Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Descoperirea din Bucegi

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

Quote

Omul locuieste in Busteni din 1991.
Si eu tot din 1991 locuiesc in Busteni dar astea sunt niste porcarii :lol:

Edited by avramseby, 20 March 2008 - 14:51.


#38
sacred heart

sacred heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2006

 avramseby, on Mar 20 2008, 14:48, said:

Si eu tot din 1991 locuiesc in Busteni dar astea sunt niste porcarii :lol:



ce varsta aveai in 1991?

#39
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

 sacred heart, on Mar 20 2008, 17:24, said:

ce varsta aveai in 1991?
Abia ma nascusem dar ma poti crede pe cuvant de ce am zis :P

#40
sacred heart

sacred heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2006
pe parcursul anilor 2003 si 2004 , multe vizite efectuate de catre iliescu si nastase , impreuna sau separat la casa alba. vizite care au fost mai mult sau ... mai putin mediatizate.
dupa unele dintre vizitele la casa alba urmau alte vizite la kremlin.
in 2004 din primavara pana in toamna foarte multe persoane [''turisti''] ratacite in zona bucegilor si culmea cei mai multi americani, multe din cazuri au fost prezentate la stirile prtz-tv.
unii dintre turistii romani cu pregatire in alpinism, au avut surpriza sa descopere la fata locului ca anumite trasee montane sunt inchise in plina vara, de asemeni stirile au fost prezentate de postul susmentionat.
surprizele au fost si mai mari cand ajunsi in teren , unii dintre ei s-au trezit ''pi carari prin paduri'' cu soldati imbracati in costume de camuflaj care le-au explicat ca nu se poate merge inainte pentru ca au loc niste aplicatii militare.
intotdeana orice aplicatie militara este anuntata cu surle si trambite in mass media tocmai pentru ca turistii sa stie si sa nu se abata in ''zona periculoasa'', asta atunci cand aplicatiile nu au loc in poligoane cu destinatie , ori in acea vara nu s-a anuntat nimic pentru zona bucegilor.

#41
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
În orice legendă e un sâmbure de adevăr... mie mi se pare cel puțin ciudat...

#42
amant800

amant800

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2005

 sacred heart, on Mar 23 2008, 11:46, said:

pe parcursul anilor 2003 si 2004 , multe vizite efectuate de catre iliescu si nastase , impreuna sau separat la casa alba. vizite care au fost mai mult sau ... mai putin mediatizate.
dupa unele dintre vizitele la casa alba urmau alte vizite la kremlin.
in 2004 din primavara pana in toamna foarte multe persoane [''turisti''] ratacite in zona bucegilor si culmea cei mai multi americani, multe din cazuri au fost prezentate la stirile prtz-tv.
unii dintre turistii romani cu pregatire in alpinism, au avut surpriza sa descopere la fata locului ca anumite trasee montane sunt inchise in plina vara, de asemeni stirile au fost prezentate de postul susmentionat.
surprizele au fost si mai mari cand ajunsi in teren , unii dintre ei s-au trezit ''pi carari prin paduri'' cu soldati imbracati in costume de camuflaj care le-au explicat ca nu se poate merge inainte pentru ca au loc niste aplicatii militare.
intotdeana orice aplicatie militara este anuntata cu surle si trambite in mass media tocmai pentru ca turistii sa stie si sa nu se abata in ''zona periculoasa'', asta atunci cand aplicatiile nu au loc in poligoane cu destinatie , ori in acea vara nu s-a anuntat nimic pentru zona bucegilor.

Ba frate m-ati exasperat cu soldatii astia din munti in costume de camuflaj. Spune-mi exact UNDE ai vazut astfel de soldati care nu te lasau sa treci si jur ca in weekend ma duc acolo sa vad daca asa e. Si cum naiba au inchis trasee turistice? Au infundat vaile? Au tpus bariere intre copaci ? Veniti cu afirmatii d-astea si va mirati ca nu crede nimeni. Eu din intamplare cred in ce s-a scris in "Viitor cu cap de mort" dar cand citesc ce se scrie p-aici.......

Repet intrebarea, UNDE EXACT ai vazut soldati ? Vreau sa ma duc acolo sa vad daca e chiar asa.

#43
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005

 amant800, on 19th June 2008, 10:55, said:

Ba frate m-ati exasperat cu soldatii astia din munti in costume de camuflaj. Spune-mi exact UNDE ai vazut astfel de soldati care nu te lasau sa treci si jur ca in weekend ma duc acolo sa vad daca asa e. Si cum naiba au inchis trasee turistice? Au infundat vaile? Au tpus bariere intre copaci ? Veniti cu afirmatii d-astea si va mirati ca nu crede nimeni. Eu din intamplare cred in ce s-a scris in "Viitor cu cap de mort" dar cand citesc ce se scrie p-aici.......

Repet intrebarea, UNDE EXACT ai vazut soldati ? Vreau sa ma duc acolo sa vad daca e chiar asa.
Citeam la intamplare de pe forum si am vazut topicul acesta... Raspunsul la intrebarea de mai sus: Oamenii nu erau americani ci evrei, nu erau civili ci militari, tabara nu era romaneasca ci intamplator evreiasca,  intamplator in militarii au avut aplicatii pe langa tabara studiosilor, elicopterul de transport era supraincarcat cu 7 (sapte) oameni la bord,s.a. Peste toate mie mi se pare cam ciudata tabara aceia atat de departe de un drum acceptabil intr-o zona in care si echipele de salvare ajungeau atat de greu. Bonus: Gurile rele speculeaza ca militarii evrei erau legitimati la clubul Psi al serviciilor lor de securitate :)

#44
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Am citit pe un alt forum ca s-a pus in functiune telecabina Pestera, dupa o pauza de functionare de 12 ani. Pe un alt subiect legat de fenomenele din Bucegi (nu mai stiu unde) se vorbea si de telecabina, cum ca adevaratul motiv pentru care nu mai era folosita era ca se intampla ceva prin zona, si nu aveau nevoie de "martori". C-o fi asa, c-or fi doar motive tehnice si scaderea numarului de turisti din zona ce nu mai justifica tinerea ei in functiune. Scadere care putea fi indusa, pana isi terminau "ei" numarul pe acolo.

#45
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

 sacred heart, on 15th March 2008, 15:25, said:

...
daca nu ai facut inca expeditia, vreau sa ma alatur, nu pot spune ca sunt fascinat de asemenea poveti insa eu am informatii de acest gen din alte surse personale, deci merita verificat. pe langa asta ma pasioneaza si muntele si o iau ca pe o iesire in natura.

#46
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Am fost prin Bucegi si nu am simtit ceva SF sau anormal, in afara de ursi, fulgere si raufacatori, nu vad altceva periculos pe acolom exceptand relieful.

#47
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Nu inteleg de ce va mirati.
Sunt foarte aproape de zona Vrancea, iar muntii aceia sunt Carpatii de Curbura...
Probabil exista activitate magmatica ce impinge in Bucegi, iar Bucegii se conformeaza cu energia primita.

#48
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

 Selam, on 16th August 2010, 00:32, said:

Nu inteleg de ce va mirati.
Sunt foarte aproape de zona Vrancea, iar muntii aceia sunt Carpatii de Curbura...
Probabil exista activitate magmatica ce impinge in Bucegi, iar Bucegii se conformeaza cu energia primita.
Nu cred, Romania are vulcani stinsi, adica morti, fara activitate; nu poate pune in miscare magma un asemenea volum de roca.

#49
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 sacred heart, on 23rd March 2008, 12:46, said:

ori in acea vara nu s-a anuntat nimic pentru zona bucegilor.


Au trecut 2 ani juma'. Ai descoperit ceva? Sau "ei" au aflat ca tu ai aflat si deja te-ai imbolnavit de deces?

#50
sacred heart

sacred heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2006
Un profesor ieșean a descoperit o rețea de tuneluri și săli subterane



Profesorul Constantin Bursuc afirmă că a pătruns într-o vastă rețea de galerii subterane artificiale. ?Există o rețea de tunele fizice, reale, sub toată România. Eu am cartat, prin măsurători la fața locului, doar unele dintre aceste căi de comunicație subterane, care se află la 4-5 km adâncime sub pământ,? afirmă profesorul Constantin Bursuc.
Profesorul susține că a intrat efectiv (nu prin dedublare) într-un tunel din Ceahlău, însoțit fiind până la intrare de prof. Traian Stănciulescu, director tehnic la Institutul de Inventică, filiala Iași. Tunelul respectiv era în pantă, avea cam 10m lățime și 15m înălțime, cu boltă, iar în el gravitația se anula parțial, astfel că deplasarea în interior se făcea în salturi. Acest fenomen, pe care nu îl poate explica deplin, i-a permis să parcurgă distanțe destul de mari într-un timp scurt prin aceste labirinturi subterane. Conform hărților profesorului, un asemenea tunel misterios, aflat la o adâncime de 1.500 m sub pământ, leagă Munții Retezat (Sargesia) de Bucegi (Bușteni), Ceahlău (Sucidava) și Satu Mare. În vara anului 2007, dl profesor Bursuc a efectuat cercetări în Masivul Godeanu, la vest de Mânăstirea Tismana, unde a găsit alte construcții subpământene.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6IPfT63CS8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sacred heart, 08 September 2010 - 13:24.


#51
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Bine dar gaura, gaura unde e exact? :habarnam: :eheyebrow:

#52
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

 sacred heart, on 8th September 2010, 14:14, said:

Un profesor ieșean a descoperit o rețea de tuneluri și săli subterane



Profesorul Constantin Bursuc afirmă că a pătruns într-o vastă rețea de galerii subterane artificiale. ?Există o rețea de tunele fizice, reale, sub toată România. Eu am cartat, prin măsurători la fața locului, doar unele dintre aceste căi de comunicație subterane, care se află la 4-5 km adâncime sub pământ,? afirmă profesorul Constantin Bursuc.
Profesorul susține că a intrat efectiv (nu prin dedublare) într-un tunel din Ceahlău, însoțit fiind până la intrare de prof. Traian Stănciulescu, director tehnic la Institutul de Inventică, filiala Iași. Tunelul respectiv era în pantă, avea cam 10m lățime și 15m înălțime, cu boltă, iar în el gravitația se anula parțial, astfel că deplasarea în interior se făcea în salturi. Acest fenomen, pe care nu îl poate explica deplin, i-a permis să parcurgă distanțe destul de mari într-un timp scurt prin aceste labirinturi subterane. Conform hărților profesorului, un asemenea tunel misterios, aflat la o adâncime de 1.500 m sub pământ, leagă Munții Retezat (Sargesia) de Bucegi (Bușteni), Ceahlău (Sucidava) și Satu Mare. În vara anului 2007, dl profesor Bursuc a efectuat cercetări în Masivul Godeanu, la vest de Mânăstirea Tismana, unde a găsit alte construcții subpământene.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6IPfT63CS8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bahahahhahaha! :lol:
Profesor! :deadtongue:

 Icefirealchemy, on 10th September 2010, 00:21, said:

Bine dar gaura, gaura unde e exact? :habarnam: :eheyebrow:
Intre picioare  :rolleyes:
Iar "salturile" erau, de fapt, miscari "du-te vino" bruste.

Edited by gxg88, 09 September 2010 - 23:56.


#53
sacred heart

sacred heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2006

 Icefirealchemy, on 10th September 2010, 00:21, said:

Bine dar gaura, gaura unde e exact? :habarnam: :eheyebrow:


Voi credeti ca cine gaseste asa ceva va posta pe un forum locatia,sau coordonatele locului??!!Eu am trecut de stadiul acela de existenta sau neexistenta a acestor pasaje.Acum sunt convins.Si nu cred ca mai am nici eu ce cauta pe topicul acesta.Cautare incununata de succes.Iar daca nu credeti,... dezbatere placuta!

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 sacred heart, on 8th September 2010, 14:14, said:

Un profesor ieșean a descoperit o rețea de tuneluri și săli subterane
Romanii descopera de toate, mai putin cum sa faca o economie performanta... gauri sunt peste tot :P

Si ca sa te linistesti o sa-ti explic de ce sunt radiatii pe acolo, pentru ca la distanta mica se afla un complex de radioemisie de mare putere cunoscut popular sub denumirea Costila, deci automat ai radiatii electromagnetice serioase :)

 sacred heart, on 11th September 2010, 13:05, said:

Acum sunt convins.
De ce n-ai zis asa de la inceput, ca esti adeptul povestilor...

Edited by andreic, 13 September 2010 - 15:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate