Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#433
alunelu24

alunelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2011

 cavenaghi, on 19th May 2011, 08:37, said:

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti preturile din blocul G, apartament 2 si 3 camere. De la ei sunt satul de minciuni....


Buna ziua,

eu iau cu trei camere si o sa dau 100 pe el pentru ca am discutat din decembrie cu ei, da nu cred ca difera preturile de la un bloc la altul. Acum am vazut prin ziarul financiar ca se laudau ca au scumpit, au trecut la TVA de 24%. Doua camere nu stiu pt ca nu m-a interesat. Dvs. ce preturi v-au zis?

#434
gionatan

gionatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2010

 alunelu24, on 23rd May 2011, 20:26, said:

eu iau cu trei camere si o sa dau 100

la banii astia iti faci hotel langa bucuresti. 100K e extrem de mult pentru preturile actuale. sunt sigur ca poti sa mai negociezi usor 10K, daca tii neaparat sa iti iei.

Edited by gionatan, 25 May 2011 - 14:43.


#435
alunelu24

alunelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2011

 gionatan, on 25th May 2011, 14:42, said:

la banii astia iti faci hotel langa bucuresti. 100K e extrem de mult pentru preturile actuale. sunt sigur ca poti sa mai negociezi usor 10K, daca tii neaparat sa iti iei.

Pai in decembrie aveau oferta asa: 90 k+tva 5%(ca era cursul euro 4.3) si venea 94.500 euro. Iar la asta mai aduna cheltuiala cu actele, cu creditul la banca si cu mobila...si ajungi aproape de 100... De negociat astia nu negociaza, eu am stat mult de vorba cu ei pana sa ajungem la o intelegere,luni intregi... mai ales ca acum au scumpit si nu vroiau sa-mi mai dea cu pretul stabilit de la inceput...

#436
gionatan

gionatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2010

 alunelu24, on 26th May 2011, 14:52, said:

Pai in decembrie aveau oferta asa: 90 k+tva 5%(ca era cursul euro 4.3) si venea 94.500 euro. Iar la asta mai aduna cheltuiala cu actele, cu creditul la banca si cu mobila...si ajungi aproape de 100... De negociat astia nu negociaza, eu am stat mult de vorba cu ei pana sa ajungem la o intelegere,luni intregi... mai ales ca acum au scumpit si nu vroiau sa-mi mai dea cu pretul stabilit de la inceput...

Daca as avea 100K mi-as lua un teren prin Pantelimon sau Branesti cu 20K si cu 80K mi-as face o casa cu 5 camere la aer curat si curte satisfacatoare. Faci 15min din Pantelimon pana la Dna Ghica.

Dar asta as face eu. Probabil gandesc asta pentru ca deja am facut "investitia" pe care vrei sa o faci tu acum si e prea tarziu sa ma razgandesc.

#437
alunelu24

alunelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2011

 gionatan, on 27th May 2011, 09:26, said:

Daca as avea 100K mi-as lua un teren prin Pantelimon sau Branesti cu 20K si cu 80K mi-as face o casa cu 5 camere la aer curat si curte satisfacatoare. Faci 15min din Pantelimon pana la Dna Ghica.

Dar asta as face eu. Probabil gandesc asta pentru ca deja am facut "investitia" pe care vrei sa o faci tu acum si e prea tarziu sa ma razgandesc.

Adevarat! Ai foarte mare dreptate si la asta m-am gandit si eu, nu se merita sa stai la bloc la banii astia cand poti sa-ti faci casa.
Dar eu pana nu-mi fac o familie, nu pot sa ma ocup sa-mi construiesc casa singura, sa stau apoi singura in ea... Cand o fi, o sa vand apartamentul care momentan este destul de spatios pt mine.

#438
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 gionatan, on 27th May 2011, 10:26, said:

Daca as avea 100K mi-as lua un teren prin Pantelimon sau Branesti cu 20K si cu 80K mi-as face o casa cu 5 camere la aer curat si curte satisfacatoare. Faci 15min din Pantelimon pana la Dna Ghica.
Comparatia casa-apartament NU se face numai d.p.d.v. al banilor, casa inseamna multe alte obligatii precum si satisfactii.
Calculeaza numai cat te costa benzina intr-un an din Branesti pana la intrarea in Bucuresti

#439
gionatan

gionatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2010

 gabian22, on 29th May 2011, 09:57, said:

Comparatia casa-apartament NU se face numai d.p.d.v. al banilor, casa inseamna multe alte obligatii precum si satisfactii.
Calculeaza numai cat te costa benzina intr-un an din Branesti pana la intrarea in Bucuresti

daca ai bani de casa se presupune ca ai si pentru benzina pana la servici si cateva alte costuri.

#440
ShoriRazv

ShoriRazv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2011
Ne-ar interesa sa inchiriem un apartament in acest complex insa dupa ce am citit comentariile de pe forum ne-am cam speriat.... Ne puteti ajuta va rog cu niste informatii despre ce s-a mai intamplat cu problemele mentionate anterior: costul mc apa calda (apropos, apa este macar fierbinte?), costurile de administrare, curatenia in complex si pe etaje, (ne)functionarea interfoanelor. Problema cu termopanele prost montate e generala??
Multumim anticipat pentru raspunsuri

#441
ciociosan79

ciociosan79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.08.2011

 ShoriRazv, on 11th July 2011, 23:16, said:

Ne-ar interesa sa inchiriem un apartament in acest complex insa dupa ce am citit comentariile de pe forum ne-am cam speriat.... Ne puteti ajuta va rog cu niste informatii despre ce s-a mai intamplat cu problemele mentionate anterior: costul mc apa calda (apropos, apa este macar fierbinte?), costurile de administrare, curatenia in complex si pe etaje, (ne)functionarea interfoanelor. Problema cu termopanele prost montate e generala??
Multumim anticipat pentru raspunsuri

:thumbdown: Eu ti-as sugera sa inchiriezi in alta zona... pentru ca sunt destui colorati prin Baicului (nu este zona Doamna Ghica). In plus, trebuie sa vezi costurile de intretinere - care sunt foarte mari. In ceea ce priveste termopanele, depinde de noroc. Sincer, poti gasi in Titan, Dristor, oriunde mai ieftin, chiar daca nu este bloc nou. Eu platesc in Titan pentru 2 camere 270 EUR/luna. Ap semi-decomandat (locuiesc singura), 45-50 mp, la 5 min de metrou Titan. Aici sigur cer mai mult, plus ca imi vei da dreptate in ceea ce priveste costurile de intretinere.

Bafta totusi! :thumbup:

#442
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.09.2011
Eu stau cu chirie in acest ansamblu de vreo trei luni. Trei camere 300 euro+TVA. Apartamentul este mai mare ca orice alt apartament gasit la acest pret. 85 mp utili. Intretinerea pe luna este in jur de 260 ron pentru doua persoane. Pt mine este rezonabil... Apa calda mi s-a spus ca a fost in luna iunie 17 lei pe mc. In rest nu am mai intrebat sa vad exact cat era... Oricum, tinand cont ca vine apa fierbinte chiar si cand robinetul este mai mult spre apa rece (sper ca se intelege ce vreau sa spun...) nu se consuma prea multa apa calda...

#443
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011

 odettte, on 8th September 2011, 21:29, said:

Eu stau cu chirie in acest ansamblu de vreo trei luni. Trei camere 300 euro+TVA. Apartamentul este mai mare ca orice alt apartament gasit la acest pret. 85 mp utili. Intretinerea pe luna este in jur de 260 ron pentru doua persoane. Pt mine este rezonabil... Apa calda mi s-a spus ca a fost in luna iunie 17 lei pe mc. In rest nu am mai intrebat sa vad exact cat era... Oricum, tinand cont ca vine apa fierbinte chiar si cand robinetul este mai mult spre apa rece (sper ca se intelege ce vreau sa spun...) nu se consuma prea multa apa calda...


la naiba...user conectat pe 8 septembrie, 1 singur post, ultima vizita pe 8 septembrie....mai sa fie

#444
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost in aprilie in vizita la Complex. Am facut si ceva poze, de la etajul 24. Totul mi s-a parut super-perfect, mai putin preturile de vanzare (din cauza ca nu mi le permit). Ar trebui sa vand tot ce avem aici, la Timisoara, si tot mi-ar mai trebui cam 40.000-50.000euro... De "credit de la banci",  Doamne-fereste!!! Nici nu vreau sa aud de banci, decat ca le ia mama draqu'! Toate-s niste camatari si niste escroci fara scrupule.
In eventuala mea mutare la Bucuresti (asta daca-mi gasesc ceva de munca in domeniul proiectarii in Constructii), i-am promis Domnului Alexandru Dima ca voi intentiona sa ma mut in Complex, chiar si in chirie.

Salutarile si respectele mele!

Adaug umilele mele poze (ultima, cam offtopic, dar e o pasiune de-a mea: Calea Ferata):

#445
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revin cu o completare:  pacat ca lumea nu cunoaste mai detaliat acest Complex.
Este amplasat intr-o zona linistita, fara trafic mare, structura de rezistenta a blocurilor este calculata si construita pentru a rezista fara avarii unui Cutremur de 8,5 / Richter (cutremur imposibil in Vrancea d.p.d.v. geologic). Nu pot pricepe de ce toata lumea se uita la rigips, glet, faianta... Astea se pot foarte usor remedia, schimba,... pe cand STRUCTURA de REZISTENTA este SFANTA!!!
M-au impresionat placut Lifturile: sunt IFMA-uri de-ale noastre! Nu "import spania, italia,..."
Si inca o chestie, aflata de la un Profesor universitar de la Timisoara:   in proiectul structurii de rezistenta, si-a "bagat nasu' " un Profesor universitar de la Facultatea de Constructii Bucuresti.  Este bine stiuta chestia cu proiectantii profesori: astia "umfla" structura de rezistenta, tocmai ca sa fie ei siguri ca nu vor fi avarii in caz de seism (dovada stau miile de blocuri din comunism, tot de universitari proiectate - nu ma leg de spatiile mici si aspectul "gri" al lor, dar acestea au rezistat perfect in '77).
In contradictie, vedeti numai in "vecini":  complexul Planorama, cu ale sale "turnuri" de 15 etaje: 1 este aproape gata, 2 in constructie, inca unul numai fundatia. Pentru a vedea dezastrul structural: ATENTIE la etajul 14!!! Are stalpi mici, rari, si un planseu-dala, pe care reazema etajul 15, cu stalpi rezemati direct pe planseu, si nu pe ceilalti de mai jos! Si "cireasa de pe tort": etajul 16 (sau tehnic-mai degraba)-cel cu pereti de beton, sta peste 15, deci inca o masa uriasa de beton, care prin intermediul stalpilor de la 15, reazema pe biata placa dala de peste 14!!!
Stau si ma-ntreb: oare cine mama draqu' a "proiectat" asa ceva?
Deci, d.p.d.v. al rezistentei, si nu numai, Complexul Doamna Ghica este net superior!

Am studiat indelung structurile de rezistenta de la cele cateva turnuri de locuinte noi de minim 15 etaje din Bucuresti: cele mai bune sunt cele de la Doamna Ghica Plaza (24 etaje), Asmita Gardens (24 etaje + Penthouse), Monaco Towers (20 etaje), In-City Residence (17 etaje).

#446
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
domnu proiectant, problema din ce-a scris lumea pe aici e ca trebuie sa platesti 2000 de lei pe luna intretinere si uneori sa te trezesti ca ti-au oprit caldura in toiul gerului!
de frumoase sunt frumoase problema e cat e de rentabil sa traiesti in ele

#447
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 TGV-DAT, on 14th October 2011, 10:51, said:

[.................]
In eventuala mea mutare la Bucuresti (asta daca-mi gasesc ceva de munca in domeniul proiectarii in Constructii), i-am promis Domnului Alexandru Dima ca voi intentiona sa ma mut in Complex, chiar si in chirie.
[.................]

Daca ai aflat absolut toate detaliile si i-ai promis si "Domnului" Alexandru Dima ca iti cumperi un apartament, atunci sa fi convins ca totul e perfect. "Domnul" Alexandru Dima este cel mai "onest", "sincer", "respectuos", "de treaba" (si lista poate continua) agent de vanzari, pardon, sef de agenti de vanzari, din cate se cunosc pe lumea asta.


 TGV-DAT, on 14th October 2011, 11:13, said:

Revin cu o completare:  pacat ca lumea nu cunoaste mai detaliat acest Complex.
Este amplasat intr-o zona linistita, fara trafic mare, structura de rezistenta a blocurilor este calculata si construita pentru a rezista fara avarii unui Cutremur de 8,5 / Richter (cutremur imposibil in Vrancea d.p.d.v. geologic). Nu pot pricepe de ce toata lumea se uita la rigips, glet, faianta... Astea se pot foarte usor remedia, schimba,... pe cand STRUCTURA de REZISTENTA este SFANTA!!!
[.............]
In contradictie, vedeti numai in "vecini":  complexul Planorama, cu ale sale "turnuri" de 15 etaje: 1 este aproape gata, 2 in constructie, inca unul numai fundatia. Pentru a vedea dezastrul structural: ATENTIE la etajul 14!!! Are stalpi mici, rari, si un planseu-dala, pe care reazema etajul 15, cu stalpi rezemati direct pe planseu, si nu pe ceilalti de mai jos! Si "cireasa de pe tort": etajul 16 (sau tehnic-mai degraba)-cel cu pereti de beton, sta peste 15, deci inca o masa uriasa de beton, care prin intermediul stalpilor de la 15, reazema pe biata placa dala de peste 14!!!
Stau si ma-ntreb: oare cine mama draqu' a "proiectat" asa ceva?
Deci, d.p.d.v. al rezistentei, si nu numai, Complexul Doamna Ghica este net superior!

Am studiat indelung structurile de rezistenta de la cele cateva turnuri de locuinte noi de minim 15 etaje din Bucuresti: cele mai bune sunt cele de la Doamna Ghica Plaza (24 etaje), Asmita Gardens (24 etaje + Penthouse), Monaco Towers (20 etaje), In-City Residence (17 etaje).

Sunt convins ca "Domnul Alexandru Dima" ti-a pus la dispozitie toate planurile blocurilor asa cum ai facut rost si de planurile de la alte complexe rezidentiale (Planorama, Asmita, Monaco, In-City, etc.). Evident! Probabil ca baietii de la Asmita ti-au pus la dispozitie aceste informatii in timpul lor liber avand in vedere ca echipa de vanzari de acolo nu mai exista de pe la inceputul anului..... Probabil ca ai vazut si Cartea Constructiei cu zecile de bibliorafturi in care se gaseste.... Si ai avut timp intr-o simpla vizita sa le citesti pe toate.

Si ca "posibil/probabil" viitor vecin de-al tau, hai sa ma lamuresti si pe mine cum de la etajul 14 la Planorama sunt "stalpi mici, rari si un planseu-dala, pe care reazema etajul 15" ca eu, sincer iti spun, nu am vazut. Ca un "neavenit" ce sunt in arhitectura, mie imi par toate etajele la fel la Planorama (apropo, ai auzit ca blocul e inclinat?). Dar na, m-a pus dracu (sau Dima?) sa cumpar acolo si acum mi-e un pic de teama dupa ce am citit ce ai scris.

Edited by kimi_ro, 14 October 2011 - 15:02.


#448
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
La Asmita o fi structura buna, dar au uitat de solul pe care au construit. Se cunoaste ca turnul cel mai inalt de la Asmita are o mica inclinatie din cauza solului foarte instabil din apropierea Dambovitei. :thumbdown:

#449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru "Kimi_ro":  Salutarile si respectele mele!
Cum spuneam: la show-room-ul Doamna Ghica Plaza, domnul Alexandru Dima, mi-a aratat pe scurt ceva planuri, nu in detaliu, deoarece le cunosc de pe site. Spunea ca "este cea mai simpla prezentare pe care o are unui posibil "client", eu cunoscand in detaliu planurile". Ce m-a mirat, este ca a spus ca etajul 24 "este dat in totalitate", desi nu am vazut lumini aprinse seara si noaptea (ce-i drept, doar cu o seara-noapte inainte am vazut Complexul plimbandu-ma cu autobuzul pe langa el). In apartamentul din care am facut pozele, nu mi s-a parut a se fi "mutat" cineva, neexistand nici macar urma. Mi-e greu sa cred ca cineva a cumparat sau inchiriat si nu locuieste...
Planurile si detaliile structurilor de rezistenta ale blocurilor din complexele mentionate in postul anterior le stiu tot de pe site-uri, si din unele lucrari universitare din domeniul constructiilor. Nu am fost in vizita la celelalte blocuri, nu as fi avut cand... La Asmita mi-ar mai fi placut, dar is mult mai scumpe ca si la Doamna Ghica Plaza... :(
Revenind: m-a interesat strict si numai partea cu structura de rezistenta si inaltimea cat mai mare, configuratia interioara fiind schimbata in functie de preferinte.
Nu am studiat dosare, "carti ale constructiei", nu a fost cazul, si ma gandesc ca ar fi fost cam dificil sa acced la ele. N-are rost sa zic cat timp ar fi luat studierea lor...
Cat despre Planorama: se vede cu usurinta la cele 2 blocuri care is inca in santier: la partea de sus, este etajul tehnic - cel cu peretii de beton, sub el este 15-le, iar sub, 14-le, cel cu stalpii subtiri.  La o simpla privire veti observa defazajul pe ambele directii ale stalpilor de la etajele 14 si 15, astfel incat stalpii de la 15 "calca" direct pe planseul peste 14.
Atasez pentru exemplificare si 2 poze.
Cat despre ideea de vecini, posibil sa nu se intample cu graba, din cauza preturilor mici pe care le putem obtine la Timisoara pe cele 2 locuinte pe care le avem, si dorinta mea expresa de a NU lua "credit de la banca".

User-ul "Memestoica" ne anunta ca este enorm de mult de plata la intretinere: sa fie oare diferentele asa mari intre vara-iarna? Ce-i drept, in vara, pe avizier am vazut sume de cca 350Lei/luna, fara caldura bineinteles. Oricum, la 3 camere si 2 persoane, pare rezonabil. Dar de unde provine oare diferenta?

Salutari tuturor!

Edited by MembruAnonim, 17 October 2011 - 14:25.


#450
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
salut! oameni mult mai inteligenti si mai in tema decat mine au postat liste de la intretinere.

 robcris, on 8th March 2011, 14:37, said:

Listele vechi nov si dec.Pe noiembrie nu sa schimbat nimic in ce ne priveste pe noi.Revin cu cele noi.

mai exact la lista cu luna decembrie la apartamentul 31, 3 camere / 3 persoane, factura este 2133,81..f ciudat ca e trecut la apa calda suma 1159,75...practic piscina folosita zilnic:)))

si la garsoniere costurile sunt incredibil de mari 7-8 milioane pe luna e enorm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate