Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#451
nbogdani

nbogdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.03.2006

View Postmemestoica, on 17th October 2011, 17:40, said:

salut! oameni mult mai inteligenti si mai in tema decat mine au postat liste de la intretinere.



mai exact la lista cu luna decembrie la apartamentul 31, 3 camere / 3 persoane, factura este 2133,81..f ciudat ca e trecut la apa calda suma 1159,75...practic piscina folosita zilnic:)))

si la garsoniere costurile sunt incredibil de mari 7-8 milioane pe luna e enorm

in 2010 au fost costuri mari pe apa calda, aprox 150ron/mc si curent spatii comune pentru ca erau 20 de oameni in tot ansamblul si ii deservea o centrala imensa facuta sa faca fata la 600 de apartamente (apa calda trebuie mentinuta pe conducta, fie ca foloseste cineva sau nu, astfel incat cel de la et 16 sa nu astepte 2 ore sa curga apa la robinetul lui)

acum mc de apa calda a ajuns la 20ron si va scadea pe masura ce se vor popula cladirile.
sa vedem si in decembrie anul asta cum va fi.

#452
mihai178

mihai178

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2010

View Postnbogdani, on 18th October 2011, 13:48, said:

in 2010 au fost costuri mari pe apa calda, aprox 150ron/mc si curent spatii comune pentru ca erau 20 de oameni in tot ansamblul si ii deservea o centrala imensa facuta sa faca fata la 600 de apartamente (apa calda trebuie mentinuta pe conducta, fie ca foloseste cineva sau nu, astfel incat cel de la et 16 sa nu astepte 2 ore sa curga apa la robinetul lui)

acum mc de apa calda a ajuns la 20ron si va scadea pe masura ce se vor popula cladirile.
sa vedem si in decembrie anul asta cum va fi.


Corect: cost mc de apa calda = cost mc de apa rece + cost incalzire (gazul). Costul incalzirii a fost 20 ron la care se adauga 3.5 ron costul mc de apa rece.

In al doilea rand costul incalzirii in lunile de iarna se calculeaza in felul urmator: 80% din factura de gaze (total consum centrala) reprezinta incalzirea termica si 20% incalzirea apei calde. Iar in lunile de vara tot costul este destinat incalzirii apei calde.
Asadar o comparatie de cost incalzire apa calda intre o luna de iarna (decembrie 2010) si cea de vara (iulie 2011) este irelevanta din punctul meu de vedere.

Intr-adevar, intre timp s-au mutat mai multe persoane si asta o sa scada pretul (teoretic). Dar vom vedea cand vom putea face o analiza decembrie 2010 - decembrie 2011 (adica prin martie 2012, tinand cont de faptul ca inca nu s-a afisat luna august 2011).


Totodata, ramane de vazut daca se mai limiteaza costul incalzirii apei calde la 25ron, in cazul in care acesta va fi mai mare.

#453
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.
  Daca se poate, va rog faceti o poza cu lista cheltuielilor de intretinere pe ultima luna, si postati-o.
  Salutari din "vestul (salbatic) al Tarii"!

#454
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Salut, cheltuielile de intretinere nu-s chiar mari: pt. septembrie 2011 98RON, luna trecuta a depasit putin 100 RON. La 2 camere.

View PostTGV-DAT, on 4th November 2011, 12:48, said:

Va salut.
  Daca se poate, va rog faceti o poza cu lista cheltuielilor de intretinere pe ultima luna, si postati-o.
  Salutari din "vestul (salbatic) al Tarii"!


#455
nbogdani

nbogdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.03.2006

View Postandreilog, on 2nd December 2011, 14:36, said:

Salut, cheltuielile de intretinere nu-s chiar mari: pt. septembrie 2011 98RON, luna trecuta a depasit putin 100 RON. La 2 camere.

asta fara sa fie locuit, unul de 2 camere locuit cam 170 RON tot pe septembrie

#456
serbancea

serbancea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2007

View Postnbogdani, on 2nd December 2011, 19:16, said:

asta fara sa fie locuit, unul de 2 camere locuit cam 170 RON tot pe septembrie

Buna ziua,

Se poate va rog sa postati lista de intretinere pentru octombrie | noiembrie | decembrie 2011?
Ar fi foarte interesant de vazut cum au evoluat sumele la intretinere comparativ cu 2010. Este uluitor ca in 2010 sa ai la intretinere 20 mil. Sunt interesat sa aflu aceste aspecte pentru a ma decide daca este rezonabila cumpararea unui apartament in acest complex rezidential.


Multumesc,

#457
nbogdani

nbogdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.03.2006

View Postserbancea, on 12th January 2012, 10:36, said:

Buna ziua,

Se poate va rog sa postati lista de intretinere pentru octombrie | noiembrie | decembrie 2011?
Ar fi foarte interesant de vazut cum au evoluat sumele la intretinere comparativ cu 2010. Este uluitor ca in 2010 sa ai la intretinere 20 mil. Sunt interesat sa aflu aceste aspecte pentru a ma decide daca este rezonabila cumpararea unui apartament in acest complex rezidential.


Multumesc,

abia este afisat octombrie (prima luna cu caldura in calorifere spre final), 3 camere, 3 persoane = aprox 400 ron.

#458
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
s-a afisat intretinerea?! sunt curios cat a venit intr-o luna de iarna de 2011

#459
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Garsoniera - 1 locatar - fara "economii" - 233 lei

#460
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Am trecut azi pe strada cu acesta cosntructie:

In primul rand ar trebui sa se numeasca Baicului Plaza, n-are nicio treaba cu Doamna Ghica, e in mijlocul "seringarilor".
A doua chestie n-am vazut mai mult de 10 lumini aprinse in tot ansambul.
A treia chestie, ma intreb cum ar arata zona aia cu blocurile astea ocupate la maxim, adica 600 de familii, mai ceva ca pe stadion banuiesc.
A patre chetie: nu e absolut niciun pic de infrastructura in zona, doar un amarat de autobuz care face o infinitate sa treaca de intersectia de la Doamna Ghica sau de calea ferata de la Obor. Cum ar fi cu 600 de masini in plus?
Capac mi-au pus preturile: 65.000 euro o garsoniera.

Cum au primit finantare dezvoltatorii pe o asemenea utopie? Presimt ceva falimente bancare...

#461
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmarcone, on 20th February 2012, 22:52, said:

Doamna Ghica, e in mijlocul "seringarilor".
De unde ai venit de iti permiti o asemenea afirmatie?

View Postmarcone, on 20th February 2012, 22:52, said:

A patre chetie: nu e absolut niciun pic de infrastructura in zona, doar un amarat de autobuz
Acel amarat de autobuz este un model Mercedes Citaro! Dar se pare ca tu ai fost conceput intr-un Bugatti Veyron ca altfel nu imi explic de ce pt tine Mercedes = "amarat"!

View Postmarcone, on 20th February 2012, 22:52, said:

A patre chetie: ... Cum ar fi cu 600 de masini in plus?
Nu toata lumea s-a nascut in masina! Vezi mai sus partea cu Bugatti Veyron!

Chiar te rog sa nu te muti in acest ansamblu!

Edited by pustiu_22, 21 February 2012 - 10:07.


#462
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View Postpustiu_22, on 21st February 2012, 10:05, said:

De unde ai venit de iti permiti o asemenea afirmatie?


Acel amarat de autobuz este un model Mercedes Citaro! Dar se pare ca tu ai fost conceput intr-un Bugatti Veyron ca altfel nu imi explic de ce pt tine Mercedes = "amarat"!


Nu toata lumea s-a nascut in masina! Vezi mai sus partea cu Bugatti Veyron!

Chiar te rog sa nu te muti in acest ansamblu!

Daca ti-as raspunde ar fi sub demnitatea mea. Ai dreptate la toate puntele, in special ultimul :)

Edited by marcone, 22 February 2012 - 22:01.


#463
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Salut
Doar timpul sper ca va arata ca nu esti prea "corect" cu zona si ansamblul.
Daca te uiti mai bine, zona e in dezvoltare. A aparut un Lidl si sunt inca spatii multe neconstruite. Habar n-am ce se mai dezvolta in zona insa... eu cred ca se vor face destule. Mai exista o mare artera inceputa care ar trebui sa uneasca Dna Ghica de Piata Delfinului.
Gandeste-te cum arata zona Mall Vitan pana sa apara Mall-ul. Eu stiu ca am copilarit pe acolo. Nu arata deloc promitator, era o zona obscura, in care Ceausescu facea blocuri.
Cat mai costa un loc de parcare te-ai interesat?
Sper sa vedem schimbarile in bine ale zonei cat mai curand.

View Postmarcone, on 20th February 2012, 22:52, said:

Am trecut azi pe strada cu acesta cosntructie:

In primul rand ar trebui sa se numeasca Baicului Plaza, n-are nicio treaba cu Doamna Ghica, e in mijlocul "seringarilor".
A doua chestie n-am vazut mai mult de 10 lumini aprinse in tot ansambul.
A treia chestie, ma intreb cum ar arata zona aia cu blocurile astea ocupate la maxim, adica 600 de familii, mai ceva ca pe stadion banuiesc.
A patre chetie: nu e absolut niciun pic de infrastructura in zona, doar un amarat de autobuz care face o infinitate sa treaca de intersectia de la Doamna Ghica sau de calea ferata de la Obor. Cum ar fi cu 600 de masini in plus?
Capac mi-au pus preturile: 65.000 euro o garsoniera.

Cum au primit finantare dezvoltatorii pe o asemenea utopie? Presimt ceva falimente bancare...

Edited by andreilog, 28 February 2012 - 13:26.


#464
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.
Va rog sa mai postati lista cu intretinerea, ultima.
Cat despre zona Baicului, unde se afla aceste blocuri, din ce am vazut, zona are potential.
Pe viitor, se are in vedere construirea chiar a unei linii de Metrou (posibila prelungirea Magistralei 5 - la care recent au inceput lucrarile). Voi completa cu o poza a acestei scheme de metrou.
Cele bune!

#465
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View PostTGV-DAT, on 12th March 2012, 10:35, said:

Va salut.
Va rog sa mai postati lista cu intretinerea, ultima.
Cat despre zona Baicului, unde se afla aceste blocuri, din ce am vazut, zona are potential.
Pe viitor, se are in vedere construirea chiar a unei linii de Metrou (posibila prelungirea Magistralei 5 - la care recent au inceput lucrarile). Voi completa cu o poza a acestei scheme de metrou.
Cele bune!

Zau ma? Are potential? Nu va mai chinuiti sa postati mesaje pe forum dragilor de la vanzari ca oricum o sa dati faliment. Acest complex e aproape gol, si asa va ramane pana va da faliment. Sanatate

#466
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa cum am promis, voi atasa o schema a posibilei viitoare retea de Metrou. Eu, personal, recunosc ca NU fac parte din echipa de vanzare. Sunt doar un umil admirator al acestor blocuri, in care mi-ar face placere sa "blocuiesc". Asta daca desigur voi reusi sa-mi vand cele 2 locuinte (a mea si a parintilor) din Timisoara, unde inca locuiesc. Am hotarat sa NU iau "credit de la banca". Salutarile si respectele mele tuturor.

Poza nu-mi apartine, este luata de pe Internet.

Ce m-a atras la aceste blocuri?

Care ar fi avantajele si dezavantajele acestui Complex, din ce am vazut si studiat:

Avantaje:
  1. Structura de rezistenta - este calculata si construita dupa ultimele norme, mult mai exigente decat cele de dinainte de 2006, cand s-a schimbat si innasprit Normativul de calcul antisesimic. In acest proiect de rezistenta, "si-au bagat nasul" Profesorii de la Constructii, de care nu scapa nici o greseala.
  2. Executia lucrarilor la structura de rezistenta , din ce am vazut, ca si constructor, mi s-a parut a fi facuta corect (firma e una serioasa, cu experienta).
  3. Inaltimea!!! Pentru mine, asta este un mare avantaj (ca pasionat de cladiri inalte).
  4. Lifturile - IFMA - producator Roman cu traditie.
  5. Zona linistita, cu circulatie relativ redusa fata de alte locuri din Bucuresti.
  6. Magazine pentru strictul minim necesar in imediata apropiere, mai ales de cand s-a deschis Lidl.
  7. Pentru cei ce au masini, parcarea subterana si cea de langa blocuri este o binecuvantare.

Dezavantaje:
  1. Zona mai "marginasa", cu putine puncte de atractie (deocamdata).
  2. Acces mai greoi cu mijloacele de transport (momentan ceva autouze, posibil Metrou in 10-12 ani - da Doamne!)
  3. Finisajele mi s-au parut facute cam "la repezeala", dar asta e un aspect mai putin important.

Acuma, sigur ca exista pareri pro si contra, ca in fiecare alt domeniu si in alte situatii.
  
Numai de bine s-auzim!

#467
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
sunt si eu curios care mai e situatia cu intretinerea in aceste blocuri si mai ales daca a fost caldura calumea in aceasta iarna ....

metrou in zona e greu de crezut ca va fi in 2020...mai sunt DOAR 8 ani pana atunci :naughty:

mare lucru daca o sa termine linia pana la aeroport pana atunci

#468
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceva liste de intretinere? Eventual, pozate, daca se poate.
S-a mai mutat cineva in Complex? Stie cineva situatia REALA a etajului 24 din Turnul A?  Mie mi s-a spus ca "sunt date toate apartamentele de la 24", dar n-am vazut nici o lumina, nici o miscare pe-acolo....   Probabil 24 este "cireasa de pe tort", si vor sa-l mai tina nevandut, incercand sa-i "convinga" pe clienti sa cumpere la etaje inferioare.
  Fac pariu ca daca le-as plati cash, sigur as putea cumpara un apartament la 24, pe care l-as vrea din cele 6 (3 de 2 camere si 3 de 3 camere). Dar ma tot chinui sa vand aceste 2 "cotete" din Timisoara, si posibilele preturi obtinute nu cred ca ar egala pretul unuia de 3 camere. Si cum spuneam, "credit de la banca" NU vreau!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate