Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Colet prin Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Salut ! Vreau sa trimit un colet prin posta unei persoane din Bucuresti ,iar eu locuiesc in Calarasi. Cum trebuie procedat ?Am inteles ca trebuie obligatoriu codurile postale .Ce coduri postale ? Ale strazilor? Strada pe care locuiesc eu si strada pe care locuieste destinatarul? Si de unde as putea lua o cutie din aia de carton? Se gasesc la posta? Mersi anticipat.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca stii strada si nr, codul il afli de aici: http://www.posta-rom...=...e&c=offices

#3
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Deci sa inteleg ca trebuie codurile strazilor. Si cum scriu pe colet ? Intr-un colt datele mele,intr-un colt datele lui? Te rog sa imi spui si mie ce date trebuie trecute pe colet ,in ordinea lor daca se poate

#4
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Iti zic alea de la Posta daca intrebi.

#5
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 stefan07, on Feb 5 2008, 09:34, said:

Deci sa inteleg ca trebuie codurile strazilor. Si cum scriu pe colet ? Intr-un colt datele mele,intr-un colt datele lui? Te rog sa imi spui si mie ce date trebuie trecute pe colet ,in ordinea lor daca se poate
In coltul din stanga sus treci expeditorul (adica datele tale: nume, prenume, adresa) iar in coltul din dreapta jos treci destinatarul (datele celui caruia vrei sa-i trimiti coletul: nume, prenume, adresa, cod postal, localitate, judet). Nu exista o ordine exacta, trebuie trecuta adresa exacta a destinatarului, asta e important. E bine sa treci si adresa ta... in caz ca nu ajunge la destinatar sa se intoarca la tine coletul.

@manchimen: sunt de o "amabilitate" tipele de la Posta, de mai bine te impusti decat sa le intrebi pe ele ceva.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006

 stefan07, on Feb 5 2008, 09:18, said:

Salut ! Vreau sa trimit un colet prin posta unei persoane din Bucuresti ,iar eu locuiesc in Calarasi. Cum trebuie procedat ?Am inteles ca trebuie obligatoriu codurile postale .Ce coduri postale ? Ale strazilor? Strada pe care locuiesc eu si strada pe care locuieste destinatarul? Si de unde as putea lua o cutie din aia de carton? Se gasesc la posta? Mersi anticipat.
1. Cutia
Se poate cumpăra de la poștă, dacă aștrii îți sunt favorabili. De cele mai multe ori nu-ți sunt, și nu sunt cutii la poștă, sau dacă sunt sunt din cele mici, ca în loc de un colet să expediezi între 3 și 10, după caz. După cercetări și studii amănunțite am ajuns la concluzia că cel mai bun furnizor de cutii de carton e vânzătoarea de la chioșcul din colț, cu care e indicat să fii în relații bune (chiar dacă ești însurat)
3. Hârtia albă - se cumpără de la librărie, papetărie etc. Nu uita să iei și scotch lat
4. După ce ai înghesuit în cutie tot ce vrei să expediezi - aici ar trebui să știi că indiferent câte indicații de fragil, casant sau explozibil ai pune pe cutie cei care vor ajunge în contact cu ea de-a lungul aventurosului drum până la destinație îi vor testa rezistența aruncând-o de colo-colo - aplici niște benzi din scotchul achiziționat la punctul anterior, după care învelești coletul în hârtie albă și iarăși dai cu scotch. În funcție de mărimea/greutatea coletului poți să îl și legi cu sfoară/șnur
5. Cum bine s-a spus anterior, în colțul stânga sus de pe fața de sus a coletului scrii Expeditor: numele_tău + adresa completă. În colțul din dreapta jos Destinatar: numele_lui + adresa completă. Adresa completă include și >
6. Codul poștal - ți-a răspuns don_dannielo
Acest cod poștal se include în adrese, doar el singur nu este suficient.
Toate chestiile astea e bine să fie scrise cu un marker, mărimea fontului minim 20, astfel încît să fie vizibile și lizibile cu ușurință pentru orice angajat al PR indiferent de gradul de plictiseală, numărul de dioptrii, nivelul studiilor sau starea sistemului nervos
7. Duci pachetul la poștă, acolo vei completa un buletin de expediție. Aici sunt câteva capcane, și anume câmpul în care trebuie să scrii ce conține coletul - aici în lipsă de inspirație se poate scrie diverse; și valoarea - aici trebuie să estimezi cam cât ai vrea să-ți plătească PR în caz că-ți pierde coletul  :lol:
8. După ce coletul este cântărit&stuff și tu achiți taxa/primești chitanța te duci acasă și din când în când spui câte o rugăciune pentru ca pachetul tău să ajungă intact la destinație. Dacă e ceva important în colet ar fi bine să dai și pe la biserică :worthy:
9. Acest mic ghid nu este complet, orice completări ulterioare sunt binevenite!
Baftă!

Edited by antinari, 05 February 2008 - 12:17.


#7
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
vezi ca este un program care se numeste "Postal Tip" specializat pe chestii din asta. E foarte simplu de utilizat, foarte eficient si foarte ieftin. Si eu il folosesc deseori.

Poti trimite cu el de la mandate postale pana la buletine de expeditie si altele. Ai si facturier si chitantier.
S-a mai discutat pe vreo cateva forumuri cateva subiecte asemanatoare.

Pe langa asta www.google.com :D

#8
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Daca coletul va ajunge (intreg sau nu ... irelevant :P ) te poti considera un om norocos :cheers:

Edited by avramseby, 13 April 2008 - 20:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate