Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#1
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Stiu ca exista un topic - " Totul despre Turcia "  unde se face vorbire si despre Istanbul, dar mi s-a parut foarte greu sa citesc in cele 152 de pagini impresii si experiente despre acest oras, chiar daca unii vor spune foloseste functia SEARCH, nu este tot una ca atunci cand deschizi paginile unui topic si gasesti exclusiv informatiile pe care ti le doresti.
M-a determinat sa deschi acest nou topic si faptul ca voi pleca la Istanbul din 29 Aprilie - 04 Mai 2008. Desi informatiile descrise in acel topic sunt foarte folositoare, sper ca toti cei ce au fost, vor merge si se vor intoarce cu noi impresii, date si experiente sa le impartaseasca pe acest topic dedicat in exclusivitate Istanbulului.
Consider ca ISTANBULUL - merita sa aiba un topic propriu deoarece este foarte aproape ca distanta de Romania, astfel foarte multi romani merg in excursii de shoping sau efectiv turistice si astfel vor fii mai bine informati, precum si datorita faptului ca este un oras iesit din comun din toate punctele de vedere : asezarea pe doua continente, istorie, arhitectura, etc.
Rog mediatorii sa mediteze la cele scrise mai sus si sa nu inchida acest topic pentru simplul fapt ca unii au scris in topicul  " Totul despre Turcia ", dar nu au avut unde sa-si descrie impresiile si experientele despre acest minunat oras si se vor convinge ca va fi unul util, foarte cautat si apreciat.
O zi buna tuturor.

Edited by fotojunior, 03 March 2008 - 18:33.


#2
gabryela63

gabryela63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2007

 fotojunior, on Mar 3 2008, 18:33, said:

Stiu ca exista un topic - " Totul despre Turcia "  unde se face vorbire si despre Istanbul, dar mi s-a parut foarte greu sa citesc in cele 152 de pagini impresii si experiente despre acest oras, chiar daca unii vor spune foloseste functia SEARCH, nu este tot una ca atunci cand deschizi paginile unui topic si gasesti exclusiv informatiile pe care ti le doresti.
M-a determinat sa deschi acest nou topic si faptul ca voi pleca la Istanbul din 29 Aprilie - 04 Mai 2008. Desi informatiile descrise in acel topic sunt foarte folositoare, sper ca toti cei ce au fost, vor merge si se vor intoarce cu noi impresii, date si experiente sa le impartaseasca pe acest topic dedicat in exclusivitate Istanbulului.
Consider ca ISTANBULUL - merita sa aiba un topic propriu deoarece este foarte aproape ca distanta de Romania, astfel foarte multi romani merg in excursii de shoping sau efectiv turistice si astfel vor fii mai bine informati, precum si datorita faptului ca este un oras iesit din comun din toate punctele de vedere : asezarea pe doua continente, istorie, arhitectura, etc.
Rog mediatorii sa mediteze la cele scrise mai sus si sa nu inchida acest topic pentru simplul fapt ca unii au scris in topicul  " Totul despre Turcia ", dar nu au avut unde sa-si descrie impresiile si experientele despre acest minunat oras si se vor convinge ca va fi unul util, foarte cautat si apreciat.
O zi buna tuturor.

Eu una salut initiativa ta, pentru ca pe mine chiar ma intereseaza sa aflu mai multe despre Istanbul si mai ales despre drumul pana acolo, fiind intr-o mare dilema pe unde sa-mi fac traseul in iunie cand merg in Kusadasi. Unii spun ca-i mai scurt pe la Canakkale dar pe ruta Istanbul este autostrada si m-ar incanta mai mult.  Succes!

#3
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005

 gabryela63, on Mar 3 2008, 19:54, said:

Eu una salut initiativa ta, pentru ca pe mine chiar ma intereseaza sa aflu mai multe despre Istanbul si mai ales despre drumul pana acolo, fiind intr-o mare dilema pe unde sa-mi fac traseul in iunie cand merg in Kusadasi. Unii spun ca-i mai scurt pe la Canakkale dar pe ruta Istanbul este autostrada si m-ar incanta mai mult. Succes!


ai autostrada doar pina la istanbul si inca vreo 60 de km dupa.atat.pe deasupra mai si ocolesti vreo 200 de km.drumul prin canakkale e ok.ai si portiuni cu 2 benzi pe sens,nu e nici foarte aglomerat.in fine,se merge bine prin canakkale.

#4
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007
Si eu ma bucur pentru initiativa ta. Istanbul merita un topic separat, este un oras cu adevarat fascinant. Anul trecut am stat acolo doar doua zile, dar vreau sa ma mai intorc, pentru ca sunt foarte multe de vazut. Istanbulul este orasul care nu doarme niciodata, are o atmosfera fantastica, oamenii sunt extraordinari. Bineinteles Moscheea Albastra, Aya Sofia si Marele Bazar sunt un „must”, dar as vrea foarte mult sa vizitez si Palatul Topkapi de exemplu. Poate ne povesteste cineva care a fost...

#5
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
gabryela63
subscriu, pe canakale e drumul mai scurt decat pe istanbul. apropo de istanbul si pe mine ma intereseaza detalii despre aceasta destinatie. astept reviews-urile voastre.

 adelaide, on Mar 3 2008, 20:36, said:

Si eu ma bucur pentru initiativa ta. Istanbul merita un topic separat, este un oras cu adevarat fascinant. Anul trecut am stat acolo doar doua zile, dar vreau sa ma mai intorc, pentru ca sunt foarte multe de vazut. Istanbulul este orasul care nu doarme niciodata, are o atmosfera fantastica, oamenii sunt extraordinari. Bineinteles Moscheea Albastra, Aya Sofia si Marele Bazar sunt un „must”, dar as vrea foarte mult sa vizitez si Palatul Topkapi de exemplu. Poate ne povesteste cineva care a fost...
unde ai stat in istanbul, cum a fost hotelul, curat, cu parcare gratis sau contra cost? in centrul vechi sau mai departe? as vrea sa alu mai multe amanunte despre cele 2 zile ale tale din istanbul! multumesc anticipat.

#6
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
asa cum am scris mai sus, in aprilie plec la Istanbul si vreau sa merg cu autocarul.
imi recomandati vreuna din firmele care fac curse regulate catre Istanbul: TOROS, ORTADOGU sau STAR. ( autocare mai noi, calitatea serviciilor, etc )
pretul este acelasi 300 ron dus-intors.

#7
gabryela63

gabryela63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2007

 amar20, on Mar 3 2008, 19:13, said:

ai autostrada doar pina la istanbul si inca vreo 60 de km dupa.atat.pe deasupra mai si ocolesti vreo 200 de km.drumul prin canakkale e ok.ai si portiuni cu 2 benzi pe sens,nu e nici foarte aglomerat.in fine,se merge bine prin canakkale.

Ca autostrada este doar pana la Istanbul am vazut si eu, dar nu stiu daca drumul prin Canakkale nu este mai greoi, in sensul ca daca are multe serpentine l-as ocoli, deoarece suntem 6 masini si unele au copii care nu prea suporta drumul greu si cu serpentine. De asta am si pus intrebarea: pe unde e mai usor de mers? Am mai auzit si ca autostrada pana la Istanbul trece prin locuri cam pustii si deci nu este nimic de vazut. Dupa mine e de preferat sa mergi pe un drum bun (autostrada) 240 km in plus, decat pe un drum mai scurt ,dar mai greu (ingust, cu serpentine, prin munti...etc). Asta incerc sa aflu de la voi cei care ati mai fost cu masina si stiti drumul si pe o parte si pe alta pana la Kusadasi.

#8
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
gabryela63

Nici nu merita sa stati pe ginduri. Drumul prin Canakkale e mult mai bun. Intradevar ai autostrada pina la Istanbul dar in afara faptului ca ocolesti foarte mult drumul dintre Istanbul si Kusadasi nu e grozav.

#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:)) ati scris deja 7 mesaje si nici unu' nu are legatura cu subiectu'. asta in conditiile in care v-ati hotarat sa condensati informatii pe o anumita tema. foarte tare.

#10
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Am fost la Istanbul anul trecut in august (luna de miere). Intr-adevar o experienta fascinanta. Am calatorit cu Taromul, si am fost cazat undeva aproape de piata Taksim (ceea ce mi se pare a fi zona 0). Stada ce coboara de la Taksim pana la Turnul din Galata e super. Se trece pe langa liceul Galatasaray, catedrala catolica "Sf.Anton" si in final pentru 10 lire turcesti/pers te poti urca in Turnul din Galata(anul 1400 si ceva) de unde panorama catre Bosfor e absolut naucitoare.
De vizitat pe langa monumentele clasice de vizitat, mai recomand Moscheia lui Euyp(Eyup a fost cel care a purtat sabia lui Mahomed).Ce e interesant e ca pe langa moscheie se poate urca printr-un cimitir musulman. La capat este o "telegondola" care te aduce inapoi la moscheie. Si inca un super site de vizitat ar fi Palatul Sultanului (intrarea 20 lire turcesti/pers) unde se afla un diamant imens si sabia lui Stefan cel Mare si multe multe altele. Ar mai fi multe de spus dar poate intr-un alt post.Pentru info va stau la dispozitie

#11
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
docristi:

sunt in cautare de hotel cu parcare cu tot la istanbul, imi poti spune unde ai stat, care au fost conditiile si la ce bani? multumesc.

#12
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
Acelasi lucru caut si eu : hotel cu parcare in istanbul ...bineinteles cat mai bun si cat mai ieftin  :D .
Vreau sa merg in minivacanta de Pasti vreo 4 zile.

#13
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Din pacate la partea cu cazarea nu va pot oferi prea multe informatii, dt fiind ca n-am stat la hotel si unde am stat n-am platit nici un leu. Tot ce pot sa va zic este ca hotelurile din zona respectiva (piata Taksim) erau de 5 stele, extrem de luxoase(pe acoperis aveau restaurante cu vedere panoramica) si super scumpe (de la 1000 euro/camera/noapte). Si nu numai hotelurile erau scumpe. Toata zona este scumpa. De exemplu o saorma sau un hamburger erau 3 lire turcesti, fructele incepeau de la 10 lire kg and so on....dar a meritat toti banii, pentru seara piata Taksim se anima intr-un mod miraculos. Pana la ora 1 noaptea se fac primbari de promenada printre turistii care casca gura la magazine. Cand ajung acasa poate va pun si niste poze daca sunteti interesati

#14
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

 docristi, on Mar 4 2008, 09:17, said:

Am fost la Istanbul anul trecut in august (luna de miere). Intr-adevar o experienta fascinanta.  Ar mai fi multe de spus dar poate intr-un alt post.Pentru info va stau la dispozitie

Info. am pus si eu pe forum, se afla pe cateva pagini, incepand de aici:
Istambul - Apasa aici !
pana la Post #3704

Edited by metalactual, 04 March 2008 - 13:19.


#15
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
am gasit mai multe hoteluri aici: www.istanbulhotels.com si pe www.hotels.turkey-bookings.com
mi s-au parut foarte frumoase hotelurile sapphire si eyfel, iar la bani e f ieftin hotel grand liza. a fost cineva la aceste hoteluri puteti spune cate ceva despre ele?

metalactual:

multumesc pt raspuns, il citisem deja, il am in vedere la obiective turistice, dar in continuare ma intereseaza hotelul cu parcare cu tot !!

#16
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Un pic mai greu cu parcarile la hotel. Nu prea au, cele mai ieftinute. Noi am parcat, pe riscul nostru, pe strada si am scapat. Exista parcari etajate cu plata si costa cam 12 lire/24h - una la care am vrut initial, langa hotelul unde am stat.

#17
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Si ar mai fi de vizitat insulele raspandite prin Marea Egee, insule in care nu se merge cu masina, si unde poti petrece o zi superba de relaxare. Se pleaca dintr-o dana a Istanbulului(nu-mi aduc aminte acum) si sunt curse regulate toata ziua catre acele insule. Si bineinteles un voiaj pe malul Bosforului cu masina(cam 20-30km) de la Marea Neagra pana la Egee.

#18
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Am gasit un hotel cu un tarif destul de bun - Hotel ASKOC 257 Euro / 4 nopti, camera dubla + mic dejun, in perioada 29.04-03.05.2008.
Nu stiu ce sa fac, deoarece pe reviws de la tripadvisor este destul de prost cotat, doar cu 6,5.
Daca puteti sa imi dati detalii despre acest hotel va rog mult, sau sa imi recomandati alt hotel.
Multumesc.

Edited by fotojunior, 04 March 2008 - 23:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate