Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1189
danhh

danhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2005

View Postsacos, on 24th January 2011, 00:13, said:

CD-urile trebuie montate musai vertical la sarpanta? Sau pot fi puse si orizotal? Eu tot aceesi situatie am si ma gandeam sa pun un CD pe muchia dintre tavan si sarpanta, un Cd pe muchia dintre sarpanta si perete si eventual inca unul intre cei doi. Asa nu merge?


La asemenea solutie ma gandeam si eu. Ce credeti?

Attached Files



#1190
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostProfetul1, on 23rd January 2011, 20:12, said:

salut .am o mica / mare problema .trebuie sa fac la baie o masca la cateva tevi ( 4 la numar).dar , nu prea am nici o idee cam cum se face.ma puteti ajuta va rog frumos .

in partea de sus as vrea sa pun si un ventilator pt aerisire .WC`ul o sa`l mut cativa cm ca sa fac loc .dar nu stiu sa fac o schema pt. asa ceva.

va multumesc anticipat pt. ajutor
http://forum.softped...howtopic=361534

#1191
ciupsshar

ciupsshar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 21.01.2005
Va rog foarte mult sa-mi spuneti care solutie ar fi mai buna pentru realizarea unei scafe intr-un living ca in schita de mai jos.
Latimea scafei as dori sa fie de 60 cm de la perete cu marginea intoarsa. Va multumesc mult.

Attached Files


Edited by ciupsshar, 24 January 2011 - 20:31.


#1192
Profetul1

Profetul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2008
multumesc :D

#1193
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008
Vreau sa ma apuc sa renovez apartamentul. Pe pereti este tencuiala si zugravit cu huma.
Pot sa lipewsc placi de rigips? Daca da, cu ce?

#1194
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008

View Postdanhh, on 24th January 2011, 07:56, said:

La asemenea solutie ma gandeam si eu. Ce credeti?
Va rog, imi raspundeti si mie la aceasta intrebare? Nu stiu cum sa fac, ca mesterii au spus ca ei executa ceea ce spun eu.

View Postbikeru_ursu, on 25th January 2011, 20:09, said:

Vreau sa ma apuc sa renovez apartamentul. Pe pereti este tencuiala si zugravit cu huma.
Pot sa lipewsc placi de rigips? Daca da, cu ce?
Nu cred ca poti lipi pe huma. Daca dai cu putina apa vei vedea ca se fac niste "basici". Eu nu am putut sa dau cu lavabila peste huma. A trebuit sa dau cu peria inmuiata in apa peste huma si  sa curat cu spaclu. Apoi am spalat cu buretele, am lasat sa se usuce si abia la final am dat lavabila. Munca de chinez, nu alta!

#1195
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008
Aia ii si la mine problema. Ma gandeam ca scap sa rad peretii. Ei normal nu sunt strambi.

#1196
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010

View Postbikeru_ursu, on 25th January 2011, 21:09, said:

Vreau sa ma apuc sa renovez apartamentul. Pe pereti este tencuiala si zugravit cu huma.
Pot sa lipewsc placi de rigips? Daca da, cu ce?
Nu cred ca le poti lipi pe huma, dar daca nu vrei sa cureti sau sa folosesti profile si sa pierzi din spatiu, poti prinde placile si in dibluri cu partea din plastic fara "palnie" si ingropi partea din plastic cu 2 mm mai adanc fata de suprafata rigipsului, ca sa aiba si surubul loc sa se ingroape in rigips.   Metoda asta e valabila numai daca ai peretii drepti, ceea ce, la blocuri, cred ca e adevarat, e drept.

#1197
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008
Intradevar ii o solutie buna. Peretii sunt drepti doar ca trebuie zugraviti si nu vreau sa dau dinnou cu huma.

#1198
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010

View Postbikeru_ursu, on 26th January 2011, 12:43, said:

Intradevar ii o solutie buna. Peretii sunt drepti doar ca trebuie zugraviti si nu vreau sa dau dinnou cu huma.
Dupa parerea mea, iesiti mai ieftin daca radeti peretii si ii gletuiti din nou pentru a da cu lavabila, dar dureaza mai mult.  Deci, daca aveti timp liber si nu va dau banii afara din casa, merita gletuiti din nou. Rigipsul il prefer mai mult la peretii care nu sunt tencuiti, la tavane pentru a le face drepte (oricum , nu cred ca se mai complica cineva sa tencuie tavane), si pentru a face diverse modele, cum specifica si titlul topicului.

#1199
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010

View Postdanhh, on 24th January 2011, 08:56, said:

La asemenea solutie ma gandeam si eu. Ce credeti?
Eu zic ca e mai buna metoda propusa de hulutaq. La solutia pe care ai propus-o cred eu ca vor aparea fisuri pe rigips in zona de imbinare a placilor. Spor!

#1200
poznasul

poznasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2011

View Posthulutag, on 21st January 2011, 15:34, said:

Nu inteleg exact ce anume ai dori,banuiesc si atunci te intreb,vrei sa te inchizi pana in tavan ? daca da poate te ajuta foto de mai jos.Daca vrei sa lasi spatiu intre tavan si plinta de la gips carton este un pic diferit deoarece nu ar trebui sa se vada structura din spate si modalitatile de prindere a structurii pentru gips carton difera in functie de latimi.Gasesti in spate la colegi cateva modalitati de lucru destul de explicite.

Da , doresc sa las un mic spatiu intre galerie si tavan si ma gandeam daca, in loc de prinderi de tavan mascate se poate folosi prindere laterala de perete , cum se prinde o galerie normala din lemn sau sun jgheab pentru cabluri electrice . O sa incerc sa caut niste profile mai solide .  Merci de raspuns

#1201
underdog

underdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.11.2006
care este diferenta intre asta si asta? Adica cand folosesti o varianta si cand pe cealalta? ca montarea directa e mai economica. poate e stupid dar ma intrebam.

#1202
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
underdog, prima varianta se foloseste cand vrei sa faci un tavan din rigips aproape de cel existent, iar a doua varianta se foloseste cand vrei sa scazi din inaltimea camerei. Nu stiu care crezi tu ca e montarea directa, dar dupa carte, cam astea sunt metodele de executare a tavanelor din rigips. Pe tavanele din scandura poti prinde rigipsul direct pe scandura cu conditia sa fie scandurile uscate si tavanul din scandura sa fie drept.

#1203
underdog

underdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgygyscafes, on 27th January 2011, 17:26, said:

underdog, prima varianta se foloseste cand vrei sa faci un tavan din rigips aproape de cel existent, iar a doua varianta se foloseste cand vrei sa scazi din inaltimea camerei. Nu stiu care crezi tu ca e montarea directa, dar dupa carte, cam astea sunt metodele de executare a tavanelor din rigips. Pe tavanele din scandura poti prinde rigipsul direct pe scandura cu conditia sa fie scandurile uscate si tavanul din scandura sa fie drept.

ok atunci eu ar trebui sa folosesc variana directa -cu bride- avand in vedere ca il pun intro camera in care nu vreau sa scad din inaltime.

#1204
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postgygyscafes, on 27th January 2011, 18:26, said:

Pe tavanele din scandura poti prinde rigipsul direct pe scandura cu conditia sa fie scandurile uscate si tavanul din scandura sa fie drept.
Si nici atunci,riscul e prea mare.A avea contact direct cu tavanul,o greseala fatala de proiectare si executie.Daca se doreste a se scutii banii pe profile,exista si lemn tratat cu UM sub 20%.

#1205
marianru

marianru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2010

View Postdan210, on 23rd January 2011, 16:17, said:

sunt montate corect placile?(vezi marcajele pe foto)

[ http://i53.tinypic.com/jpfp0o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SALUT!
daca ai citit posturile mele ai fi inteles ca asta e prima data cand execut o lucrare da gen(poate ai fi putut da acest amanunta inainte!?)dar oricum multumesc de observatie..pe viitor am sa tin cont de ea!!numai bine!

#1206
underdog

underdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.11.2006

View Postadi_master, on 27th January 2011, 20:23, said:

Si nici atunci,riscul e prea mare.A avea contact direct cu tavanul,o greseala fatala de proiectare si executie.Daca se doreste a se scutii banii pe profile,exista si lemn tratat cu UM sub 20%.

mai am pana la masarda sunt inca la parter si mai am un etaj :D. inca nu am montat nici tavanele, la geamuri cred ca ma pot descurca dar nu am nici o idee ce sa fac la usi. ce fac montej usa un pereti de beton si dupa plachez pana aproape de usa? am citit pe aici ca la usi se folosesc uw si cw dar eu avand deja pereti in camere de care sa-mi pot fixa usile se mai aplica?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate