Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#343
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cum l-am montat, asa sta CISS-ul. Nu am scos/pus nimic la el, sta in spatele imprimantei. Poze nu prea are rost sa pun, sistemul e montat ca in imaginile de pe net (youtube).
Deci e un epson p50 cu sistem CISS de la colegul cissexpert, din Iasi.

#344
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Dopurile cele mici se pun doar la transport-ul sistemului ciss. in rest lasa filtrele de aer.

#345
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
cum cei de la cissmarket au motivat ca a intrat aer in sistem daca nu l-am folositi si am lasat gaurile de aer neastupate (cu toate ca eu zic ca cel mai sigur s-a uscat cerneala). Dupa marea problema ce am avut-o ca nu a mai mers capul de print de negru (acum si-a mai dat drumul, cu alta cerneala de la cissexpert, e functinal 98 % ) sunt in stare sa suflu si in iaurt. Ideea este ca-mi e frica sa nu uit sa desfac capacele de aer cand o sa ma grabesc sa dau drumul sa printez ceva. Care ar fi timpul maxim ce poate fi lasat de la un print la altul astfel incat sa stau linistit ca nu se va usca cerneala ?

#346
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
La mine are cam doi ani jumate trei de cand sta un P50 pe masa fara sa-i pun dopurile si inca merge.

Edited by cissexpert, 09 August 2012 - 20:08.


#347
cercelh

cercelh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2012
Buna, mi-am cumparat si eu acum cca 8 luni un HP 6500A, cam in necunostint de cauza, pt care am cumparat un ciss. Prima surpiza a fostcand cei care mi-au vandut ciss ul mi au zis ca era de la sine inteles ca nu pot utiiza sistemul in modul de tiparire draft ci doar normal. Am procedat astfel desi timpul de printare s-a dublat, insa calitatea era ok. Am folosit sistemul pt cca 25.000 pagini text din care 10 % color, pana cand am ramas din neatentie fara culoare in rezervorul magenta. Am completat, curatat cap, amorast, etc....montat garnituri suplimentare pe capul de printare dar nimic. Am dus imprimanta la service, ceea ce m-a costat 250 ron un set complet cartuse originale ...si dupa ce mi le-au golit pe jumatate a inceput sa printeze si magenta dar cu dungi deranjante.... . Am incercat si curatare cu solventi cu ultrasunete...etc....pe care am mai cheltuit cate ceva, iar cand am reintrodus sistemul ciss zice ca nu mi mai recunoaste cartusele. Stice cineva de pe aici cam ce solutii ar mai fi....fara sa mai bag bani in acea imprimanta. Am inteles ca un cap nou de printare e cam 450 ron si nu am de gand sa iau unul.
Povestea nu se opreste aici. Am descoperit ca Epson a lansat o noua serie de imprimante cu Ciss original si garantie 1 an sau 15000 pagini. Dau fuga la magazin cumpar L100, umplu rezervoare, instalez....si surpriza....in modul draft nici nu poate fi vorba sa folosesti documentul....e f slab si sters, nu se compara cu draft de la HP 6500 cu cartuse originale.  In modul normal insa calitatea e foarte ok, INSA....timpul de printare e inadmisibil cca 1 min/pagina. La ce bun sa mai montezi un ciss daca ai atata de listat incat sa ti permiti sa astepti 1 min/ pagina???? mi se pare o mare contradictie. insist pe la cei de la care am cumparato si se pare ca mi-o primesc inapoi.
As avea nevoie de o recomandare/parere avizata, cam ce imprimanta sa cumpar??? ce marca? ce tip ?? daca cu ciss sau cartuse resetabile... (inteleg ca tehnologia epson e mult mai pretabila la ciss decat hp sau canon...e adevarat???) fac urmatoarele precizari....listez cca 5000 pagini/luna preponderent documente din care cca 10% color. As vrea sa fie multifunctionala cu tava de alimentare automata....si sa aiba o viteza de bun simt...sa spunem 15 pagini normale daca pe ea sunt afisate 35 - 38. Cam asa mergea HP ul 6500.
E cineva interesat de scula HP??? credeti ca mai poate fi inviata???? eu nu mai sunt dispus sa bag bani in ea...maxim sa folosesc scanerul de la ea....si sa iau in cazul asta o imprimanta mai performanta fara a fi multifunctional.
merci

#348
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
La cat printezi tu, mai bine te orientezi spre o imprimanta laser.
Samsung SCX-3405FW sau fara FW in functie de nevoile tale. Are toate functiile Hp-ului tau, dar este alb-negru
Poate fi resoftata si iesi mai ieftin la consumabile, avand in vedere ca daca iti umplii singura tonerul costa 20 lei ~1500 pag

#349
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , de cateva luni sunt si eu posesor al unei imprimante multifunctionale model - HP Officejet Pro L7590 - http://h10010.www1.h...3611.html?dnr=1
Am gasit si un sistem CISS pt. acest model - http://www.cissmarke...entru-hp88.html si fiindca nu am avut timp sa citesc de la inceputul threadului parerile/opiniile voastre , va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarele :
- magazinul in cauza vi-se pare de incredere , daca nu un alt/alte magazin/e care vau prezentat incredere si detin modelul de sistem CISS pe care doresc sa il achizitionez
- ce tip de cerneala ar trebui sa cumpar dupa ce se termina cerneala cu care vine/este umplut sistemul CISS in cauza
- daca cineva detina modelul CISS in cauza ( CISS HP88 ) sa lovit sau are prb. cu el in folosire si cum a rezolvat prb. in cauza

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri/opinii date la situatia mea

#350
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postlupull, on 30 august 2012 - 12:10, said:

Salut , de cateva luni sunt si eu posesor al unei imprimante multifunctionale model - HP Officejet Pro L7590 - http://h10010.www1.h...3611.html?dnr=1
Am gasit si un sistem CISS pt. acest model - http://www.cissmarke...entru-hp88.html si fiindca nu am avut timp sa citesc de la inceputul threadului parerile/opiniile voastre , va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarele :
- magazinul in cauza vi-se pare de incredere , daca nu un alt/alte magazin/e care vau prezentat incredere si detin modelul de sistem CISS pe care doresc sa il achizitionez
- ce tip de cerneala ar trebui sa cumpar dupa ce se termina cerneala cu care vine/este umplut sistemul CISS in cauza
- daca cineva detina modelul CISS in cauza ( CISS HP88 ) sa lovit sau are prb. cu el in folosire si cum a rezolvat prb. in cauza

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri/opinii date la situatia mea

Vezi "calitate" cerneala ciss si cum poti distruge o imprimanta aici: http://forum.softped...-sistemul-ciss/
Nimeni nu iti garantaeaza ca cerneala vanduta de ciss_ex este identica dpv caracteristici fizico- chimice cu cerneala originala HP. Deci nimeni nu iti garanteaza functionarea capului de imprimare cu sistemul ciss si cerneala din el.

Edited by gabicen, 05 September 2012 - 20:29.


#351
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postcercelh, on 14 august 2012 - 23:07, said:

8 luni un HP 6500A, cca 25.000 pagini text din care 10 % color
Epson WorkForce Pro 4535DWF asta e scula pentru asa numar de copii sau un laser .
4535 vine cu ciss din fabrica doar cartusele trebuie schimbate , se gasesc si de ff mare capacitate la ea .
Hp 6500 este un 6000 cu steroizi , cap sensibil pentru ciss idem si Canon - practic singura firma recomandata pentru ciss este Epson datorita capului micro piezo

#352
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Aveti idee de ce in recipientul mare din fata, unde torni cerneala, nivelul scade foarte greu, in timp ce in recipientul din spate, cel mic, pentru "egalizarea presiunii" sau ceva de genul asta, nivelul e minim, ba la galben pare chiar gol!??

Nu ar trebui sa se egalizeze cele doua nivele a lichidului?

Multumesc.

#353
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Nu nu trebuie sa se egalizeze. Asa e normal sa functioneze.

#354
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Iti multumesc :)

#355
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Oooffff, in sfarsit am gasit cum sa procedez ca sa nu-mi mai strice culorile, sa se infunde toate prin rotatie, in afara de negru.
Ce fac: NU mai las sa se termine complet unul din cartuse in softul imprimantei, pentru ca dupa ce il resetez, chiar daca dau restart la imprimanta, imi infunda obligatoriu una dintre culori (a se vedea pe pagina anterioara exemple).

Zilele astea de vreo doua ori am facut resetul de cartuse cand ajunsese unul dintre ele la ultimul nivel de jos din martorul imprimantei, si nu a mai stricat culorile deloc.
Sper sa ramana sa.... va tin la curent oricum.

#356
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006
Salut! De ceva timp am o imprimanta canon mp230, am cumparat-o inainte sa stiu despre aceste sisteme ciss pe care incerc sa le inteleg de vreo 2 zile. Imi pare rau acum de alegerea facuta, dar e prea tarziu. Incerc sa gasesc o solutie avantajoasa pentru mine completand imprimanta cu un ciss. Daca mai este pe forum cissexpert il rog sa ma ajute. Incerc sa aflu care e deosebirea dintre un pg510 a mp230 si pg510 a mp250, 280,etc. Pentru ca asa m-i se sugereaza pe okazii.ro, vanzatorul de acolo nu m-a lamurit de ce nu se potriveste sistemul de amorsare la mp230 atata timp cat si mp250, 280 sunt echipate tot cu pg510. Bun, daca totusi sunt diferite si nu exista sistem de amorsare pentru mp230 , intrebarea este cum as putea sa amorsez aceste cartuse atata timp cat sunt deja consumate, cel putin negru care este aproape gol! E vorba depre kiturile:
http://www.okazii.ro...118763962#forum
http://www.okazii.ro...anta-a117852382
Mai exista si alte solutii?
Multumesc!

#357
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Canon nu se preteaza la ciss, nici cele cu print head separat de cartus nici cele cu el incorporat datorita capului , canon se preteaza la refill cel mai bine . Cu ciss in scurt timp vei avea probleme, nu ca nu va functiona dar sunt bani aruncati pe nervi .
Vinzi canonul si cumperi un epson, pe canon sare lumea la cumparare mai bine ca la epson .

#358
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Sisteme ciss pentru canon mp 230 - 250 etc nu merg. In primul rand nu ai cum sa etansezi perfect furtunele pe cartuse, in al doilea rand nu ai cum sa compensezi diferenta de nivel intr-un mod eficient. in prima instanta cerneala din sistem va avea tendinta de a se egaliza intre cele doua vase comunicante ( tancul extern si cartusul din imprimanta), si o sati curga ceva cerneala in imprimanta. Amorsarea de facut nu prea ai cum sa o faci intr-un mod cat de cat eficient si ,,curat". Ar trebui sa tii cartusele ( cu furtunele montate deja si tancurile externe pline ), mai jos fatsa de nivelul tancurilor si sa astepti sa gurga cerneala in mod natural pana capul de print al cartusului sau ai putea folosi acele dispozitive care se dau la kiturile de refill cu care sa poti trage direct prin capul de print cu seringa. In ultima instanta trebuie sa iei in calcul si faptul ca, kitul de sistem ciss nu-ti garanteaza o durata de viata mai mare a cartuselor. I-ti dai seama ca nu foarte frumos sa schimbi cartusul de pe ciss cand ai ciss-ul plin cu cerneala si amorsat.


   Cu stima!

#359
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006

View Postcissexpert, on 30 octombrie 2012 - 07:08, said:

Sisteme ciss pentru canon mp 230 - 250 etc nu merg. In primul rand nu ai cum sa etansezi perfect furtunele pe cartuse, in al doilea rand nu ai cum sa compensezi diferenta de nivel intr-un mod eficient. in prima instanta cerneala din sistem va avea tendinta de a se egaliza intre cele doua vase comunicante ( tancul extern si cartusul din imprimanta), si o sati curga ceva cerneala in imprimanta. Amorsarea de facut nu prea ai cum sa o faci intr-un mod cat de cat eficient si ,,curat". Ar trebui sa tii cartusele ( cu furtunele montate deja si tancurile externe pline ), mai jos fatsa de nivelul tancurilor si sa astepti sa gurga cerneala in mod natural pana capul de print al cartusului sau ai putea folosi acele dispozitive care se dau la kiturile de refill cu care sa poti trage direct prin capul de print cu seringa. In ultima instanta trebuie sa iei in calcul si faptul ca, kitul de sistem ciss nu-ti garanteaza o durata de viata mai mare a cartuselor. I-ti dai seama ca nu foarte frumos sa schimbi cartusul de pe ciss cand ai ciss-ul plin cu cerneala si amorsat.


   Cu stima!

Din prima si a doua fraza rezulta ca ar trebui sa fie probleme cu etansarea la toate sisteme ciss! Nu am vazut nimic deosebit intre diverse kituri in ceea ce priveste etansarea.....cel putin din fotografii si din filmuletele pe youtube nu reiese ca la acel kit gasit de mine pe okazii are ceva in minus fata de alte kituri. Despre acel dispozitiv de amorsare ma intrebam si eu, vanzatorul de acolo lasa sa se inteleaga ca sunt pg510 diferite la 230 si 280, au dimensiuni diferite si nu merge acel sistem de amorsare. Cat despre fiabilitatea cartusului o fi adevarat ceea ce spui. Cunosc colegi de serviciu care au ciss pe canon cu pg510 si au "cisternele" deja pe gata. Amorsarea e intr-adevar o problema si nu stiu daca sa risc sau nu cu un asemenea sistem.
Multumesc!

#360
lordnighty

lordnighty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2008
Buna seara!
Am si eu o problema cu o imprimanta Epson P50, cu CISS; vreau sa o folosesc la sublimanre. Problema mea ar fi ca am o culoare care nu iese neam: galbenul. Am incercat  sa trag din cartus cu o seringa din cerneala, a mers. Dar la listare - ioc! Cum se poate face sa mearga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate