Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3403
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

 loading_, on 15 august 2014 - 18:19, said:

Update: In carte raspunsul corect este (-infinit; -6], nu 3. Deci am rezolvat corect, doar ca exercitiul este gresit. Mie mi-a dat ca pentru m<-6 am 2 solutii reale, iar pentru m>-6 nu am nicio solutie reala. Am calculat cu un software solutiile pentru diferite valori ale lui m si pare sa se confirme. Deci se pare ca exercitiul este gresit.
Asta am scris eu babeste prima data, ca pt m<-6 avem 4 solutii. Nu 2. De ce?
f(-inf)=+inf
f(-1)<0
f(0)=2
f(1)<0
f(inf)=inf
Deci avem cate o solutie in intervalele de mai sus. Mai explicit, cate o solutie in (-inf, -1), (-1,0), (0,1) si (1, inf).
Este de studiat cazul m=-6.

#3404
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014

 Cy_Cristian, on 15 august 2014 - 18:23, said:

Asta am scris eu babeste prima data, ca pt m<-6 avem 4 solutii. Nu 2. De ce?
f(-inf)=+inf
f(-1)<0
f(0)=2
f(1)<0
f(inf)=inf
Deci avem cate o solutie in intervalele de mai sus. Mai explicit, cate o solutie in (-inf, -1), (-1,0), (0,1) si (1, inf).
Este de studiat cazul m=-6.
Am editat mesajul precedent.

#3405
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 03.12.2010

 loading_, on 14 august 2014 - 12:52, said:

Salutare!

Se da o functie polinomiala: f(x) = 2x^4 + x^3 + mx^2 + x + 1. Am de aflat m stiind ca toate radacinile sunt reale. Aveti ceva sugestii? Daca coeficienul lui x^3 era 0, exercitiul era relativ simplu. Notam pe x^2 cu a si aveam o functie de gradul 2. Apoi Viete si conditia ca 2 radacini sa fie pozitive. Dar acel x^3 incurca treburile.

Multumesc.

Salutare,
O idee:
Se demonstrează usor că m trebuie să fie un număr real....Punem condiţia ca acea funcţie polinomială să aibă toate rădăcinile complexe şi din această condiţie împreună cu relaţiile dintre rădăcini şi coieficienţi aflăm rădăcinile complexe în funcţie de parametrul real m.Presupunem deci că rădăcinile sunt de forma a-bi,a+bi,c-di,c+di unde a,b,c,d sunt numere reale şi i^2=-1.Condiţiile ca acea funcţie polinomială să aibă numai rădăcini reale vor fi astfel încât m să nu aparţină intervalelor pentru care funcţia polinomială are toate rădăcinile complexe.În mod evident trebuie ţinut cont că numerele reale b,d trebuie să fie şi egale cu zero în cazul în care funcţia polinomială are toate rădăcinile reale.

Edited by kosinus, 16 August 2014 - 08:47.


#3406
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014

 kosinus, on 16 august 2014 - 08:45, said:

.Punem condiţia ca acea funcţie polinomială să aibă toate rădăcinile complexe
Care este  aceasta conditie?

Este foarte greu de scris acel polinom ca produs de functii de grad 2. Daca puteam face asta, faceam direct fiecare disciminant > 0 si aveam intervalul lui m.

#3407
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Radacinile sunt complex conjugate doar daca toti coeficientii polinomului sunt numere reale. Altfel nu ai decat sa vezi ce coeficienti are polinomul de grad 2 (x-1-i)(x-4-5i).

#3408
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Hop si eu la spartul tirgului.

 Cy_Cristian, on 15 august 2014 - 13:44, said:

In primul rand problema n-ai prezenetat-o cu +1 nu cu +2. Oricum nu face vreo mare diferenta (poate faptul ca e simetric).

Ba e o mare diferenta. Daca e simetric, eu zic ca putem face asa:

Impartim la x^2, cum a mai zis cineva, si ajungem la

2x^2 + x + m + 1/x + 2/x^2 = 0

(x n-are cum sa fie 0 adica radacina a ecuatiei, se vede imediat, deci cele 2 ecuatii au fix aceleasi radacini.)
Aplicam o smecherie binecunoscuta, notam x + 1/x cu y

y^2 = x^2 + 1/x^2 + 2, deci
x^2 + 1/x^2 = y^2 - 2

Inlocuim in ecuatia initiala si ne da

2(y^2 - 2) + y + m = 0
2y^2 + y + m - 4 = 0

De-aici ar trebui sa fie simplu. Conditia ca ecuatia in x sa aiba 4 rad. reale e echivalenta cu ecuatia in y sa aiba 2 rad. reale si pentru fiecare, x + 1/x = y sa aiba 2 rad. reale (oricare dintre acestea putind fi si duble). Fiind vorba de ecuatii de gr. 2 in toate cazurile e usor de rezolvat.

#3409
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 03.12.2010

 Vlad_xxxx, on 17 august 2014 - 09:19, said:

Impartim la x^2, cum a mai zis cineva, si ajungem la
2x^2 + x + m + 1/x + 2/x^2 = 0
Eu zic că ajungem la  2x^2 + x + m + 1/x + 1/x^2 = 0 şi asta conduce la altceva din care nu mai ştiu ce se poate face... Posted Image

#3410
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 03.12.2010

 loading_, on 16 august 2014 - 09:53, said:

Care este  aceasta conditie?

Este foarte greu de scris acel polinom ca produs de functii de grad 2. Daca puteam face asta, faceam direct fiecare disciminant > 0 si aveam intervalul lui m.
Orice funcţie polinomială de gradul 4 cu coieficienţi reali are numai rădăcini complexe de forma x_1=a+bi,x_2=a-bi,x_3=c+di,x_4=c-di unde a,b,c,d sunt numere reale şi i^2=-1.În cazul dat,din relaţiile dintre rădăcini şi coieficienţi,rezultă imediat
Relaţia întâia: 2a+2c=1/2
Relaţia doua: a^2+b^2+c^2+d^2=1/2
Relaţia treia dintre rădăcini şi coieficienţi se va scrie după ce aflăm pe a şi pe c.  
Relaţia patra 4ac+(1/2)=m/2
Este ceva mai complicat,dar merită încercat......Aşa mai învăţăm câte ceva....

#3411
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012

 kosinus, on 18 august 2014 - 06:10, said:

Eu zic că ajungem la  2x^2 + x + m + 1/x + 1/x^2 = 0 și asta conduce la altceva din care nu mai știu ce se poate face... Posted Image

Eu zic ca n-ai urmarit atent discutia. Din cite am inteles, de fapt termenul liber e 2, nu 1. Initial a fost o greseala in enunt. Cum spuneam e o mare diferenta. Ec. de gr. 4 simetrice se rezolva simplu la modul general, in felul asta. Asa ca pentru o ec. simetrica de fapt problema e banala. Daca nu e simetrica se schimba socoteala.

Deci initiatorul problemei ar trebui sa spuna clar daca e cu 1 sau cu 2. Oricum, problema cu 2 se rezolva la modul asta simplu, iar cine vrea sa se distreze s-o rezolve si cu termen liber 1 e invitatul meu. Normal insa ca va fi mult mai greu.

Edited by Vlad_xxxx, 19 August 2014 - 17:28.


#3412
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Constanta este 2.

De ce spuneti ca polinomul este simetric pentru 2 si pentru 1 nu este? Simetric fata de ce? Fata de y nu are cum, deoarece am acolo x^3.
In alta ordine de idei, fie f(x) = 2x^4 + x^3 + mx^2 + x + 2. Daca f(x) este simetric, atunci si g(x) = 2x^4 + x^3 + mx^2 + x + 1 este simetric.

g(x) = f(x) + 1. Simetria ar trebui sa se pastreze. Daca exista.

#3413
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Daca e cu 2 e simetric si este capitol la clasa a X a cu ecuatii simetrice de gr 3 si 4. Practic problema se transforma in una de clasa a X a fara a fi nevoie de monotonie. Solutia lui Vlad este cea mai buna.
Formele ec simetrice de gr 3 si 4 sunt:
aX^3+bX^2+bX+a=0 care are una din solutii -1 intotdeauna.
aX^4+bX^3+cX^2+bX+a=0
Daca se lucreaza cu prima derivata si implicit cu monotonia, dupa cateva calcule simple se ajunge ca prima derivata a fct de gr 4 simetrice are intotdeauna doua radacini reale +/-1 si mai ramane de studiat o ec de gr2.

Edited by vidmaker, 20 August 2014 - 11:36.


#3414
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
O functie poate fi simetrica fata de axa OY, fata de origine, etc. Functia de mai sus fata de ce este simetrica?

#3415
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Cele de mai sus sunt ecuatii simetrice nu fct simetrice. Tu chiar nu observi la ce se refera simetria? Asa au fst numite in manual. Daca vrei le poti numi cum vrei tu sau sa nu le numesti in niciun fel, de rezolvat se rezolva la fel si asta e cel mai important, rezolvarea lor ca ecuatii, indiferent de denumire. Le-am scris si formele generale tocmai ca sa vezi de ce se numesc simetrice.
Am numit fct aia de gr 4 simetrica ca fiind functia atasata ecuatiei simetrice nu ca fiind o fct simetrica in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by vidmaker, 20 August 2014 - 13:33.


#3416
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Am inteles. Multumesc pentru lamurire.

#3417
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Sa se determine m ∈ R, pentru care ecuatia mx²+ (2m+1)x+5=0 are solutia x₁=2.
Am calculat delta:
Δ=(2m+1)²-4*m*5=4m²+4m+1-20m=4m²-16m+1

Ce se presupune sa fac mai departe? x₁=(-b-rad(Δ))/2a ?

Edited by JustWhite, 21 August 2014 - 12:57.


#3418
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
daca locuiam x cu 2 in ecuatie...

#3419
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Mda, multumesc mult. Posted Image

#3420
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Se da ecuatia 9^x - 5^x - 4^x - 2 * sqrt(20^x) = 0. Am de aflat numarul de solutii.

O solutie evidenta este 2, dar cum demonstrez ca este si singura solutie ? Solutiile derivatei sunt dificil de aflat, iar limitele nu imi spun mare lucru.

Exercitiul este din cadrul unui examen, deci metoda "uitata-te pe graficul functiei" pica.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate