Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3565
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View Postrickysyv, on 11 noiembrie 2014 - 16:46, said:

Operatiile care au aceeasi prioritate se pot executa in orice ordine vrei tu. In exemplul dat de tine 6-3+2 se poate calcula ori (6-3)+2=5 ori 6+(-3+2)=5, deci nu conteaza unde pui parantezele pentru ca iese acelasi rezultat.
Ai vazut in exemplul meu vreun + imediat langa vreun - asa cum scrii tu?Eu nu vad niciun -3 in exemplul ala. Prioritatea parantezelor deja a fost explicata astfel ca nu mai era cazul. Parantezele le poti pune cum vrei tu doar ca tu ai mai adaugat si altceva pe langa paranteze ceea ce nu mai e deloc acelasi lucru.
Analog la inmultire si impartire daca nu apar paranteze ordinea este cea fireasca de la stanga la dreapta:
Ex: 4:2x3=6 pe cand 4:6!=6. Asta pentru ca daca vrei sa grupezi cum doresti trebuie scris totul cu aceeasi operatie si anume 4x2-1x3 care este 6 indiferent cum grupezi, adica cum pui parantezele, pentru ca si x este asociativa.
A raspuns foarte frumos f300 dand generalizarea cu asociativitatea operatiei, cu completarea ca tocmai asociativitatea face sa poata disparea parantezele, altfel obligatorii in cazul unei operatii neasociative. Tu puteai sa scrii 6+(-3)+2, calcul care poate fi facut sub orice forma datorita asociativitatii dar si a comutativitatii pt ca in cazul asta poti grupa chiar 6+2 si apoi +(-3).
Cred totusi ca e aberant sa vb noi, oamenii mari despre subiectul asta, la alt mod decat cum ii putem explica unui copil de clasa primara prioritatea si ordinea operatiilor cu mult inainte de a sti copilul ca scaderea este de fapt o adunare (cu opusul) si ca impartirea este de fapt inmultire (cu inversul).

Edited by The_Cult, 11 November 2014 - 23:36.


#3566
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
Cum se poate rezolva un sistem gen 13? Ma gândeam la niște substitutii, dar da urat rãu...

Attached Files



#3567
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
nu seamana relatiile alea cu relatiile lui Viete?

#3568
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

View PostXenon2006, on 09 noiembrie 2014 - 21:03, said:

si derivatele de ordin 1 sunt egale, f'(x0) = g'(x0)
Revenind nitel la definitia tangentei graficelor. Este oare suficienta conditia? Eu vad nitel lucrurile diferit, pentru cazul in care punctul respectiv este punct de inflexiune iar functiile au concavitati opuse. Exemplu f(x)=x3 si g(x)=-x3.
As merge mai degraba pe f(x0)=g(x0) si x0 este minim local pentru h(x)=f(x)-g(x).

#3569
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
daca x0 e minim local h'(x0) = 0, deci derivatele sunt egale; in fapt, faptul ca derivatele sunt egale inseamna ca fieare grafic e tangent la cate o dreapta si cele 2 drepte au aceeasi panta; daca au si valori egale in acel punct de tangenta, inseamna ca dreptele coincid

Edited by Xenon2006, 12 November 2014 - 18:47.


#3570
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostXenon2006, on 12 noiembrie 2014 - 18:47, said:

daca x0 e minim local h'(x0) = 0, deci derivatele sunt egale; in fapt, faptul ca derivatele sunt egale inseamna ca fieare grafic e tangent la cate o dreapta si cele 2 drepte au aceeasi panta; daca au si valori egale in acel punct de tangenta, inseamna ca dreptele coincid

Propun sa utilizam definitia mai simpla a tangentei a doua curbe (care include in mod implicit tot ceea ce este nevoie cu derivatele): doua functii f si g sunt tangente intr-un punct x0 daca ele admit aceeasi (dreapta) tangenta in x0. In definitiv, cred ca TheDoctor133 de asa ceva avea nevoie. :)

#3571
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
pt problema cu multimile, cu submultimea proprie a lui R a.i. pt orice x din R, {S, x+S, 2x+S, ... , kx+S, ... } e finite, solutia pe care o gasisem e gresita...problema ramane deschisa:)

#3572
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai inteleg ca e rezolvata, in sensul ca nu exista submultime.

Am pritocit si eu problema (un timp socant de indelungat) si ajunsesem la aceleasi "rezultate" ca mdionis, dar nu la cel final, nu stiu de unde vine:

"deci este patologica (in caz ca nu este constanta 1, ceea ce ar insemna S = R care nu e submultime proprie)"

Presupun ca e un rezultat cunoscut sau un caz particular al unei teoreme cunoscute dar nu stiu.

#3573
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
problema e data la un baraj de selectie oim, dar nu mai stiu care, iar solutie are, se construieste acea multime...cred ca am gasit-o aici

#3574
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Au fost probleme gresite date mai peste tot...
Da, am incercat si eu sa construiesc (si eu cred ca sint BUN la constructii ... cred ca am citeva exemple si pe aici) dar nu am reusit. Si se pare ca nu se poate dar nu (eu) nu stiu de ce. Sigur o sa ne lamureasca mdionis.

#3575
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Fie D un domeniu convex ın plan ¸si pentru n ≥ 3 notam cu An aria minima a unui poligon cu n laturi circumscris lui D. Aratati ca:
An <= (An-1 + An+1) / 2

#3576
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
vin si eu cu "problema" ce-mi pare gresita, sau, mai bine spus, incompleta.
problema e de fizica dar se reduce la geometrie: raspunsul de la sfarsitul manualului implica faptul ca M este la mijlocul lui BC, dar nu cred ca e posibil sa demonstrezi asta din ceea ce ti se da in problema (masura unghiului BCA)

Attached Files


Edited by newbie13, 09 December 2014 - 15:15.


#3577
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai si ce ti se da despre M?

#3578
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
asta e si ideea, nimic. AM e doar o prelungire a unei raze refractate, dar nu stiu nimic despre sistemul optic. tot ce se da in problema este masura unghiului BCA

#3579
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postnewbie13, on 09 decembrie 2014 - 16:51, said:

asta e si ideea, nimic. AM e doar o prelungire a unei raze refractate, dar nu stiu nimic despre sistemul optic. tot ce se da in problema este masura unghiului BCA

mai bine pune tot enuntul

#3580
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 16.03.2014
Salut. Am si eu un proiect la matematica despre migratia populatiei si matrice. Am nevoie de informatii utile pentru acest proiect cu legatura dintre migratie si matrice. Am cautat pe internet, dar nu prea am gasit! Va multumesc! :)

#3581
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Posttakemeintoyourskin, on 03 octombrie 2014 - 13:25, said:

Pun si eu dupa ceva vreme ceva interesant,

Sa se demonstreze ca exista trei numere intregi a,b,c nu toate egale cu zero, |a|,|b|,|c| < 10^6, a.i. :
|a*sqrt(3)+b*sqrt(5)+c*sqrt(7)| < 10^(-11)

Am ramas dator cu o solutie, o s-o pun doar daca se doreste, astept pareri.

#3582
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
sigur ca da; ne prinde noul an cu o multime de probleme "deschise"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate