Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ulei vs Ulei (5W40 - 5W30)

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#199
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
eu zic ca e bine ca au recunoscut decat altii care nu recunosc.
intradevar aral/repsol sunt uleiuri super dar nu prea se gasesc

#200
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Bine ! Atunci ramane doar provenienta incerta :).
La repsol ai dreptate, insa Aral se gaseste. Si LM se gaseste si ala.

A si mai e o chestie. Cat motorul este nou, nu prea conteaza ce pui in el. Probabil ca merge si undelemn de la bunica. Insa, dupa o anumita varsta incep sa se vada efectele. Daca dai masina pana sa apara efectele, e ok. Daca vrei s-o tii, e bine sa ai grija de ea.

Edited by cristi.r, 13 July 2011 - 19:56.


#201
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Ce tot spuneti de Repsol? Nu se gaseste deloc greu.
Eu mi-am pus Elite Evolution 5W-40 (uzat, ziceti?), recomandarea de pe site-ul spaniol pentru Loganu' de 1.4. :)

#202
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
si cum ti se pare fata de ce puneai inainte? chiar se gaseste greu.

#203
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Imi place MAXIM! :D Motorul e mai silentios, urca mai usor in ture, inainte simteam o plafonare in ture mari, acum se tureaza frumos pana in limitare. Iar dupa 2000 km de la schimb, uleiul e aproape incolor, pe joja galbena trebuie sa te uiti atent ca sa-ti dai seama ca uleiul e la nivel.
Apropo, miroase (!) la fel ca Motul (daca are vreo relevanta). :D

P.S. Spuneti-mi mie ce va trebuie din toata gama si va rezolv.

Edited by BadBoyBlue, 14 July 2011 - 11:43.


#204
Teacher

Teacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcristi.r, on 13th July 2011, 18:31, said:

Si pe eticheta de dedesubt ce scrie :D ?


View Postbossake, on 13th July 2011, 19:00, said:

Confirm, Mobil1 -0w40 este made in EU, deci Turcia. Dar asta nu cred ca il face un ulei slab. din cate stiu ca si specificatii e unul de top fiind pe baza de esteri.
Dar nu stiu daca e potrivit pt loganul meu 1.6 16v . In cartea masinii mele e trecut ca merge, dar la loganul facelift nu mai apare 0w40. Si nu cred ca l-au scos de nebuni :). Ma gandesc serios sa trec de la schimbul urmator la un 5w40, dar aici e mai complicat pt ca nu multi producatori ofera 5w40 full-sintetic, dar oi vedea eu :).


Pe eticheta de dedesubt scria Belgia, iar codul producatorului corespundea . Iar chestia ca tot uleiul Mobil1 este fabricat in Turcia cred ca este folclor. Nu neg ca nu exista, dar nu trebuie sa generalizam.

#205
Russell

Russell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.07.2007
Eu am in motor, Mobil1 0w40 cumparat de pe net si fabricat in USA. Am cumparat  app 6 litri si au venit bidoane de 0.96 L,  in cutie de carton Mobil sigilata. Dupa cum aratau dadeau impresia de original... Eu personal sint 95% sigur ca uleiul asta este original dar mai raman acei 5 % sub semnul intrebari.

A mai folosit cineva acest ulei Mobil fabricat in SUA? Are cineva vreo informatie despre acest ulei?

#206
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Din ce am citit pe cateva forumuri e destul de multumita lumea de el. Personal nu as folosi modelul american de 0w40, in special din cauza sursei oarecum dubioase. Orice import de ulei vine pe cale neoficiala. Adica nu poate fi vorba de un importator oficial din America, pt ca nu va fi niciodata nimeni autorizat sa importe in europa un produs pentru piata americana.

View PostTeacher, on 14th February 2012, 21:59, said:

Pe eticheta de dedesubt scria Belgia, iar codul producatorului corespundea . Iar chestia ca tot uleiul Mobil1 este fabricat in Turcia cred ca este folclor. Nu neg ca nu exista, dar nu trebuie sa generalizam.
Faci o confuzie,pe eticheta de dedesubt scrie  adresa sediului firmei principale, Exxon Lubrificants, care intr-adevar e in Belgia. Dar nu scrie nimic de genul Made in Belgium sau asa ceva :)

#207
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Ce ulei recomandati pt 1.6 Ti-VCT de pe Ford ? Pana acum am folosit Formula Ford 5W30. Nu stiu cine-l mai face, dar avand in vedere ca e destul de ieftin, ma gandesc ca trebuie sa existe ceva mai bun.

#208
Teacher

Teacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006

View Postbossake, on 20th February 2012, 04:17, said:

Din ce am citit pe cateva forumuri e destul de multumita lumea de el. Personal nu as folosi modelul american de 0w40, in special din cauza sursei oarecum dubioase. Orice import de ulei vine pe cale neoficiala. Adica nu poate fi vorba de un importator oficial din America, pt ca nu va fi niciodata nimeni autorizat sa importe in europa un produs pentru piata americana.

Faci o confuzie,pe eticheta de dedesubt scrie  adresa sediului firmei principale, Exxon Lubrificants, care intr-adevar e in Belgia. Dar nu scrie nimic de genul Made in Belgium sau asa ceva :)

Cred ca tu faci o confuzie spunandu-mi mie ce am citit. Desi tu esti foarte categoric mai sus, mie imi place sa CRED ca faci o confuzie. Chiar scrie MADE IN BELGIUM.Faptul ca n-ai vazut tu ceva nu inseamna ca nu exista.

#209
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Ulei USA am folosit eu si este foarte bun.Acum de  cand a venit criza folosesc Q8 care super ok ca pret si calitate.Folosesc la mai multe masini acesta marca de ulei. B)

#210
Russell

Russell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbossake, on 19th February 2012, 17:17, said:

Din ce am citit pe cateva forumuri e destul de multumita lumea de el. Personal nu as folosi modelul american de 0w40, in special din cauza sursei oarecum dubioase. Orice import de ulei vine pe cale neoficiala. Adica nu poate fi vorba de un importator oficial din America, pt ca nu va fi niciodata nimeni autorizat sa importe in europa un produs pentru piata americana.

Este European formula. Eu am cumparat 6 bidoane (app 5.5 litri) si mi-au fost trimise in cutia originala de Mobil 1. Cutia (de carton) era sigilata si pare de foarte buna calitate cu inscrisuri specifice Mobil. Eu folosesc de vreo 3 ani tipul asta de ulei si mi se pare destul de bun.
Cert este ca atat cutia, bidonul si inscrisurile de pe el arat mult mai bine decat cel care se poate cumpara din magazinele de la noi. Este foarte greu asa spui ca este fake dar este poate la fel de greu sa spui ca este original...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate