Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

colesterol mare..ce pot sa mananc?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Singura carne care se poate consuma cruda este cea de vita, in rest, nu. Si, oricum, nu-si permite oricine sa manince, e foarte scumpa, in nciun caz nu e vorba de carnea de vita din alimentara..

#38
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
cica sirop/cei de anghinare bate la cur tot ce misca in domeniul scaderii colesterolului. 3 luni.

#39
c17h21no4

c17h21no4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2007
ontopic: bah andy ala e un mare rupt ... sti ce se da in cazuri extreme cum susti tu ca e al tatului tau ? se duce taica'tu la doctor ii fac aia niste analize amanuntite si daca il tine inima ... i dau niste pastilute mici cu un miros si un gust dulceag care contin amfetamina ... nu e vrajala ... dar in cazuri
extreme ... eu zic sa mergi si tu ca poate iti da si tie cateva :P

offtopic: clito ... cica e femeie stilata ... sincer ... cand citesc clito ma gandesc la vre-o drogata de la un dnb party de care am profitat noaptea prin parcul carol ... dar de cred pe cuvant :P

#40
elena03

elena03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2008
l: dimineata se poate bea 50 mlg de vin rosu la amiaza la fel si seara ciocolata amaruie tigari de loc si mers pe jos zilnic lumate de ora
.Grasime de loc carne de pui fiarta salata de toate zarzavaturile cu brinza dulce si un pic de ulei .Fara ulei de masline e daunator la colesterol

#41
elena03

elena03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2008


#42
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 elena03, on Mar 24 2008, 18:00, said:

l: dimineata se poate bea 50 mlg de vin rosu la amiaza la fel si seara ciocolata amaruie tigari de loc si mers pe jos zilnic lumate de ora
.Grasime de loc carne de pui fiarta salata de toate zarzavaturile cu brinza dulce si un pic de ulei .Fara ulei de masline e daunator la colesterol

Ideea e ca ai fi putut sa spui si cat ai avut in trecut colesterolul si cat il ai acum (stiu ca l-ai avut mare si acum e ok).

Adica vreau sa spun ca mama stie ce vorbeste (inca nu prea se pricepe ea la scris si replyuri)  :)

#43
Alx2oo3

Alx2oo3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.12.2007

 jihadu, on Feb 17 2008, 19:47, said:

...
la alimente interzise..e o lista cat o zi de post:fara carne de porc, mezeluri,branza grasa,mezeluri, peste gras, organe, costita,kaiser, sunca,cartofi prajiti, ciocolata, zahar si produse zaharoase,smantana, frisca, maioneze, condimente iuti, muraturi,nuci si migdale, fructe dulci:prune,struguri,banane, curmale, smochine, branzeturi fermentate (telemea), switzer, cascaval, branza topita, branza de burduf.
LE
fara alcool,
se recomanda o plimbare dupa mesele
de asemeni, carne de peste de 2 ori pe saptamana.
fara sosuri cu unt sau smantana
maxim 2 galbenusuri pe saptamana, de preferabil fierte tari.

asa mi s-a prescris mie, tot pentru colesterol crescut.

jihadu,
daca asa ti-a prescris tie doctorul regimul pentru colesterol crescut, inseamna ca pe ici pe colo a gresit sau a omis alimentele cele mai importante.
Alimente importante pentru scaderea colesterolului ar fi:
-pestele gras (somon, macrou, hering, sardea, ton, pastrav, etc.) pentru continutul in acizi omega3
-vinul rosu (cu moderatie, 1-2 pahare la masa)
-usturoiul
-soia
-uleiul de masline si de rapita (canola) pentru cel mai bun raport intre acizii omega6 si omega3.
De asemenea din lista ta de "interzise":  nucile, condimentele, bananele, strugurii, prunele, branza de oaie sau capra (tip fetta) sunt si ele indicate, nu doar acceptate. chiar si ciocolata, dar moderat, din cea amaruie.
Si inca ceva...puteti manca grasime de rata si gasca oricata... si foie gras...

#44
theditza04

theditza04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2010
Hey imi pare rau pentru tatal tau:( ia vreun medicament ceva? daca nu,iti opot recomanda niste medicamente straine pe care le foloseste si matusa mea: http://genericbuy.info/?prod=zocor Sper sa ii foloseasca! multa sanatate!;)

#45
Lorrelai

Lorrelai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2010

 twism007, on 17th February 2008, 20:40, said:

ce ati recomanda pt scaderea colesterolului? ceva mai diversificat..ca in curand o sa moara de foame  :D



NEGRILICA - este o planta despre care se spune ca are nenumarate efecte curative. Si imbunataseste foarte mult imunitatea organismului.

Omul de la care am aflat se confrunta cu aceeasi problema ca tatal tau, insa mai rau.

Mi-a zis: "Aveam colesterolul 450. Am incercat si regim si pastile si de toate si nu am reusit. Am luat ulei de negrilica si in doua luni mi-a scazut colesterolul pana la 250." ...sau 150, nu mai retin foarte bine.

De unde poti lua aceasta planta? Daca stai in Bucuresti e usor. Vei gasi in spatele pietii 1Mai (BLD Ion Mihalache) la magazinul arabului. Nu mai retin cum se numeste, este un supermarket. Daca intrebi pe cineva iti poate spune.

Daca nu, cauta si tu pe internet. Am inteles ca planta a fost sintetizata si in industia farmaceutica si ca ar exista pastile. Insa de la magazinul asta iti poti lua direct seminte (le faci la rasnita si le amesteci cu miere) sau ulei.


Spor!


Lorelai
http://pasiunea.eu/Profil/lorelai.html

#46
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006
Buna

chiar daca nu s-a mai scris demult pe aici vreau sa va spus de un produs care a aparut pe piata din decembrie 2010. Este un extract din samburi de struguri f concentrat. cred ca e cel mai puternic antioxidant de pe piata. antioxi vita se numeste. este produs in romania si 100 % natural. Dupa 30 zile cu 5 ml/ zi daca iei medicamente sau 10 ml/zi fara medicamente se n ormalizeaza colesterolul, glicemia, tensiunea arteriala, tranzitul. Din familia mea au consumat mai multi si cu rezultate deosebite.
unchiu-mio  avea in decembrie 307 colesterol si 260 glicemie. Chiar daca au fost si sarbatorile cand a mancat si baut in ianuarie, dupa 3 sapt de sirop din asta a ajuns cu glicemia la 163 si colesterolul la 192.
soacramea de la 360 colesterol are acum 160, trigliceridele de la 395 la 195, glicemia de la 280 la 95.....

se poate comanda si online direct de la producator phenalex  ro

sanatate si o zi buna

#47
dinumarius

dinumarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2010
Colesterol Control .ce este colesterol control va intrebati ....vre o pastila probabil ...! NU
Va explic imediat: la 28 de ani din cauza glandei tiroide aveam 180 kg da 180kg si 180 cm inaltime si un indice de masa corporala peste 40 adica obezitate morbida
Indicele colesterolului depasea 320 riscul de infarct miocardic iminent, am tinut toate dietele posibile si imposibile de la nutritionist ....am luat chiar si celebrele pastile cu sibutramina pe care le a luat Mutu si nimic nu slabeam un gram.
in 2010 am mers in vacanta la Tulcea la un bun prieten si unchiul acestuia imi spune : Am fost si eu ca tine aveam 165 kg si colesterol 273 .....Indraznesc si intreb cum a slabit si ma asteptam sa mi spuna ,,cu regim si ambitie cum auzeam la toti nutritionistii,,si el spune ,, NU cu peste de dunare si vine la mine cu o conserva de peste cu un gust ciudat dar nu rau.
DUPA 2 SAPTAMANI CU 2 CONSERVE PE ZI AVEAM 176 KG COLESTEROLUL L AM CONTROLAT PESTE 2 LUNI CAND AVEAM 166 KG SI ACESTA EREA 260 TOT MULT DAR MULTUMIT DE DE REZULTATE AM CONTINUAT CURA CU ACEA CONSERVA  ACUM AM 146 DE KG COLESTEROLUL NU STIU DAR SIGUR A MAI SCAZUT.
Conserva este facuta dupa o reteta speciala cu ulei de germeni de grau si prelucrata la 4 ore dupa ce a fost prins pestele. produsul este certificat de catre Institutul de Diabet nutritie si boli metabolice.
Cine doreste amanunte sau acest produs va rog sa ma contactati la nr 0730711811
Sunt dispus sa garantez ca acest produs este eficient in cure de slabit si colesterol

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate