Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

2 euro litrul de ulei la Metro!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Am fost ieri la Metro sa cumpar un bax de ulei, nu consum mult imi ajunge pe multe luni si am constatat ca e 7,5 lei litrul de Unisol. M-am uitat de vreo 3 ori sa vad si era adevarat! Chiar in halul asta am ajuns?

#2
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
La cat de nociv si nerecomandat e, mai bine ca e mai scump.. sa consumam mai putin ;) ( si atunci o sa mai scada si preturile ).

#3
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

View Postpartyman, on Mar 25 2008, 15:45, said:

Am fost ieri la Metro sa cumpar un bax de ulei, nu consum mult imi ajunge pe multe luni si am constatat ca e 7,5 lei litrul de Unisol. M-am uitat de vreo 3 ori sa vad si era adevarat! Chiar in halul asta am ajuns?

las ca trecem inapoi la untura de porc

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
unde ne ducem? la dracu sa-i ia de imputzitzi, acolo ne ducem :lol:

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
ultima oara am luat ulei de porumb.... litrul era tot undeva la 7,5 lei.
am inteles ca ar fi ceva mai sanatos deca tuleiul clasic...
imi place si la gust... are gust de floricele... cartofii prajiti au iest super in ulei de porumb

#6
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

View Postbubalus, on Mar 25 2008, 16:46, said:

ultima oara am luat ulei de porumb.... litrul era tot undeva la 7,5 lei.
am inteles ca ar fi ceva mai sanatos deca tuleiul clasic...
imi place si la gust... are gust de floricele... cartofii prajiti au iest super in ulei de porumb

cartofii prajiti sunt ceva foarte sanatos .... intr-adevar  :rolleyes:

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si uleiul de masline e bun...si deja nu mai pare asa de scump! ;)

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
în uniune cic'ar fi mai ieftin și mai calitativ. Noi când intrăm?
Folosește de măsline nu c'ar fi mai bun, (tot contrafăcut este) dar măcar trăiești cu... impresia...

#9
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005

View Postsarac.lipit, on Mar 25 2008, 18:25, said:

Folosește de măsline nu c'ar fi mai bun, (tot contrafăcut este) dar măcar trăiești cu... impresia...

Asta e cea mai tare replica EVER !!!

EFECTUL PLACEBO

#10
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
Nu trebuie sa ne mai mire nimic. Romania este in topul celor mai scumpe tari. Bineinteles raportat la venituri.

1 Litru de ulei de floarea soarelui dublu rafinat il cumperi cu 8 lei(nu chiar cel mai ietin), pe cand in Spania sau Italia cu 3 euro cumperi 1 litru de ulei de masline extra virgin.
Si nici nu e cazul sa comparam uleiul de masline extra virgin cu cel de floarea soarelui dublu rafinat.
Si iarasi nu este cazul sa comparam salariul minim de 500 RON cu un salariu minim de 1000-1500 euro

Asta e situatia, zilnic se scumpeste cate ceva....salariile insa nu. Avem si cea mai scumpa motorina din Europa, si multe altele.

Daca inca nu v-ati dat seama, traim intr-o tara de rahat.

#11
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Dap, și eu am fost șocat, dar prețul uleiului s-a mărit cam peste tot. Nu știu, o fi o speculă legată de Biodiesel, habar nu am. Nu doar la Metro e mai scump, ci pste tot. Am impresia că s-a scumpit la nivel european.

#12
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
1,65 Euro/litru in Cipru.

Ce specula legata de biodiesel visati? Cand o fi motorina 20 de lei pe litru atunci poti sa zici ca e vreo specula.

Apropo, oare ce gust or avea cartofii prajiti in motorina? :D

Edited by Dragon Warrior, 26 March 2008 - 12:31.


#13
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
EDIT: În Germania e 1.1?, sau era în ianuarie mai bine zis.
La un moment dat era bine sub 1? și se mergea cu mașinile siesel pe ulei vegetal destul de mult.

Desigur, la noi e mai scump ca în Germania cu vreo 30% cam orice prod. alimentar. Nimic nou sub soare.

Edited by jafpefata, 26 March 2008 - 12:36.


#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostRadu18-, on Mar 26 2008, 12:02, said:

...
pe cand in Spania sau Italia cu 3 euro cumperi 1 litru de ulei de masline extra virgin.
...

Poate la super-oferta. Extra virgin de la mama lui ( adica ala obtinut doar prin proces mecanic ) e ~ 3 euro cutia de 1/2 litru.


View Postjafpefata, on Mar 26 2008, 12:25, said:

Dap, și eu am fost șocat, dar prețul uleiului s-a mărit cam peste tot. Nu știu, o fi o speculă legată de Biodiesel, habar nu am. Nu doar la Metro e mai scump, ci pste tot. Am impresia că s-a scumpit la nivel european.

Pretul uleiului a crescut la nivel european anul asta, asa e. Nu sunt in domeniu, insa mai primesc unele oferte de la producatori / intermediari. Estimez o crestere de 15 - 20% de la inceputul anului. Si nu cred ca toata aceasta crestere s-a facut simtita la raft inca :rolleyes: Din cate am inteles, pretul materiei prime a crescut cu 25%.

Partea nasoala ( pentru noi ) e ca la 7,5 lei / litru de ulei de floarea soarelui, ne apropiem ca pret de 1 litru de ulei de masline mai prelucrat, mai slabut. Bineinteles cumparat din Spania, nu de la camatarii de aici.

LE  De la 1,2 euro / litru incepeau preturile la ulei floarea soarelui acum o luna, in supermarketurile spaniole.

Edited by spe, 26 March 2008 - 12:36.


#15
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDragon Warrior, on Mar 26 2008, 12:30, said:

Apropo, oare ce gust or avea cartofii prajiti in motorina? :D

Sublim, dar numai daca motorina e bio  :P
Pai e clar ca e o crestere artificiala, ca anul trecut pretul era pe la jumatate. Sper ca imi aduc bine aminte, pentru ca eu nu consum ulei sub nici o forma.

#16
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Doar nu sperati sa avem preturi de producator la produsele agricole, nu? Avem o agricultura de cacat, ajutata din greu de seceta si inundatiile provocate de taierea padurilor. Se stie ca padurile regleaza precipitatiile uniform pe durata unui an. Taie-le si dai de dracu. Uite dovada.

#17
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Yep, este nasol, mai ales că e vorba de un aliment de bază care poate induce un lanț de scumpiri. D'aia treaba cu Biodieselui nu-i bună decât dacă se folosește strict în agricultură (astfel încât aceasta să devină autosuficientă). Cam 10% din teren ar trebui rezervat pentru biodiesel dacă s-ar proceda așa.

Evident, consiliul concurenței ar trebui să întervină odată la noi în România pentru a opri cumva țepele pe care le luăm de la lanțurile de magazine care au monopolizat piața. Dar statul nu face de cât să încurajeze practica asta. Și mai zicem că anarhiștii sunt nebuni.. :D

Edited by jafpefata, 26 March 2008 - 12:41.


#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postjafpefata, on Mar 26 2008, 12:39, said:

...
Evident, consiliul concurenței ar trebui să întervină odată la noi în România pentru a opri cumva țepele pe care le luăm de la lanțurile de magazine care au monopolizat piața. Dar statul nu face de cât să încurajeze practica asta. Și mai zicem că anarhiștii sunt nebuni.. :D

Asta cred ca e buba... Doar asa, ca idee, preturile practicate de intermediari sunt de maxim 1,5 dolari / litru ulei ambalat pet, livrat la usa ta. Iar cantitatile minime nu cred ca ar ridica vreo problema unui Metro sau Carrefour.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate