Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#3349
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Hai ca sunteti de mare exceptie, am ras aici mai tare decat la "La instalatorul fierbinte"
PS. Lichidul ala de parbriz la 1 leu/litu' in niciun caz nu rezista la -30 grade, abia daca rezista la -15-(-10) grade.

#3350
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si are punct de fierbere la 80-85 grade plus ca ii nitel inflamabil gazul rezultat la fierbere. Misto sa aiba aerisitorul fix in camera centralei.

Attached Files



#3351
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 08 octombrie 2014 - 15:00, said:

La saramura sa pui si niste foi de dafin si piper, sa stii o treaba, iese o muratoare de radiatoare de prima clasa...

Amu, daca dumneata stii si cate foi de dafin si piper trebuie, atunci inseamna ca e treaba buna Posted Image

Io ma limitez doar la sare ca la aia stiu procentu' si inghetu' Posted Image

#3352
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Bre chelule, probabil.ai observat ca si eu sunt roman la multe faze dar chiar sa bagi sare in pompe si radiatoare, cel mai sigur de otel (un sarman care n-are 100 de lei pt 20 de litri de.antigel, clar nu isi ia aluminiu de 50 lei elementul..)...parca e cam mult chiar si pt un roman neaos...
Pesemne trebuie sa fii ruman ca sa apelezi la d'astea...
Una e ce.faceau niste romani pe vremuri, cand multe nu faceau 2 lei, sau nu se gaseau, samd...si alta e ca azi cneva sa bage zeama de muraturi in instalatie pentru ca nu ingheata...

#3353
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013
Buna ziua,

Legat de antigel... Tocmai ce am cumparat 30KG de antigel concentrat pentru instalatia mea, incompleta, urman sa il diluez cu apa distilata, primita gratis de la aceiasi firma. Imediat ce am ajuns acasa am inceput sa experimentez. Am facut trei solutii cu urmatoarele rapoarte de amestecare:
1. 1:1,63 rezultat aprox 90% din volum inghetat; din fisa tehnica rezulta temperatura de inghet -20C    
2. 1:1,45 30% inghetat (mica posibilitatea de a se face dop pe teava in caz real);  -22C  
3. 1:1,33 rezultat aprox 0% inghetat; -24C

Ca si recipiente am folosit sticle de 0,5L. Pe post de camera climatica am folosit congelatorul, pt masuratori am folosit termometru cu fir. Temp in congelator este intre -18C si -20C.
La momentul la care am cumparat antigelul le-am spus de experimentul pe care vreau sa il fac si au spus ca nu este concludent. Mie mi se pare foarte concludent. Voi ce parere aveti???
Voi pentru ce temperaturi minime v-ati pregatit agentul termic?

Multumesc pentru raspunsuri!

#3354
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Antigelul are proprietatea de a unge. In seri geroase  lasi pompele pe 0 (sa mearga mereu) si ai rezolvat cu inghetul.

Eu nu folosesc antigel.

#3355
nicutz

nicutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2006
<flame>Daca pui solutia lui cheluaka... cu siguranta ai nevoie si de o tuica ! Sa te tii caldura ! Posted Image </flame>

#3356
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da ce mai faci cu tuica ? Tuica este buna cind este ger si nu cind cazanul da prea multa caldura. Sau ce ai vrut sa spui in postul anterior ?

#3357
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postnicutz, on 09 octombrie 2014 - 22:11, said:

<flame>Daca pui solutia lui cheluaka... cu siguranta ai nevoie si de o tuica ! Sa te tii caldura ! Posted Image </flame>

Uite ca si la cate 1500-2000 de litri de astfel de solutie, tuica nu a fost necesara ... Cred ca undeva ai gresit in calcule Posted Image

#3358
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Probabil tuica era pt curaj...
Acuma serios, chelu si restul care mai aveti.experienta cu viadrusul, o schema pentru montarea acesteia, care sa aiba toate accesoriile de siguranta samd...imi puteti da si mie?
Eu teoretic.mai stiu una, alta, dar sumar ca in facultate am studiat alte instalatii , cu astea civile n-am legatura..iar experienta oractica e zero barat.

Am 2 coloane separate pe 2 jumatati.de casa..plecare cu ppr 25, una de vre 8-9 m cu 3 intepaturi p camera tehnica, baie , dormitor...cealalta vreo 5 apoi stanga vreo 8m si acolo calorifer sufragerie si 3 m spre dormitor mic din coloana...
Plecarile spre radiatoare pe reductii la ppr 20.
Tot ingropat deci nu merge schimbat nimic.

Mai trebuie sa trag spre boiler care e la vreo 3 metri, dar sus, adica mai urc 2 metri liniari, si eventual sa mai urc in mansarda o coloana, sau 2, tot asa pe 2 coloane.separate ca sa fie.mai simplu de gesionat...

Cum le jonctez pe toate 4 sau 5 , distriuitor, t-uri sau cum...pe ce.kucrez in camera centralei, cu sau merge fier ca e mai ieftin?
As avea niste teava galvanizata de 1 tol, nu stiu cum e pe dinauntru, cum scap de evetuala rugina?merita sa ma chinui sa dau filete sau mai bine cumpar noua?asta dc aleg fier si nu cupru...

Cand aveti vremesa ajutati un biet coleg ca face de rusine tagma inginerilor , astept oarece ajutor, raman dator.
Instalatoeul meu n-are scoala, stie sa insire tevi dar cu peoiectarea nu prea le are, se bazeaza.pe.experienta si cam atat iar cazane.pe lemne nu prea.cred ca a instalat destule...ma bazez.pe.el la pys canepa si lipit cupru dar nu as.vrea.sa.ma las pe.mana lui, vreau sa stiu ce.sa.cer...posibil sa o montez eu dc mi-e totul clar, mai vedem...

#3359
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Frumos ar fi sa bagi coloanele intr-un distribuitor confectionat din teava de 3". Varianta ieftina ar fi sa folosesti teuri zincate de 2". Dar cum ai multe coloane, este posibil sa arate cam urit cu teuri de 2". Cam greu niplezi 4-5 teuri zincate care sa fie si drepte.

Scheme pentru legarea centralei sunt mai multe.
- Varianta mai ieftina ar fi o singura pompa pe retur urmata de o vana termostatica cu 3 cai. La varianta asta boilerul vine legat ca si un radiator, adica in paralel cu restul instalatiei. Cind merge caldura, merge si boilerul.
- Varianta mai scumpa este cu 3 pompe. O pompa mica de bypass care trage din turul cazanului si baga apa in retur. Dupaia pe retur vine un teu si in el bagi 2 pompe cu clapete de sens pe refulare. Una pentru boiler si alta pentru instalatie.

Daca sa fie pe cupru sau pe fier, totul depinde de citi bani dispui. Pe cupru este mai usor de lucrat si este si estetic, dar fireste, este un pic mai scump.

#3360
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Pentru distribuire, cum a spus si tizu, un distribuitor homemade este ok.

Ca si instalatie, depinde de ceea ce doresti.

Adica, daca exista UPS si etc atunci se poate vas inchis cu supapa de siguranta.

Daca nu exista UPS, eu as alege un vas de expansiune deschis, pozitionat independent de pompa.

Adica, la iesirea din centrala as monta 2 teu (tur/retur) si acestea le-as duce in vasul de expansiune. Atunci cand cade curentul, as avea circulatie in termosifon prin vasul de expansiune, si deci o racire a centralei (daca vasul este dotat si cu flotor conectat la reteaua de apa curenta atunci este si mai bine).

Este pacat ca te-ai grabit cu conductele acelea, astfel o sa fie nevoie de o pompa destul de serioasa Posted Image

Cel mai bine ar fi o schita a casei cu traseurile caci o poza face cat 1000 de cuvinte.

#3361
nicutz

nicutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2006

View Postcheluakame, on 10 octombrie 2014 - 00:08, said:

Uite ca si la cate 1500-2000 de litri de astfel de solutie, tuica nu a fost necesara ... Cred ca undeva ai gresit in calcule Posted Image

Fiecare cu solutia lui. Posted Image

Acum serios. A folosit cineva prafurile alea de se pun prin centrala ca sa o curete ? La mine de exemplu, tot Viadrus U22, s-a depus in partea de jos, in cenusar, o gramada de mizerie si e cam inghesuiala mare sa o curat bine. Chiar deasupra tavii. Vreo sugestie ?

Edited by nicutz, 10 October 2014 - 15:49.


#3362
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ce mizerie? Este gudron? Daca da, spaclu si perie. Cam nasol dar asta e! Ai ars in ea plastice sau lemn verde?

O alta solutie sa arzi ceva timp lemn FOARTE USCAT sau brichete si poate se curata singura.

#3363
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postnicutz, on 10 octombrie 2014 - 15:48, said:

Fiecare cu solutia lui. Posted Image

Acum serios. A folosit cineva prafurile alea de se pun prin centrala ca sa o curete ? La mine de exemplu, tot Viadrus U22, s-a depus in partea de jos, in cenusar, o gramada de mizerie si e cam inghesuiala mare sa o curat bine. Chiar deasupra tavii. Vreo sugestie ?
Cum functioneaza aceste prafuri?

Datorita compozitiei, acestea ard complet la temperaturi ridicate.

Acelasi efect au si lemnele uscate, brichetele de rumegus, cartoane, etc.

Posibila smoala de care spui sa fie asa cum zice si alex, din cauza plasticelor. Daca focul nu arde intensiv, plasticul se va topi si va curge in cenusar.

Pentru a scapa, se poate face focul in cenusar cu lemne uscate.

#3364
nicutz

nicutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2006
Am ars in ea cam tot ce arde ! Dupa vreo 36 de ani petrecuti la bloc si fara sa am habar de sobe, centrale si alte asemenea, am ajuns sa fac focul in centrala si va dati seama cam ce am putut arde ! Tot ce arde ! Metalul il adunam a doua zi ! Posted Image I-am dat si "liniute" la peste 100 de grade ! Dar saraca centrala parca m-a inteles ca sunt dus cu pluta si a rezistat eroic ! Si instalatia de asemenea ! Noroc ca am prevazut toate acestea si i-am pus elemente de siguranta, ABS, airbag, alea alea....dar dupa un timp am mai crescut si normal ca trebuie sa repar ce am stricat !

Prafurile alea le-am vazut pe la magazine la galetuse de 1kg, cica il pui peste jar si curata depunerile....cateva lingurite din cand in cand ....dar buna ideea cu foc in cenusar ! Multumesc frumos !Posted Image

P.S. Sa stiti ca chiar am citit pe un forum de lichid de spalat parbriz in instalatie, nu e ideea mea....si unii dintre voi sunteti useri activi pe acolo....Posted Image

#3365
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Praful respectiv am folosit si eu la cazanul meu viadrus,se pune pe jar incins 4 linguri si arde ca si praful de pusca Posted Image ,iar dimineata pe peretii cazanului se formeaza un fel de basici care se poate indeparta cu usurinta cu peria de sarma.

#3366
ardelean73

ardelean73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2013
Am facut niste poze cu centrala mea. Functioneaza cu TA si merge f.bine,mai trebuie sa-i montez un boiler pt. apa calda.Instalatia am facut-o eu,m-am inspirat dupa schemele facute de Florin71Skoda si dupa sfaturile lui si tin sa-i multumesc pe aceasta cale.Centrala am folosit-o o iarna si sunt multumit de cum functioneaza.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate