Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CUm curat geamurile de ciment fara sa le zgarii?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Admini, daca nu am ales bine sectiunea unde am postat, imi cer scuze si va rog mutati voi unde trebuie. Eu aici am considerat ca se potriveste cel mai bine.

Ma intereseaza sa aflu cum curat geamurile de ciment, fara sa ramana zgarieturi pe geam.
Cimentul si tot ce mai e pe el(ciment/aracet/ipsos, etc) se curata chiar si cud egetul, dar mi-e frica sa nu ramana zgarieturi(mai e si termopan).

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ipsos, lavabil, cu ce vrei, de ex buretele pentu teflon si apa calda. cimentul se curata " cu degetul " doar daca e in strat foarte subtire, in rest cele mai bune rezultate le da cilit bang si buretele pentru teflo. buretele ala verde e cel mai bun, nici nu zgarie si nici nu se toceste foarte repede cum sunt ceilati bureti de spalat vase. Mare grija la ciment pentru ca poate intr-adevar sa zgarie dar cu atentie se poate rezolva.

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

 Scream, on Feb 6 2008, 23:30, said:

Admini, daca nu am ales bine sectiunea unde am postat, imi cer scuze si va rog mutati voi unde trebuie. Eu aici am considerat ca se potriveste cel mai bine.

Ma intereseaza sa aflu cum curat geamurile de ciment, fara sa ramana zgarieturi pe geam.
Cimentul si tot ce mai e pe el(ciment/aracet/ipsos, etc) se curata chiar si cud egetul, dar mi-e frica sa nu ramana zgarieturi(mai e si termopan).

Cred ca cel mai bine este prin inmuiere cu apa si pe urma "raschetare" cu o racleta din alea de plastic pt. curatat parbrizele de gheata, sau spacluri pt. glet (facute din plastic).
Cel putin eu nu am observat zgarieturi pe geam.
Ideea e ca dupa ce se desprinde cimentul sa nu freci cu el pe geam (de ex. la curatarea cu buretele).

#4
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 Scream, on Feb 6 2008, 23:30, said:

Admini, daca nu am ales bine sectiunea unde am postat, imi cer scuze si va rog mutati voi unde trebuie. Eu aici am considerat ca se potriveste cel mai bine.

Ma intereseaza sa aflu cum curat geamurile de ciment, fara sa ramana zgarieturi pe geam.
Cimentul si tot ce mai e pe el(ciment/aracet/ipsos, etc) se curata chiar si cud egetul, dar mi-e frica sa nu ramana zgarieturi(mai e si termopan).

Exista asanumitele raclete pentru indepartat pete de vopsea si al;te materiale de pe geamuri. se gaseste la standurile firmei STANLEY din magazinele de scule. Este din plastic si are o lama care se schimba ca la cutter dar de forma trapezoidala. Aceasta curata pe uscat fara a zgiria geamul. Dupa curatare se spala geramul cu detergent de geam.

#5
Gabriel.I

Gabriel.I

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.09.2007
pune in apa cu care inmoi cimentul niste acid citric(sare de lamaie) ..o sa fii uimit de rezultate. Chestia asta se foloseste in solutiile industriale de curatat benele la betoniere .Mari succese !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate