Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#109
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Inca n-am batut palma cu un constructor dar acum ne-am sucit si desi in prima faza ziceam sa mergem pe cea mai ieftina varianta (despre care va scriam mai sus) acum suntem decisi cam 90% sa mergem cred ca pe una din cele mai scumpe variante. Asta inseamna sa alegem constructorul un vecin de langa casa noastra, care anul trecut si-a construit un D+P+2E si de care toti vecinii din zona pareau f incantati (tipul cu asa ceva se ocupa). Am merge pe varianta asta (desi e scumpa) pe considerentul ca el cunoaste zona, cunoaste vecinii, stie cam care sunt problemele ce vor aparea din moment ce si-a construit si el anul trecut bloculetul la 2 case de mine. Majoritatea constructorilor cam dadeau inapoi sau ne spuneau preturi f mari din cauza pozitiei terenului (casa alipita pe ambele calcane, deschidere mica, strada ingusta, vecin care nu prea e de acord cu constructia casei, etc) si din cauza structurii casei (mult fier, multi stalpi....parca sunt vreo 23 stalpi).
Pana la urma am ajuns la intelegerea sa-i dam lui 24.000 euro doar manopera in care sa ne faca la rosu casa, sa ne puna si acoperis, sa faca gardul de beton (fatada si laterale), sa ne faca si trotuarele din jurul casei iar la materiale sa ne duca unde poate obtine el discount-uri mai mari si din discountul obtinut sa-i dam lui 30% si noi economisim 70%. Asta nu m-a deranjat ca decat sa dau banii astia celui de la depozit, mai bine ii dau lui o parte si toata lumea e fericita.
Tot el raspunde si de paza materialelor (de la geamul lui vezi in curte la mine si ultima furnica). Sper sa n-am surprize la capitolul asta pt ca i-am cerut de la inceput sa-mi faca un deviz al lui de materiale care trebuie teoretic sa cam pice pe ceea ce mi-a dat arhitecta.

Sambata avem intalnire si cu un diriginte de santier sa vedem dc ne intelegem pt ca e f important sa avem un diriginte de santier ok.

Canalizarea ne va costa in jur de 2500-3000 de euro (avem cam 13 m pana la canalul colector).

Aveti idee cat este manopera pt acoperis si pt gard din beton?

Si inca o intrebare care ma depaseste complet. La depozite mi se spune ca Euroterm are aceeasi indici ca si Poroterm 25S dar arhitecta sustine ca Euroterm nu este caramida portanta, asa ca nu e de acord sa construiesc cu ea. In fisa de valori pt Euroterm, pe care o am de la depozit, nu scrie nici ca e portanta nici ca nu e. De unde stiu eu ca o caramida e portanta sau nu?

Edited by roandre, 10 April 2008 - 23:17.


#110
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Astazi s-a batut palma si cu un diriginte de santier! Parca lucrurile incep sa se aseze pe fagasul lor normal.

Vad ca nu mi-a raspuns nimeni referitor la caramida. Din cautarile mele pe net am inteles ca doar Poroterm seismica este portanta, celelalte nu. Asa ca euroterm iese din discutie ca n-am gasit nicaieri ca ar fi portanta.

#111
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
doar Poroterm seismica este portanta, celelalte nu.


Aceeasi nedumerire o am si eu.
Poate ne spune cineva ce-i cu caramizile astea.
Care sunt portante si care nu.
Sau toate sunt portante , insa trebuie discutat cu cei care vand care sunt pentru umplutura ( structura pe cadre)

#112
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Daca structura e pe zidarie portanta NUMAI inginerul structurist care a facut proiectul va poate spune daca puteti folosi alt tip de caramida si care, in loc de cea recomandata in proiect - e responsabilitatea lui. Ar fi bine sa aveti chiar acordul scris al inginerului pentru ce alt tip de carmida doriti sa folositi, altfel se poate oricand deroba de responsabilitate pe motiv de nerespectare a proiectului.

#113
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Bun, la asta nu ma gandisem. Maine sun arhitecta sa-mi dea in scris de la structurist ce alt tip de caramida pot folosi. Pana acum mi-a zis doar verbal ca ar fi ok dc folosesc Poroterm seismica.

Acum sunt la faza de stabilit toate clauzele contractului de constructie si poate maine-poimaine il si semnam.

In pretul pt manopera am negociat si executarea invelitorii cu tabla. Ce garantie se acorda in mod normal pt aceasta lucrare?

#114
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
In sfarsit autorizatia de construire e gataaaaaa !!!!

Trebuie sa mergem s-o luam de la Primarie maine-poimaine....deh, am ajuns la mana sotului de cand cu varicela asta si arestul la domiciliu  :lol:

In contract am trecut 3 ani garantie montaj invelitoare tigla metalica. Sper sa fie ok.

Edited by roandre, 15 April 2008 - 11:56.


#115
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ieri am achitat si caramida poroterm 25S (seismica). A aparut inca o cheltuiala la care nu ma asteptam sau pe care n-o luasem in calcul: taxa de autorizatie pt zona B.
Aveti cumva idee, aceasta taxa care se plateste pe zi, pe masina acopera mai multe transporturi in aceeasi cu aceeasi masina sau pt fiecare transport (in aceeasi zi) trebuie sa platesc cate o taxa?
3600 buc caramida (81.82 mc), transport (4 masini cu incarcare-descarcare cu macara), chiria paletilor pt caramida si autorizatie taxa B (doar 2 aut) - cost total=33.660 ron



De ieri avem si curent electric pt organizarea de santier.  Au venit si ne-au pus contoarul, ne-au dat toate actele si cost total, electrician autorizat=2.500 ron.

#116
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postroandre, on Apr 17 2008, 12:23, said:

Ieri am achitat si caramida poroterm 25S (seismica). A aparut inca o cheltuiala la care nu ma asteptam sau pe care n-o luasem in calcul: taxa de autorizatie pt zona B.
Aveti cumva idee, aceasta taxa care se plateste pe zi, pe masina acopera mai multe transporturi in aceeasi cu aceeasi masina sau pt fiecare transport (in aceeasi zi) trebuie sa platesc cate o taxa?
3600 buc caramida (81.82 mc), transport (4 masini cu incarcare-descarcare cu macara), chiria paletilor pt caramida si autorizatie taxa B (doar 2 aut) - cost total=33.660 ron



De ieri avem si curent electric pt organizarea de santier.  Au venit si ne-au pus contoarul, ne-au dat toate actele si cost total, electrician autorizat=2.500 ron.


81 mc caramida???? esti sigura ca sunt calculele bune?

#117
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mirela, sper sa fie bun calculul pt ca eu nu am verificat. Asa este scris in necesarul de cantitati dat de arhitecta si asa am luat.
Caramida asta ar trebui sa fie doar pt exterioare, nu si pt interioare.
In necesar am asa:
parter: 35 mc
etaj: 40 mc
mansarda 12.5 mc
Total caramida=87.5 mc atat pt exterior cat si pt interior.
Momentan am luat doar caramida pt exterior pt ca la interior vom calcula apoi in functie de cum se va decide sa fie anumiti pereti (vor fi din caramida mica acestia si unii din rigips).

Dar de ce ti se pare mult? Pana acum nici un constructor nu mi-a atras atentia ca ar fi mult. Zi c asta pt ca la fier mi-au zis ca e cam mult dar dc asa cere proiectul asa vom face.

Edited by roandre, 17 April 2008 - 13:30.


#118
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postroandre, on Apr 17 2008, 13:20, said:

Mirela, sper sa fie bun calculul pt ca eu nu am verificat. Asa este scris in necesarul de cantitati dat de arhitecta si asa am luat.
Caramida asta ar trebui sa fie doar pt exterioare, nu si pt interioare.
In necesar am asa:
parter: 35 mc
etaj: 40 mc
mansarda 12.5 mc
Total caramida=87.5 mc atat pt exterior cat si pt interior.
Momentan am luat doar caramida pt exterior pt ca la interior vom calcula apoi in functie de cum se va decide sa fie anumiti pereti (vor fi din caramida mica acestia si unii din rigips).

Dar de ce ti se pare mult? Pana acum nici un constructor nu mi-a atras atentia ca ar fi mult. Zi c asta pt ca la fier mi-au zis ca e cam mult dar dc asa cere proiectul asa vom face.


pentru ca eu am 211mp construibili desfasurati si am avut in proiect 73mc!!!!!! de zidarie, care nu e acelasi lucru cu mc de caramida. am facut greseala sa confund zidaria cu caramida si am luat 73mc din care mi-au ramas cam 23 mc, deci am folosit 50mc de caramida interior si exterior!!!!!!!. mai sunt cativa pereti interiori care vor fi din regips.

caramida era de 25x38, adica peretele gros de 25cm si caramida lunga de 38cm. nu stiu ce caramida ai tu. desi mc e mc indiferent de dimensiunile caramizii.

mie mi se pare foarte mult. esti sigura ca sunt scazute golurile de ferestre si usi?

#119
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Uite asta n-am stiut-o...cum anume zidaria caramida nu e acelasi lucru cu mc-i de caramida folositi?
In necesar scrie zidarie caramida si apoi datele care le-am scris mai sus.
Am intrebat arhitecta cata caramida sa cumpar si ea mi-a zis ca exact cat a scris in necesar, adica 87.5 mc din care sa scad cam 7 mc pt interioare si sa cumpar 81 mc caramida.
Caramida mea are dimensiunile 375*250*238, pt pereti de 25 cm dar nu conteaza aceste dimensiuni decat pt a face un calcul cate bucati iti intra la mc .

Eu am de construit 283 mp, parter+etaj+mansarda.

O sa incerc sa calculez si eu necesarul de caramida dupa formula: lungime perete*latime perete*grosime perete si sa scad golurile pt usi/ferestre ca sa aflu cati mc de caramida am (eu necesarul de caramida il asociez cu necesarul de zidarie). Cum anume trebuie calculat corect, dc tot ma bag la calcule?

Edited by roandre, 17 April 2008 - 14:16.


#120
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postroandre, on Apr 17 2008, 14:14, said:

Uite asta n-am stiut-o...cum anume zidaria caramida nu e acelasi lucru cu mc-i de caramida folositi?
In necesar scrie zidarie caramida si apoi datele care le-am scris mai sus.
Am intrebat arhitecta cata caramida sa cumpar si ea mi-a zis ca exact cat a scris in necesar, adica 87.5 mc din care sa scad cam 7 mc pt interioare si sa cumpar 81 mc caramida.
Caramida mea are dimensiunile 375*250*238, pt pereti de 25 cm dar nu conteaza aceste dimensiuni decat pt a face un calcul cate bucati iti intra la mc .

Eu am de construit 283 mp, parter+etaj+mansarda.

O sa incerc sa calculez si eu necesarul de caramida dupa formula: lungime perete*latime perete*grosime perete si sa scad golurile pt usi/ferestre ca sa aflu cati mc de caramida am (eu necesarul de caramida il asociez cu necesarul de zidarie). Cum anume trebuie calculat corect, dc tot ma bag la calcule?
diferenta este data de spatiul ocupat de mortarul dintre bucatile de zidarie, care privit in amanunt nu e mare, dar se aduna. acum daca ai luat, asta e. ce ma surprinde este ca o folosesti numai la exterior, iar eu la 211mp am folosit 50mc de caramida interior si exterior, si am destui pereti interiori construiti. Ai si acelasi tip de caramida ca si mine si conteaza la mc de zidarie, pentru ca avem cam aceleasi goluri intre caramizi.

diferenta intre mc zidarie si mc caramida ar trebui sa fie cam la 20%.

daca arhitecta a scris in proiect mc zidarie din caramida, e clar ca se refera la zidarie si nu la mc de caramida cumparata si drept urmare nu prea are zile de vizite pe santier. vezi ca pe jurnalul meu, nu mai stiu l;a ce pagina am scris de aceasta problema si Punkt a dat o explicatie frumoasa de arhitect. citeste si poate te lamuresti mai mult.

#121
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postroandre, on Apr 17 2008, 14:14, said:

Uite asta n-am stiut-o...cum anume zidaria caramida nu e acelasi lucru cu mc-i de caramida folositi?
In necesar scrie zidarie caramida si apoi datele care le-am scris mai sus.
Am intrebat arhitecta cata caramida sa cumpar si ea mi-a zis ca exact cat a scris in necesar, adica 87.5 mc din care sa scad cam 7 mc pt interioare si sa cumpar 81 mc caramida.
Caramida mea are dimensiunile 375*250*238, pt pereti de 25 cm dar nu conteaza aceste dimensiuni decat pt a face un calcul cate bucati iti intra la mc .

Eu am de construit 283 mp, parter+etaj+mansarda.

O sa incerc sa calculez si eu necesarul de caramida dupa formula: lungime perete*latime perete*grosime perete si sa scad golurile pt usi/ferestre ca sa aflu cati mc de caramida am (eu necesarul de caramida il asociez cu necesarul de zidarie). Cum anume trebuie calculat corect, dc tot ma bag la calcule?
diferenta este data de spatiul ocupat de mortarul dintre bucatile de zidarie, care privit in amanunt nu e mare, dar se aduna. acum daca ai luat, asta e. ce ma surprinde este ca o folosesti numai la exterior, iar eu la 211mp am folosit 50mc de caramida interior si exterior, si am destui pereti interiori construiti. Ai si acelasi tip de caramida ca si mine si conteaza la mc de zidarie, pentru ca avem cam aceleasi goluri intre caramizi.

diferenta intre mc zidarie si mc caramida ar trebui sa fie cam la 20%.

daca arhitecta a scris in proiect mc zidarie din caramida, e clar ca se refera la zidarie si nu la mc de caramida cumparata si drept urmare nu prea are zile de vizite pe santier. vezi ca pe jurnalul meu, nu mai stiu l;a ce pagina am scris de aceasta problema si Punkt a dat o explicatie frumoasa de arhitect. citeste si poate te lamuresti mai mult.

#122
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Am sa caut sa citesc explicatia lui punkt.
Pana una-alta am sunat si arhitecta sa cer lamuriri si mi-a zis ca e corecta cantitatea de caramida pe care am cumparat-o pt ca mortar intra putin, cam un 1 cm intre caramizi, ceea ce nu afecteaza cu f mult necesarul de caramida.
Chiar insista ca e corect si ca dc imi ramane caramida ca mi-o cumpara ea la pretul cu care am luat-o eu pe factura  :D

Acum om trai si om vedea la fata locului cat voi folosi si cat imi va ramane.

Merci oricum Mirela pt raspuns! In mare iti dau dreptate pt ca e clar ca arhitecta nu a scazut spatiile pt mortat dar ramane sa vedem cat anume reprezinta acestea.

Si uite asa mai invata omul una-alta! Nasol e cand le invata dupa ce se loveste de ele sau cand e prea tarziu...

#123
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
mie mi-a mail-uit arhitectul(copy/paste):
pereti exteriori, 38cm grosime: cca 93mc--
pereti interior, 15cm grosime: cca 22mc
-  
Am cumparat 75mc in loc de 93mc si tot aproximez ca voi ramane cu 4 paleti nefolositi , la cealalta am luat doar 5mc si mai raman cateva bucati ...cred
suprafata este cam aceiasi

#124
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Deci e super tare faza!
Sa inteleg ca am bagat bani aiurea in cativa mc de caramida.

Macar luminati-ma pt viitor, la care materiale mai trebuie sa fiu atenta pt ca apar asemenea neconcordante?
Urmeaza sa achit si betonul in avans...am total de 160 mc de beton. Aici cat trebuie sa iau ca sa n-am surprize ca la caramida?

Sarpanta pe grinzi beton am 135 mp si invelitoare tabla 108.3*1.2=135 mp.

#125
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
aici nu mai stiu , eu am bagat in nenorocita aia de fundatie mai bine de 100mc

#126
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Aproape intotdeauna cantitatile de materiale estimate sunt diferite, in plus sau in minus fata de necesar. Noi la beton am achitat in avans dar nu toata cantitatea, am lasat o rezerva de 10000 ron, ca sa nu se modifice pretul. Pentru tabla nu e problema daca e gresita suprafata sarpantei, pentru ca vei trimite planul sarpantei la cei ce iti vor pune tabla si vor calcula. Noua ne-au spus ca tot ce ramane intact iau inapoi, dar ei se straduiesc sa faca un calcul cat mai precis. Am trimis la 2 -3 firme si cam toti au estimat aceeasi cantitate, plus - minus 2 mp.
Pentru caramida, am achitat in avans toata cantitatea (estimata gresit cu 10mc) dar ne-am inteles cu depozitul sa o livreze pe masura ce se zideste. Apoi, cand am vazut ca e prea multa, am reglat cantitatea si de restul de bani am cumparat alte produse: polistiren, cuie scandura, etc. Oricum omul s-a oferit sa ne dea banii inapoi, ca el caramida oricum o vindea, nu avea caramida cate solicitari sunt.
Cam asa ne-am gospodarit noi. Sa vedem cand trecem la finisaje, ca acolo e durere mare am auzit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate