Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Gardenia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
Cred ca am o problema cu Gardenia mea. De vreo cateva luni am observat niste gandacei albi foarte mici care stau pe pamant. Se observa mai mult cand ud floarea, altfel fiind aproape invizibili. Floarea nu pare a fi deranjata de ei, adica ii dau frunze noi, are boboci, dar ma gandesc ca pe termen lung s-ar putea sa-i dauneze.
Acum intrebarile sunt: cu ce o stropesc?,cand? de cate ori? si mai ales de unde iau? Am fost la doua florarii si am intrebat si mi-au zis ca nu au decat tratament pentru frunze si ca mie imi trebuie unul pentru pamant;am mai fost si la o farmacie veterinara si mi-au zis ca ei au tratamente mai puternice care nu se preteaza la florile de apartament.

Edited by diorama, 13 January 2013 - 18:47.


#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
anomis, uita-te mai atent la "gandaceii albi"... daca topaie atunci e vorba de colembole. Apar la dereglari de udare (cand prea mult cand prea putin... si de obicei se inmultesc rapid in substraturile cu surplus de umezeala,
Lasa sa se aeriseasca bine pamantul, chiar sa se usuce un pic la suprafat intre doua udari.
Foloseste o solutie concentrata de Mosppilan si uda pamantul din ghiveci, dar numai dupa ce s-a uscat un pic la suprafata. Urmareste sa vezi daca mai apar acele insecte... in caz ca reapar, repeta tratamentul de 2 ori la interval de 2 zile. Vei prepara o solutie concentrata de Mospilan: versi praful albastru pe o coala de hartie si in nivelezi, il imparti in 4 parti egale, si separi astfel cele 4 portioare/cantitati,  pastandu-le gata pregatite. Fiecare "portioara" de praf se va dizolva intr-un litru de apa dar numai in momentul folosirii. Solutia astfel preparata se va folos imediat, dupa un interval de 48 isi pierde efectul.

#3
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
m-am uitat si nu topaie... se misca foarte repede in schimb
Mospilan, unde gasesc?

banuiesc ca la o farmacie veterinara nu?

Edited by anomis, 13 March 2008 - 16:16.


#4
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
daca tot vorbiti de gardenie ,pot sa intreb unde gasesc o fiola de fier ? pe la brico nu mai e voie cu chimicale ,la farmacie fitosanitara nu are ,am primit sfatul unei vanzatoare - inginer agronom sa pun un cui in ghiveci ,insa nu am facut-o ca mi s-a parut ....  la un puiulet de gardenie cu radacini proprii luat din ghiveciul cumparat ii cresc frunze noi dar mici si cam palide ,cand i-am luat un strat de pamant si i-am completat cu un nou pamant acid parca a crescut mai bine .o ud cu apa statuta de 2 zile .ghiveciul original avea 4 gardenii ,3 erau superbe si asta era prapadita rau .sa fie asa de la natura ? sau are altceva ? parca e un copacel bonsai .

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 anomis, on Mar 13 2008, 16:13, said:

m-am uitat si nu topaie... se misca foarte repede in schimb
Mospilan, unde gasesc?

banuiesc ca la o farmacie veterinara nu?
Or fi obosit de atata topaiala si acum doar merg repede :)
Serios vorbind, mergi si cumpara Mospilan. Se gaseste la orice magazin fito-sanitar  sau la raionele de gradina din super sau hiper-marketuri (Bricostore, Practiker, Cora)
Fito-sanitare mai gasesti si prin piete (Valea Ialomitei, Gorjului) sau pe colt in intersectia de la P-ta Rosetti.

 HADE 61, on Mar 15 2008, 08:13, said:

daca tot vorbiti de gardenie ,pot sa intreb unde gasesc o fiola de fier ? pe la brico nu mai e voie cu chimicale ,la farmacie fitosanitara nu are ,am primit sfatul unei vanzatoare - inginer agronom sa pun un cui in ghiveci ,insa nu am facut-o ca mi s-a parut ....  la un puiulet de gardenie cu radacini proprii luat din ghiveciul cumparat ii cresc frunze noi dar mici si cam palide ,cand i-am luat un strat de pamant si i-am completat cu un nou pamant acid parca a crescut mai bine .o ud cu apa statuta de 2 zile .ghiveciul original avea 4 gardenii ,3 erau superbe si asta era prapadita rau .sa fie asa de la natura ? sau are altceva ? parca e un copacel bonsai .
Cum adica "pe la brico nu mai e voie cu chimicale" ??? Nu mai au raion de gradinarit, cu ingrasaminte de flori, si substante de combatere a daunatorilor???? :?: In iarna mai aveau asa ceva... si nu imi inchipui nici-un motiv serio pentru care sa renunte la asemenea articole fito-sanitare...

#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
M-au terorizat si pe mine acarienii aia albi, de 2-3 ani ma chinui cu ei, nici nu mai stiu cate plante mi-au distrus, dar in viata mea n-am auzit de farmacie fito-sanitara, e vreuna prin sect 2 ?, altceva in afara de milospan mai e bun? da-ti-mi si mie un pont va rog, ca tot schimb pamantul la ele, le spal radacinile la dus, dar nu prea isi revin, atasez si poze.Attached File  plante_019.jpg   428.15K   97 downloads Ma doare sufletul de trandafirul japonez, il am de vreo5-6 ani, i-am schimbat pamantul , si au inceput frunzele sa se flescaiasca (i-am spalat si radacinile la dus), pun si poza cu sacul de pamant care e italian, si scrie ca e pt plante de apartament, dar are densitatea turbei.Attached File  plante_006.jpg   404.03K   63 downloads aa, mai am o dilema mare:, azi am cumparat un rhododendron si am cautat pe net despre el (gradina-on-line), si zice acolo ca e sinonim cu azaleea, dar are bobocii de 3-4 ori mai mari ca ea, o fi din aceeasi familie? zice pe eticheta ca tre sa sa tin pamantul sub jet de apa vreo 10 min, cand ii schimb ghiveciul, adevarul e ca are o retea de radacini ft deasa si fina, e esentiala operatiunea asta?atasez poza si cu ea. Attached File  rhododendron_2.jpg   186.78K   75 downloads M-am riscat sa cumpar pt prima oara si o orhidee, pt ca erau cu reducere la jumate pret (va dau pontul pe PM,, SUNT MAI MULTE REDUCERI), si nu stiu cum s-o ingrijesc, se cheama MILTONIA, pot s-o mai las in ghiveciul ei? Attached File  miltonia_2.jpg   322.88K   70 downloadsPoate stie cineva in afara de gardenie si rhododendron, la ce plante mai trebuie pamant acidofil? pun intrebarea asa, ca nu stiu toate cum se numesc, desi la Galerie a avut cineva amabilitatea sa incerce, dar in poza erau la gramada, ca nu mai am loc in balcon sa le le tin, si tot nu ma las de cumparat, prietenii ma considera cel putin ciudat, ca asta nu-i hobby de barbati...Asa o fi?
ce stiu ca am e amarillia, clivia. stephanotis, cyclam, anthurium, dracene-2 feluri, bambus(se vede in fundal cu orhideea)- care ma gandesc sa-l bag in ghiveci, ca i-au cam crescut radacinile-il am de un an. Multumesc anticipat, am pus cam multe probleme, si tot n-am terminat...

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
farmacie fito-sanitara gasesti in hala obor ,una pe exterior si alta la etaj si mai stiu una pe calea mosilor de la eminescu spre obor

#8
camincv

camincv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008
Orhideea schimb-o doar cand se usuca floarea!

Mospilan se gaseste si la Rosetti, la magazinul cu seminte de flori , ierbicide si altele...

Edited by camincv, 31 March 2008 - 13:22.


#9
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc, frumos, am gasit mag de pe c  mosilor..., sa vedem acum cat de e

#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt si eu mandra posesoare a unei tufe grase de gardenia, luata din Brico. Are boboci, unul a inflorit deja. Dar am citit ca este atat de sensibila, incat chiar mi-e frica sa nu o pierd. Sa-mi spuneti daca ce fac e corect: o ud cu apa fiarta si racita cand pamantul de la suprafata e uscat, o tin la geam (nu pe pervaz, ci am un "copac" cu rafturi pe care sta langa geam), lumina eu zic ca are destula, pulverizez apa pe frunze, nu si pe boboci (citeam ca are nevoie de umezeala) si are un pahar cu apa langa ea.
Sa o intorc periodic astfel incat sa aiba lumina pe toate partile?
Si inca o chestie, am luat-o pe fuga, mergand in Brico dupa alte chestii si am fost nevoita sa car planta cu masina si abia seara am ajuns acasa. O fi afectat-o plimbarea asta?
Tufa e foarte deasa, cred ca sunt 3 sau chiar 4 tulpini in ghiveci, dar deocamdata nu umblu la ea deloc.

#11
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 diorama, on May 18 2008, 17:46, said:

Sunt si eu mandra posesoare a unei tufe grase de gardenia, luata din Brico. Are boboci, unul a inflorit deja. Dar am citit ca este atat de sensibila, incat chiar mi-e frica sa nu o pierd. Sa-mi spuneti daca ce fac e corect: o ud cu apa fiarta si racita cand pamantul de la suprafata e uscat, o tin la geam (nu pe pervaz, ci am un "copac" cu rafturi pe care sta langa geam), lumina eu zic ca are destula, pulverizez apa pe frunze, nu si pe boboci (citeam ca are nevoie de umezeala) si are un pahar cu apa langa ea.
Sa o intorc periodic astfel incat sa aiba lumina pe toate partile?
Si inca o chestie, am luat-o pe fuga, mergand in Brico dupa alte chestii si am fost nevoita sa car planta cu masina si abia seara am ajuns acasa. O fi afectat-o plimbarea asta?
Tufa e foarte deasa, cred ca sunt 3 sau chiar 4 tulpini in ghiveci, dar deocamdata nu umblu la ea deloc.
Ai retinut corect modul de ingrijire al gardeniei. Insist pe pulverizarea periodica a frunzelor, tocmai pentru a preveni atacul acarienilor. Aerul uscat nu-i prieste... acesta fiind principala cauza a uscarii si caderii frunzelor, a bobocilor... in plus uscaciunea favorizeaza atacul daunatorilor. Cum spuneam-puverizeaz-o des .
Un alt lucru important, nu o misca prea mult din loc. Nu-i place sa fie plimbata. Daca doresti sa creasca uniform si sa primeasca lumina pe toate partile, pentru a forma peste tot boboci, rasuceste-o chiar acolo in ghiveci, cu cca 30 de grade la fiecare 2 saptamani.
Plimbarea, de la magazin pana acasa, afecteaza orice planta. In sensul ca schimbarea mediului din care provine o face sa pierda cateva frunze, eventual 2-3 boboci, dar fenomenul este nesemnificativ si planta se acomodeaza in cca 2-3 saptamani.

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mersi mult! Deja are doua frunzulite ingalbenite si sunt cu ochii pe ea ca pe butelie. Totusi a inflorit frumos si sper sa se deschida si ceilalti boboci si sa nu piarda prea multe frunze. Cred ca si faptul ca e tufa deasa ii pastreaza umezeala. O combinatie de pamant de conifere cu pamant de acidofile ii face bine? (ca sa stiu pe viitor). Si nu vreau sa par exagerata dar o apa plata cu ph 6 sau 7 dar calciu de 62, pana in 100 e buna? Sau are prea mult calciu? :blush: Stiu ca mi-am cumparat si griji odata cu tufa dar chiar vreau sa traiasca cat mai mult.

#13
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
amestecul de pamant de conifere cu cel de acidofile e foarte bun... Stiu persoane care folosesc doar pe cel de conifere (locuiesc in zone cu paduri de conifere :) ) iar gardeniile lor sunt superbe.
In ce priveste apa, nu te-as sfatui sa folosesti apa plata din comert. Apa de turba este mai buna pentru acidofile, in speta gardenia ta.

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Am o gardenia careia i-a mers foarte prost acum vreo 2 luni cand statea "in curent". Era pe un pervaz unde era geamul deschis ami mereu. Dupa ce i-am schimbat locul au inceput sa dea si florile. Frunzele galbene au cazut iar acum e OK. Am incercat si cu un ingrasamant lichid luat din hornbach (de unde am luat si planta) dar am renuntat sa-l mai pun.

#15
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Daca-i schimbi pamantul in fiecare primavara cu unul pentru conifere (cum spuneam mai sus) sau pentru plante acidofile de acidofile, nu e nevoie sa-i mai pui ingrasamant.
Cum ai observat si tu, gardenia e sensibila la curentii de aer... dar e la fel de sensibila si la mutari dese. Nu-i place sa fie plimbata de colo colo. Daca i-ai gasit o locatie stabila, cu lumina buna dar fara soare direct, evita sa mai misti ghiveciul. Nu-i vor mai cadea nici frunzele, nici bobocii si va inflori frumos.

#16
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Cum se poate inmulti o gardenie?
Daca o tund si pun ramura in apa,oare face radacini?
Multumesc!

#17
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
gardenia e pretentioasa, se inmulteste greu... de obicei pe substrat de turba, cu efect de sera (caldura si umiditate ridicata)...

#18
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006

 Valentina30, on Jun 9 2008, 20:35, said:

gardenia e pretentioasa, se inmulteste greu... de obicei pe substrat de turba, cu efect de sera (caldura si umiditate ridicata)...
Mersi mult!
Am sa-mi incerc norocul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate