Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achiziție TV Plasmă [comentarii doar despre plasme].

- - - - -
  • Please log in to reply
4244 replies to this topic

#1
intruder33

intruder33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.08.2004
Ma bate gandul sa iau un TV cu plasma. La ce ar trebui sa fiu atent cand il cumpar (caracteristici, specificatii) si ce marca este buna? Aveti idee si care este durata de viata a unui astfel de TV?

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
daca ti-as putea da un singur sfat, acela este sa mai ai putintica rabdare. Preturile la plasme au inceput s-o ia in jos foarte tare (tehnologia s-a ieftinit masiv ca urmare a atingerii unei mase critice de consumatori), mai e o problema de timp pana cand preturi cu adevarat mici vor ajunge si pe la noi...

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Plasma este ok dupa multi. La fel de ok este si DLP... dupa multi altii. Evident ca fiecare ridica in slavi ce are.
Despre LCD nu am sa comentez, am sa spun doar ca nu ti-as recomanda.
DLP: tehnologie relativ noua, imagine buna, ultimele modele ofera si un contrast ridicat (asta e o problema la modelele mai vechi), pret mai scazut decat la plasma. Apare chestia cu becul/lampa ce se schimba dupa aprox. 6...8000 ore de functionare si proiectorul este ca nou! Costul lampii = 200...300$ (astazi). Nu ai posibilitatea sa-ti moara pixelii, nu exista posibilitatea de burn out....
Plasma are avantajul unui unghi de vedere mai mare (aprox. 160 grade pt. dlp) si contrastul ceva mai ridicat, mai ingust si se poate monta pe perete. Durata de viata este de aprox. 60..80 mii ore. Ei specifica durata de viata ca durata dupa care contrastul scade la mai putin de 1/2 din valoarea initiala.
Cu banii care-i dai pe un plasma EDTV iti iei un DLP HDTV!

Oricum, indiferent ce cumperi, iti recomand sa stai cu firme consacrate in domeniu si nu cu firme ciudate. Exista pericolul ca durata de viata a plasmei sa fie de numai 30..40 mii ore sau lampa dlp sa se arda in anul 2 de functionare!

Daca ar fi sa-mi iau azi plasma, personal as opta pentru unul din modelele Panasonic, iar la DLP probabil ca as merge pe Samsung!

I hope this helps...

#4
intruder33

intruder33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.08.2004
ok, ms de sfaturi. ai idee unde se gasesc dlp-uri la noi?

Edited by intruder33, 07 September 2005 - 16:48.


#5
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Mi-am luat in urma cu 2 luni un Panasonic TH 42" PA60E. Am dat 80 de mil. pe el la Altex, acum vad ca a ajuns pretul fix la jumatate (la un magazin online)    :death:  :death:  :death:  
In fine...problema e alta, tocmai am terminat perioada de rodaj 2 luni cu vizionare in medie de 3-4 ore pe zi. As vrea sa stiu cum sa-l setez cel mai bine (mod dinamic/cinema/normal; contrast; luminozitate; temperatura culori; sharpness; etc.)...
Am inteles ca exista programe de calibrare pentru astfel de parametri, care pot fi scrise pe un CD, dar dupa aceea, nu stiu practic cum se procedeaza pentru a obtine ceea ce vreau eu... Orice idee e binevenita  :worthy:

#6
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Cam tot ce ai scris tu, ca vrei sa reglezi, in mod normal se poate face din meniul de utilizator si nu cred ca ai nevoie sa intri in meniul de service. Cam toate reglajele pe care doresti sa le faci sint subiective si difera functie de gustul omului. Daca ai posibilitatea, pune un atasament cu manualul de utilizare, sa ne dam si noi seama cam ce reglaje se pot efectua in meniul de utilizator. Nu cred ca multa lume de pe forumul asta, are sau a reglat vreo plasama, ca sa te poata sfatui din experienta. Dar cred ca nu prea ai ce face cu banii de te maninca palmele sa dereglezi scula de 80 de milioane. :eek:

#7
cozar

cozar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.11.2006
buna, exact acelasi model as vrea sa-mi iau si eu. intr=adevar am vazut cu 48 de milioane pe un site. esti multumit? eu oscilez intre asta si unul de 37" - 94 cm. Tu de la ce distanta privesti la plasma ta?

#8
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

View Postcozar, on Dec 4 2006, 00:04, said:

buna, exact acelasi model as vrea sa-mi iau si eu. intr=adevar am vazut cu 48 de milioane pe un site. esti multumit? eu oscilez intre asta si unul de 37" - 94 cm. Tu de la ce distanta privesti la plasma ta?
Cam 2,5 - 3 m. Se vede impecabil si pe TV si pe DVD.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru modelul ala recomand ca setari generale cu mici ajustari in functie de conditiile locale urmatoarele: mod Cinema, contrast 50%, lumina 40%, culoare 40%, sharp 80%, temperatura rece sau normal dupa preferinte, toate celelelte functii de prelucrare pe off cu exceptia celei de culoare.
Acum setarile sint indepndente pentru fiecare sursa in parte si ce am recomandat este pentru tv , pentru DVD iti recomand sa folosesti intrarea RGB sa Component iar setarile difera putin contrast 60%, lumina 40%,sharp 100%, culoare 50%, restul obligat off.
Recomandarile nu sint absolute poti incerca si alte valori dupa gust , calibrarea profesionala cu disc de test te ajuta sa obtii o imagine corecta nu neparat placuta iar posturile tv transmise la noi au mari variatii de calitate asa ca nu exista o valoare absoluta a setarilor.

#10
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

View PostFC72, on Dec 4 2006, 08:45, said:

Pentru modelul ala recomand ca setari generale cu mici ajustari in functie de conditiile locale urmatoarele: mod Cinema, contrast 50%, lumina 40%, culoare 40%, sharp 80%, temperatura rece sau normal dupa preferinte, toate celelelte functii de prelucrare pe off cu exceptia celei de culoare.
Acum setarile sint indepndente pentru fiecare sursa in parte si ce am recomandat este pentru tv , pentru DVD iti recomand sa folosesti intrarea RGB sa Component iar setarile difera putin contrast 60%, lumina 40%,sharp 100%, culoare 50%, restul obligat off.
Recomandarile nu sint absolute poti incerca si alte valori dupa gust , calibrarea profesionala cu disc de test te ajuta sa obtii o imagine corecta nu neparat placuta iar posturile tv transmise la noi au mari variatii de calitate asa ca nu exista o valoare absoluta a setarilor.
Dar pe "dinamic" are ceva, daca o setez, in afara ca o sa consume mai mult curent...?
Spun asta pt. ca am observat ca cele mai "vii" culori sunt doar pe "dinamic".
Comparativ cu acest mod, "normal" si "cinema" sunt parca niste glume proaste... :confuzzled:

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pe dinamic obtii o imagine exagerata tip demo de prezentare in magazin sa uimeasca trecatorii.
Acolo ai contrastul foarte mare si saturatia la fel dar imaginea pierde din detaliile fine, e arsa, iar pe tv se accentueaza defectele transmisiei cu exagerarea umbrelor si contururilor.
Daca iti plac culorile vii saturate mareste doar nivelul de culoare si eventual de contrast dar nu folosi dinamic mode. Eu am asa ceva de aproape un an si nu am folosit niciodata dinamic deoarece e imposibil, pur si simplu iti dau lacrimile si te dor ochii de la intensitatea imaginii.

#12
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
Salut,
Intrebare ptr. posesorii de plasama:
Pe TV, ce folositi, cablu sau satelit?
Pe mine ma mananca sa iau Pana de 37" dar am o teama mare legata de calitatea imaginii pe cablu Astral.
Acum am un Sony CRT de 32" si vede perfect, nu vreau sa trec pe plasma daca calitatea pe cablu ( sau satelit) scade vizibil, ca eu ma uit in proportie de 90%  pe cablu.
Ce ziceti?

Multumesc

#13
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Foloseste digital pe satelit si vei avea parte de o imagine super ok.Pe cablu nu este chiar bine.

Edited by Mtz, 05 December 2006 - 17:43.


#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Chestia cu teama ca plasma se va vedea mai prost pe cablu-tv fata de un CRT o au toti cumparatorii.
Modelul de 37" cu SD adica PA60 este perfect pentru tv si nu poate fi intrecut de nici un alt fel de dispozitiv, display de redare la reproducerea imaginii TV.
De ce sint atit de categoric : in primul rind ca are rezolutia nativa cea mai apropiata de semnalul TV si nu este nevoie de scalare, apoi datorita diagonalei mici dimensiunea pixelului este ca si a unei plasme de 42" HD Ready, contrastul la SD este peste modelele HD cu 30% mai mare, tunerul tv este opera de arta nu se compara cu nimic de prin tv-crt.
Singura problema este formatul 16/9 fata de 4/3 care duce la deformari geometrice la afisarea full screen.

Orice tv-crt actual din orice magazin fabricat de orice firma este o insulta la adresa cumparatorilor iar plasma asta Panasonic s-ar simti jignita daca se poate face comparatie cu asa ceva

#15
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006
Vreau sa-mi cumpar un TV cu plasma, asa ca va cer si voua sfatul. Pana acum, din ce am vazut si citit, tind sa iau un Panasonic TH-42PV60E. Voi aprecia insa orice sfat competent, bazat pe experienta.

#16
pizzaguy

pizzaguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.11.2006
De curand mi-am achizitionat si eu o plasma Panasonic TH-42PA60E.
As dori sa aflu daca la redarea unor dvd-uri cele 2 dungi negre risca sa ramana impregnate pe ecran?
Thanks.

#17
pizzaguy

pizzaguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.11.2006
Nimeni?

#18
edygilet74

edygilet74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.01.2007
Hai ca intrebarea ta e tare de tot.Nu raman impregnate pe ecran.Nu au cum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate