Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4051
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Domnule Mario,ambele situatii sunt ok,0,2 bar nu este de bagat in seama.Oricum majoritatea pieselor din instalatie sunt facute sa reziste la minim 6 bari,iar supapele descarca la 3 bari,pentru ca majoritatea cazanelor sunt facute sa lucreze la ...4 bar,desi sunt testate la minim 6 bar.
Important este ca vasul de acumulare sa fie calculat bine si putin supradimensionat pentru ca uneori mai supraincalzim cazanul fara sa vrem.
In instalatie vom avea aceeasi cantitate de apa,indiferent de marimea vasului de expansiune,care daca este mai mare nu-i bai,mai mic sa nu fie.

Domnilor,multi dintre noi nu folosim corect gramatica limbii romane si mai gresim cand scriem.
Suntem la un forum de instalatii termice.Am vazut mesteri in diverse meserii care nu vorbeau corect,ei si,?!!!Erau asi in meseria lor.
Daca ar fi sa analizam  cum scrie fiecare...ar ramane forumul gol.
Cu toata stima.

Edited by gi0, 24 February 2015 - 00:48.


#4052
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
domnule gio...ne contrazicem pe vase de expansiune cu nu pe vase de acumulare...cu respect

#4053
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Corect domnule,am corectat.Ati vazut?Toata lumea greseste.
Va certati degeaba,nu fac referire numai la d-voastra.
Se repeta lucruri deja spuse si se ajunge la jigniri.Urat,foarte urat.
Cu stima.

#4054
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Mario, e fix ca tine, eu imi cer scuze ca am glumit cu tine si ca l-am atras si pe Florin in aceasta capcana.
Deh, plina lumea asta de glumeti. Unii din noi mai sar si gardul.

Edited by parintele, 24 February 2015 - 01:06.


#4055
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
parinte>... e misto metoda ta de a iesi invingator ...aceea de ,,cel mai destept cedeaza"  , dar tocmai asta ma ingrijoreaza....unii utilizatri care incearca se invete ceva de aici o sa iti dea dreptate si asta nu e bine deloc...si app ....cred ca discutiile aste ar trebui mutate la ,, vase de expansiune"...aici am cam fost of topic , chiar daca discutiile au fost constructive..

#4056
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Mai mario, eu sper doar atat.
Ca oamenii care citesc aici, in afara de unii care nu vor sa aiba habar de instalatii si doar cer un sfat, in rest sunt oameni care au suficienta minte si auficient timp/interes incat sa incerce sa inteleaga ceea ce citesc pe aici.
Si sper ca acesti oameni sa inteleaga ceea ce trebuie sa inteleaga din posturile noastre....daca ei inteleg si aleg una din cele 3 variante posibile, atata rimo cat dimensioneaza corect vasul, torul e in regula, nu vor avea probleme si vor alege in cunostinta de cauza, pe baza.unor argumente, pt oricare din variante exista argumente.

Eu pledez pt. a intelege de ce fac asa si nu altfel.

Mai departe, tu favi cum vrei, intelegi cat vrei si cat poti, ai anumite pareri...nu e vorba de castigat ca eu nu castig nimic, nu imi ridica nimeni statuie si n traiesc mai bine ca am "castigat" sau nu o disputa cu cineva...
Am insistat pt ca esti un om de treaba si esti meserias, daca tu crezi altceva si esti convins ca ai dreptate mai departe eu nu am treaba sa iti achimb tie o parere asa ca renunt, nu are niciun rost.

Nu e aroganta deci, nici altceva de genul asta, our si simplu am spus de 3.ori o chestie, cine.a inteles parerea mea sa.fie sanatos, cine nu sau are alta parere la fel ba mai abitir, n-am nimic de impartit cu absolut nimeni.
Deci sanatate si eu merg mai departe, daca si cand voi mai avea ceva de spus o voi face, chjar cu riscul de a mai si gresi.

#4057
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postmaryo_instal, on 19 februarie 2015 - 20:53, said:

.....  as vrea sa vad unul mergand!....io zic ca o dovada ar face cat 1000 de presupuneri ...faceti voi unul si ma kemati si pe miine sa il vad...
Uite un cazan/soba destinata ca sursa principala de incalzire pt o casa de 155 mp, parter IPAT, mansarda calorifere cu functionare prin termosifonare, este cu gazeificare, registru cu functionare in condensatie, are cuptor alb, bancuta incalzita, etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WxQTRtAcTjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmaryo_instal, on 19 februarie 2015 - 20:53, said:

..... se face transferul atat de bine incat gazele pe cos ating temperaturi sub 100...hai mai sa fim seriosi!!!....pe buneee!!!
Pe bune... ca in momentele de ”varf” am masurat temperatura la cos de 50*C (in focar sa ”invart” in jurul valorii de 900*C). Cand ai drum prin zona Fagarasului esti invitat sa vezi ”minunea” si sa faci ce masuratori doresti. O singura conditie: sa postezi rezultatele testelor si aici pe forum, poate mai ajuta si pe altii.

Attached Files



#4058
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Ca sa glumim putin, condensatie am si eu la viadrus...aveam o butelie de gaz cu.robinetul bulit si vreo 2uni m-am chinuit sa o golesc aprinzand focul in cazan cu ea...in 2 minute faci cazanul leoarca.

#4059
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
La rugamintea unui user pe PM mai atasez doua poze cu cazanul/soba prezentate anterior.

Attached Files



#4060
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Frumos.. felicitari!!!!

#4061
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
...interesant...deci la acel schinbator registru se refereau useri cant vorbeau de radiator de fonta zidit...am inteles... banuiesc ca acel zid este neterminat , dar el imbraca acel registru...fumul spala registrul  de sus in jos? pune ceva poze si cu principiu de ardere ...foloseste flacara rasturnata?....

#4062
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ca sa ramanem totusi in aria cazanelor,atasez un link in care domnul Maryo poate vedea constructia unui astfel de agregat de la inceput pana la sfarsit.
Dau si un exemplu,prin prisma opiniei unui privitor din afara acestui domeniu.Registrul poate fi facut din teava de fier sau inox,sau poate fi unul din fonta ca si cel folosit de noi in casa.Garniturile nu se vor arde atat timp cat radiatorul are apa in el.Domnul Mario,veti observa ca focarul este separat de camera cu registru,comunicarea intre acestea facandu-se la partea superioara a focarului,formand impreuna un clopot.Gazale fierbinti ies din focar pe sus,spala registrul de sus in jos racindu-se,si apoi,pe la partea de jos,prin calea lunga,parasesc clopotul si se indreapta spre cos,in cazul acestui model.Alte modele pot avea dupa clopotul cu schimbator fumuri sau un alt clopot,bancuta incalzita....Diversitatea este uriasa,in comparatie cu modelele metalice .
Veti observa si un sibar pentru calea directa,folosit doar pentru usurarea aprinderii in acelasi timp incalzindu-se si cosul mai repede,deci un tiraj mai bun.
La fel de bine ,veti observa ,undeva in camera legaturile pentru IPAT.
Atasez si o poza cu o mica explicatie,asa cat am putut eu pricepe pana acum,pentru a intelege mai usor constructia agregatului.
Vizionare placuta.
http://stove.ru/inde....php?lng=&rs=85

Attached Files


Edited by gi0, 27 February 2015 - 15:37.


#4063
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmaryo_instal, on 27 februarie 2015 - 11:47, said:

...interesant...deci la acel schinbator registru se refereau useri cant vorbeau de radiator de fonta zidit...
Nope, acela este un schimbator construit din otel.

Cand ne refeream la radiator de fonta, discutam de radiator de fonta.
Adica asa (cazanul domnului Ciobimar).

[ http://img833.imageshack.us/img833/5816/hbrn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4064
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Domnule Mario,nu inteleg de ce nu intrati pe topicul dedicat sobelor,veti gasi acolo explicatii cat nu puteti duce Posted Image .
Cu stima.
http://forum.softped...se-sobe-focare/

Edited by gi0, 27 February 2015 - 15:54.


#4065
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ma iertati ca intervin iar.Nu s-a specificat ca agregatul din imagine este cu ardere superioara.
Ii indrum pe cei interesati sa intre pe topicul dedicat cazanelor si sobelor de zidarie,unde vor gasi agregate cu toate tipurile de ardere.
Este prea vast domeniul pentru a face o prezentare doar in cateva cuvinte.
Imi cer scuze moderatorilor pentru postarile off topic.
Cu stima.

#4066
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postgi0, on 27 februarie 2015 - 18:10, said:

Ma iertati ca intervin iar.Nu s-a specificat ca agregatul din imagine este cu ardere superioara.
Cel din imaginea postata de dumneata Posted Image
Caci imaginea anterioara acelui post (cel cu cazanul domnului Ciobi) este cu ardere inferioara Posted Image

#4067
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Corect.Multumesc pentru interventie,este bine venita,pentru a nu crea confuzii.
Stiam ca domnul @ciobimar are un cazan deosebit,cu ardere inversa.

Si sunt sigur ca domnul @mario isi poate da seama  singur,din imagini,care este radiator de fonta si care este unul confectionat din teava de otel.
Idea plecase de la un schimbator de caldura in soba de zidarie,indiferent de materialul din care este confectionat.
Cu stima.

Edited by gi0, 27 February 2015 - 19:25.


#4068
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
da akama ...am vazut ca e din otel ....intrebam daca si caloriferul de fonta se monteza la fel....dar imaginea postata de tine face cat 1000 de cuvinte...si da..am sa intru pe forumul dedicat sobelor....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate