Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1459
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
DIY ,.... pentru a ridica gips-carton

https://www.forumhou...lbums/8747/view

#1460
radutzul4

radutzul4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.02.2012
Buna ziua! Imi cer scuze daca a mai intrebat cineva sau s-a mai discutat despre asta,am o intrebare pentru cei mai experimentati in ale amenajarilor interioare. Am achizitionat de curand un apartament cu 2 camere,intr-un bloc construit complet din caramida rosie(inainte de 90'),iar la interior nu este modernizat de cand a fost construit. As dori sa stiu daca trebuie neaparat sa raschetez peretii pana la caramida si mai apoi sa ma apuc sa ii incarc la loc cu material sau este buna varianta cu placi de rigips aplicate direct peste peretii actuali??(valabil doar pentru dormitor si sufragerie)  Si as dorii sa stiu si daca exista riscuri sa apara mucegai sau mai stiu eu ce peste ceva timp??   Multumesc anticipat!!

#1461
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Salut am si eu o întrebare as dori sa îmbrac pereți unui apartament cu rigips as vrea sa știu dacă pot pune rigips ul direct pe perete fără profile pentru a nu ocupa mult spațiu pereți sunt ok dar finisarea lor cu e atât de fina  aștept răspuns multumesc anticipat

#1462
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007
Personal recomand gips-carton doar la tavane. La o eventuală inundație a vecinului de deasupra, se întâmplă (la ce mizerii de materiale există pe piața românească), vei fi nevoit să-l dai jos. Tencuiala făcută cu simț de răspundere este sfântă. E drept, și mai scumpă dar merită. Dacă în spatele unui perete de gips-carton apare mucegaiul, acela negru, te vei întreba de ce-au apărut probleme respiratorii așa brusc.

#1463
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna ziua,as avea si eu cateva intrebari punctuale,o sa fac struct dubla pe tavan din grinzi,profilul portant la ce distanta de perete il pun,intre ele am inteles ca max 1m,intre profilele montnte as putea sa las 52,5 cm,sau trebuie neaparat 40cm,voi folosi profile Rigiprofil ,imi par mai solide,tije  nu bride,multumesc

#1464
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
amsa folosesc placi ignifugate si in bai placi antiumezeala,dar... la bucatarie de care,ignifugate sau antiumezeala?multumesc

#1465
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
?

#1466
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Am și eu nevoie de sfaturi...am făcut  structura metalica la un tavan dar datorita lipsei de informare inițiale și sfaturi proaste am pus cd_ urile la 600mm distanta intre ele ca la perete.Pe distanta de 4 m în afara de capete cd-urile mai au 4 prinderi intermediare ( bride ) iar transversal am mai pus 4 cd-uri intre bride pentru rezistenta suplimentara ( prinse la rândul lor în bride). Ce doresc sa va întreb este cum montez rigipsu pt ca știu ca trebuie pus invers cd- urilor și nu ma încadrez ca dimensiune ( mie îmi trebuie 240 cm). Și cum știți dimensiunile sunt de 200 și 260 cm. Dacă le voi pune ca la perete credeți ca se vor lăsa?
Aștept sfaturile dv. Atașez și doua poze.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/5bf762571aaa82101e91675926aeda27.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/9ccba15a1124971bc081fe88afb6ab8c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezistenta am suficienta. Am 90 de kg și ma prin de cd-uri cu mâinile și nu se întâmplă nimic, ma țin fără probleme. Problema este montajul plăcilor.

#1467
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Am urmatoarea rugaminte: intentionez sa-mi renovez baia dintr-o locuinta veche (cca 70 ani) cu dimensiunile aprox. 2x2.2x3 m (L, l, h). Una din variantele la care ma gandesc e sa fac peretii si tavanul fals din "Placa antiumezeala Rigips RBI". In baie se intampla adesea sa se formeze condens, uneori chiar sa curga picaturi de apa. Intentionez ca pe righips sa plachez cu faianta total sau partial.

Intrebarea este: va rezista righipsul in astfel de conditii? Daca da, cu ce e mai bine sa-l vopsesc pe portiunile neplacate cu faianta: ulei, lavabil?

Daca nu rezista righipsul, ce variante imi recomandati care sa evite retencuirea incaperii.

#1468
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

 asincancu, pe 04 martie 2016 - 20:56, a scris:

Am și eu nevoie de sfaturi...am făcut  structura metalica la un tavan dar datorita lipsei de informare inițiale și sfaturi proaste am pus cd_ urile la 600mm distanta intre ele ca la perete.Pe distanta de 4 m în afara de capete cd-urile mai au 4 prinderi intermediare ( bride ) iar transversal am mai pus 4 cd-uri intre bride pentru rezistenta suplimentara ( prinse la rândul lor în bride). Ce doresc sa va întreb este cum montez rigipsu pt ca știu ca trebuie pus invers cd- urilor și nu ma încadrez ca dimensiune ( mie îmi trebuie 240 cm). Și cum știți dimensiunile sunt de 200 și 260 cm. Dacă le voi pune ca la perete credeți ca se vor lăsa?
Aștept sfaturile dv. Atașez și doua poze.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/5bf762571aaa82101e91675926aeda27.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/9ccba15a1124971bc081fe88afb6ab8c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezistenta am suficienta. Am 90 de kg și ma prin de cd-uri cu mâinile și nu se întâmplă nimic, ma țin fără probleme. Problema este montajul plăcilor.

Daca innaditi placile intre ele cu caplamale , se pot pune din 60 in 60 . Problema e ca  nu asa se face structura/contrastructura . De tinut o sa tina :) dar , structura nu trebuia decupata .

 ain, pe 13 martie 2016 - 19:03, a scris:

Am urmatoarea rugaminte: intentionez sa-mi renovez baia dintr-o locuinta veche (cca 70 ani) cu dimensiunile aprox. 2x2.2x3 m (L, l, h). Una din variantele la care ma gandesc e sa fac peretii si tavanul fals din "Placa antiumezeala Rigips RBI". In baie se intampla adesea sa se formeze condens, uneori chiar sa curga picaturi de apa. Intentionez ca pe righips sa plachez cu faianta total sau partial.

Intrebarea este: va rezista righipsul in astfel de conditii? Daca da, cu ce e mai bine sa-l vopsesc pe portiunile neplacate cu faianta: ulei, lavabil?

Daca nu rezista righipsul, ce variante imi recomandati care sa evite retencuirea incaperii.

Daca nu aveti infiltratii de la vecini o sa tina rigipsul .

#1469
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 vitas, pe 18 martie 2016 - 08:40, a scris:


Daca innaditi placile intre ele cu caplamale , se pot pune din 60 in 60 . Problema e ca  nu asa se face structura/contrastructura . De tinut o sa tina :) dar , structura nu trebuia decupata .


Daca nu aveti infiltratii de la vecini o sa tina rigipsul .
Ce înseamnă mai exact acele caplama le?

#1470
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 vitas, pe 18 martie 2016 - 08:40, a scris:

Daca nu aveti infiltratii de la vecini o sa tina rigipsul .
Nu am vecini. Sunt tentat in acest moment sa aplic faianta pana sus pentru un plus de siguranta. Multumesc.

#1471
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

 asincancu, pe 18 martie 2016 - 10:10, a scris:

Ce înseamnă mai exact acele caplama le?
La capul placii intre montanti , pe 60 de cm , se prinde o bucata de montant , de 20-40 cm , in 3 suruburi 3 cm pe o placa 3 cm pe cealalta

 ain, pe 18 martie 2016 - 20:28, a scris:

Nu am vecini. Sunt tentat in acest moment sa aplic faianta pana sus pentru un plus de siguranta. Multumesc.

Cu placere . Din interior baia se poate etansa . Aveti grija sa lasati adezivul sa se usuce bine inainta sa chituiti faianta .

#1472
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 vitas, pe 19 martie 2016 - 00:53, a scris:

La capul placii intre montanti , pe 60 de cm , se prinde o bucata de montant , de 20-40 cm , in 3 suruburi 3 cm pe o placa 3 cm pe cealalta


Cu placere . Din interior baia se poate etansa . Aveti grija sa lasati adezivul sa se usuce bine inainta sa chituiti faianta .
Va mulțumesc.

#1473
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 vitas, pe 19 martie 2016 - 00:53, a scris:

Cu placere . Din interior baia se poate etansa . Aveti grija sa lasati adezivul sa se usuce bine inainta sa chituiti faianta .
Va mai deranjez cu o intrebare: daca ar fi sa aleg ca placarea cu faianta sa o fac doar pana la vreo 1.75m, ce solutie pentru vopsire as avea? Ulei sau lavabila antimucegai? Ceva grund special?

#1474
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

 ain, pe 19 martie 2016 - 09:15, a scris:

Va mai deranjez cu o intrebare: daca ar fi sa aleg ca placarea cu faianta sa o fac doar pana la vreo 1.75m, ce solutie pentru vopsire as avea? Ulei sau lavabila antimucegai? Ceva grund special?
Pai daca dv. credeti ca aveti o pestera in loc de baie , eu as putea sa va dau cateva idei . Dar nu cred ca e chiar asa rau:)

#1475
ealinutz

ealinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2009
Buna ziua domnilor,

As avea si eu nevoie de cateva informatii, cred ca pentru voi sunt banale insa doresc sa inchid in rigips tevile de la reteaua de incalzire deoarece sunt foarte strambe, atasez si o poza ca sa vedeti despre ce este vorba.

1. Ma intereseaza ce materiale am nevoie, ce tip de profile si cate bucati aprox, avand in vedere ca inaltimea camerei este de 2.5m, eventual cum se imbina profilele.

Precizez ca am deja cumparat rigips verde care mia mai ramas de la spaletii geamurilor.

Multumesc frumos si va doresc o zi frumoasa in continuare.

[ http://i.share.pho.to/404d2a9b_l.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1476
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
http://forum.softped...-masca-in-baie/
https://blocul8a.fil...jpg?w=675&h=506

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate