Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#3223
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
Va multumesc foarte mult. Ramine deci in dezbatere distanta dintre cele 2 intrari in cos. O sa.l caut pe cel care mi.a facut soba. (incet incepe sa dispara meseria asta - sunt foarte rari prin zona sobarii).
Despre service.ul postgarantie la ferroli si viadrus stiti ceva?

#3224
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din cite vad eu, cazanul si teracota sunt la acelasi nivel. In cazul asta cred ca o sa ai nevoie de sibar ca sa poti inchide cosul la teracota (sau la centrala). Daca erau la nivele diferite era alta poveste.
Cunosc destule cazuri in care intr-un cos sunt bagate 2 teracote, dar una la parter si alta la etaj. Pe vremuri si la unele blocuri existau cosuri de fum si erau cuplati cite 2 intr-un cos, dar era cuplat etajul 1 cu etajul 3 si etajul 2 cu etajul 4 ca sa existe distanta. Cunosc si caz in care centrala pe lemne este in pivnita si teracote la parter si etaj si cind mergea centrala pe lemne scoteau fum teracotele si a trebuit montat sibar pe teracote. Probabil ca nu era construit corect cosul.

#3225
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
Putina diferenta este din start deoarece placa magaziei este sub placa casei cu vreo 20 - 30 cm. Centrala are cam 1,30 m, cu panta cosului spre cosul de caramida.... ies in jur de 2 m. Cosul sobei stiu ca e cam la 2,2 m din casa masurat deci mi-ar iesi o diferenta intre ele de cam 50 cm.
Clapeta aia (sibarul) ala trebuie sa fie pe interior, nu? Adica in casa? Asta m.ar cam deranja..... nu prea mai e loc de lucru acolo.....

Attached Files



#3226
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua.
Am reusit sa ajung acasa pentru doua saptamani.Am gasit cazanul plin de ...zmoala arsa.Cazanul este viadrus pe lemne,dar folosesc si carbuni.
L-am curatat usor,inclusiv calea de fum,pana cand am eliberat si canalele dintre cela patru cai.A trebuit sa desfac si capacul din spate ,nu mai lucra bine sibarul.
Dupa ce am terminat operatiunea a facut doamna mea foc cu crengi taiate de la pomi si trandafiri.A umplut iar cazanul de zmoala,dar l-am incins bine cu carbuni si s-a mai curatat.
Am curatat si baza cosului,eu am schiedel.Am gasit zgura pana la nivelul usii de curatare,si ,surpriza,corpul unei pasari.Banuiesc ca era o bufnita cazuta pe cos.
Am instalat acel dispozitiv de inox si pot spune ca arderea este mai buna,mai curata.Nu se poate folosi cu usita pe lant ptr ca la un moment dat,aerul care intra pe jos este mai mult decat cel care iese pe cos.Rezultat...camera centralei plina de fumul iesit pe la rozeta de aer secundar.
Cu subarul inchis complet si maxim  doi milimetri deschisa usita de jos,combustibilul arde cu flacara albastruie pe tavanul centralei.Nu am avut timp sa fac si catalizatorul,care va acoperi complet caile de fum comunicarea facandu-se prin fante taiate cu disc de doi milimetri in placa catalizatorului.
Per total ,foarte multumit de viadrus.Nu mai spun ca am ars toate cartoanele de la ambalaje si alte deseuri.
Marea nemultumire ...ca este totusi una,nu inteleg de ce nu au facut o tava mai buna pentru cenusar.Jumatate din cenusa cade pe langa.Nu merge modificata deoarece gura de intrare este mai mica decat restul camerei.

Cum reusesc unii oameni sa se odihneasca intro camera cu 26*C?! Eu simt ca nu am aer si dorm foarte bine la o temperatura de 21-22*C.

Cosul de fum nu trebuie sa depaseasca coama casei, daca este construit la o distanta de minim 8-9 metri de aceasta.
Cu stima.

#3227
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 04.12.2009
Scuze pentru offtopic.
Am folosit aceste dimensiuni cand am facut cosul,dar mai trebuie respectata si inaltimea cosului conform cerintelor producatorului si a tipului de centrala.

Attached Files



#3228
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Dupa cum am promis, revin cu pareri dupa ce m-am urcat pe cos...Dupa cum se vede si-n imagine a fost INFUNDAT COMPLET. Daca doreai sa mai bagi un ac, acesta nu mai avea pe unde sa se strecoare. Am scos 3 galeti mari de zgura/funingine. Am renuntat si la bucata aceea de teava metalica si-n locul ei am adaugat 1 bucata Kebe. La curatat am folosit ariciul cosarului care dupa 5 minute s-a rupt. Nu recomand. Am continuat operatiunea cu o teava de 3 m + sirma otelita. Pe seara "i-am dat o pedala" si imediat a dus apa-n 60*C. Acum totul pare ok.
Multumesc inca o data  Florin! Ai avut MARE DREPTATE! Sfaturile tale m-au scos din c*c*t!
Acum sa vedem cit va rezista. Daca mai face probleme renunt la acele 5 bucati kebe si continui cu caramida arsa.

Edited by mihalexmihalex, 14 April 2014 - 20:26.


#3229
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 04.12.2009
Am preluat imaginea postata de  ”florin71”,si in partea incercuita cu albastru,in timp ce curatam cazanul,am gasit rugina.
Este totusi curios,deoarece cazanul a functionat cu carbuni,ajun gand si la 95-100*C.
Este cumva posibil sa se fi format in perioada de repaos ,intre ierni?
Banuiesc ca a ramas in acea zona cenusa,si cu putin condens,s-a produs rugina.Este greu de curatat acea zona,nereusind sa ajung direct cu mana.Cum asi putea pe viitor sa protejez  zona respectiva ?
Exista vopsea rezistenta la temperaturi mari?Ma gandesc sa curat cu o perie rotativa,sa vopsesc zona si sa lipesc cu ciment refractar o bucata de caramida rezistenta,sau altceva...
Cu stima.

Attached Files


Edited by gi0, 15 April 2014 - 14:04.


#3230
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Rugina nu face rau elementilor de fonta si se curata singura atunci cind faci focul.  Dar in acea zona nu se afla gratarul?

#3231
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 04.12.2009
Da,in acea zona este gratarul,si foarte greu de curatat.Probabil ca acolo  temperatura este mai mica.Zona este chiar la imbinarea gratarului cu spatele centralei(ultimul element).

#3232
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011

View Postflorin71_skoda, on 13 aprilie 2014 - 10:10, said:

Din cite vad eu, cazanul si teracota sunt la acelasi nivel. In cazul asta cred ca o sa ai nevoie de sibar ca sa poti inchide cosul la teracota (sau la centrala). Daca erau la nivele diferite era alta poveste.
Cunosc destule cazuri in care intr-un cos sunt bagate 2 teracote, dar una la parter si alta la etaj. Pe vremuri si la unele blocuri existau cosuri de fum si erau cuplati cite 2 intr-un cos, dar era cuplat etajul 1 cu etajul 3 si etajul 2 cu etajul 4 ca sa existe distanta. Cunosc si caz in care centrala pe lemne este in pivnita si teracote la parter si etaj si cind mergea centrala pe lemne scoteau fum teracotele si a trebuit montat sibar pe teracote. Probabil ca nu era construit corect cosul.

m.am uitat. La soba n.am ce.i face alte modificari. Distanta prea mica. Prob oricum partea de cos a centralei vine din magazie. Ies cu teava sau tub inox izolat si ma duc mai sus. Cert e ca nici n.as gauri din loc in loc cosul sa fac probe...
P.S. Dar daca portitele de la soba sunt inchise (eventual le sigilez mai ferm) nu e ca si o clapeta de aia pe cos ? Zic si eu...

Edited by LORISILIVIU, 19 April 2014 - 09:50.


#3233
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
Am luat pina la urma viadrus de 30 kw ca sa am autonomie mai mare. Probabil ca vineri montam. Intrebare urgenta: e necesata pompa de by pass la aceasta putere a cazanului ? Cel care mi.o va monta spune ca nu.i neaparat ca am putini metri patrati( 123).

Edited by LORISILIVIU, 07 May 2014 - 15:34.


#3234
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Da, necesita.

La felul in care s-a exprimat sigur nu stie ce ecart de temperatura veti avea si va puteti trezi oricand cu temperaturi sub 60*C pe retur, mai ales ca este si supradimensionata.

#3235
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Pune pompa, cu cateva pagini in urma am pus o poza cu cazanul facut de mine si acolo ai sa vezi si pompa de bypass.Cu siguranta vei avea temperaturi sub 60C pe retur, mai ales cand nu o sa fie foarte frig afara.Eu am un wilo 25/4 care merge fara probleme, ar fi mers si una mai mica dar asta am avut acasa.

#3236
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
multam baieti...... off ce greu se fac paralele............. inca 5 bulioane (o pompa mai low price)........ si alte olandeze. Barem daca ar fi blonde.......... Multumesc baieti. Punem si de asta...........

#3237
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Pompa de recirculare (by-pass) daca nu ai prea multe finante poti sa alegi una cu turatie fixa. Prin zona mea are preturi de 180-230 ron in functie de specificatii.

Edited by cheluakame, 07 May 2014 - 22:22.


#3238
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
Multumesc mult baieti !!!

#3239
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
@LORISILIVIU
De ce nu incerci un circuit simplu?
Cite calorifere ai de gind sa pui?

http://forum.softped.../page__st__2556

Vezi postul #2572 din linkul de mai sus.

#3240
Mariusr13

Mariusr13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.08.2013
Buna ziua,

Sunt pe cale sa imi achizitionez un cazan atmosferic pe lemne: Gobe Soliterm 30kW. Daca cineva a avut ceva experiente cu aceasta centrala va rog sa postati.
Multumesc anticipat!
Cu stima!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate