% și iese la înaintare cu prețul de 2,25 USD/litru + TVA.
Cine vrea să cumpere en-gross, ia cu acest preț.  Așadar, discutăm de un preț de listă, pentru distribuitori.  Prețul de raft, poate ajunge la circa 3 USD, sau chiar la 3,5 USD + TVA.
Hypermarketurile au angajați niște negociatori foarte buni, cu experință și fără scrupule.
Aceștia știu cam care este prețul de achiziție și pot presa un discount foarte mare, întrucât știu că marja importatorului este suficientă.
Mai mult, ei fac niște cercetări pe piață, iar dacă află că respectivul importator este furnizor exclusiv pentru rețele de magazine mari ( peste 90% din activitate ), au un motiv suplimentar pentru a solicita plăți eșalonate ( 60 - 90 zile ) sau chiar la vânzare, daca dau de vreun începător.

De la 2,25 USD + TVA, ei pot obține un discount de circa 20 - 30% + diverse taxe și comisioane, în valoare de alte 10%.  În felul acesta, ei se asigură că prețul lor este cel mai mic de pe piață, dar chiar și așa, la raft ajunge tot pe la 2,25 - 2,35 USD + TVA.

Ok, sunt convins că deja ți-am pus răbdarea la încercare și te întrebi de ce povestesc toate aceste amănunte și ce treabă avem noi, consumatorii, cu bucătăria internă a comercianților.

În alte țări ( civilizate ), nu se întâmplă așa.
Hypermarketurile sunt jucătorii principali. Ei fac importurile, cu banii lor și își pun un adaos de minim 40 - 50%. Nu mai vorbesc de puterea de negociere. Una este să iei un container mic, pe lună, alta este să cumperi 4 containere de 40' la lună.  Pe raft, în Franța, același ulei de palmier, provenit de la același producător indonesian, ajunge la maxim 1, 50 USD + TVA.

Ok, cine este de vină ?
De ce preferă hypermarketurile să fie doar revanzători și de ce nu doresc să fie actorii principali, așa cum tot ei o fac prin țările UE ?
Cauzele ar fi următoarele:

1. Pot să o facă.
2. Profită de avantajul unei poziții dominante.
3. Nu sunt suficiente rețele de hypermarketuri, încă. Lipsa concurenței și abundența de cumpărători, nu îi stimulează să renunțe la furnizorii intermediari.  
4. Producătorii sunt prea mici și nu au capacitate de negociere.  Unii și-au construit tot edificiul afacerii lor, exclusiv pe furnizarea către hypermarketurile românești.

Consumatorul este cel mai dezavantajat, din toată această poveste, pentru că este victima unui complex de împrejurări, care a ridicat prețurile en-detail, în comparație cu UE.
În principiu, dacă ar fi să avem o economie funcțională, echivalentă cu cea occidentală, dacă ar exista suficientă concurență, prețurile ar trebui să fie mai mic ca cele din UE, dat fiind faptul că administrarea acestor afaceri este mai ieftină în România.  Taxele vamale sunt identice pe tot cuprinsul UE, apșa că discutăm despre aceleași inputuri.
Tot ce am povestit aici, în legătură cu uleiul de palmier, se bazează pe date reale, concrete, la zi.
Nici vorbă despre adaosuri mici, dacă ne referim strict la acest produs.

LE:
Warpguy, dacă ai ceva de spus, spune concret.
Dacă nu, eu zic să pui în aplicare treaba cu lucrul manual.

Edited by tomaso, 30 March 2008 - 11:09.


#46
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 12:07, said:

Warpguy, dacă ai ceva de spus, spune concret.
Dacă nu, eu zic să pui în aplicare treaba cu lucrul manual.

:D aia care are aptitudine la comnada sunt, in general, plini de fantezie, originalitate si creativitate ... nu se gaseste in vanzare. Brevetul sau brevetele tale nu-mi starnesc, nici macar, curiozitatea ... daca te-ai lua mai putin in serios, ai avea doar de castigat ... cel puntin in simpatie ... asa, esti doar unul dintre multele nicknameuri... cenusii?! Curaj... "Yes we can" !!!

Edited by warpguy, 30 March 2008 - 11:51.


#47
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
rau e sa fii prost . dar rau de tot

@tomaso: cat mai e spaga la hypermarketuri la buyer-i? oameni mai lipsiti de scrupule nu am vazut in viata mea  -_-

Edited by turbo trabannt, 30 March 2008 - 11:25.


#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postturbo trabannt, on Mar 30 2008, 11:25, said:

@tomaso: cat mai e spaga la hypermarketuri la buyer-i? oameni mai lipsiti de scrupule nu am vazut in viata mea  -_-

10K +

#49
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 11:34, said:

10K +
asta e one-off doar la listare, nu?  :death:

#50
diximen

diximen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2007
http://www.lidl.es/e...es/c.o.pc.index preturi de Spania (aceite de oliva=ulei cde masline)
Ai nostrii sunt nebuni.Ca de obicei...

#51
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdiximen, on Mar 30 2008, 11:39, said:

http://www.lidl.es/e...es/c.o.pc.index preturi de Spania (aceite de oliva=ulei cde masline)
Ai nostrii sunt nebuni.Ca de obicei...
tu de crezi ca l-am intrebat pe tomaso de spaga la buyeri? producatorul trebuie sa ii recupereze de undeva. si atunci mareste si el pretul.

#52
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postturbo trabannt, on Mar 30 2008, 11:37, said:

asta e one-off doar la listare, nu?  :death:


Entry level.

Am auzit că pentru a scoate pe cineva de pe piață, se mai pune un zero, iar băieții se ocupă de restul ( deteriorări, ascunderea produsului pt. a deveni nevandabil, prăfuirea acestuia, stivuirea și manevrarea incorectă, etc ). Știu băieții o meserie ...
La fel ca la vameși, se vede nivelul de trai mult peste posibilități.

Te doare mintea.

L.E.
Am descoperit o discuție interesantă, chiar despre uleiul comestibil:
http://forum.softped...t...328475&st=0

Edited by tomaso, 30 March 2008 - 12:12.


#53
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmotanul13, on Mar 30 2008, 10:01, said:

Ceea ce incercam eu sa iti spun este ca supermarketul are in total o marja de profit de 25% sau mai mare printr-o atitudine monopolista .
...
Supermarketul NU negociaza PRETUL produsului ci DISCOUNTUL pe care il obtine . Pretul pe raft e acelasi , el nu da cumparatorului NIMIC din discountul oferit .
hai ca aberezi deja! cum dracu sa fie pretul de raft acelasi din moment ce e cu vreo 10-50% mai mic decat in orice magazin de mici dimensiuni? iar cand apar unele oferte, diferetele sunt si mai mari... exemplu concret: de ce in magazinele mici in momentul de fata coca cola(un produs cu reduceri relativ mici) e in jur de 4.2 ron in timp ce la supermaketuri se invarte la 3.3-3.5?
de ce cafeaua lavazza d'oro e peste 22 ron in magazinele mici iar in supermarketuri e sub 20? (acu' de exemplu e o promotie la carrefour cu 2 pac. la 30, adica 15/pachet)...

@tomaso: ceea ce zici tu e complet eronat! nu exista importatori de alimente cu adaosuri de 100% sau supermarketuri cu adaosuri de 30-50%! chiar atat de naivi sunteti!? si la naiba, eu chiar am lucrat in domeniu exact in veriga producator - retailer (adica distributie)... ceea ce speculati voi sunt lucruri science fiction... nici macar micile magazine de cartier nu-si permit cel mai adesea sa puna adaosuri de peste 10%...
ziceai ceva de importuri proprii & shit... pai si la noi sunt, vezi plus discount cu marcile proprii aduse din germania, unde de ex. o cutie de rosii decojite e 1.5 ron(parca), aproape jumate fata decat se percepe in magazinele mici pt. produse similare monte banato, calitatea fiind aceeasi... sau unde o pizza la cutie marca proprie de 350g a fost 4.7 ron zilele astea(6.4-7.4 in mod normal), semnificativ mai ieftin decat echivalentele ("ristorante" & co) din magazinele mici, unde adesea depasesc 9 ron ...

Edited by gtk, 30 March 2008 - 12:56.


#54
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgtk, on Mar 30 2008, 13:48, said:

@tomaso: ceea ce zici tu e complet eronat! nu exista importatori de alimente cu adaosuri de 100% sau supermarketuri cu adaosuri de 30-50%!

Îmi cer scuze dar sunt nevoit să te contrazic.
EXISTĂ importatori de alimente cu adaosuri de peste 100% și supermarketuri cu adaosuri de peste 50%, la anumite produse.

De exemplu, am vorbit despre uleiul de palmier, pentru că știu exact despre ce este vorba.
Prețul  este de  900 - 950 USD/tona , în Îndonesia și Malaesia.
Se aduce în vrac, iar pe raft ajunge a se vinde cu 1,9 - 2 Euro / litrul.
Adaosul dintre producător și cumpărătorul final, este de 300 - 320%.


Evident, acolo unde există abundență de furnizori, pe o anumită categorie de mărfuri, adaosurile scad corespunzător.
Oricum, nu vreau să crezi că îți răspund din spirit de contradicție.
Dacă la alimente sunt adaosuri de 20 - 30 - 40 - 50%,  ce spui de adaosuri de 100% pentru anumite produse de papetărie românești, practicate de anumite hypermarketuri ?
Cumpăr un anumit produs de la o fabrică, cu un preț, iar după două zile, regăsesc produsul pe raft la hypermarket, cu un adaos de 110%, față de fabrică.

Sau poate ce spui de adaosurile la soclurile ceramice pentru becurile halogen ?
Se importă cu 0,3 RON din China și se vând la praktiker cu 2 RON  ( 666%, adaos comercial total )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate