Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#3259
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cel mai bine ar fi sa o bagi cu o pompa. Fie una manuala, fie una submersibila cu care sa tragi dintr-o galeata de lavabila. Sau cu o pompa de hidrofor, dar fara vas de expansiune.
Incarcarea "pe tur" nu prea merge daca nu sti ce sa faci. Daca instalatia a fost incarcata cu apa, trebuie sa te duci la fiecare radiator, sa inchizi robineti de tur/retur si sa golesti fiecare radiator in parte pe la retur sau pe la dop. Dupaia cu o pilnie sa umpli fiecare radiator in parte prin locul unde este montat aerisitorul manual (pe care-l dai jos)

Orice varianta alegi, tot va trebui sa golesti fiecare radiator in parte. Le deschizi la toate aerisitoarele manuale ca sa prinda aer si desfaci la fiecare in parte robinetul de retur ca sa curga apa intr-un lighian.

#3260
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
revin cu intrebarea  de baraj , in conditiile in care nu o sa reusesc sa sudez orlan de 40 de kw. Fonta  sau otel (tabla , fier)? exista ceva chichite pe care ar trebui sa le stiu la achizitie unui cazan din acesta? am vazut ca la otel au un fel de fum adica 2 cai de fum , pe cand la fonta din cazan direct prin acele mici lacasuri dinrect afara. Care ar avea o autonomie mai mare?  pot pune carbuni in ambele?  impreuna cu lemne? ca durata de viata care ar fi mai buna? si ca ...consum .

La Orlan consumul era undeva la 2 tone pe luna, la Junkers cea pe carbuni  in jur de 5 tone pe iarna amestecat lemne cu carbuni , problema era ca se incarca pe sus si dadea mult fum  de aceea vreau sa o schimb ,. O s o pun in solar:))

exista by pass, pompe 2., vana cu 3 cai , termostate  etc etf ....

Edited by chiperr, 29 August 2014 - 08:50.


#3261
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 29 august 2014 - 07:14, said:

Cel mai bine ar fi sa o bagi cu o pompa. Fie una manuala, fie una submersibila cu care sa tragi dintr-o galeata de lavabila. Sau cu o pompa de hidrofor, dar fara vas de expansiune.
Incarcarea "pe tur" nu prea merge daca nu sti ce sa faci. Daca instalatia a fost incarcata cu apa, trebuie sa te duci la fiecare radiator, sa inchizi robineti de tur/retur si sa golesti fiecare radiator in parte pe la retur sau pe la dop. Dupaia cu o pilnie sa umpli fiecare radiator in parte prin locul unde este montat aerisitorul manual (pe care-l dai jos)

Orice varianta alegi, tot va trebui sa golesti fiecare radiator in parte. Le deschizi la toate aerisitoarele manuale ca sa prinda aer si desfaci la fiecare in parte robinetul de retur ca sa curga apa intr-un lighian.

SAlut,

Instalatia este goala, dar nu este completa (nu am montat toate caloriferele). Din cele 7 calorifere care sunt in casa nu am montate decat doua.
Incaracarea o voi face in cel mai inalt punct al instalatiei sau din anexa unde este montata centrala (la parter)? Pe tur sau pe retur?
Poti sa imi descri etapele exacte. Multumesc mult de tot si scuze pt insistenta, dar treb sa fac singur aceasta operatie.

#3262
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai pompa submersibila cu care sa incarci instalatia ?
Sau o incarci cu pilnia ?

--
Ce centrala ai, ce marime au radiatorele montate, citi litri de antigel ai si la ce temperatura scrie pe el ca rezista.

#3263
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View PostMariusr13, on 29 august 2014 - 08:56, said:

SAlut,

Instalatia este goala, dar nu este completa (nu am montat toate caloriferele). Din cele 7 calorifere care sunt in casa nu am montate decat doua.
Incaracarea o voi face in cel mai inalt punct al instalatiei sau din anexa unde este montata centrala (la parter)? Pe tur sau pe retur?
Poti sa imi descri etapele exacte. Multumesc mult de tot si scuze pt insistenta, dar treb sa fac singur aceasta operatie.
Incarcarea si golirea instalatiei se face prin cel mai de jos punct al instalatiei, pe retur.
Treaba cu incarcarea pe jos, este buna pentru a preveni acumularea,  pungilor de aer in instalatie.

Edited by leomagic44, 30 August 2014 - 04:54.


#3264
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 29 august 2014 - 13:01, said:

Ai pompa submersibila cu care sa incarci instalatia ?
Sau o incarci cu pilnia ?

--
Ce centrala ai, ce marime au radiatorele montate, citi litri de antigel ai si la ce temperatura scrie pe el ca rezista.

Am o pompa submersibila prin vibratii. Cu pompa asta as vrea sa fac incarcarea, incet dar sigur (nu prea are debit mare). Am o centrala Gobe Soliterm de 30KW (27L de lichid intra in ea), doua calorifere de 1,2 m montate deocamdata la etaj. ANTIGEL CONCENTRAT PT CENTRALE TERMICE - 32°C am 40 KG pe care il voi prepara cu apa demineralizata sa ajunga la -20 °C .

Multumesc pentu raspunsuri!

#3265
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La un calcul sumar ai nevoie de ~55 litri de solutie, plus ce-ti mai intra in vasul de expansiune. De marimea vasului de expansiune am uitat sa intreb citi litri are, pentru ca nu banuiam ca este vorba de o centrala pe lemne.
Esti cam la limita cu antigelul deoarece banuiesc ca-l poti amesteca cu maxim 15 litri de apa ca sa ajunga la -20grd si in cazul asta o sa ai solutie doar pentru centrala, tevi si radiatoare, dar nu si pentru vasul de expansiune. Eventual il faci la -15 sau mai cumperi inca un bidon de antigel.

Incarcarea se poate face prin spatele centralei, pe la robinetul de golire. In spatele centralei, undeva la baza centralei, in partea stinga, ar trebui sa existe un stut de 3/4 unde in mod normal trebuia montat un robinet de golire. Acolo poti cupla pompa cu vibrati ca sa-ti incarci instalatia.

#3266
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 01 septembrie 2014 - 09:09, said:

La un calcul sumar ai nevoie de ~55 litri de solutie, plus ce-ti mai intra in vasul de expansiune. De marimea vasului de expansiune am uitat sa intreb citi litri are, pentru ca nu banuiam ca este vorba de o centrala pe lemne.
Esti cam la limita cu antigelul deoarece banuiesc ca-l poti amesteca cu maxim 15 litri de apa ca sa ajunga la -20grd si in cazul asta o sa ai solutie doar pentru centrala, tevi si radiatoare, dar nu si pentru vasul de expansiune. Eventual il faci la -15 sau mai cumperi inca un bidon de antigel.

Incarcarea se poate face prin spatele centralei, pe la robinetul de golire. In spatele centralei, undeva la baza centralei, in partea stinga, ar trebui sa existe un stut de 3/4 unde in mod normal trebuia montat un robinet de golire. Acolo poti cupla pompa cu vibrati ca sa-ti incarci instalatia.

Vasul de expansiune este de 24 L. Un calcul facut de cei de la care cumpar antigelul este ca pt -20gr am raportul de 1:1,63 (antigel:apa). OK, multumesc pentru sfaturi

#3267
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poate ca 0,63 apa la 1 litru de antigel. In nici un caz 1,63.

Daca antigelul tau este la -32 si mergem pe ideea ca la un raport de 1:1 se injumatateste, ar fi la -16 grd daca-l amesteci cu 40litri de apa (ca acum ai 40 litri de antigel). Ori tu daca-l amesteci cu 1,63 apa, vine de fapt amestecat cu 65 litri de apa. O sa ai mai multa apa decit antigel.

Sau ma incurc eu oare in rapoarte ?

Vezi ca pe eticheta lipita pe bidon ar trebui sa scrie la ce temperatura rezista in combinatie de de 1/2 si in combinatie de 1/3. Sau ceva de genul asta.

Cam mic vasul de expansiune fata de puterea centralei.
In vas mai intra ~15 litri de apa. Ai nevoie de ~70 litri de solutie ca sa-ti incarci instalatia la ~1,5bar.

#3268
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 01 septembrie 2014 - 18:19, said:

Poate ca 0,63 apa la 1 litru de antigel. In nici un caz 1,63.

Daca antigelul tau este la -32 si mergem pe ideea ca la un raport de 1:1 se injumatateste, ar fi la -16 grd daca-l amesteci cu 40litri de apa (ca acum ai 40 litri de antigel). Ori tu daca-l amesteci cu 1,63 apa, vine de fapt amestecat cu 65 litri de apa. O sa ai mai multa apa decit antigel.

Sau ma incurc eu oare in rapoarte ?

Vezi ca pe eticheta lipita pe bidon ar trebui sa scrie la ce temperatura rezista in combinatie de de 1/2 si in combinatie de 1/3. Sau ceva de genul asta.

Cam mic vasul de expansiune fata de puterea centralei.
In vas mai intra ~15 litri de apa. Ai nevoie de ~70 litri de solutie ca sa-ti incarci instalatia la ~1,5bar.

Iata o parte din mailul primit de la cei de unde am cumparat antigelul:
"Pentru un volum total al instalatiei de 70 litri , prin diluarea volumetrica a antigelului concentrat pt centrale termice cu apa distilata sau demineralizata de 1 : 1,63 p. apa , punctul decongelare atins este de ( - 20 °C ),  si  veti avea nevoie de aprox. :   45  Litri apa demineralizata + 35 kg antigel concentrat pt centrale termice ( 27 litri ) .

  Daca mai aveti intrebari, nu ezitati sa ne contactati pentru clarificari referitoare la acest produs."
Am sa fac un experiment: am sa prepar intr-o sticla de o jumatate de litru solutie, conform cu raportul dat de ei si il voi baga la congelator, unde sunt aproximativ -18gr. Am sa vad daca dupa cateva zile va ingheta ori nu.
Multumesc pt raspuns.

#3269
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postromiku, on 27 august 2014 - 20:38, said:

Buna ziua,...
Sper sa nu te superi pe mine...
O greseala am descoperit privind pozele: racordul de cos trebuie sa faca 135 grade la intilnirea cu peretele, nu 90 grade cum e la tine (aceasta "problema" am intilnit-o acum ceva ani la centrala de la scoala si pina n-a revenit firma montatoare sa modifice, nu urca apa). Adica, fumul trebuie " sa urce" catre cos. Cum este acum nu iti va trage centrala asa cum trebuie (meseriasii sa ma contrazica).
Foarte frumos pare lucrat la tevarie. S-o stapinesti sanatos!

Cam asa...(vezi poza)

#3270
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmihalexmihalex, on 03 septembrie 2014 - 20:23, said:

Cum este acum nu iti va trage centrala asa cum trebuie

Depinde de tirajul disponibil al cosului. Am vazut montaje unde existau si cate 2 imbinari la 90 grade si nu au fost probleme.

Si ar mai fi si chestia cu sobele, acolo fumul intalneste mult mai multe schimbari de directie (asa zisele "fumuri") si tot exista tiraj.

#3271
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca zici tu, eu nu te contrazic. Poate, insa, te referi ca-n poza de mai jos...

#3272
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmihalexmihalex, on 04 septembrie 2014 - 18:21, said:

Daca zici tu, eu nu te contrazic. Poate, insa, te referi ca-n poza de mai jos...

Nu, ma refer ca la 50 cm dupa iesirea din centrala venea primul cot la 90. Urca 1 metru si apoi era cel de-al doilea cot la 90 cu conectare in cos.

Dupa cum am spus, la sobe exista "fumuri" de 3-4 metri lungime si tot are tiraj. Important este si cosul.

Daca dumnealui de la etajul 2-3 il va ridica pana peste etajul 4, deja discutam de un cos de minim 4.5 metri inaltime.

Edited by cheluakame, 04 September 2014 - 19:30.


#3273
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
La apartamentul socrilor mei (tot la 2) firma montatoare a tinut mortis sa faca acea urcare, n-a acceptat sub nicio forma racord drept. Au muncit un pic sa faca gaura in zid insa rezultatul  a fost pe masura: cazanul "duduie".
La mine (stau la casa) am montat cazanul in beci si la fel si cu urcusul (aceeasi firma) iar condensul este o povestire stiintifico-fantastica despre care citesc doar pe  forumuri...

#3274
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ma rog, dam din una in alta.
Pana la urma nu vad ce legatura ar avea condensul cu inclinatia racordului de legatura.
Unul este generat strict de racirea gazelor de ardere, iar celalalt influenteaza pierderea de sarcina aferenta traseului de evacuare ...

#3275
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postmihalexmihalex, on 04 septembrie 2014 - 19:45, said:

La apartamentul socrilor mei (tot la 2) firma montatoare a tinut mortis sa faca acea urcare, n-a acceptat sub nicio forma racord drept. Au muncit un pic sa faca gaura in zid insa rezultatul  a fost pe masura: cazanul "duduie".
La mine (stau la casa) am montat cazanul in beci si la fel si cu urcusul (aceeasi firma) iar condensul este o povestire stiintifico-fantastica despre care citesc doar pe  forumuri...
Chiar sunteti simpatic..si daca faceti o coborare pana la baza centralei si apoi intoarceti si il legati la cos tot trebuie sa functioneze daca are tiraj destul,
Iar poveste cu condensul la fel de haioasa,,,
Toata lumea se lupta pentru randament ,adica sa iasa gazele cat mai reci ,
Sa se foloseasca in totalitate de temperatura gazelor de ardere, nu sa o piarda pe cos ,
Si din aceasta cauza uneori se ajunge la granita cu condensul, daca nu sunt calculate corect agregatul si cosul..
Dar daca scoti 350*C pe cos, aveti dreptate nu ai cum sa ai condens niciodata...

LEGATURA de 45* are intradevar un rol de a nu  permite sa stea si a se aduna depunerile,la intrarea in cos..

Edited by ciobimar, 04 September 2014 - 20:09.


#3276
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@romiku: instalatorul tau nu a vazut destule ;)
Mie mi sa topit PPR de 40mm, la o mica pana de curent! In conditiile in care exista si o oarecare termosifonare...Daca teava de cu e scumpa, merita sa faci un pis de efort fizic si sa dai niste filete la teava galvanizata...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate