Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1441
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Ce parere aveti despre montarea tavanului din bucatarie/hol cu gips carton? intr-o prima faza ne-am gandit sa facem zugraveala clasica apoi placi de rigips apoi ca ar fi mai rentabil cu gips carton.

Tavanul este decopertat.

#1442
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Lasa-l asa, decopertat.
Cred ca-i muuult mai ieftin.

Edited by maramicuip, 29 August 2013 - 18:08.


#1443
ionuthas

ionuthas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2010

 ionuthas, on 29 august 2013 - 10:30, said:

Buna ziua, vin cu niste intrebari, daca e permis.

1. Din cate am inteles placile ge gipscarton se monteaza perpendicular pe profilele montante. Cu toate acestea, am mai vazut unele filmulete in care sunt montate paralel. Din cate deduc in prima varianta laturile mai scurte a placilor (cele de 120 cm) se vor imbina pe profil, iar celelalte (260 cm) se vor imbina in aer. In varianta 2  - invers. De ce e mai bine in varianta 1 ?.
2. Am mai vazut pe undeva ca la imbinarile care nu vin in dreptul profilului, unii pun profil CD 60 suplimentar in acelasi plan cu profilele montant, fie prinse doar in placile de gispcarton fie prinse si de CD-ul montant prin intermediul piesei de incrucisare in acelasi plan. E nevoie de asa ceva sau nu?
3. Nu am inteles exact treaba cu sanfrenarea, nici nu prea am vazut detalii in pliantele producatorilor. Este intradevar necesara? Care este motivul? Ea se face la imbinarea dintre muchiile drepte ale placilor sau si ale unei muchii cu peretele? Placile sanfrenate se imbina in v (  =\/=) sau cu tesiturile paralele ( =//=)?
4. Am inteles ca CD-ul montant nu se fixeaza cu suruburi in UD-ul perimetral. Asta e pentru flexibilitate? Sau altceva? Nu e mai bine sa fie prinse?
5. Uzual se lucreaza cu placi de 260 cm sau 200? Nu e cam greu de manipulat cea de 260?
6. Vad pe unele site-uri a producatilor profile CD 60 si UD 28, deci nu UD 30. Asta nu o inteleg. Intra CD 60-ul in UD 28?
7. Deasemenea vad ca sunt mai multe grosimi la profile 0,6 , 0,5 , 0,4. Banuiesc ca CD-ul si UD-ul trebue sa aiba aceiasi grosime. Dar piesele de conexiune (incrucisare, prelungire) sunt identice pentru cele trei grosimi? Sau exista variante diferite pentru fiecare grosime?
8. Exista si profile speciale care au suprafata perforata, sunt ca niste site, care e faza cu alea?
9. Dintre banda de hartie, banda de fibra autoadeziva si cea simpla, care o aleg? Care este argumentul? Voi ce folositi?

Multumesc.

Nimeni, nimic? Posted Image

#1444
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
1.Eu momtez in felul urmator: pe perete le montez "in picioare", iar pe tavan, perpendicular pe profile, iar profilele la distante egale astfel incat imbinarea sa o fac pe un profil.
2. e bine sa pui bucati de profile, prinse doar de gipscarton, restul e complicatie. Daca vrei neaparat sa prinzi de profilele perpendiculare, tai din profil astfel incat sa ramana niste aripioare pe care le indoi la 90 grd si le prinz cu autofoante.
3. se face sanfrenare ca pasta de imbinare sa se "prinda" de miezul placilor, si trb sa fie in V, si intre placa si perete, si doar pe latura mica a placii.
4.CD-ul nu se fixeaza de perimetral pentru ca nu are rost o munca in plus.
5. uzual se lucreaza cu placi de 2,6 cel putin ptr pereti, care in general au inaltimea de 2,5 m (deci o placa pe toata inaltimea peretelui..., nu din bucati). Eu am pus si pe tavan placi d 2,6m fara pb (in doi oameni)
6.nu are cum sa intre. CD60 are inaltimea de 30mm. E bine sa iei profile de la un singur producator si vei fi sigur ca se imbina....
7. Grosimile nu conteaza asa tare, si nu trebuie ca toate profilele sa aiba aceiasi grosime. Ogrosime mai mare a profilului CD te ajuta la cele pentru tava,ca poti pune mai putine "agatari" de tavan.. Dupa parerea mea piesele de conexiune sunt un moft. Pot face orice cu profile standard si o foarfeca. Crezi ca le mai vede cineva dupa ce ai pus placa de gipscarton?
8. suprafata perforata? n-am vazut / auzit de asa ceva (un link, ceva). Poate vrei sa zici suprafata ondulata gen "lovitura de ciocan"....
9. eu folosesc banda de fibra, autoadeziva, sau simpla... Autoadeziva daca nu e "proaspata" nu se lipeste, asa ca tot trb sa o tii, si sa o fixezi cu pasta din loc in loc... (mai ales pe tavan)

Succes

#1445
ionuthas

ionuthas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2010
Multumesc, incep sa ma luminez.

 danutzu_1069, on 10 septembrie 2013 - 18:51, said:

8. suprafata perforata? n-am vazut / auzit de asa ceva (un link, ceva). Poate vrei sa zici suprafata ondulata gen "lovitura de ciocan"....

Asa e, nu am vazut eu bine.

Inca cateva intrebari:
1. Placile se monteaza apropiate una de alta sau se lasa la o oarecare distanta (rost)? Dar la imbinarea cu peretele?
2. Suruburile autoforante folosite la fixarea profilelor (unde este cazul: pereti, scafe...  etc.), au capul de cativa mm ramas in afara profilului. Cand se aseaza placa de gips carton, in dreptul lor nu este afectata planeitatea? Sau prin fixarea placii cu acele suruburi negre, capul surubului folosit la fixarea profilelor se ingroapa in placa?
3. Nu am inteles scopul chitului acrylic, se foloseste la imbinarile cu peretii sau si intre placi? Care sunt etapele? Chit acrylic, plasa, pasta de rosturi, glet, sau acrilicul e ultimul?

#1446
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
1.de regula se monteaza una langa ala dar sunt situatii cand ramane spatiu, dar nu-i bai se umple cu chit de rosturi
2.capetele de la autoforante se vor ingropa in placa
3.nu stiu despre ce chit acrilic vorbesti. Eu umplu rosturile cu chit de rosturi, las sa se usuce, apoi banda de fibra si stratul final de chit de rost. Se slefuieste mecanic sau manual...

Edited by danutzu_1069, 14 September 2013 - 14:15.


#1447
ionuthas

ionuthas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2010

 adi_master, on 01 august 2008 - 13:43, said:


"adi, la imbinarea intre peretele vertical si placa de regips orizontala a grinzii, cu ce se etanseaza? direct cu gled, nu?"
NU!! cu un cordon de mastic(acryl)la uscare se vopseste.

 reli, on 01 august 2008 - 14:36, said:

Aww, de asta nu stiam. Sub ce forma se comercializeaza? Tub? E la fel ca spuma, iti trebuie pistol?

Nu se mai pune banda din aceea de fibra de sticla la imbinarea intre placa si perete?

 adi_master, on 01 august 2008 - 14:43, said:

seamana cu siliconul!!tubul e identic dar scrie acrylic pe el sau mastic.
Cere la magazin si  o sa primesti ce trebuie.(vezi sa nu cumperi silicon).
NU,nu se mai pune.


O sa revin cu o schita pana duminica seara.

Despre cel mentionat mai sus intrebam.

Multumesc mult.

Edited by ionuthas, 14 September 2013 - 19:04.


#1448
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Nu stiu contextul intrebarii, dar bannuiesc ca se refera la imbinarea intre placa de rigips si un perete de tecuiala (clasic). In cazul asta, da, e recomandat ceva elastic.
Daca faci imbinare intre paci de rigips, montate la 90grd nu trebuie asa ceva. (parerea mea).
Sper ca stii sa faci imbinarea intre placile de rigips, la colt

#1449
ionuthas

ionuthas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2010
E vorba de un tavan. Deci voi avea imbinarea placii cu un perete de tencuiala.

Imbinarile a doua placi la 90 grd .... banuiesc ca se foloseste banda de hartie cu insertia aceea dubla de metal. Cat despre modul de asezare a placilor... nu stiu, nu am ajuns inca la capitolul acesta, dar asimilez cu interes orice informatie :)

Edited by ionuthas, 14 September 2013 - 20:56.


#1450
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
OK, in cazul tau ai tavanul din gipscartoncare va "lucra" imbinat cu peretele fix => pui masticul ala....

Ptr imbinarea la 90, pe un perete, aproape de colt pui un CD60, plachezi peretele cu gipscarton, apoi pe placa care se termina la colt pui un ud30 care sa prinda gipscartonul pe CD60. UD-ul e aliniat cu cel de-al doilea perete, si vei continua cu CD60 pe pereele asta... la distantele standard.
E foarte importanta verticalitatea profilelor!!
Ptr chituire nu am folosit decat chit de rost, si nimic altceva (banda)

#1451
valytau

valytau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2010
Salut adi master tocmai am terminat de ridicat casa si acuma sunt la finisari vreau sa fac arcadele din rigips ma poti ajuta cu schitele? golul de la bucatarie este H- 2,40 ; l-3.40 atasez poza cu modelul care l-as dori pe ambele parti ale stalpilor iar partea de sus as vrea sa o fac in valuri .in dormitoare as vrea sa fac pe tavan intr-un dormitor o inima  ,in altu un soare ,altu o stea,altu o luna toate cu spoturi.astept o parere .multumesc anticipat. iar cealalta arcada are h= 2,40
l = 2,00 si vreau sa o fac ca in a 2 imagine

nu se atasase

Attached Files


Edited by valytau, 28 September 2013 - 10:22.


#1452
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 valytau, on 28 septembrie 2013 - 10:23, said:

Salut adi master tocmai am terminat de ridicat casa si acuma sunt la finisari vreau sa fac arcadele din rigips ma poti ajuta cu schitele? golul de la bucatarie este H- 2,40 ; l-3.40 atasez poza cu modelul care l-as dori pe ambele parti ale stalpilor iar partea de sus as vrea sa o fac in valuri .in dormitoare as vrea sa fac pe tavan intr-un dormitor o inima  ,in altu un soare ,altu o stea,altu o luna toate cu spoturi.astept o parere .multumesc anticipat. iar cealalta arcada are h= 2,40
l = 2,00 si vreau sa o fac ca in a 2 imagine

nu se atasase
Dragul meu,chiar nu am vreme sa schitez fiecare fotografie in parte.Insa,in acest topic s-au dat solutii la cam tot felul de forme si situatii.Eu va mai pot indruma in momentul in care va si apucati de lucru!
Trasarea este ce-a mai importanta etapa a unei lucrari.Prima lucrare poz.1 este mai complicata si necesita mana unui meserias ca totul sa arate bine.A 2 a poz,O lucrare usoara de bricolat.Plachezi complet o parte a peretelui si trasezi forma.Dupa ce ai masurat si trasat trebuie sa ai grija la structura metalica,nimic deosebit.Poate revin dupa sarbatori cu o scurta schita.
Bafta.

#1453
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Dacă am o cameră de 4m pe 4m, pot lua profile CD de 4m lungime care să intre în UD-uri şi de care să se monteze direct plăcile de gips carton? Adică să renunţ la cele suplimentare (portante?)
Dacă da, cum le prind de grinzile de lemn?

#1454
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Poti , transversal pe lemne, practic depinde si de lemne, la ce distanta sunt, si de cat de bine le scoti plan...poate sa lipseasca rigiditatea structurii, se leaga mult mai bine cubatructura dubla asa ca nu te ieftini la cateva profile in plus.

#1455
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 bogdan2011, on 16 octombrie 2014 - 13:44, said:

Dacă am o cameră de 4m pe 4m, pot lua profile CD de 4m lungime care să intre în UD-uri şi de care să se monteze direct plăcile de gips carton? Adică să renunţ la cele suplimentare (portante?)
Dacă da, cum le prind de grinzile de lemn?
Poti fara probleme , caci si asa " portanta " asta este indoielnica .
Montezi UD-ul perimetral , apoi profilele CD ( perpendicular cu grinzile de lemn ) . Profilele CD le aranjezi la inaltime si le fixezi cu bride , de grinzile de lemn .

#1456
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Apai nu mai montezi perimwteu ci doar 2 pe capete.
Portantul ajuta mult la planeitate si cred ca si in timp dava lucreaza lemnul dar mergr si fara. Eu am pus si cu si fara, imi place mai mult cum sta ala cu...

#1457
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am găsit nişte bride care prind CD-urile de lemn.

[ http://www.confortsirenovare.ro/imagini/piesa_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum mai rămâne de văzut cum să le prind în aşa fel încât profilul să fie drept. La 4m profilul se lasă chiar şi fără placă pe el.

#1458
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Tre' sa faci si prinderi intermediare, ca altfel "se lasa" CD-ul.
Problema e ca acele grinzi de lemn nu prea ar fi de baza, doar daca ... sa zicem ca sunt de sectiune  mare.
Ar fi bine sa folosesti bride, nu dracia aia de care zici tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate