Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#37
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006

View Postangus_young, on Apr 29 2008, 19:05, said:

fratilor nu va suparati de opinia mea dar e ridicol de mult 3 camere (147mp)  227.000 Euro TVA inclus. Cititi si voi pe aici poate va "corupem" la o casa pe pamant fara vecini , inundatii, manele ... omul asta isi face 175mp cu 60-65.000 euro finisata la cheie http://forum.softped...howtopic=217946
iar a mea de 300 mp , o sa fie cam 120.000 http://forum.softped...t...t=0&start=0
Uite, ca sa-ti faci o impresie comparativa.
M-au sunat acum cei de la Hercesa, pt. care solicitasem acum multe luni o oferta. Atunci nu aveau nimic de vanzare.
Au de vanzare: garsoniere incepand de la 114.000 EURO + TVA (50 mp utili, 75 mp construiti)
2 camere incepand de la 138.000 EURO + TVA (66 mp utili, 95 mp construiti)
Fata de ei eu zic ca Romfelt sta binisor, cel putin la capitolul preturi si termen de finalizare (la Hercesa termenul era in 2010 cel mai devreme).

#38
belluci

belluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.02.2008
analiza Herei mi se pare justa...si noi stam in Baicului de 7 ani si nu am avut niciodata probeleme...iar zona s-a schimbat mult..in fine...cat despre Romfelt,jos palaria la modul de lucru al constructorului!

#39
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mda evident ca fiecare isi vede interesul...

#40
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008

View PostC.F.S., on Jun 14 2008, 00:26, said:

Mda evident ca fiecare isi vede interesul...


???????????

#41
mihaela27

mihaela27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2008

View PostHERA76, on May 30 2008, 07:39, said:

Buna!

Ansamblul se numeste Romfelt Plaza. Eu sunt nascuta si crescuta in Baicului. Am si un apartament in Colentina, in zona asa zisa buna si... stii ceva??? Tiganii sunt prolifici aproape oriunde in Romania sau in afara ei. Te poti aventura seara in Baicului, iar riscurile sunt tot aceleasi ca si in alta zona a capitalei. In ultimii 7-8 ani s-au schimbat mult lucrurile, asa ca... Iar asta ti-o spune cineva care a stat acolo (mama mea continua sa locuiasca acolo la conf.I) si niciodata nu a avut necazuri cu ei. Sunt si ei oameni, iar de vina pentru situatia la care s-a ajuns suntem si noi ceilalti. Zona este in crestere si se investeste mult. Asa ca ai sa constati cu surpindere in 2-3 ani cum Colentina va fi mai de rahat decat "rau famatul" Baicului. Nu de alta, dar in Baicului e mai curat si mai civilizat decat in D-na Ghica, Tei sau Rau Colentina.

In alta ordine de idei, daca si-a luat cineva apartament in Romfelt, abia astept sa corespondam.


#42
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006

View PostHERA76, on Jun 15 2008, 17:40, said:

???????????
N-am inteles nici eu remarca asta...
Pana una alta, am mers la locul constructiei in weekend. Au ajuns la etajele 13-14 la blocul cel mai inalt (de 24).
O sa compar iar cu alte proiecte din Bucuresti, dar n-as vrea sa insist cu comparatiile astea la nesfarsit :)
Am trecut din intampalre si pe la West Park si pe la Pallady Towers. Ambele erau in stadiu incipient (3-4 nivele la un singur bloc) sau fundatie si, la fel, ei au termen la sf. lui 2009. Deci pana acum Romfelt pare unul dintre cele mai prolifice proiecte din Bucuresti.

#43
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Postez cateva poze de la Romfelt.
Blocul de 24 de etaje s-a ridicat pana la nivelul etajelor 15-16.
Attached File  DSC00050.JPG   98.46K   141 downloads Attached File  DSC00056.JPG   135.38K   135 downloads Attached File  DSC00057.JPG   109.04K   132 downloads

#44
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008

View Postandreilog, on Jul 15 2008, 23:23, said:

Postez cateva poze de la Romfelt.
Blocul de 24 de etaje s-a ridicat pana la nivelul etajelor 15-16.
Attachment DSC00050.JPG Attachment DSC00056.JPG Attachment DSC00057.JPG
Salut,locuiesc in zona si pot sa va spun ca este primul santier la standard european si dupa cum se misca lucrarile cred ca or sa termine la timp (august 09),am venit in tara pe 29 dec si atunci nu se vedea nimic de gard iar acum dupa nici 7 luni blocurile de 4 etaje sant terminate (la rosu ma refer)cele de 16 etaje sant la ultimul etaj iar la cel de 24 etaje au ajuns la etajul 17, totusi blocurile sant extrem de inghesuite daca va uitati la poza 3 de mai sus vedeti cum blocul din spate este f aproape de cel cu 4 etaje si imi e greu sa cred ca cineva isi doreste un apartament cu asemenea vedere.In incheiere un sfat pt viitori proprietari ,cumparati si parcare ca noi cei din zona deja santem la cutite cu cei care muncesc pe santier si in zona lumea  nu e prea selectibila .

#45
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008

View Postflorinmihai_73, on Jul 18 2008, 16:08, said:

Salut,locuiesc in zona si pot sa va spun ca este primul santier la standard european si dupa cum se misca lucrarile cred ca or sa termine la timp (august 09),am venit in tara pe 29 dec si atunci nu se vedea nimic de gard iar acum dupa nici 7 luni blocurile de 4 etaje sant terminate (la rosu ma refer)cele de 16 etaje sant la ultimul etaj iar la cel de 24 etaje au ajuns la etajul 17, totusi blocurile sant extrem de inghesuite daca va uitati la poza 3 de mai sus vedeti cum blocul din spate este f aproape de cel cu 4 etaje si imi e greu sa cred ca cineva isi doreste un apartament cu asemenea vedere.In incheiere un sfat pt viitori proprietari ,cumparati si parcare ca noi cei din zona deja santem la cutite cu cei care muncesc pe santier si in zona lumea  nu e prea selectibila .

Revin dupa ceva luni... ce spuneam atunci pot confirma acum. Unele dintre blocuri sunt in avans cu 6 luni, per total proiectul e in avans cu 3-4 luni, acum sunt aproape convins ca va fi primul proiect imobliar din Romania terminat la timp.

#46
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Nu vreau sa carcotesc dar statistic vorbind, orice constructor care are bani si a programat lucrarile corespunzator ridica o structura imediat - nu spun ca e usor sa ridici o structura cu multe etaje dar daca esti organizat si ai tot ce iti trebuie o vezi cum creste. Marile problemele apar in schimb la finisaje si acolo se vad si intarzierile. Daca cei de la Romfelt se vor misca la fel de bine si la finisaje probabil vor termina la timp. In constructii nu e bine sa zici hop pana nu sari gardul. :)

#47
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008

View Postflorinmihai_73, on Jul 18 2008, 17:08, said:

Salut,locuiesc in zona si pot sa va spun ca este primul santier la standard european si dupa cum se misca lucrarile cred ca or sa termine la timp (august 09),am venit in tara pe 29 dec si atunci nu se vedea nimic de gard iar acum dupa nici 7 luni blocurile de 4 etaje sant terminate (la rosu ma refer)cele de 16 etaje sant la ultimul etaj iar la cel de 24 etaje au ajuns la etajul 17, totusi blocurile sant extrem de inghesuite daca va uitati la poza 3 de mai sus vedeti cum blocul din spate este f aproape de cel cu 4 etaje si imi e greu sa cred ca cineva isi doreste un apartament cu asemenea vedere.In incheiere un sfat pt viitori proprietari ,cumparati si parcare ca noi cei din zona deja santem la cutite cu cei care muncesc pe santier si in zona lumea  nu e prea selectibila .


salut! cu parcarea ai dreptate. cu faza cu blocurile apropriate ... culmea e ca apartamentele in cauza sunt in mare parte vandute deja.... tu cum iti explici?  nici eu nu as cumpara vreunul din apartamentele alea prea apropiate; de fapt am optat pentru blocul G cu vedere spre gara de est, ca vederea din spatele blocului mi-e arhicunoscuta:)).

#48
Denisia

Denisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2007
Am mai adaugat cateva poze facute pe 20 iulie de pe www.rez.ro

[ http://www.rez.ro/files/active/0/14140_small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.rez.ro/files/active/0/14152_small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.rez.ro/files/active/0/14133_small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe poze puteti vedea aici: http://www.rez.ro/ro...iulie-2008.html

#49
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008
Pentru cei interesati de Romfelt.

E oficial de vreo luna ce destinatie va avea terenul din spatele ansamblului, fosta fabrica Solaris. Pe la sfarsitul lui iunie au iesit in presa cei de la Atlas Estates si au zis ca fac vreo 1200 de apartamente pe acolo. Nu stiu foarte multe despre ei, dar, pe un teren de 32000 mp sa faci 1200 de apartamente nu mi se pare o problema pentru ei sau Romfelt (vor fi aerisite bine :D  ). Problema cred ca o au la capitolul finantare. Tot din declaratiile lor recente reiese faptul ca au suplimentat cu aprox. 14 mil de euro un credit deja existent ca sa ii investeasca in cele doua proiecte din RO (unul acolo la Solaris si din ce am citit mai e unul in spatele scolii americane in pipi-era...). Daca fac o comparatie cu volumul investitional al Romfelt, fata de Romfelt care are investitia numai intr-o faza, proiectul asta imi miroase a investitie pe mai multe faze, adica la modul construim sa zicem 2-300 de apartamente, le vindem si ne refinantam urmatoarea etapa. In ce priveste pe cei ca mine care au luat apartamente cu vederea spre terenul fostei fabrici Solaris si cei care vor lua, sincer nu vad un mare disconfort. Ideea e ca intre blocurile Romfelt si linia de proprietate cu terenul respectiv tot sunt vreo 60-70m (am inspectat situatia la fata locului deja), ceea ce nu e o tragedie, avand in vedere si faptul ca Romfeltul baga izolatie k lumea si cu un AC stai chiar linistit; o sa vedem ceva nou si sper ca si frumos, iar in functie sa regimul de inaltime si dispunerea blocurilor o sa ne mai ia si din soarele de dupa amiaza care are cea mai mare putere... Tot din ce am inteles, ca pe terenul acela din spatele Romfeltului ansamblul asta se va dezvolta in vreo 4 ani, incepand cu prima jumatate a lui 2009 si va avea regim mixt (dpvd al inaltimii si al peisajului, verdeata etc). O alta chestie care mi s-a parut k lumea, este interventia lui nea Ontanu care zice ca vrea sa rada gara de est de acolo (si asa de acolo numai trenuri personal pleaca si numai spre est...), in locul garii sa faca un parc si sa pastreze cladirea garii drept monument. Automat, trecerea aia nenorocita de cale ferata va disparea si fie fac pod fie sosea, nu stiu precis. Deja a iesit pe tv nea Ontanu cu chestia asta acum cateva zile si de obicei se tine de cuvant (cred ca are buzunarashele suficient de pline deja dupa 8 ani ...) Concluzia e ca zona chiar are potential si se poate....

Acum, care mai aflati ceva, postati si voi in consecinta.  :)

#50
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Apropos de Romfelt, vad ca a aparut si un articol:

http://www.protv.ro/...l?id_file=59544

Dupa cum auzisem si vazusem, pe santier sunt muncitori straini, din Portugalia si de unde or mai fi...
Cei de la PRO TV iau in calcul Romfelt si Planorama.
Fata de Planorama, eu zic ca Romfelt se misca binisor
Am vazut ca au finalizat blocurile de 16 etaje iar cel mare a ajuns la nivelul 19-20

#51
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Nu vreau sa monopolizez topicul despre Romfelt insa vreau sa arat cum creste proiectul acesta :)
Din 15 august au facut 2 apartamente la cheie, mobilate complet, pe care le-am vizionat. Din cate vizionari de apartamente noi am avut eu parte, mi s-au parut f. de bun augur si gust. Bine, e vorba despre mobilarea apartamentelor de 2 si 3 camere, ce poate a contat ca impresie generala dar mi s-au parut f. frumos finisate. Baile simple dar curat lucrate, peretii drepti, usa de la intrare OK (nu conserva cum gasesti la tot pasul la pret redus pe Valea Cascadelor). De-ar fi asa toate apartamentele lor, eu m-as bucura f. tare.
Si, ce e iar cumva mai deosebit, apartamentele se afla intr-un bloc deja construit, nu in niste baraci gen hale care oricum vor fi demolate la finalizarea proiectului (cum am vazut la Hercesa).
Prima poza arata fata Garii de Est cu Romfelt-ul in spate, a doua blocul inca nefinalizat care a ajuns la nivelul 22 (mai are 2 pana e gata), ultima arata balcoanele apartamentelor mobilate & utilate.
Si, iar, ca un aspect pozitiv, au disparut niste cladiri oribile din spatele Romfelt, unde se efectueaza acum demolari (vezi postul de mai sus HERA76)

Attached Files



#52
andreilog

andreilog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.12.2006
Vad ca totusi monopolizez topicul:)
Voiam sa impartasesc cateva informatii: am fost in weekend la TIMOR (intre 18-21 sept).
I-am vazut pe Romfelt acolo pe baricade. Pt. ca a trebuit sa culeg date de la toti participantii la targ, vreau sa arat cu ce impresii m-am intors.
Oferta developerilor nu mi s-a parut exceptionala, in sensul ca unii developeri de-abia incep fundatia (Regal Residence), altii au ce arata (gen 1 bloc gata) insa pe acolo e un mare santier care va mai tine ani dupa ce proprietarii se pot muta (Confort City), mai sunt si alte complexe despre care nu stiu mai nimic sau sunt locuinte de lux (Mayer Residence, Ion Mos - comuna Chiajna, Lake Towers Residences, Parcul Privighetorilor - padurea Baneasa, Laguna Residence - in locul fostei baze sportive de pe soseaua fabrica de Glucoza).
Romfelt se bazeaza pe stadiul avansat al lucrarilor de structura (cu ~ 4 luni in avans, apropos: mai stiti vreun caz de complex nou dat la cheie inainte de termen pe piata romaneasca?), 2 apartamente complet mobilate la vizionare si au un slogan nou, pe care si eu i-as fi atribuit dupa ce am vizioinat tot targul: "mai profesionist nu se poate".
Am mai facut cateva poze la complex de pe soseaua Electronicii.

Attached Files



#53
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Impressive, as always! ;) Nu-mi place ca sunt foarte inghesuite si nu au lasat aproape deloc spatiu liber, dar ca viteza a executiei si calitate a lucrarii (aparente, cel putin), sunt cei mai tari. Am mai spus asta si se confirma in continuare. Ceva preturi de la ei nu ai? As fi curios cam cat mai costa apartamentele acolo in general si in special, cam cat ar face un 3 camere pe la etajul 21, asa... :rolleyes:

#54
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Asteptati finisajele, cum mai mai zis, acolo se vede cine poate si cine nu, cine are bani pt investit si firma de cinstructii serioasa. Pana acum nu e dezvoltator in Bucuresti care sa nu o fi zbarcit la finisaje. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate