Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tragi degeaba ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

View Postciutacu, on May 12 2008, 18:55, said:

Deci orice lucru pe care il bagi in corp poate afecta ficatul daca nu il bagi cu capul, nu cu mana. Proteinele nu iti umplu muschii cu apa, proteinele fiind o componenta de baza a muschilor, deci nu iti creeaza un strat adipos pe abdomen. E greu sa-ti asiguri necesarul de proteine din alimentatia fara suplimente: in functie de individ trebuie sa mananci 1 - 2 kg de carne/zi. Nu numai ca este greu pentru ficat sa digere atata hrana, dar cu toate acele proteine bagi in corp colesterol si alte substante nedorite. In plus, carnea e scumpa.

ciutacu, eu am vorbit cu un chimist, care cunoaste treburile astea si mi-a explcicat intr-o zi cum sta toata treaba, alfel nu postam, dar eu ma refeream la excese oricum

View Postadi185, on May 13 2008, 06:17, said:

man, exista oameni in culturism, care daca-i vezi zici ca nu au nici o treaba cu sportu asta, si cunosc infinit mai mult ca unu de 120 de kg definit...:)
nu te mai lua tu dupa aparente, crezi ca unu cu 50 ni brat stie mai multe ca unu cu 40 ?? te inseli...

Aicea tin sa iti zic ca ai dreptate, mi s-a intamplat chiar mie sa vad lucruri de genul acesta, nu itnru in detalii insa gasesti de toate in salile de forta :)

#20
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Adoriane arata-mi un articol pe net (care sa nu fie scris de tine  B) ) in care scrie ca proteinele isi umplu cu apa muschii si creatina afecteaza ficatu.

#21
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

View PostValy1, on May 15 2008, 13:07, said:

Adoriane arata-mi un articol pe net (care sa nu fie scris de tine  B) ) in care scrie ca proteinele isi umplu cu apa muschii si creatina afecteaza ficatu.
Valy1 nu am un link anume, deci eu am vorbit cu el "face 2 face". Nu are el website ori ceva linkuri care sa ma directioneze catre chestii de genu' asta. Am zis doar ca mi-a spus el, e in domeniu, se pricepe omul si tind sa il cred pe el decat pe comercianti, care abia asteapta sa isi vanda marfa. Nu trebuie sa credeti. Eu fac natural si e mult mai bine,  chestiune de principii.

#22
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Nu te-am intrebat ce zice chimistu.
Ti-am cerut un articol care sa confirme ce zici tu despre proteine si creatina. Trebuie sa fie si vreun om fara interese comerciale pe pamantul asta nu ?

Eu cred ca poti totusi sa te uiti si singur pe net si sa nu crezi cuvant cu cuvant ce zice acel "chimist".

#23
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

View PostValy1, on May 15 2008, 15:51, said:

Nu te-am intrebat ce zice chimistu.
Ti-am cerut un articol care sa confirme ce zici tu despre proteine si creatina. Trebuie sa fie si vreun om fara interese comerciale pe pamantul asta nu ?

Eu cred ca poti totusi sa te uiti si singur pe net si sa nu crezi cuvant cu cuvant ce zice acel "chimist".

m-am uitat pe o sumedenie de forumuri, dar totusi, e cu doua taisuri peste tot.

#24
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
pai arata-ne si noua al 2-lea tais.

#25
Ardelean

Ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2008
Adevarul este ca o diferenta dintre proteinele asimilate din carne, lapte, oua, etc si cea "din borcan". Nu stiu sa explic de ce, dar spun din propria experienta ca, cu proteinele luate din produse cresti mai greu, dar dupa ce te lasi de sala scade la fel de greu, ceea ce este invers la proteinele "cumparate": cresti repede, dar scazi la fel de repede. Chiar as dori sa ma lumineze cineva daca stie de ce.
Si da, asa e, eu am facut o mica burtica din cauza proteinelor artificiale. Dar aici depinde de metabolism si de om.
Eu personal de acum incolo mananc alimente bogate in proteine si ce-o fi o fi.
+ cateva batoane energice si l - carnitin, pentru ca sunt la dieta ketogenica.

Edited by Ardelean, 20 July 2008 - 22:53.


#26
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Numai de la proteine nu te ingrasi. Clar. Nu stiu ce batoane mananci tu, iar pe dieta ketogenica sa nu te astepti la prea mari cresteri in masa musculara.

#27
Ardelean

Ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2008

View Postciutacu, on Jul 21 2008, 15:20, said:

Numai de la proteine nu te ingrasi. Clar. Nu stiu ce batoane mananci tu, iar pe dieta ketogenica sa nu te astepti la prea mari cresteri in masa musculara.
Pai doresc sa slabesc, nu sa fac masa. E prima data cand incerc aceasta dieta, dar cica da rezultate uimitoare.
Energic R

#28
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Energic R numa' pentru keto nu sunt :) , ai mancat unu si aproape ai iesit :)

#29
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostArdelean, on Jul 21 2008, 23:49, said:

Pai doresc sa slabesc, nu sa fac masa. E prima data cand incerc aceasta dieta, dar cica da rezultate uimitoare.
Energic R
nu manca carbo deloc pe keto.. cum sa mananci carbo.. unde-i dieta keto daca ai carbo ???? baga grasimi si proteina de numa, dar carbo 0 !!!  altfel iesi din keto si in loc sa slabestio te faci ca porcu

#30
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008

View PostAdorian Moldovan, on May 15 2008, 15:53, said:

Valy1 nu am un link anume, deci eu am vorbit cu el "face 2 face". Nu are el website ori ceva linkuri care sa ma directioneze catre chestii de genu' asta. Am zis doar ca mi-a spus el, e in domeniu, se pricepe omul si tind sa il cred pe el decat pe comercianti, care abia asteapta sa isi vanda marfa. Nu trebuie sa credeti. Eu fac natural si e mult mai bine,  chestiune de principii.
Si adica eu, daca iau creatina si proteina noaptea milk&egg.. cu ce esti tu mai natural ca mine, ca nu inteleg ? Natural inseamna cand nu iei stero si in cazul sportului e antonimul lui dopat.

#31
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
ciutacu/alex, stergeti mai posturile lui adorian ca mai intra incepatori aici si se deruteaza. la cate prosti spune e foarte convingator si poate deruta pe unii!

#32
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Deci: in sport, nenatural/artificial inseamna dopat.
Nu i le pot sterge pur si simplu, doar pot aduce contraargumente la ceea ce spune.

#33
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAdorian Moldovan, on May 11 2008, 21:08, said:

3. Creatina iti da forta si rezistenta, dar cam afecteaza ficatul, las-o dracului de creatina. proteinele iti umpla cu apa muschii, care la urma lor daca te lasi de sala, vei scadea incetul cu incetul la starea initiala. Sfatul meu, fa fara suplimente de genul si mananca natural, si mai mentionez ca proteina creeaza un strat adipos pe abdomen nedorit crede-ma, sau tu nu vrei sa ai si abdomen???;)

View PostAdorian Moldovan, on May 11 2008, 21:08, said:

Adevarul este ca o diferenta dintre proteinele asimilate din carne, lapte, oua, etc si cea "din borcan". Nu stiu sa explic de ce, dar spun din propria experienta ca, cu proteinele luate din produse cresti mai greu, dar dupa ce te lasi de sala scade la fel de greu, ceea ce este invers la proteinele "cumparate": cresti repede, dar scazi la fel de repede. Chiar as dori sa ma lumineze cineva daca stie de ce.
Si da, asa e, eu am facut o mica burtica din cauza proteinelor artificiale. Dar aici depinde de metabolism si de om.
:lol: :lol: :lol:  

Cate prostii... spuse toate la un loc!  :lol:

#34
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Las' ca a fost si randu tau :D

#35
Soso17

Soso17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2009
ma baieti, io fac sala de 4 luni si nici nu am luat nimic cum ar fi proteine sau mai stiu io ce din astea ...io mi'am hranit organismul din mancare naturala, pot zice ca in 4 luni is cat unul ce face sala(de luni pana vineri) de 2 luni si ia proteine, intr'adevar ca nu are cum fi la fel ca si cand iei proteine sau mai stiu io ce din astea, dar io zic ca primele luni(3-4 luni) sa nu iei nimic si sa mananci cand ti'e foame nu cum zice'au alti ca din 3in3 ore si sa mananci pana te simti u plin(la o masa), in general mananc cel mai mult:- carne,cartofi,paine,o'o,legume,branza,lapte,fructe.
ce conteaza cel mai mult, e sa ai multa rabdare si sa faci corect exercitile si cu cat poti, nu cu 1000kg, multi pun dublu sa isi masoare fortele cu tot ca nu fac corect exercitile, oricum fiecare face cum vrea dar io va zic din ce stiu eu si din propria experienta, eu am inceput de la 5kg la brat si alti incepeau de la 10-15kg cu tot ca ei nu le faceau corect, iar acume le pare rau ca si'au deformat muschi ...atata ca la mine e un viciu prost, fumez si nu numai tutun ca si "altele" intelegeti voi, dar tot pot zice  ca am rezultate bune.(in concluzie, nu va luati dupa alti si evitati proteinele si altele de acest gen, faceti totul natural cu tot ca ai rezultate mai tarzi dar te simti mai sigur pe tine) bafta.

#36
dj_mikiel

dj_mikiel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.06.2007
=))))))
Ma amuzi. Sincer. Ma amuza oamenii care nu stiu nimic dar care sunt capabili sa dea sfaturi si pe lana asta se dau drept cunoscatori daca nu chiar pro.

=)) Si cand ma gandesc ca eram deprimat. =))

Am scris asta pentru incepatorii care au sa citeasca mesajul de mai sus. Da, alimentatia este baza dar aberatiile de acolo sunt si ele in numar mare. Dragi incepatori, apucati-va si cititi pe internet in continuuu. Sunt foarte multe de stiut.. dar si cand le stii..

: Omu si-a creeat cont nou numai pentru a ne spune noua sa nu luam "prafuri". Dragut din partea lui. =))

Si oamenii de rand fac la fel. Cata lumea nu mi-a spus.. "bai o sa iti cada paru din cap" , "bai.. o sa iti creasca par in cap", "bai devi impotent" , "bai iti fac rau, iti dau ficatu peste cap"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate