Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#559
azazell86

azazell86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.06.2008
Acum 1 an am vizionat si eu complexul dna ghica pentru un apartament 3 camere. Locul parea pustiu, tipul care ne facea turul parea deziluzionat, camerele apartamentului erau in unghi deci nu dreptunghiulare...am zis pas.
Mi-am cumparat un apartament 3 camere intr-un bloc din '91 la intrarea din Doamna Ghica (la parcul Plumbuita), are vedere pe spate deci e liniste, are vedere pe Nord, Vest si Sud, camerele sunt spatioase si am 2 vecini pe etaj si in momentul asta il renovez exact pe placul meu (tevi cupru, cada compozit, tripane). Dezavantajul e ca scara blocului nu e renovata, dar daca il reabiliteaza primaria chiar si in 4-5 ani tot as fi fericit. Cu banii pe care am dat pe el plus banii de renovare tot am sa ies mai ieftin decat daca as fi cumparat in Doamna Ghica Plaza in inima Baicului

#560
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Salut. Sunt nou pe acest forum si vr sa va urez "Bun gasit!". L-am citit cap coada, dar nu prea am gasit atatea informatii utile. Mi-ar prinde bine parerea unui proprietar din acest complex. Suntem pe cale sa achizitionam un apartament in acest complex si am vrea sa stim mai multe informatii. In primul rand ne-ar interesa:

- cat ajunge intretinerea pe timpul iernii pentru un apartament cu 3 camere
- cat de linistita e zona unde e amplasamentul, avand in vedere vecinii
- ce probleme ati avut pana acum cu apartamentul achizitionat(izolatie proasta ferestre, conducte neetansate corect, inuntatii etc)
- Cat de mult recomandati acest complex si de ce

V-as fi foarte recunoscator pentru aceste informatii! Va doresc o zi buna!

#561
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Rikyrikyriky, on 04 iulie 2015 - 17:02, said:

- cat de linistita e zona unde e amplasamentul, avand in vedere vecinii
Am un prieten care a stat aproximativ 1 an in chirie acolo, eu mergand pe la el din cand in cand in vizita.
Din pacate nu pot sa-ti raspund decat la aspectul citat: zona e plina de tigani cu palarii, tiganci cu fuste inflorate, manele, gratare, masini de Bulgaria si tot felul de lume dubioasa.
Iar daca nu ai autoturism, o sa faci minim o ora pana la munca.... indiferent in ce zona ai lucra.

Edited by Frankie, 04 July 2015 - 21:19.


#562
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu stau in proximitate de aprox 4 ani, in bloc vechi,  si nu sunt deloc de acord cu povestea cu tiganii cu palarii si caii la poarta sau alte povesti. Zona e pestrita dar nu mai rau ca in altele in care am locuit. Eu am ales zona pentru ca sunt ceva parcuri in proximitate, iar pentru noi care lucram in Pipera este destul de usor de ajuns. Dna Ghica este f aglomerata la orele de varf, soseaua Petricani la fel, dar cu toate astea se poate ajunge in timpi rezonalbili in orice directie.
Fusta inflorata mai port si eu cand ies cu bicicleta, masina de Bulgaria insa nu am, nici nu am vazut mai multe ca in alte parti aici.
Personal mi-am dorit sa pot cumpara in acele blocuri dar nu mi-a permis bugetul, din pacate am ramas doar cu zona...

Edited by dell99, 06 July 2015 - 15:55.


#563
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Multumesc mult de raspunsuri! Zona o cunosc cat de cat, pentru ca mai fac cumparaturile de la lidl, de langa complex. M-ar interesa foarte mult costurie la intretinere, ca nu vr sa platesc inca o rata in plus pe luna. Mi-ati fi de mare ajutor cu niste costuri lunare la intretinere. Mai ales din perioada de iarna! Multumesc!

#564
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Nu-i niciun locatar pe forum, care sa-mi zica ce costuri a avut la intretinere iarna trecuta?

#565
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
a schimbat cineva butucul de la usa de la intrare? Se poate?
Daca da, cum ati procedat? Am vazut ca este Cisa.

#566
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Cumpar loc de parcare si/sau boxa, de preferat de la persoana fizica. Daca are cineva de vanzare rog un PM.

#567
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006

 Rikyrikyriky, on 09 iulie 2015 - 16:41, said:

Nu-i niciun locatar pe forum, care sa-mi zica ce costuri a avut la intretinere iarna trecuta?
Intre 250 - 400 ron iarna, 2 camere, 2 persoane

 adslboy, on 11 februarie 2015 - 23:54, said:

salut,

am gasit un ap de 3 camere la un pret ok dar am citit cateva pagini din thread-ul acesta si sunt un pic speriat.
Chiar este atat de scumpa intretinerea,adica o apa calda si caldura nu mi se pare un capat de lume...intr-o tara in care nu s-a inventat ieri apa calda Posted Image
Dar de aici pana la a plati aproape o rata de prima casa intretinerea pe luna de iarna este drum fooooarte lung.
Va rog un sfat urgent,imi place foarte mult apartamentul si deja ma vad mutat acolo insa mi-e frica de costuri mari.
Am vazut si eu sume de intretinere aberante dar nu e cazul daca nu tii mereu caloriferele la maxim!

 dell99, on 06 iulie 2015 - 15:54, said:

Eu stau in proximitate de aprox 4 ani, in bloc vechi,  si nu sunt deloc de acord cu povestea cu tiganii cu palarii si caii la poarta sau alte povesti. Zona e pestrita dar nu mai rau ca in altele in care am locuit. Eu am ales zona pentru ca sunt ceva parcuri in proximitate, iar pentru noi care lucram in Pipera este destul de usor de ajuns. Dna Ghica este f aglomerata la orele de varf, soseaua Petricani la fel, dar cu toate astea se poate ajunge in timpi rezonalbili in orice directie.
Fusta inflorata mai port si eu cand ies cu bicicleta, masina de Bulgaria insa nu am, nici nu am vazut mai multe ca in alte parti aici.
Personal mi-am dorit sa pot cumpara in acele blocuri dar nu mi-a permis bugetul, din pacate am ramas doar cu zona...
Subscriu, zona nu e mai pestrita decat Obor unde pe langa piata populatia devine f/f. pestrita. Macar in complex ai paza si curatenia asigurate! Cam multi care vorbesc de rau fara motiv complexul... Eu sunt relativ multumit

 Frankie, on 04 iulie 2015 - 21:19, said:

Am un prieten care a stat aproximativ 1 an in chirie acolo, eu mergand pe la el din cand in cand in vizita.
Din pacate nu pot sa-ti raspund decat la aspectul citat: zona e plina de tigani cu palarii, tiganci cu fuste inflorate, manele, gratare, masini de Bulgaria si tot felul de lume dubioasa.
Iar daca nu ai autoturism, o sa faci minim o ora pana la munca.... indiferent in ce zona ai lucra.
Nu e chiar asa, zonele agmomerate incep de-abia de la Obor incolo. Si nu e 1 ora decat daca vrei sa ajungi poate in Prelungirea Ghencea, e exagerat ce zici.

Edited by andreilog, 24 August 2015 - 23:32.


#568
RaSuc

RaSuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2015
Buna. Eu am fost ieri sa vad un apartament cu 3 camere in acest complex si am ramas dezamagita. Singurul plus este suprafata destul de mare (in jur de 90 mp utili), insa in rest... Se vede ca blocul este construit de ceva ani si nu a fost dat tot in folosinta, pentru ca tencuiala a inceput sa se scorojeasca, parchetul a facut goluri de aer si pasesti greu pe el, plus layoutul in colturi, cam greu de amenajat cu mobila, plus ca arata ciudat.
Alt aspect sunt finisajele de proasta calitate: usi, parchet, tevi care trec prin apartament, obiectele sanitare foarte basic, gresia, faianta etc. Liftul pare si el cam subred, nu e o firma cunoscuta. Avand in vedere ca unul din blocuri are 24 de etaje, mi-ar fi frica sa urc in fiecare zi pana acolo.
Zona e pustie, apartamentele sunt vandute cam 60%, ceea ce mi se pare foarte putin, avand in vedere ca a fost dat in folosinta prin 2008-2009; spatiile comerciale de la parter parasite, au un loc minuscul de joaca pentru copii.
Mi-a placut mult mai mult Vivenda Residencias.

#569
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 RaSuc, on 25 august 2015 - 13:04, said:

Buna. Eu am fost ieri sa vad un apartament cu 3 camere in acest complex si am ramas dezamagita. Singurul plus este suprafata destul de mare (in jur de 90 mp utili), insa in rest... Se vede ca blocul este construit de ceva ani si nu a fost dat tot in folosinta, pentru ca tencuiala a inceput sa se scorojeasca, parchetul a facut goluri de aer si pasesti greu pe el, plus layoutul in colturi, cam greu de amenajat cu mobila, plus ca arata ciudat.
Alt aspect sunt finisajele de proasta calitate: usi, parchet, tevi care trec prin apartament, obiectele sanitare foarte basic, gresia, faianta etc. Liftul pare si el cam subred, nu e o firma cunoscuta. Avand in vedere ca unul din blocuri are 24 de etaje, mi-ar fi frica sa urc in fiecare zi pana acolo.
Zona e pustie, apartamentele sunt vandute cam 60%, ceea ce mi se pare foarte putin, avand in vedere ca a fost dat in folosinta prin 2008-2009; spatiile comerciale de la parter parasite, au un loc minuscul de joaca pentru copii.
Mi-a placut mult mai mult Vivenda Residencias.

Eu am cumparat de curand un ap. 2 camere acolo si am alta parere. Mi-a mi s-a parut ok pretul, in jur de 1000 euro /mp util fara balcon. Pretul este f. bun, sub orice alt complex.


legat de ce spui, da, nu sunt ocupate, dar vor fi. Ne gandim pe termen lung, ca doar facem un credit pe ani de zile, Ei au in plan sa vanda totul in 4 ani.
De ce nu au vandut pana acum? A venit criza, proiectul a fost luat de banca finantatoare (alpha bank) si practic ani de zile a fost blocat. Acum au inceput.

Zona mi se pare ok, nu e mai pestrita decat altele (Obor, coletina, pantelimon etc). Doar stam in Bucuresti, sa nu comparam mere cu pere....

Constructorul Bogart este una dintre cele mai vechi si de renume firme. La multe proiecte constructorul intra in faliment dupa ce termina proiectul adica este "de unica folosinta".

Am inteles ca structura de rezistenta este printre cele mai bune, rezista la peste 8 grade. Eu am incredere in structura, dupa ce m-am interesat in stanga si dreapta, as vrea sa ma prinda urmatorul cutremur mare acolo.

da, baia e basic. Dar poti schimba. Un wc costa 100 ron, o chiuveta la fel. Cu cateva sute euro iti faci cum vrei baia.

Ce nu-mi place:
- geamurile/usile de termopan de aluminiu, cred ca iarna intra frigul si sunt si greu reparat
- faptul ca din bucatarie nu ai iesire in balcon, doar din dormitoare in balcon
- ca pe balcon se trece usor la vecinu'
- bucataria mica (la tipul 2 - 2 camere)

Liftul e ok, exista chiar lift mare de marfa si altul mai mic.

#570
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Salut! Azi am semnat si eu antecontractul. Maine va ajunge si evaluatorul. Apoi astept sa vireze si banca banii si sa-mi iau cheiile:)

Sper sa fie ok si sa nu am probleme cu noul apartament:)

Parerile despre complex sunt impartite, nu va exista niciodata un complex perfect, pe care sa si-l permita si oamenii de rand!

Astept cu nerabdare mutarea, iar sotia decorarea apartamentului:)

Va tin la curent:)

O zi buna sa aveti!

#571
RaSuc

RaSuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2015

 asddd1000, on 25 august 2015 - 18:17, said:

Eu am cumparat de curand un ap. 2 camere acolo si am alta parere. Mi-a mi s-a parut ok pretul, in jur de 1000 euro /mp util fara balcon. Pretul este f. bun, sub orice alt complex.


legat de ce spui, da, nu sunt ocupate, dar vor fi. Ne gandim pe termen lung, ca doar facem un credit pe ani de zile, Ei au in plan sa vanda totul in 4 ani.
De ce nu au vandut pana acum? A venit criza, proiectul a fost luat de banca finantatoare (alpha bank) si practic ani de zile a fost blocat. Acum au inceput.

Zona mi se pare ok, nu e mai pestrita decat altele (Obor, coletina, pantelimon etc). Doar stam in Bucuresti, sa nu comparam mere cu pere....

Constructorul Bogart este una dintre cele mai vechi si de renume firme. La multe proiecte constructorul intra in faliment dupa ce termina proiectul adica este "de unica folosinta".

Am inteles ca structura de rezistenta este printre cele mai bune, rezista la peste 8 grade. Eu am incredere in structura, dupa ce m-am interesat in stanga si dreapta, as vrea sa ma prinda urmatorul cutremur mare acolo.

da, baia e basic. Dar poti schimba. Un wc costa 100 ron, o chiuveta la fel. Cu cateva sute euro iti faci cum vrei baia.

Ce nu-mi place:
- geamurile/usile de termopan de aluminiu, cred ca iarna intra frigul si sunt si greu reparat
- faptul ca din bucatarie nu ai iesire in balcon, doar din dormitoare in balcon
- ca pe balcon se trece usor la vecinu'
- bucataria mica (la tipul 2 - 2 camere)

Liftul e ok, exista chiar lift mare de marfa si altul mai mic.


Asa este, pretul este foarte bun, au chiar o oferta de 79000+TVA la ap cu 3 camere, la etajul 16, insa nu mi se pare ca merita. Se vor da apartamentele, insa cine stie in cat timp. Deja au trecut aprox 7 ani de la construire si s-au vandut doar 60%. Eu am fost si l-am viziat cu sotul meu care este inginer electric si n-a fost foarte incantat de panouri si ce a mai vazut.
Iar despre baie, cu 100 lei cumperi wc si chiuveta exact ca a lor, adica identic cu ce gasesti deja... Ma gandesc ca daca te muti intr-un ansamblu nou, te muti doar cu mobila.
Noi am fost si la Vivenda, iar un apartament cu 3 camere de 71 mp utili costa 85000 cu TVA inclus, unde intra si locul de parcare si o boxa. Blocurile deja construite (cele 3) sunt deja ocupate, ceea ce-mi da mai multa incredere in noul proiect. Plus ca finisajele sunt net superioare, cu posibilitatea sa ti le alegi, ceea ce mi se pare un mare plus. De asemenea, cunosc personal directoarea generala de la Hotel Cismigiu care a fost rebrand-uit prin Hercesa, si poate confirma ca firma este serioasa.

Edited by RaSuc, 25 August 2015 - 18:36.


#572
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 RaSuc, on 25 august 2015 - 18:26, said:

Asa este, pretul este foarte bun, au chiar o oferta de 79000+TVA la ap cu 3 camere, la etajul 16, insa nu mi se pare ca merita. Se vor da apartamentele, insa cine stie in cat timp. Deja au trecut aprox 7 ani de la construire si s-au vandut doar 60%. Eu am fost si l-am viziat cu sotul meu care este inginer electric si n-a fost foarte incantat de panouri si ce a mai vazut.
Iar despre baie, cu 100 lei cumperi wc si chiuveta exact ca a lor, adica identic cu ce gasesti deja... Ma gandesc ca daca te muti intr-un ansamblu nou, te muti doar cu mobila.
Noi am fost si la Vivenda, iar un apartament cu 3 camere de 71 mp utili costa 85000 cu TVA inclus, unde intra si locul de parcare si o boxa. Blocurile deja construite (cele 3) sunt deja ocupate, ceea ce-mi da mai multa incredere in noul proiect. Plus ca finisajele sunt net superioare, cu posibilitatea sa ti le alegi, ceea ce mi se pare un mare plus. De asemenea, cunosc personal directoarea generala de la Hotel Cismigiu care a fost rebrand-uit prin Hercesa, si poate confirma ca firma este serioasa.

De acord cu ce spui, stiu si Vivenda. Este foarte ok cred.
Doar ca atentie, momentan ei vand niste planuri, blocurile nu sunt construite, nici macar fundatia turnata. Una este sa cumperi niste promisiuni, alta este sa cumperi ceva facut.
Primul proiect este ok, nu inseamna ca va fi si al 2-lea. Poate da, poate nu. Va fi alt proiect, ALT CONSTRUCTOR. Hercesa este dezvoltatorul, nu constructorul. Firma care a construit primul proiect a dat faliment.

Sincer mi se pare asemanatoare Ghica Plaza si Hercesa Vivenda. Zona mai buna la Vivenda oricum.

Un dezavantaj la Ghica Plaza ar fi ca liftul merge pana la -1, daca ai parcare la -2 o iei pe scari ....

#573
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
79 de mii + TVA? Etaj 16? De unde preturile astea? Eu am platit 73 de mii cu TVA inclus, etaj 5, 3 camere  si 96 de m2.

Nu mai speriati oamenii!

#574
RaSuc

RaSuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2015

 Rikyrikyriky, on 25 august 2015 - 19:04, said:

79 de mii + TVA? Etaj 16? De unde preturile astea? Eu am platit 73 de mii cu TVA inclus, etaj 5, 3 camere  si 96 de m2.

Nu mai speriati oamenii!


Nu stiu cand ai platit tu, insa noi am fost ieri si am vizionat o serie de apartamente la ei, iar asta era cel mai ieftin, fiind la oferta. Restul trec de 80 chiar 90 000. Daca intri pe site la ei, o sa vezi: http://www.doamnaghi...ferte-speciale/

Edited by RaSuc, 25 August 2015 - 19:09.


#575
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 RaSuc, on 25 august 2015 - 18:26, said:

Asa este, pretul este foarte bun, au chiar o oferta de 79000+TVA la ap cu 3 camere, la etajul 16, insa nu mi se pare ca merita. Se vor da apartamentele, insa cine stie in cat timp. Deja au trecut aprox 7 ani de la construire si s-au vandut doar 60%. Eu am fost si l-am viziat cu sotul meu care este inginer electric si n-a fost foarte incantat de panouri si ce a mai vazut.
Iar despre baie, cu 100 lei cumperi wc si chiuveta exact ca a lor, adica identic cu ce gasesti deja... Ma gandesc ca daca te muti intr-un ansamblu nou, te muti doar cu mobila.
Noi am fost si la Vivenda, iar un apartament cu 3 camere de 71 mp utili costa 85000 cu TVA inclus, unde intra si locul de parcare si o boxa. Blocurile deja construite (cele 3) sunt deja ocupate, ceea ce-mi da mai multa incredere in noul proiect. Plus ca finisajele sunt net superioare, cu posibilitatea sa ti le alegi, ceea ce mi se pare un mare plus. De asemenea, cunosc personal directoarea generala de la Hotel Cismigiu care a fost rebrand-uit prin Hercesa, si poate confirma ca firma este serioasa.

eu vad alte preturi la Videnda ...
http://vivenda.hercesa.ro/

#576
RaSuc

RaSuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2015

 asddd1000, on 25 august 2015 - 19:13, said:

eu vad alte preturi la Videnda ...
http://vivenda.hercesa.ro/


Noi am fost ieri si la Vivenda si la Dna Ghica, deci am preturile proaspete, plus ca am primit ofertele si schitele si pe e-mail. Nu stiu de ce site-ul nu e actualizat, noi nu de la el am aflat de apartamente. Am trecut pe langa blocuri si am vazut afis mare cu preturile, plus showroom-ului care e deschis pana pe la 18:00, deci poti sa mergi mereu neanuntat sa vizionezi un apartament model de 3 camere.

 asddd1000, on 25 august 2015 - 19:13, said:

eu vad alte preturi la Videnda ...
http://vivenda.hercesa.ro/

Acum vad insa, uitandu-ma pe site, ca schitele sunt puse aiurea. Deci cel de 140 000 are de fapt 4 camere si cel de 81 000 are 3 camere. Deci de aici confuzia. In cazul asta corespunde cu ce ne-au zis ei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate