Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Gardenia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
nu stiu exact daca e un anotimp special pentru a inmulti gardenia .eu am pus pe la sfarsitul lui septembrie 2 lastari de la o planta sanatoasa ,in pamant pentru gardenii cu o folie de plastic deasupra ,cred ca si in decembrie mai o aveau pusa ,s-au prins amandoi ,au mai multe varfuri fiecare insa nu arata ca planta de cumparat deocamdata sau niciodata.adica distanta dintre frunze nu e atat de mica cum e la plantele cumparate, in schimb am citit ca e un mod sa ai o planta mai putin pretentioasa acesta fiind obisnuita doar cu conditiile tale .

#20
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Valentina, help! Am vazut pe gardenie (mai ales pe bococi) niste chestii foarte foarte mici, cat un varf de ac, care se misca foarte repede, sunt ca niste paienjenei, as zice de culoare verde. Cu ce dau? In ce cantitati si cat timp? O pulverizez des, chiar nu stiu de unde a capatat goangele astea.

#21
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Aerul prea uscat si probabil spatiu inchis (fara o aerisire adecvata) a facut sa se incarce de afide...
Daca-l dai acum cu Mospilan isi va pierde bobocii inainte sa-i deshida... si posibil si ceva frunze.
Spala boboceii si frunzele fara sa necajesti prea mult planta. Foloseste eventual o pensula din aceea cu pamantuf moale pentru fard. Eu am una speciala pentru plante, cu care curat frunzele de praf . :)
Dupa ce speli bine cu pensula, aseaza ghiveciul la loc si nu-l mai muta de acolo, dar pulverizeaza des (dimineata si seara), cand nu arde soarele

#22
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mersi mult de tot, Valentina :hug: . Camera este foarte bine aerisita. Totusi e posibil sa fie uscaciune, desi o pulverizez si de 3 ori pe zi. Incerc asa cum mi-ai zis tu pentru ca as vrea sa mai infloreasca. Are niste boboci mari care stau sa se deschida.

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Tot acolo sunt chestiile alea. Par a fi niste purici sau paduchi. Sunt extrem de mici, ii vad numai la lumina naturala. I-am vazut si pe pamant, si pe dosul frunzelor. Acum ma gandesc ca e posibil sa fi cumparat planta cu ei cu tot, pentru ca are si niste frunze intoarse si chircite. Si e atat de deasa tufa, incat mi-e greu sa vad bine mai in profunzime. :crying:

#24
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
diorama, inteleg ca abia acum ai constatat dimensiunea atacului. Este vorba deci de un atac mai puternic. In acest caz nu ai alta optiune decat sa folosesti o solutie concentrata de Mospilan sau solutie de Decis. Cu oricare din aceste solutii (dar numai cu una din ele), pulverizezi bine gardenia peste tot, pe partile atacate : boboci, frunze, ramurele si pe dosul frunzelor, acolo unde sunt mai multe insecte. Pui plantuta in cada sau intr-un spatiu larg, departe de alte plante si o pulverizezi foarte foarte bine. Dupa ce o pulverizezi cu solutia de insecticid, o lasi la umbra cateva ore bune (4-5 ore), nu o expui imediat la soare caci o vei arde. Chiar daca va pierde o parte din boboci si ceva frunze, cel putin vei salva planta si vei avea ocazia sa o vezi inflorita mai tarziu (peste 2-3 luni).
Daca atacul este atat de virulent, dupa cum spui, nu ai alta posibilitate decat sa folosesti insecticide de contact, orice alta solutie de tratament (asa zis-naturist) nu va da rezultate.
Mospilan si decis gasesti la orice magazin fito-sanitar sau la raionul gradina al marilor marketuri. Mospilanul se prezinta sub forma de pudra albastra in plicuri de 3 grame iar Decis sub forma de fiole de cate 5 ml.
Pentru situatia gardeniei tale prepari doar jumatate in plicul de Mospilan cu 1 litru de apa sau dizolvi o fiola de Decis in 5 litri de apa.

Edited by Valentina30, 15 June 2008 - 14:23.


#25
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Valentina, iti multumesc mult de tot pentru sfaturi. Din pacate banuiala mea s-a confirmat. Acum am venit de la Brico si vreau sa-ti zic ca gardeniile sunt pline de paduchii aia, banuiesc pentru ca sunt neaerisite. Muscatele de asemenea au puricii verzi.

#26
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
indragostita de gardenii ..
ieri mi-am mai luat 2 ca era 11 lei / una .

Attached Files


Edited by HADE 61, 13 September 2008 - 16:34.


#27
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai grija la daunatorii care de obicei zac in gardenii. Uita-te dupa paianjeni mici, acarieni, panze. Am vazut la Brico Store gardenii pline de daunatori. Sunt tinute inghesuite, neaerisite si se umplu imediat.

#28
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
pe cele noi le-am pus separat , dar au frunze lucioase si boboci , m-am gandit sa nu fie bolnave .

Attached Files



#29
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am o intrebare. Tufa mea este de fapt o aglomerare de mai multe tulpini de gardenie intr-un ghiveci. Pentru ca nu prea au lumina in mijloc, tulpinile mai mici si frunzele din centru au inceput sa se cam usuce. Se innegresc si cad. Sa despart gardeniile in ghivece separate acum sau sa astept pana la primavara?

#30
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
diorama, frunzele de mijloc se usuca si cad pentru ca nu au o aerisire buna. Gardenia nu suporta spatiile inchise, asa ca aseaza-o undeva unde sa fie aer, dar sa nu stea in curent. II trebuie si multa lumina, mai ales din toamna pana la sfarsitul primaverii, cand poate sta in soare direct si udata mai putin.
Nu te-as sfatui sa separi tulpinile acum, decat daca e foarte aglomerata. Gardenia are radacini sensibile si nu suporta bine mutarile din loc si mai ales transplantarile.

#31
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu mai zic nimic de mutare, daca ai sti cat de plimbate au fost gardeniile mele... Imagineaza-ti cum le-am dus pe tren, de la Bucuresti la Timisoara, in plase. Nu au suferit foarte tare, constat eu. Am doua gardenii, fiecare cu ghiveciul ei, care cresc de nu-mi vine sa cred, si mai am si tufa de care ziceam mai sus. Cu lumina stau mai prost, stau la parter, cu o orientare dubioasa spre est. Am sa incerc sa pun tufa pe pervaz iarna asta. Ea arata in general bine, are niste frunzoaie verzi inchis, are bobocei (inca!) dar in mijloc cheleste. Iti multumesc pentru lamuriri  :kisstogether: .

#32
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Cu placere, diorama. :)
Cu mutarea ma refeream la inflorire... caci daca o plimbi des de colo colo nu mai infloreste (ii pica bobocii si formeaza greu altii).

#33
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Una dintre gardeniile mele e de un verde mai deschis decat normal. Asa am primit lastarul, de altfel, dar a inradacinat fara probleme. Mai nou i se usuca frunzele si m-am gandit ca sufera din cauza lipsei de kelati de fier. Am gasit un ingrasamant pentru orhidee cu kelati de fier si ma intrebam daca e bun si pentru ea. Sa-l dozez mai diluat ca pentru orhidee sau cum scrie pe sticla?

Aspectul numarul doi pe care am vrut sa-l semnalez e ca alta gardenie formeaza boboci  :bouncey: si am grija de ea ca de un bebe. Abia astept prima floare!

Edited by diorama, 28 January 2009 - 14:03.


#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
da, nuanta de verde mai deschis a frunzelor indica de regula o insuficienta de fier si magneziu. Foloseste acel ingrasamant cu fier de care spui, in concentratia specificata pe ambalaj. Aplica-l la fiecare a 3-a udare.

#35
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cum spui tu fac! Mersi mult. :kisstogether:

#36
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
gardenia se uda cu apa " de turba " . se pune intr-un borcan de 2-3 l o mana de turba - pamant special pentru acidofile , se lasa pana culoarea apei e galbuie ca de ceai .cu apa asta se uda gardeniile . la intervale nu prea fixe , eu schimb pamantul de deasupra . o tanti care a zis ca e inginera agronom , de la un mag din obor a zis ca pentru lipsa de fier pot sa pun un cui mai gros in ghiveci , una peste alta cu aceste minime ingrijiri am 5 ghivece cu mai multe gardenii care sunt pline de boboci .am observat ca si acum iarna , au nevoie de multa apa , iar eu le tin pe un balcon sudic inchis unde temperatura este intre 14- 20 gr , au lumina buna .
in privinta despartirii plantelor este drumul cel mai scurt spre distrugere .acestea au radacini foarte subtiri care formeaza un ghem . nu pot fi despartite .odata deranjate sau cum am facut eu - taind ghemotocul in 3 ca sa despart cele 3 plante , plantele nu s-au pleostit ci s-au uscat rapid . langa  acele 3 plante , mai era una micuta , al carei varf fusese rupt de vre-o binevoitoare din cora si am despartit-o usor astfel ca a supravietuit .
mai bine o schimbi intr-un ghiveci mai mare si ii pui pamant special de acidofile .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate