Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

CASA MEA DE LA CIOROGARLA

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
nu inteleg de ce vrei sa tragi instalatia electrica prin placa? daca vei vrea s-o schimbi peste 10 ani, sau se intampla ceva pe un traseu ingropat in placa ce faci? te apuci sa spargi placa de ezisenta a tavanului???????? Nu mi se pare deloc o idee buna, parerea mea de profan. Instalatiile vin ingropate in tencuiala sau in spatele regipsului, dar nicidecum in placa de rezistenta a casei.

#38
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007

View PostMirelaLucia, on Apr 3 2008, 08:13, said:

nu inteleg de ce vrei sa tragi instalatia electrica prin placa? daca vei vrea s-o schimbi peste 10 ani, sau se intampla ceva pe un traseu ingropat in placa ce faci? te apuci sa spargi placa de ezisenta a tavanului???????? Nu mi se pare deloc o idee buna, parerea mea de profan. Instalatiile vin ingropate in tencuiala sau in spatele regipsului, dar nicidecum in placa de rezistenta a casei.

prin placa vin bagate tevile de pvc pentru becuri etc. si prin teava vine bagat firul, daca cu timpul se rupe un fir sau se intampla ceva se scoate acel fir prin teava si se baga altul.
eu cred ca este normal, toata lumea baga tevaraia prin placa, doar pentru becuri si doze si apoi incepe sapatura in perete pentru restul instalatiei, prize etc.

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
se ia 300.000-500.000/aparat instalat. eu am dat 22.5 milioane la 140 mp si mi s-a parut mult. dar la banii astia tipul monteaza spoturile, prizele, aplicele, etc

#40
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007

View Postconu71, on Apr 3 2008, 10:32, said:

se ia 300.000-500.000/aparat instalat. eu am dat 22.5 milioane la 140 mp si mi s-a parut mult. dar la banii astia tipul monteaza spoturile, prizele, aplicele, etc
merci pt raspuns conule, eu zic ca daca ii dau 40 mil la 260mp ar fi ok si asta cu tot cu prize din alea multiple(tv, internet etc).

#41
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007

MAI AM O INTREBARE, CINE CUNOASTE EXACT ACEASTA SITUATIE? SUNT IN CONTRADICTIE CU TATAL MEU IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE RETEAUA DE TEAVA DE LA CALORIFERE, DIN CATE AM VAZUT EU TEVILE SE INTRODUC PRIN PARDOSEALA APOI SE TOARNA O SAPA PESTE ELE, TATAL MEU SPUNE CA NU ESTE BINE CA RISCUL ESTE DESTUL DE MARE CA DACA VREODATA PESTE 10, 20 ANI SE CRAPA O TEAVA SAU ARE UN POR SA TERMINAT CA TRE SA SPARGI GRESIA ETC ETC,.PAREREA LUI ESTE SA TRAG TEVILE PE LANGA PERETI CA LA APARTAMENTE SI SA SE FACA ULTERIOR O MASCA PESTE TEVI, INTELEGETI VOI CE VREAU SA ZIC.VOI CE ZICETI??? INCLIN SA CRED CA ESTE MAI BINE PE LANGA PERETI.

Edited by Astra_rullz, 05 April 2008 - 09:18.


#42
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007
astept de cateva zile un raspuns si nimeni nu mi-l ofera :worthy:
mai am o intrebare care am mai pus-o, va rog frumos sa imi spuneti si mie in legatura cu instalatia electrica, cum se calculeaza pretul, am primit un raspuns ca se ia intre 300-500 mii pe aparat(intrerupator) asta presupun ca cu tot cu firul tras prin perete etc, nu doar montat capacul. V a intreb ca  sa stiu si eu cum sa pun problema cu electricianul.
eu ma gandeam sa fac un proces verbal in care se specifica pretul pentru fiecare executie, ex: montat priza un pret, intins 200m cablu un pret, etc cred ca ma intelegeti, sau s-au montat 20 prize si 10 intrerupatoare= 30 aparate inmultit cu 500 mii / aparat sa zicem =15 milioane + tabloul electric= 5mil sa zicem, total=20 mil si cablu intins prin casa este inclus in pretul prizelor...????
Cei care au trecut de etapa asta va rog sa ma ajutati sa imi explicati si mie cum se procedeaza.
Va multumesc

#43
aprepe

aprepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2007
Pretul difera de la electrician la electrician, sau de la firma la particular.Pentru hale industriale se taxeaza la metraj de cablu tras,cite trasee, este mai convenabil pt. ei. Pentru case, apartamente, vile se taxeaza la aparat, un aparat insemnind un loc de lampa + un intrerupator aferent, sau o priza + doza aferenta.... cam asa. Pretul intradevar poate varia dupa complexitatea lucrarii, cam 5 euro/mp, sau la aparat intre 25-50 ron /aparat. In acest pret este inclus postarea tuburilor si a cablurilor, a tabloului electric,a impamintarii, a dozelor , fara efectuarea fizica a legaturilor cu prizele , intrerupatoarele, aplicele, lampile. Acestea se vor monta mai tirziu, dupa tencuire, montarea de rigips, cind peretii vor fi gata. adica alti bani. Eu la o casa de 100 mp, am avut oferte de 1300 euro, 2500 ron, 2000 ron, si ultimul de 1500-1600 ron, doar manopera la "rosu'. Am cam 20 becuri, 10 itrerupatoare duble, 13-14 prize, tablou cu 12 pozitii bipolare, circuite separate AC, boiler, hidrofor, masina de spalat, centrala termica. Pe materiale am dat pina acum 1000 ron, dar mai am de cumparat.
Electricienii i-am gasit si pe strada, lucrau la stilpi, de la Renel, prezentati de cunostinte, sau din Anuntul telefonic. Ii chemi, ii cunosti. iti face o estimare, vezi la cit se arunca, un meserias se vede cit de serios este, ramine sa-l suni, cind va fi gata casa de tras trasee electice. Te decizi, intre timp te documentezi bine, pe sofmedia, la prieteni, apoi incerci sa stai pe linga ei, sa-si faca treaba ca lumea.

#44
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007

View Postaprepe, on Apr 9 2008, 17:15, said:

Pretul difera de la electrician la electrician, sau de la firma la particular.Pentru hale industriale se taxeaza la metraj de cablu tras,cite trasee, este mai convenabil pt. ei. Pentru case, apartamente, vile se taxeaza la aparat, un aparat insemnind un loc de lampa + un intrerupator aferent, sau o priza + doza aferenta.... cam asa. Pretul intradevar poate varia dupa complexitatea lucrarii, cam 5 euro/mp, sau la aparat intre 25-50 ron /aparat. In acest pret este inclus postarea tuburilor si a cablurilor, a tabloului electric,a impamintarii, a dozelor , fara efectuarea fizica a legaturilor cu prizele , intrerupatoarele, aplicele, lampile. Acestea se vor monta mai tirziu, dupa tencuire, montarea de rigips, cind peretii vor fi gata. adica alti bani. Eu la o casa de 100 mp, am avut oferte de 1300 euro, 2500 ron, 2000 ron, si ultimul de 1500-1600 ron, doar manopera la "rosu'. Am cam 20 becuri, 10 itrerupatoare duble, 13-14 prize, tablou cu 12 pozitii bipolare, circuite separate AC, boiler, hidrofor, masina de spalat, centrala termica. Pe materiale am dat pina acum 1000 ron, dar mai am de cumparat.
Electricienii i-am gasit si pe strada, lucrau la stilpi, de la Renel, prezentati de cunostinte, sau din Anuntul telefonic. Ii chemi, ii cunosti. iti face o estimare, vezi la cit se arunca, un meserias se vede cit de serios este, ramine sa-l suni, cind va fi gata casa de tras trasee electice. Te decizi, intre timp te documentezi bine, pe sofmedia, la prieteni, apoi incerci sa stai pe linga ei, sa-si faca treaba ca lumea.
merci mult "APREPE", o sa vad cum o sa iasa, momentan am vb cu 2 electricieni si astept ofertele lor.

#45
AlexB2

AlexB2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2005
Sa inteleg ca pretul de 25-50 lei este numai pentru manopera. Am si eu de negociat o astfel de manopera si vreau sa stiu pe unde se invarte piata.

Va multumesc,
Alex

#46
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007
Salutare tuturor
Dupa aprox 1 luna apar cu poze proaspete.
Peste 3 zile se toarna placa asa ca va arat niste poze facute azi si sa-mi spuneti pareri va place :rolleyes: ce a iesit pana acum?
De alee ce ziceti, frumoasa nu :P

Attached Files



#47
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 05.09.2007

View PostAlexB2, on Apr 14 2008, 15:05, said:

Sa inteleg ca pretul de 25-50 lei este numai pentru manopera. Am si eu de negociat o astfel de manopera si vreau sa stiu pe unde se invarte piata.

Va multumesc,
Alex

da! iar pretul la montat aplice,prize, lampi este in jur de 2,5-3,5 lei/buc. eu am montat cu 2,5 lei/buc.

pt tecuceanu. poti sa tragi traseul la ras prin placa! peste doar gledul. atentie ! iti trebuie banda (tip rigips) sau plasa rabit peste! asta daca nu optezi pt traseul sub rigips.

#48
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
mie imi place cum a iesit casa. echipa lucreaza foarte ingrijit. sa ai spor!

#49
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View Posttecuceanu, on Apr 18 2008, 22:27, said:

De alee ce ziceti, frumoasa nu :P

Unii mai au si noroc !   :rolleyes:    Da, imi place   la mine trebuie sa treaca cel putin 5 ani sa ajung la ceva asemanator :(
  Alaturi ai vie ?

#50
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007
[quote name='Kosstel' date='Apr 26 2008, 21:29' post='4482459']
Unii mai au si noroc !   :rolleyes:    Da, imi place   la mine trebuie sa treaca cel putin 5 ani sa ajung la ceva asemanator :(
  Alaturi ai vie ?
[/
alaturi am vie, am vrut sa o scot si sa pun niste tuja dar nu ma rabda inima si am zis ca dupa ce termin casa o sa fac niste spalieri sa o ancorez.

#51
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007
hello hello
dupa aprox 1 luna revin si eu cu poze, casa este aproape gata, urmeaza lindabul :rolleyes: ce fericit sunt

Attached Files



#52
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttecuceanu, on May 26 2008, 22:23, said:

hello hello
dupa aprox 1 luna revin si eu cu poze, casa este aproape gata, urmeaza lindabul :rolleyes: ce fericit sunt

nu ai poze si de la etapele intermediare? in rest arata bine!!!! felicitari!

#53
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
sa-ti traiasca

#54
tecuceanu

tecuceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.01.2007

View Postmarian.bazavan, on May 26 2008, 22:31, said:

nu ai poze si de la etapele intermediare? in rest arata bine!!!! felicitari!
pozele sunt la prima pagina

View Postconu71, on May 27 2008, 06:16, said:

sa-ti traiasca
merci conule, am notat si nr. de tel, cand o sa ma apuc de geamuri te sun sa-mi faci o oferta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate