Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#1
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salut...
Deschid acest topic in vederea gasirii mai usor a unor modele de CISS...pt imprimanta fiecaruia.
De asemenea pt a vedea ce imprimante sunt "mai populare".....
Cine cauta sa posteze aici....cine are de ofertat poate si el posta....
Desi acest thread se adreseaza in mod deosebit celor care cauta.....si celor care deja au ....in vederea schimbului de informatii....
Cu stima,
Danny

#2
jack_daniels6996

jack_daniels6996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 23.06.2005

View Postrodanny, on Mar 21 2008, 11:51, said:

Salut...
Deschid acest topic in vederea gasirii mai usor a unor modele de CISS...pt imprimanta fiecaruia.
De asemenea pt a vedea ce imprimante sunt "mai populare".....
Cine cauta sa posteze aici....cine are de ofertat poate si el posta....
Desi acest thread se adreseaza in mod deosebit celor care cauta.....si celor care deja au ....in vederea schimbului de informatii....
Cu stima,
Danny
Ideea este foarte buna si ma gandesc daca nu ar trebui sa fie si pe subcapitole care fiecare sa reprezinte marile firme de imprimante: Lexmark; Brother; HP; Epson; Canon s.a.m.d. Pentru inceput am sa pun in attach tot ce am adunat in legatura cu ... Canon care o sa ma bage in canonizare.

Attached Files


Edited by jack_daniels6996, 21 March 2008 - 12:04.


#3
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postjack_daniels6996, on Mar 21 2008, 11:59, said:

Ideea este foarte buna si ma gandesc daca nu ar trebui sa fie si pe subcapitole care fiecare sa reprezinte marile firme de imprimante: Lexmark; Brother; HP; Epson; Canon s.a.m.d. Pentru inceput am sa pun in attach tot ce am adunat in legatura cu ... Canon care o sa ma bage in canonizare.

Bun postul....dar...
Aici dorim in mod deoesbit sa evdem cin e si pt ce imrpimanta doreste CISS - sistem de alimentare cucerneala continuu....
SA vedem ce modele sunt mai populare etc...
Bune si tools-urile pt deblocari..
La mai multe...
Danny

#4
omalbastru

omalbastru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2007
eu unul aº vrea sã gãsesc ciss pentru mx310, cartuºele sînt pg37/40/50 ºi cl38/41/51, valabile pentru multe alte modele de canon, mp-uri în special.

#5
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postomalbastru, on Mar 25 2008, 11:49, said:

eu unul aº vrea sã gãsesc ciss pentru mx310, cartuºele sînt pg37/40/50 ºi cl38/41/51, valabile pentru multe alte modele de canon, mp-uri în special.
-----
ok...sper c ain 3 saptamni sa am....
eventual da-mi pe pm date de contact

#6
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
se pare ca nimeni nu a mai zis nimic  :(
Hm...
Chiar nu e interesata lumea de CISS-uri?
Danny

#7
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Recunosc, sunt interesat de ciss. Folosesc sistemul ciss de 2 ani pe o imprimanta epson c64. (adica 2 imprimante) pt ca au crapat amandoua (de la volumul de listari).  :rolleyes:  . acum am o noua imprimanta . HP k5400. Sper sa-mi vina si ciss-ul (comandat departe la mama lui). De fapt am comandat 3 cis-uri , 2 de k5400 si unul de epson. Daca instalez si ciss , ma declar f multumit de achizitie.  Imprimanta este excelenta: viteza mare de listare, calitate foto f buna, pe scurt , o achizitie f buna. Oricum, tot ce listez este color.
Sunt convins ca in scurt timp voi achizitiona inca o imprimanta k5400 si una  epson low cost (pt ca am sistemul ciss si cerneala de rezerva).
Singura temere este legata de modul in care cerneala (non VIVERA) va afecta capetele de printare. Dar la volumul meu de listare cred ca aceste costuri pot fi suportate , deoarece costul unei pagini listate pe o imprimanta cu ciss este extrem de redus.
Vom vedea la ce interval de timp va fi necesara inlocuirea capetelor de printare.

Edited by valetin, 03 June 2008 - 09:06.


#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Din experienta iti spun ca cerneala "non VIVERA" nu afecteaza capetele de printare, pate doar calitatea printarii.

La volumul tau de printuri te-ai luat in calcul si achizitionarea unei imprimante laser color?

#9
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

View Postdaniel21, on Jun 3 2008, 09:19, said:

Din experienta iti spun ca cerneala "non VIVERA" nu afecteaza capetele de printare, pate doar calitatea printarii.

La volumul tau de printuri te-ai luat in calcul si achizitionarea unei imprimante laser color?


Da.
Imi poti spune care este costul pe pagina?
Aduna costul imprimantei (pt rata de amortizare) si consumabilele (toner color & hartie) s vezi cat obtii . ( ca pret pe pagina listata).
In opinia mea, (utilizez de doi ani un ciss/c64) sistemul ciss este mai rezonabil ca pret pe pagina listata decat laser. Am renuntat la imprimanta laser (a ramas ca backup).

#10
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
La volumul tau de printuri te-ai luat in calcul si achizitionarea unei imprimante laser color?

Cautam aleatoriu pe internet i vedem cateva costuri.
Pai sa luam costul imprimantei laser & consumablele necesare:
-Imprimanta laser color ~=800 ron
-cartuse color, 4 culori , fiecare ~=600 ron, adica 2400 ron (pt 10.000 pag listate)
  daca luam in calcul cartuse refilate , drept costa mai putin si listeaza mult mai putin (~5-6000pag maxim)

Luate de noi consumabilele inseamna 2.400 ron pt 10.000 pagini listate.

sa fim sanatosi si pragmatici.

#11
scorpio3

scorpio3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 11.10.2007
Salut. Am nevoie de ciss pentru Epson Stylus C48.

#12
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Sfatul meu este sa ti cumperi o imprimanta buna. cea pe care o ai nu mai are viata lunga si va crapa ca cele doua  C64 pe care le-am avut in ultimii doi ani. vei primi un mesaj care iti spune ca "TI-A MURIT IMPRIMANTA!". :huh:

Attached Files



#13
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Apropo de mesajul din atasamentul precedent. imi poate spune cineva care este cauza?
sau la ce piesa din imprimanta se refera?
Am doua imprimante c64 cu acest mesaj.

Edited by valetin, 08 June 2008 - 13:01.


#14
lucian_ava

lucian_ava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 22.01.2005
imprimantei ii trebuie un reset la contoare
foloseste "ssc service"

#15
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Au venit CISS_uri....
DAca doreste cineva....astept cereri....
Stoc limitat...primesc si comenzi pt urmatoarele transporturi....
Danny

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postrodanny, on Mar 21 2008, 12:51, said:

Salut...
Deschid acest topic in vederea gasirii mai usor a unor modele de CISS...pt imprimanta fiecaruia.
De asemenea pt a vedea ce imprimante sunt "mai populare".....
Cine cauta sa posteze aici....cine are de ofertat poate si el posta....
Desi acest thread se adreseaza in mod deosebit celor care cauta.....si celor care deja au ....in vederea schimbului de informatii....
Cu stima,
Danny

Salut,

Eu am o nelamurire despre sistemele CISS - acestea se utilizeaza de obicei pentru alimentarea unor cartuse care nu au cap de imprimare.
Intrebare:  este mai bine sa cumpar un sistem CISS scump sau un cap de imprimare nou - tot scump - care oricum se distruge dupa un timp de utilizare a sistemului CISS?.

#17
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgabicen, on Jun 13 2008, 01:09, said:

Salut,

Eu am o nelamurire despre sistemele CISS - acestea se utilizeaza de obicei pentru alimentarea unor cartuse care nu au cap de imprimare.
Intrebare:  este mai bine sa cumpar un sistem CISS scump sau un cap de imprimare nou - tot scump - care oricum se distruge dupa un timp de utilizare a sistemului CISS?.

Salut,
Deci...nu inteleg ce vrei sa zici....
CISS-ul e format dintr-o serie de rezervoare....4-6-8 depinde cate culori are imprimanta  de cate 80-100ml fiecare, care sunt legate prin o serie de furtunase....de cartusele de cerneala ce sunt montate in imprimanta. Sistemul vine cu tot cu cartuse si furtun si rezervoare gata asamblat, urmand ca tu sa il montezi in imprimanta in locul cartuselor actuale si sa pui cerneala in rezervoare....
Acum ... imprimantele ce se preteaza cel mai bine sunt cele care au cartusul detasabil de capul de printare.
Deci nu inteleg care era nedumirirea ta...legata de un CISS scump sau un cap scump de imrpimare.....
Cissurile in mod normal na ii micsooreaza durata de viata a capului....dar....din faptul ca poti tipari mult ami ieftin MULT.,...si din faptul ca majoritatea care isi cumpara nu isi tin o evidenta a paginilor tiparite a aparut ideea ca se strica mai repede capul de imrpimare....ceea ce e fals....doar ca diferenta apare...ca inainte sa isi ia CISS fiecare cartus nou te rupea de bnai si tineai minte cate ai schimbat si aveai grija ce tiaprea, de asemnea chair si o incarcare la un centru de REFILL costa destul de mult..si la el...aveai grija ce tiapresti....dar cand ai CISS.....incarcare facandu-se pur si simplu cu siringa in rezervoarele de langa imrpimanta nu mai ai notiunea banilor....si atunci ti se apre ca tine putin capul de imrpiamre....
Ar fi interesant sa tina lumea evidenta paginilor tiparite si sa vedem atunci ce mai are cineva ceva de zis :D
Danny

#18
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Salut.Treaba aceasta cu CISS pare avantajoasa.Daca nu era forumul SOftpedia cred ca nici cu aflam de ea.Ms Softpedia, ms forumisti :).Peste vreo 2-3 luni am de gand sa imi iau o imprimanta (mai exact un multifunctional).In conditiile in care eu pun mai mult accentul pe printarea alb-negru (e books, rapoarte etc) cum e mai bine sa ma orientez? Precizez ca nu am o estimare a fluxului de printing desii nu cred ca se va ridica sub nici o forma la 10.000 p/luna ;))
1)ink jet + CISS?
2)laser?
3) un laser mai ieftin (~5oo RON .....daca exista asa ceva) +CISS?

De aseamanea, va rog frumos sa imi raspundeti si la urmatoarele nelamuriri:

1)Exista marci care se preteaza mai bine folosirii CISS urilor?
2)De unde pot sa imi achizionez asa un sistem dupa ce imi iau imprimanta? Se gaseste asa ceva la un magazin de officeIT cat de cat respectabil  din provincie (sau numai prin BUC)???
3)Dupa si daca adopt sistemul CISS..efectiv numai umpii rezervorasele acelea cu seringa?Unde se gasesc ceva kitu-ri dastea cu seringa si tus spre vanzare? Cam al ce pret ?Ma gandesc ca nu trebuie tus special :).

+ va rog semnalati -mi orice alte aspecte importante pe care le-am omis!!

PS: DA, unele intebari sunt cam stupide dar si eu sunt novice :))

MERCI celor ce raspund.

Bafta si sanatate tuturor. :)

Edited by octavy, 15 June 2008 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate