Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#379
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View Postpatiareh, on 14th October 2010, 17:19, said:

Am trecut pe la acest ansamblu de curand si nu am vazut caini. Au rezolvat problema sau pur si simplu am avut noroc:)? Mi s-a parut ca arata frumos, erau si gradinile amenajate. Acum ca v-ati mutat, ce alte probleme mai sunt sau lucruri de care ar trebui sa stiu inainte sa ma decid?
Multumesc anticipat.

Nu mai este necesar sa te "decizi".
Te-ai mutat in ansamblu din luna mai 2010.
http://forum.softped...t...t&p=8254156

#380
cata_boss18

cata_boss18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdanutzu22, on 15th October 2010, 08:57, said:

Nu mai este necesar sa te "decizi".
Te-ai mutat in ansamblu din luna mai 2010.
http://forum.softped...t...t&p=8254156
Foarte tare =)))))))

#381
Emma1

Emma1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2010

View Postandreilog, on 14th June 2010, 13:14, said:

Din cate stiu eu la Asmita in contractul de Administrare e trecuta suma de 0.5 EURO/mp construit lunar. La Romfelt e 0.2 EURO / mp. Din punctul asta de vedere ar fi OK.
Dar sa vedem cat om plati, pt. ca, intr-adevar pot fi costuri f. mari. Din auzite, la Asmita au venit niste facturi imense in primele luni pt. iluminare/apa.
Am si eu rugamintea sa imi spuneti cat este intretinerea pentru un apartament cu 2 camere pe luna.Sunt interesata de achizitionarea unui apartament aici si as vrea sa imi fac o idee asupra costurilor lunare .Va multumesc anticipat.

#382
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Trec in fiecare zi/seara pe acolo si n-am putut sa nu observ faptul ca parcarea autoturismelor in incinta complexului este interzisa! Eu stau exact langa Electronica, cu vedere spre Romfelt - sinistra privelistea asupra complexului, daca pana acum 2 sapt. mai era o lumina aprinsa pe la et 10-11 in blocul turn, acum Oha, tot corpul este scufundat in bezna!

#383
Lebon

Lebon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2006
Salutare,

Sunt foarte interesat sa achizi?ionez un apartament aici. M-ar interesa sa iau legatura cu cineva care deja locuieste pentru a avea un feedback cat mai realist.

Sunt interesat de costuri de intetinere, si dezavantajele zonei in rest complexul mi se pare super ok.

Am vazut acum si parerile din pagina anterioara, se pare ca dezavantajele nu ar fi cine stie ce...

Edited by Lebon, 25 November 2010 - 19:04.


#384
gionatan

gionatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2010

View PostLebon, on 25th November 2010, 18:46, said:

Salutare,

Sunt foarte interesat sa achizi?ionez un apartament aici. M-ar interesa sa iau legatura cu cineva care deja locuieste pentru a avea un feedback cat mai realist.

Sunt interesat de costuri de intetinere, si dezavantajele zonei in rest complexul mi se pare super ok.

Am vazut acum si parerile din pagina anterioara, se pare ca dezavantajele nu ar fi cine stie ce...


dezavantaje:

o singura linie autobuz, foarte aglomerata la ore de varf
strada lata, dar plina de gropi
oameni mai colorati decat in alte zone, dar nu sunt probleme
cost de intretinere necunoscut pana in prezent
vei avea adresa pe o strada care nu prea exista decat pe harta (Ziduri intre vii)
se mai aude trenul din cand in cand (obisnuiesc sa sune de 3 ori cand ajung in statie), dar nu e deranjant


avantaje:

trebuie sa mergi personal sa vezi zona/apartamente/privelisti/materiale/(usi balcon) etc si sa iti faci singur o idee, parerea altora este subiectiva



sfat: tot ce ti se promite cere sa fie pus pe hartie si semnat


eu stau de ceva timp aici si nu imi pare rau de alegerea facuta.

#385
mihai178

mihai178

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2010

View Postpustiu_22, on 24th November 2010, 09:22, said:

Trec in fiecare zi/seara pe acolo si n-am putut sa nu observ faptul ca parcarea autoturismelor in incinta complexului este interzisa! Eu stau exact langa Electronica, cu vedere spre Romfelt - sinistra privelistea asupra complexului, daca pana acum 2 sapt. mai era o lumina aprinsa pe la et 10-11 in blocul turn, acum Oha, tot corpul este scufundat in bezna!

Parcarea in incinta este permisa numai pentru cei care si-au cumparat loc de parcare. Locurile de parcare sunt la subsol.

#386
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Cum ai dedus asta? Locuiesti in ansamblu, daca da imi spui si mie pe unde se face accesul in parcare?

#387
gionatan

gionatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2010

View Postpustiu_22, on 29th November 2010, 10:08, said:

Cum ai dedus asta? Locuiesti in ansamblu, daca da imi spui si mie pe unde se face accesul in parcare?


PE POARTA

#388
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
:worthy: Mea culpa!

#389
teodora_mirica

teodora_mirica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2010
Buna ziua,
As fi interesata de un apartament in acest complex, dar sunt cateva lucruri care ma retin.
De aceea va rog, in masura in care este posibil, sa-mi oferiti cateva lamuriri. Poate temerile mele sunt nefondate :)

- Discutand cu cei din echipa de vanzari am aflat ca mai sunt 200 de apartamente nevandute. Sincer mi se pare ca ar fi mai multe disponibile sau poate nu au apucat toti sa se mute.
Cum se platesc utilitatile in prezent si la cat se ridica acestea lunar? Am vazut ca unii dezvoltatori nu afiseaza costurile (daca sunt mari) tocmai pentru a nu-i speria pe potentialii clienti.
- Sunt constienta ca orice proiect mai mare este construit cu credit insa am inteles ca pot aparea probleme, chiar si atunci cand totul este finalizat.
Am aflat de o creanta catre constructor care este inscrisa si in cartea funciara. Ce se intampla daca nu se achita aceasta suma? Au inceput developerii sa returneze banii bancii? Cunoaste cineva suma?
- Cat de sigura este zona fara masina? Ma intereseaza pentru ca este aproape de spitalul Fundeni unde lucrez in prezent dar am vazut oameni mai dubiosi pe aici.

Multumesc anticipat! :)

#390
cavenaghi

cavenaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.05.2007
Despre zona, din punct de vedere obiectiv
http://www.ps2.ro/ww...3104531_440.pdf

Pe scurt


Caracterizarea generală a zonei de acțiune urbană
2.1 Identificarea și justificarea alegerii zonei de acțiune urbană
2.1.1 Justificarea alegerii zonei de acțiune urbană
Zona Baicului se confruntă cu mai multe probleme fundamentale, care vor constitui un
impediment în regenerarea urbană:
• Majoritatea terenurilor se află în proprietate privată, ceea ce presupune utilizarea eficientă a
terenurilor și activități de expropriere în vederea dezvoltării și extinderii infrastructurii de
transport, de utilității, precum și a infrastructurii sociale (clinici, spitale, unități scolare, centre
sociale, etc);
• Proprietatea privată a utilităților publice presupune dificultăți în coordonarea și negocierea cu
furnizorii de utilități (electricitate, gaz, apă, colectarea deșeurilor), și diluarea autorității APL;
• Integrarea redusă în comunitatea locală a populației de rromi și refugiati;
• Inventarierea deficitară a domeniului public, date cadastrale incomplete la nivel de zona
Baicului.
• Comunicarea anevoioasa între reprezentanții Primăriei Sectorului 2 București și diferitele
departamente ale muncipalității și reprezentanții ministerelor de resort în ceea ce priveste
proiectele de dezvoltare urbană și acțiunile aferente implementării.

2.2.3 Analiza SWOT a situației demografice
Analiza SWOT a situatiei demografice in zona Baicului
Puncte tari Oportunitati
Populatie tanara Crearea de locuinte sociale
Indicatori demografici stabili Implicarea comunitatii in rezolvarea problematicilor sociale
Zona aflata in expansiune rezidentiala Accesarea oportunitatilor de finantare privind crearea de obiective de
infrastructura sociala
Cresterea participarii la actul educational
Puncte slabe Amenintari
Nivel de educatie Slaba absorbtie a fondurilor in sector
Problematica integrarii minoritatilor Capacitatea de mobilizare civica scazuta (asociativitate)
Saracie Scaderea nivelului educational
Absenta spatiilor pentru dezvoltarea de obiective publice Migratia catre zone mai dezvoltate ale Bucurestiului

#391
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007
Ce tare. In plina perioada de criza cei de la vanzari s-au gandit sa mareasca preturile pt. 3 camere. Cea mai ieftina variata e acum 110.000 + TVA 24%, de la 89.000 + TVA 5%. M-am gandit mai bine, am sa iau 2. Dar, date fiind imprejurimile superbe am sa iau totusi 3...

Cu bine.

#392
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Cum dracu sa ceara tva 24 % ?

Acum vor scoate o oferta de inchiriere a apartamentelor. Ceva gen 300 euro +  tva la cel de 3 camere. Eu zic ca e o solutie buna , astfel lumea se muta, sta un an de zile, se convinge de conditii si dupa aceea il cumpara.
TOtusi , preturile sunt mai mult decat exagerate , sunt imense si cu siguranta asta e main reason pentru care becurile sunt stinse.

#393
cavenaghi

cavenaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.05.2007
Apartamentele de 3 camere sunt obiectul unui proces privind o datorie a proprietarilor complexului catre constructor. Sunt cam 30-40 de familie mutate efectiv, vreo 400 sunt ale lor iar restul ale speculatorilor. Cum nu poti vinde nimic de 3 camere de ce sa nu pui cat vrei pretul? Oricum 1 Euro sau 200 000 de Euro e acelasi lucru.... Sincer si eu as face la fel. Dar ca sa dau atat in Baicului ... 110.000 + TVA ... = 136 400 + 10-15 mii parcare . La Asmita este 140 000-150 000 pretul de piata de la persoane private si exemplele ar putea continua pana spre 90 000 cu tot cu parcare in alte blocuri noi.

#394
cristi_aby

cristi_aby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2007
Salut,

  Cei de la Romfelt Plaza sau Doamna Ghica Plaza din punctul meu de vedere sunt hoti.
  Le-am platit integral un apartament din 2007 pentru a-l lua cand e gata, liber de orice sarcini, si pana acum nu au vrut sa mi-l dea (apartamentul sau banii cum scrie in contract), si mai grav este ca vor sa imi ofere alt apartament insa sa accept ipoteca spre Alpha bank cu toate ca eu am platit integral banii.

  M-au amenintat si ca o sa-mi taie apa, caldura, liftul si lumina daca nu renunt si vreau neaparat apartamentul pe care l-am platit, pentru ca este singur intr-un bloc din care deja i-au mutat pe ceilalti care isi cumparasera acolo apartamente. Si tot felul de amenintari, inclusiv ca eu acum nu detin nimic, decat niste hartii... chiar daca sunt hartii prin care se dovedeste ca le-am dat bani si sunt contractele semnate cu ei...

  Am inceput procesul sa-i dau in judecata cu avocat si tot tacamul pentru ca un an de zile, cat am tot incercat sa ma inteleg cu ei, decat m-au plimbat cu vorba.
  O sa-mi cer banii inapoi si o sa fie si plangeri la protectia consumatorilor si la politie pentru inselaciune cat de curand pentru ca vad ca tot ma amana gasind tot felul de modalitati de a trage de timp.

  Acum cateva luni aveau probleme cu autorizatia ISU, de la pompieri. Nu stiu daca au rezolvat-o intre timp, insa parca mai era parcata masina de pompieri langa blocuri, deci probabil ca inca nu e rezolvat total problema.

  Vedeti in contracte, cititi bine (eventual cu un avocat sau cineva care se pricepe) pentru ca au diverse "probleme" ascunse printre randuri si te lovesti de ele cand vrei sa-ti aperi drepturile sau sa-i actionezi in judecata sau te trezesti ca nu ai ce credeai de fapt.

#395
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008
ISU (autorizatia finala) s-a dat in decembrie 2010. Am vazut o cu proprii ochi.

Probabil ca ai contractat in C sau in H. Daca e vb de blocul C, nu vad de ce te-ai crampona de el, ca G ul e mai ok si dvpd structural, finisaje, comm, utilitati etc, inclusiv si ca traseu utilitati si faptul ca virgula cosul centralei trece prin C si nu prin G si apartamentele sunt la fel in C si G, la mm. Actionarii din C etaj 15 au acceptat sa se mute n G:)

C ul si H ul nu sunt date in folosinta inca, desi sunt terminate, probabil pe chestiuni care tin si de constructor.

Faza cu ipoteca pe Alpha nu o cred, mi se pare trasa de par. Doar daca ai credit la Alpha sau alta banca se constituie in cvc ipoteca de rang 1 in fav bancii.

In acest moment, esti intr-o situatie de presiune cu romfelt pe o problema a ta cu ei si folosesti forumul in acest scop. de ce nu ai vb pana acum si in termeni atat de echivoci?? mi se pare ca nu spui toate datele semnificative ale problemei tale.

sper sa fie bine pt toata lumea!





View Postcristi_aby, on 31st January 2011, 10:55, said:

Salut,

  Cei de la Romfelt Plaza sau Doamna Ghica Plaza din punctul meu de vedere sunt hoti.
  Le-am platit integral un apartament din 2007 pentru a-l lua cand e gata, liber de orice sarcini, si pana acum nu au vrut sa mi-l dea (apartamentul sau banii cum scrie in contract), si mai grav este ca vor sa imi ofere alt apartament insa sa accept ipoteca spre Alpha bank cu toate ca eu am platit integral banii.

  M-au amenintat si ca o sa-mi taie apa, caldura, liftul si lumina daca nu renunt si vreau neaparat apartamentul pe care l-am platit, pentru ca este singur intr-un bloc din care deja i-au mutat pe ceilalti care isi cumparasera acolo apartamente. Si tot felul de amenintari, inclusiv ca eu acum nu detin nimic, decat niste hartii... chiar daca sunt hartii prin care se dovedeste ca le-am dat bani si sunt contractele semnate cu ei...

  Am inceput procesul sa-i dau in judecata cu avocat si tot tacamul pentru ca un an de zile, cat am tot incercat sa ma inteleg cu ei, decat m-au plimbat cu vorba.
  O sa-mi cer banii inapoi si o sa fie si plangeri la protectia consumatorilor si la politie pentru inselaciune cat de curand pentru ca vad ca tot ma amana gasind tot felul de modalitati de a trage de timp.

  Acum cateva luni aveau probleme cu autorizatia ISU, de la pompieri. Nu stiu daca au rezolvat-o intre timp, insa parca mai era parcata masina de pompieri langa blocuri, deci probabil ca inca nu e rezolvat total problema.

  Vedeti in contracte, cititi bine (eventual cu un avocat sau cineva care se pricepe) pentru ca au diverse "probleme" ascunse printre randuri si te lovesti de ele cand vrei sa-ti aperi drepturile sau sa-i actionezi in judecata sau te trezesti ca nu ai ce credeai de fapt.


#396
mihai178

mihai178

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2010
Ai o copie a autorizatiei? Poti sa mi-o trimiti prin email? Sau sa o scanezi si o sa pui pe forum?
Daca s-a dat ISU de ce inca mai este masina de pompieri in complex?



Este similar (la o scara mai mica) cu situatia in care te duci la un magazin vezi o haina, iti place, o platesti si apoi vanzatorul spune ca nu e de vanzare dar iti ofera alta "aproximativ la fel" si nu are de gand sa-ti dea banii inapoi. Este alegerea ta daca accepti sau incerci sa-ti recuperezi banii. Daca omul are timp si bani pt un proces poate sa mearga mai departe si cred ca va castiga.



Ipoteca a fost propusa (probabil) tuturor clientilor. Apartamentele au deja ipoteca pe ele in favoarea Alpha Bank, si dupa ce se semneaza cvc-ul, Romfelt promite ca face o cerere catre Alpha prin care se vor radia ipotecile. Unii au acceptat situatia si au mers pe incredere (:D), unii au gasit solutii acceptabile pt ambele parti (unele solutii sunt prezentate in paginile anterioare), si (probabil) la unii s-au radiat ipotecile inainte de a semna cvc-ul (asa mi se pare si mie normal).

Pot sa spun ca eu nu am fost in ultima categorie, dar au radiat ipotecile; deci din acest punct de vedere a fost ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate