Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4465
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Eu asa vad functionarea acestui cazan ... Este un circuit simplu cu doua teuri apropiate tur/retur si doua tipuri de amestec , unul bazat pe diferenta de presiune si cel final datorat vanei de amestec VTC .
Cu stima .

Attached Files



#4466
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Eu m-am uitat la alt video :)

#4467
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Eu nu am posibilitatea , momentan , sa vad vre-un video .
Este doar opinia mea personala , sistemul in sine nu este inventat de mine .
Cu stima .

#4468
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Multumesc @gi0. Exact asta vroiam sa stiu. Nu eram lamurit exact care era turul si returul spre instalatie. Se mai monteaza vreo pompa pe returul instalatiei care sa asigure circulatia agentului termic?

#4469
Lorki

Lorki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.02.2014
Salutare.
Pentru un spatiu de 300 mp am luat o liepsnele de 40 kw cu ventilator in eventualitatea ca-i dau si carbuni.
Am optat pentru acesata centrala din dorinta de a avea o autonomie crescuta si o instalatie simpla fara puffer si alte complicatii.
Foarte cumsecade vanzatorul,l-am terorizat cu telefoanele cat s-a montat agregatul.
Cosul initial l-am avut de 4 m si nu tragea coala de hartie aprinsa,ulterior am mai zidit 2 m si trage excelent.Pentru acest motiv apa in cazan nu urca mai mult de 65 grade dar dupa ce am modificat cosul urca fara probleme la 80-85 grade.Acesta a fost singurul incident cu acest tip de cazan din cauza tirajului.
Lemne nu am in prezent ci doar scandura de 40-50 ani din demolari.Cu aceasta scandura autonomia e de 10-12 ore,mai mult decat multumit.
E o centrala simpla dar foarte eficienta,cu lemn bun si eventual rumegus pentru umplerea spatiilor dintre lemne,tine cel putin 24 ore.
O sa revin cu detalii si dupa ce fac rost de carbuni !

#4470
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 hackoo, on 22 decembrie 2015 - 10:36, said:

Multumesc @gi0. Exact asta vroiam sa stiu. Nu eram lamurit exact care era turul si returul spre instalatie. Se mai monteaza vreo pompa pe returul instalatiei care sa asigure circulatia agentului termic?
Depinde de instalatie , daca este montat si un puffer atunci restul de pompe sunt montate dupa acesta sau intre (la fel , depinde de prioritatea aleasa) , pompa de pe cazan fiind suficienta pentru circulatia dintre cazan si tancul de acumulare .
Daca nu este puffer dar sunt mai multe pompe dupa cazan , se monteaza o butelie de egalizare presiuni , intre cazan si butelie , la fel , este suficienta doar pompa care se vede in imagine . Practic este doar o mica modificare a unui sistem obisnuit cu vana de amestec , introducandu-se acel Tdublu care reprezinta protectia primara a cazanului , vana de amestec fiind protectia secundara si finala in acelasi timp .
Bineinteles ca pe tur si retur se poate monta un schimbator de caldura cu serpentina sau in placi , nu-i asa , ca doar si un puffer cu serpentina sau un boiler cu serpentina sunt tot schimbatoare de caldura , cum de altfel afirma si domnul Florin mai devreme . Daca instalatia nu este foarte mare , pompa poate asigura si circuitul de incalzire , dar , ca toti ceilalti afirm si eu ca totul trebuie calculat foarte bine , ceea ce este destul de greu . Recomand macar un boiler , daca nu un puffer , in instalatie .
Nu va pot recomanda un cazan mare , indiferent de tipul de ardere , care sa functioneze mai mult fumegand , chiar daca as vrea .
Cu stima .

#4471
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lorki, on 22 decembrie 2015 - 12:15, said:

Salutare.
Pentru un spatiu de 300 mp am luat o liepsnele de 40 kw cu ventilator in eventualitatea ca-i dau si carbuni.
Am optat pentru acesata centrala din dorinta de a avea o autonomie crescuta si o instalatie simpla fara puffer si alte complicatii.
Foarte cumsecade vanzatorul,l-am terorizat cu telefoanele cat s-a montat agregatul.
Cosul initial l-am avut de 4 m si nu tragea coala de hartie aprinsa,ulterior am mai zidit 2 m si trage excelent.Pentru acest motiv apa in cazan nu urca mai mult de 65 grade dar dupa ce am modificat cosul urca fara probleme la 80-85 grade.Acesta a fost singurul incident cu acest tip de cazan din cauza tirajului.
Lemne nu am in prezent ci doar scandura de 40-50 ani din demolari.Cu aceasta scandura autonomia e de 10-12 ore,mai mult decat multumit.
E o centrala simpla dar foarte eficienta,cu lemn bun si eventual rumegus pentru umplerea spatiilor dintre lemne,tine cel putin 24 ore.
O sa revin cu detalii si dupa ce fac rost de carbuni !

:w00t:
Asteptam detaliile cu sufletul la gura...

#4472
cridaia

cridaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2008
Buna seara si Sarbatori Fericite !!!

am achizitionat un cazan Rendl HB30, cel din pozele atasate....imi poate da cineva o "manual sau carte tehnica" a acestui model, sau orice informatii legat de modul de functionare si descriere a cazanului ? ....nu as vrea sa fac vreo prostie in momentul in care il voi racorda la circuitul de incalzire.

Va multumesc anticipat si va doresc in continuare Sarbatori Fericite !!!!

Attached Files



#4473
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
Din ce se vede in poze: ai serpentina de racire pe lateral, iar in spate, in afara de tur/retur(cele cu diametru mare) se pare ca ai o serpentina pentru producerea ACM. Asta reiese si din ce scrie pe cazan, in poza 3. Desi personal nu vad benefica acea serpentina ptr producerea ACM instant, deoarece raceste cazanul.
Vad ca ai chiar inca 2 racorduri pe cazan, libere(cele cu dop), care pot fi folosite eventual sa legi boilerul ptr ACM  direct in cazan!

#4474
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 richi_e, on 28 decembrie 2015 - 11:32, said:

Din ce se vede in poze: ai serpentina de racire pe lateral, iar in spate, in afara de tur/retur(cele cu diametru mare) se pare ca ai o serpentina pentru producerea ACM. Asta reiese si din ce scrie pe cazan, in poza 3. Desi personal nu vad benefica acea serpentina ptr producerea ACM instant, deoarece raceste cazanul.
Vad ca ai chiar inca 2 racorduri pe cazan, libere(cele cu dop), care pot fi folosite eventual sa legi boilerul ptr ACM  direct in cazan!
@richi_e cazanul acesta era fabricat, din cate am citit si eu pe placuta din spate, sa functioneze si cu pacura(combustibil lichid) si in acest caz - preparatorul instant de apa calda functiona ca la o centrala pe gaz.
Oricum e de apreciat ca la 30 de ani de la fabricatie inca poate fi revandut .
Posted Image

#4475
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Ma bag si eu in seama cu a mea centrala Hoval fabricata in 1983. La mine functioneaza impecabil din 2010. in link e filmata mai mult automatizarea clapetei de tiraj, cine stie poate mai vine vreo idee cuiva. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u6dRbEzAy3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4476
cucumber

cucumber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.05.2007

 cridaia, on 27 decembrie 2015 - 23:07, said:

Buna seara si Sarbatori Fericite !!!

am achizitionat un cazan Rendl HB30, cel din pozele atasate....imi poate da cineva o "manual sau carte tehnica" a acestui model, sau orice informatii legat de modul de functionare si descriere a cazanului ? ....nu as vrea sa fac vreo prostie in momentul in care il voi racorda la circuitul de incalzire.

Va multumesc anticipat si va doresc in continuare Sarbatori Fericite !!!!


#4477
cucumber

cucumber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.05.2007
Iar m-am încurcat in butoanele astea . Ptr băiatul cu rendl-ul. Ti-am trimes pm.

#4478
cridaia

cridaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.09.2008

 andreilesan, on 29 decembrie 2015 - 10:00, said:

@richi_e cazanul acesta era fabricat, din cate am citit si eu pe placuta din spate, sa functioneze si cu pacura(combustibil lichid) si in acest caz - preparatorul instant de apa calda functiona ca la o centrala pe gaz.
Oricum e de apreciat ca la 30 de ani de la fabricatie inca poate fi revandut .
Posted Image
Cazanul nu a fost folosit aproape deloc....... nu am poze la indemana acum ca sa va arat starea lui interioara, dar nu este afumat deloc, samota, vata mineral sau garniturile de azbest sunt "imaculate". Pot garanta ca nu s-a facut foc in el mai mult de 10ori....asta a fost si motivul pentru care l-am cumparat in detrimentul vechimii lui.
Din dedictie, am inteles ca cele groase sunt tur/retur cu posibilitate (cred) de record pe partea stanga sau dreapta.
Cel subtire de sus din mijloc este alimentarea, iar cel de jos din mijloc este golirea.
Cele din lateral sunt de racire in caz de supraincalzire ....exista o serpentine care face acest circuit.
Ce nu prea stiu ce fac si cum se leaga, sunt cele doua "chestii" de sus din laterale..... Pareri ?
Pentru a fi mai concludente, pot face poza mai in detaliu sa ma lamuriti.

Multumesc,

#4479
cucumber

cucumber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.05.2007
Un cazan de 30 de ani care bate la fund multe cazane fabricate la ora actuala

#4480
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Am nimerit anul acesta niște lemne atât de păcătoase încât nici focul nu se atinge de ele ...
Attached File  MOV_0074.mp4   4.76MB   85 downloads

#4481
Lorki

Lorki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.02.2014
Referitor la liepsnele 40 kw lemn-carbune,ce am prezentat-o mai sus cu mult entuziasm.

    Am facut testul cu carbuni si nu functioneaza !!! Iar ce e mai grav,amabilul vanzator a suferit o brusca transformare dupa ce l-am informat ca-mi vreau banii inapoi si nu mai raspunde la telefon !

    Cum spuneam la 12-15 grade cu plus,cu scandura din demolari era ok,veni frigul,cu lemn bun la -2 grade,autonomia scade la 6 ore,temperatura spre calorifere 70 grade.Sa zic asa,un comportament similar unei centrale cu gazeificare fara puffer.Nimic spectaculos raportat la cantitatea de lemn pusa la o incarcare.

  Problema la carbuni e ca ard 15 cm sus iar distribuitorul de aer nu mai poate cobora spre cei nearsi din cauza stratului de cenusa ce ramane in urma arderii.Cazanul se raceste la 40 grade si dardâi in casa.Problema e ca trebuie scosi tot pe sus pe unde i-ai bagat ( o plăcere ) fiindca pe la cenusar e un spatiu foarte mic si nu se pot scoate.Cu lemn cenusa foarte putina cade in cenusar dar la carbuni avand in vedere ca aproape cat bagi atat scoti,nu are unde sa curga asa cantitate !Pacat de reclama mincinoasa,o sa fac plangere la OPC si o sa dau vanzatorul in judecata pentru recuperarea banilor 8400 lei!



#4482
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ce dimensiuni au carbunii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate