Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

parasirea locului accidentului

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.03.2007
Am si eu o mare nelamurire in legatura cu parasirea locului accidentului soldat cu avarii.
De ex.: daca lovesti o masina aflata intr-o parcare ii indoi tabla, ii spargi un far..., poti parasii locul accidentului mergand la politie sa anunti accidentul fara ca sa il anunti si pe cel pe care l-ai lovit?

#2
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Da, ca doar nu o sa dormi langa masina.
Numai declara-l ca altfel e belea.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in 24 de ore, nu 48

#4
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.03.2007

View Postmelcu79, on Feb 5 2008, 16:19, said:

Da, ca doar nu o sa dormi langa masina.
Numai declara-l ca altfel e belea.

nu e cazul meu, este ceva ca in cazul "Orban", dar aveam o mare nelamurire ca nu scrie asa ceva in codul rutier.

#5
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
"Parasirea locului accidentului" are relevanta doar in cazul in care sunt si victime umane, decedati sau raniti grav care au nevoie imediata de asistenta medicala. Nu se aplica daca vorbim doar de tabla indoita sau de accidente cu animale "comunitare" sau salbatice  :notangel:

#6
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.03.2007

View PostDanCld, on Feb 5 2008, 16:27, said:

"Parasirea locului accidentului" are relevanta doar in cazul in care sunt si victime umane, decedati sau raniti grav care au nevoie imediata de asistenta medicala. Nu se aplica daca vorbim doar de tabla indoita sau de accidente cu animale "comunitare" sau salbatice  :notangel:
  pai da dar ala care isi gaseste masina lovita ce face?

#7
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdanyell79, on Feb 5 2008, 16:30, said:

pai da dar ala care isi gaseste masina lovita ce face?

Pai merge acasa cu masina...sau ia un taxi daca e grav lovita.

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si dupa cum au hotarat onor procurorii in cazul orban ai voie sa parasesti locul accidentului chiar daca dai peste cineva, atata timp cat persoana respectiva nu ia mai mult de 10 zile de ingrijiri medicale si nu recunoaste ca e victima :lol:

#9
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007
dar in cazul in care masina mea nu are ITP-ul facut, deci nu pot circula cu ea, si este la locul ei in parcare, si vine un idiot si intra in ea si imi face spatele zob, cum procedez? asigurarea aluia este valabila pt. masina mea? cum o duc la service?

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
In mod normal, neavand ITP-ul la zi, nu ai voie sa circuli.
Daca o gasesti IN PARCARE cu spatele zob, inchiriezi o platforma si te duci la politie sa-ti faca constatarea.
Daca ai noroc si gasesti si vinovatul, platforma si reparatiile intra pe RCA-ul lui.

#11
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
cred ca poti sa o duci si tractata daca nu are itp valabil.
daca e lovita rau si nedeplasabila ar cam trebui sa vina un echipaj sa iti faca constatarea.

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Nu se obosesc aia sa vina. O sa spuna sa aduci masina la ei.

#13
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007
sa va si spun de ce am intrebat chestia asta. am o dacie din '87, si e cam mancata de rugina in partea din spate, si sa o fac, ma costa cat nu face masina...ma gandeam sa ma inteleg cu unu cu casco sa-mi intre in spate, in parcare, astfel incat sa fie nevoie de inlocuirea tablei ruginite, pe RCA-ul lui...va dati seama ca fiind putreda nu e nevoie de cine stie ce impact...
si ITP-ul nu-l iau daca nu-i rezolv tabla...

Edited by badboy_marius, 06 February 2008 - 23:30.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, ce vrei tu sa faci e infractiune (fraudarea sistemului de asigurari)
in al 2-lea rand, aia de la RCA nu platesc oricat; avand in vedere ca masina e din 87, o sa depaseesti foarte usor pragul de dauna totala
in al 3-lea rand, ala cu casco e dispus sa-si faca varza masina pentru tine? vedeti ce faceti, poate intra ala in spital si va lecuiti amandoi de idei d'astea "originale"

#15
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007

View Post_Smiley_, on Feb 7 2008, 09:21, said:

in primul rand, ce vrei tu sa faci e infractiune (fraudarea sistemului de asigurari)
in al 2-lea rand, aia de la RCA nu platesc oricat; avand in vedere ca masina e din 87, o sa depaseesti foarte usor pragul de dauna totala
in al 3-lea rand, ala cu casco e dispus sa-si faca varza masina pentru tine? vedeti ce faceti, poate intra ala in spital si va lecuiti amandoi de idei d'astea "originale"

pai no, ma gandeam si eu. iti dai seama k nu si-ar face nimeni masina varza pt. mine, dar un mic impact acolo, sa nu dau eu cu ciocanul, k oricum cade tabla, e putreda...ma gandeam la varianta unui tir care intoarce...
m rog, o sa spuneti ca-s nebun, dar la un tir  o sa fie pabuba nesemnificativa, iar nu o sa stie nimeni ca treaba a fost "aranjata".
singura problema e cu asigurarile, cum ai si spus, e foarte posibil ca RCA-ul sa nu-mi acopere toata paguba, deci in concluzie, ideea cade :notangel:

Edited by badboy_marius, 07 February 2008 - 09:46.


#16
popescumarinel

popescumarinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.02.2012
Salutare.
Am si eu o intrebare: in cazul in care iti gasesti masina (spoilerul) zgariata in parcare cu autor necunoscut si dupa ce faci plangere se gaseste vinovatul, reparatia se mai face pe RCA-ul vinovatului sau trebuie sa plateasca din buzunar, atat timp cat nu a declarat incidentul in 24 de ore si nici nu a luat legatura cu proprietarul masinii avariate.

Edited by popescumarinel, 06 August 2015 - 10:15.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Merge sa faci ce vrei tu.Nu e frumos dar e sanatos.Daca reusesti sa convingi pe unul cu un Jeep sau ceva care are berbec sanatos pe fata sau carlig remorca tapan pe spate te poate rezolva elegant fara sa-si strice masina deloc.Chestia e ca in felul asta nu trebuie sa mai aiba si casco.
Eu am un Transit Camioneta de santier cu berbec + troliu pe fata si ditai carligul pe spate(cu care merg la peste si alte cele) si te-as rezolva oricand doresti.Ma sui pe ea de ti-o fac conserva de tot.Pacat ca eu nu am nici RCA la ea asa ca nu pot.

Edited by geo123, 07 August 2015 - 10:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate