Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

5.1 sau home cinema?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CLARION

CLARION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2008
doresc sa-mi iau un TV LCD si as dori sa stiu daca un sistem 5.1 "merge" cuplat la acesta....sau mai bine un home cinema?Care ar fi diferenta dintre un 5.1 si un home?Doar faptul ca ultimul are si DVD sau sunt diferente si de sorrund?Care din cele 2 ar merge si la TV si la calculator?Bugetul ar fi de vreo 500 ron si ma orientasem spre un 5.1 Logitec x-540 sau HC LG la vreo 430ron sau un Philips la vreo 540...specific faptul ca sunt "lemn" in domeniu :worthy:

#2
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View PostCLARION, on Feb 4 2008, 10:23, said:

doresc sa-mi iau un TV LCD si as dori sa stiu daca un sistem 5.1 "merge" cuplat la acesta....sau mai bine un home cinema?Care ar fi diferenta dintre un 5.1 si un home?Doar faptul ca ultimul are si DVD sau sunt diferente si de sorrund?Care din cele 2 ar merge si la TV si la calculator?Bugetul ar fi de vreo 500 ron si ma orientasem spre un 5.1 Logitec x-540 sau HC LG la vreo 430ron sau un Philips la vreo 540...specific faptul ca sunt "lemn" in domeniu :worthy:
Depinde ce vrei sa faci...daca tu vrei sa asculti muzica de pe cd-uri unde le pui??? asa daca ai home cinema poti sa te uiti si la filme. Oricum diferenta dintre cele doua la puteri nu e mare...ambele avand aceasi putere. Ramane la latitudinea ta,daca asculti muzica poti sa iti iei sistemu dar daca ai vrea sa te uiti la film canci..asa eu zic sati iei home cinema ca tot bine se aude.Sa ne auzim de bine si sa spui ce ai ales :P

#3
CLARION

CLARION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2008
muzica o ascult de pe calculator iar la TV incepe acusica EURO ;) ...si un meci ROMANIA - FRANTA merita vazut in conditii...europene :)

de fapt intrebarea ar fi:merge cuplat calculatorul la un home cinema?Daca DA atunci cred ca voi opta ptr un HC...

Edited by antinari, 04 February 2008 - 11:47.


#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
merge, si cu succes. ai si telecomanda si radio.
in schimb, nu cred ca vei avea surround in jocuri. poate ma insel. nu m-a interesat asa mult acest aspect.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCLARION, on Feb 4 2008, 10:32, said:

de fapt intrebarea ar fi:merge cuplat calculatorul la un home cinema?Daca DA atunci cred ca voi opta ptr un HC...
Depinde de intrările cu care este dotat home cinema-ul. Înainte să-l cumperi te uiți și tu ce și cum. Sau postezi un link aici și vedem ce psibilități de conectică are.

#6
CLARION

CLARION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2008
am fost la un magazin de profil si tipul care era pe raion mi-a spus ca nu merge hc la calculator si nici 5.1 la TV.Sa-l cred ori ba?Oricum era cam ocupat(se uita la un meci ;) )si probabil nu prea vrea sa piarda din faze...si a scapat repede de mine...Deci?Merg ori nu?Voi,care aveti deja....poate ma ajutati

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
lg de exemplu are 2 intrari analog stereo. una in fata, ascunsa si una in spate.
5.1 din 2 canale poate din decodorul dolbi prologic II: movie, music, matrix
sau mai are decodorul propriu, care anuleaza decodorul dolbi un suround mai putin accentuat care seamana mai mult cu sursa stereo. are 2 pozitii una doar pe 2 boxe si alta pe toate 5.
mai are inca un decodor, virtual ii zice care merge tot cu decodorul LG si il anuleaza pe cel dolbi

Edited by undercoverbrother, 04 February 2008 - 15:27.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Calculatorul merge suround adevarat (nu fake) cuplat la un amplificator 5.1 numai daca acesta are intrari analogice pe 5.1 canale. HT-urile in general NU au asa ceva, abia daca au o amarata de intrare digitala (pe care PC-ul nu o poate folosi surround decat in unele cazuri speciale), mai des insa au numai o intrare auxiliara stereo.
Pentru surround de la TV digital ai nevoie de o intrare digitala la amplificator/receiver. Cum am mai zis, HT-urile nu prea o au nici pe aia...
De aceea ramane in picioare numai varianta unui receiver digital 5.1 care sa aiba si intrare analogica 5.1 (sunt mai scumpe fata de versiunile fara aceasta intrare - din motive pure de marketing).

Edited by SuperDuper, 05 February 2008 - 02:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate