Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#325
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Concluzie la care am ajuns dupa ce folosesc de vreo 2 saptamani in regim de birou firma imprimanta SX230 cu CISS pe ea, si ~500-800 coli color listate:

Calitatea este foarte buna la tiparire, fara pete, fara urme, fara dungi etc, DAR trebuie listat daca nu in fiecare zi macar o data la doua zile pe color pentru ca cerneala sa nu stea prea mult in capul de printere pentru ca (probabil se face vascoasa si) se infunda!
Daca se infunda, nicio problema, in 10-15-30 pagini tiparite se desfunda singura la loc, eventual si cu un clean nozzles din maintenance.

Singurul dezavantaj notabil este viteza foarte redusa, daca ai un dead line ceva trebuie sa iti iei in calcul vreo 45 minute pentru 60 pagini, dezavantaj care creste cand ai de listat 150 sau 200 pag de exemplu si te grabesti foarte tare.
A, si faptul ca dupa aia daca precum in cazul meu trebuie sa copii colile respective si ai copiator cu incarcator automat, foile fiind umezite de la cerneala s-ar putea sa se lipeasca si sa ti le ia cate 2-3 in copiator, etc.

In rest, numai de bine.

#326
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostStGermain, on 8th June 2012, 15:02, said:

Singurul dezavantaj notabil este viteza foarte redusa, daca ai un dead line ceva trebuie sa iti iei in calcul vreo 45 minute pentru 60 pagini, dezavantaj care creste cand ai de listat 150 sau 200 pag de exemplu si te grabesti foarte tare.
A, si faptul ca dupa aia daca precum in cazul meu trebuie sa copii colile respective si ai copiator cu incarcator automat, foile fiind umezite de la cerneala s-ar putea sa se lipeasca si sa ti le ia cate 2-3 in copiator, etc.

In rest, numai de bine.

Timpul este extrem. Cred ca dezavantajul major ar fi acesta, plus infundarea/uscarea. O imp laser scoate 60 pagini in max 3 min.

Edited by shadowgign2, 20 June 2012 - 01:59.


#327
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Cea pe care am avut-o scotea 16 ppm, nu chiar 20, dar totusi, incomparabil mai rapid.
Oricum m-am obisnuit si acum imi fac calculele cu durata activitatilor avand in vedere timpul indelugat de listare.

Intrebare: in imprimanta, sub carul de printare, pe unde trece foaia de hartie cand este tiparita, este un burete, lat cat imprimanta, dispus de-a lungul traseul capurilor de printare. Pe alocuri a inceput sa aiba toner pe el, din toate culorile. Buretele pare fixat in multe locuri. Ma gandesc ca e pus special acolo tocmai pentru a prelua tonerul imprastiat din "greseala".

Se poate sterge cu ceva de acolo sau e pus buretele special pentru ca cerneala se evapora din el sau se usuca sau etc? Pot sa ii fac ceva?

#328
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Se poate sterge cu ceva de acolo sau e pus buretele special pentru ca cerneala se evapora din el sau se usuca sau etc? Pot sa ii fac ceva?
[/quote]


   Il scoti il speli ii pui la loc.

#329
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sef, pe data de 4 iulie o sa am si eu nevoie de Magenta si Cyan, cred ca ne intalnim in oras, sun cu cateva zile inainte.

#330
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View PostLucian_M, on 25th June 2012, 20:43, said:

Sef, pe data de 4 iulie o sa am si eu nevoie de Magenta si Cyan, cred ca ne intalnim in oras, sun cu cateva zile inainte.


   rezolvam nui problema

#331
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Wow, esti din Iasi, poate iau tot de la tine cerneala.
Daca stiam luam si ciss-ul, nu-l mai comandam la Bucuresti. Te caut eu cand se mai goleste negru&albastru - astea se duc primele.

#332
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
S-a rezolvat astazi, merci inca o data!
Pret bun, aceleasi produse cu care m-a obisnuit. Parca imi pare rau ca nu am luat si un negru, dar nu stiam cati bani mai are sotia la ea (eu am ramas acasa).

#333
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am tiparit zilnic bine-mersi fara probleme. Alaltaieri chiar am scos si doua fotografii pe hartie fotografica. Le-a scos perfect!

Astazi insa de-odata s-a intamplat ceva cu galben si albastru, ca nu le mai scoate DELOC. Scoate numai roz si negru. I s-a intamplat cuiva asa ceva? Am scos vreo 40 pagini mai devreme ca am avut nevoie, nu si-a revenit.

Recipientele cu cerneala sunt pline, asa cum au venit, mai putin negru care este la jumate. Care sa fie explicatia, ce parere aveti?

Mai jos se vedem cum ar trebui sa scoata si cum scoate de fapt

Attached Files



#334
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005

View PostStGermain, on 4th June 2012, 17:52, said:

Vezi pe pagina anterioara ca am pus o poza cu imprimanta cu sistemul CISS montat pe ea, acolo se vede si ordinea cartuselor.
Multumesc, ordinea culorilor este aceeasi la S22 si la 230, deci ar merge CISS-ul mutat de pe una pe alta.

#335
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004

View Postblueff, on 26th May 2012, 00:17, said:

Aaa si pentru ca Lucian a scris de la ce firma a venit acea cerneala, voi scrie si eu de la ce firma am cumparat acel CISS cu acea cerneala infecta care mi-a distrus capul canonului: cissmarket.ro. Asa mi-a trebuit daca am cumparat un ciss plin cu cerneala "fabricata dupa propriile standarde de calitate" si n-am luat un ciss gol si cerneala separat.
si eu la epson px 720 wd am luat sistemul tot de la cissmarket plin cu cerneala si nici nu am consumat jumatate din ea si s-a blocat capul de negru. Merg la ei la garantie, au gasit motiv ca nu am printat mai des cu ea (cu toate ca acel cap de printare cu negru s-a blocat dupa ce a scos 2 pagini A4 full color) si ca a intrat aer in cartusul de negru si pe furtunele din interior, deci, inclusiv in capul de print. I-au tot dat curatare de cap pana mi-au terminat cerneala din sistemul ciss, hartia ce era in imprimanta si tot nu au facut-o sa printeze cu capul de negru. Acasa am incercat sa scot sistemul lor si sa bag cartusele cu care a venit imprimanta si spre stupoarea mea a inceput sa curga cerneala din cartusele sitemului chiar daca le-am tinut la aceeasi inaltime cu canistrele de cerneala sau chiar le-am intors invers cu capetele in sus si tot a curs cerneala de m-am facut multicolor pe maini (le-am scris sa-i intreb daca e normal sa curga din cartuse cerneala si m-au sunat si au spus ca sistemul este prevazut cu niste supape ce ar fi trebuit sa se inchida cand scot cartusele, insa posibil sa se fi blocat de la folosire - aici mi-am pus intrebarea daca nu cumva cartusul de negru ce a intrat in imprimanta nu cumva nu a facut etansarea bine si a tras aer pe langa el - asta daca capul de negru s-a blocat din cauza aerului si nu din cauza cernelei care posibil sa se fi uscat).  

poate este doar o simpla coincidenta cu ce a patit colegul nostru @blueff ...



pentru @StGermain incearca sa dai curatari repetate de cap, insa atentie sa nu insisti foarte mult sa nu primesti eroarea de "INK PAD FULL" (cauta mai intai programelul de service pe net cu care sa poti reseta eroarea) si inainte verifica cu o siringa daca cartusele din imprimanta sunt full de cerneala si nu cumva ai si aer ...

Edited by vad, 06 August 2012 - 23:54.


#336
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bre, o sa va ardeti pana nu o sa mai puteti. Daca scrie lumea ca au cerneala infecta, de ce mai cumparati de la ei?

Nu o spun cu rautate, insa prea multa lume se arde inutil, dar cu scoruri marisoare. Nu ii fac reclama buna/proasta unuia sau altuia, dar inainte de a cumpara un produs, e bine sa te informezi. Eu am luat de la amddigital si m-am lecuit. Ce e drept, studiasem din parti ce vand ei. Colegul Florinel a patit-o si el, cu tot cu mama pigmentului. Eu bag DYE si merge. Ce e drept, am avut o perioada in care nu am printat NIMIC si erau unele duze infundate, insa in cateva minute le-am desfundat. Cand s-a buli din nou jucaria (cum a fost atunci cand s-a inundat leaganul si senzorul de hartie), i-o duc din nou colegului@cissexpert si mi-o rezolva el.

Noapte buna!

#337
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004

View PostLucian_M, on 7th August 2012, 02:02, said:

....... erau unele duze infundate, insa in cateva minute le-am desfundat.
a-i folosit o alta tehnica decat  curatarea cartuselor din softul imprimantei?

#338
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Doar din softul imprimantei, curatat duze si curatat cap. Rabdare, oleaca de tus consumat, o foaie A4 si treaba se rezolva.

#339
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
Pana la urma a schimbat sistemul ciss, implicit si alta cerneala, capul de negru si-a mai dat drumul, dara nu complet. Tot mai are zone unde nu printeaza chiar si dupa ce am consumat cu curatarea mai mult de un sfert din noile cartuse. Pe o coala numai cu scris nu se observa insa la un print foto apar dungi albe pe zona de negru.

Deoarece la cautari pe net am gasit acest sitem si cum trebuia sa curat si buretii din interior, m-am pus pe treaba si am confectionat si eu un sistem (home made). Atasez cateva poze pentru doritori:
Attached File  IMG_0994.jpg   56.49K   43 downloadsAttached File  IMG_1006.jpg   67.51K   41 downloads
Attached File  IMG_0996.jpg   58.2K   43 downloadsAttached File  IMG_1010.jpg   92.4K   46 downloads
Attached File  IMG_1016.jpg   41.18K   43 downloadsAttached File  IMG_1024.jpg   76.16K   42 downloads

asa arata buretii la uscat:
Attached File  IMG_1026.jpg   84.14K   43 downloads

nu stiu ce as putea sa-i mai fac la imprimanta astfel incat sa o fac sa-si dea drumul complet la capul de negru.

#340
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu la P50 am scos direct furtunetele de la spate si l-am bagat intr-o cutie de la un cartus de canon, am pus scotch deasupra si bafta. Nicio picatura de reziduu nu intra in imprimanta, totul e aruncat afara. Nu cred sa am nici doua grame de cerneala in buretii reziduali.

#341
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
daca ai putea sa pui ceva poze, sa ramana pentru posteritate (sigur or sa fie colegi ce or sa ramana recunoscatori) sa nu fie ceva colegi sa dea bani pentru o operatie detsul de simpla. Spre exemplu pentru ceea ce am facut eu la imprimanta, AMD cereau o suma destul de frumusica, la vremea aceea eu nestiind despre ce este vorba si avand impresia ca probabil este ceva complicat daca eram mai aproape de ei sigur apelam la ei ca mi se parea atunci o chestie super tare .... insa ideea sa trimit imprimanta mea prin posta la ei nu m-a incantat si bine am facut.

#342
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
revin cu o nelamurire, voi cand nu printati cu sitemul cum tineti capacelele de aer de la rezervoarele de cerneala, inchise sau deschise ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate